Sari la conținut

Fiabilitatea Kawasaki


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

or fi bune dar sunt de incepatori .... adica slabe

Taci ma, ca am auzit una noua si buna :D

Deci e cam asa, Honda produce motociclete foarte rapide care par incete, ceilalti fac exact invers ;)

 

Hai bre, ca deja exagerati... Luati-va ce motociclete va convin voua, si nu va mai omorati cu ceilalti pe forum... E logic sa nu-ti placa Honda daca tu ti-ai cumparat Kawasaki si invers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 577
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de fapt FIABILA HONDA contra rahatul de kawasaki

 

deja mi si scarba sa mai ies cu ea pe strada ca ma arata lumea cu degetul

"ni-l si pa fraieru ala pe kawasaki...hai sa il urmarim pana la colt ca dupa aia sigur se strica"

 

Honda e honda. Baga la cap. HONDA E HONDA. E adevarat. E rezultatul unei munci continue si sustinute de a imbunatati produsele lor.

Cind zici Honda, zici fiabilitate, zici ergonomie. E foarte adevarat. Foarte multa munca in relatia cu presa. Multa gargara. Companie mare. Multe lozinci, sponsorizari la curse. Cind Rossi a plecat de la Honda, nici pupa-ma-n cuir n-am auzit de la ei. Cind a cistigat campionatul cu o yamaha evident mai slaba, presedintele companiei i-a multumit personal ca a cistigat, in ciuda unei concurente mai bune tehnic. Si i-au dat si moto.

 

Cind zici Kawasaki, nu zici fiabilitate. Asta e. Cind zici Honda zici fiabilitate. Kawasaki nu e conoscut pt fiabilitate. Kawasaki e cunoscut pt gpz900r, e cunoscut pt legendarul zzr1100, e cunoscut pt zx12, zx9, zx7, zzr 600, gama de gtr-uri, gpz-uri. Kawasaki-urile sint f urite. La zx12 i-au scurtat tzava de ram-air cu nush citi mm, ca le era frica ca n-o sa-l vinda.ZZR1400.... Nici zx10 nu-i vreo frumusete.Dar cind zici Kawasaki, zici personalitate. Zici putere. Ti se face pielea gainii. Tuna. Primele motoare care faceau 250 prin Nemtia. Daca te-ai dat cu unu din ele, nu mai schimbi marca.

 

Yamaha. Frumoase. Suple. Elegante. Feminine. Design. Finisare. Poate ca Honda sta la fel bine la finisare. Dar Yamaha sint ingrijit lucrate. Cadrul ala Deltabox e o frumusete in sine. Daca pui o Yamaha ling un Suzuki, si scrii pe Suzuki Made in China, lumea te va crede. 5 supape pe cil de pe la fz sau fzr. admisie variabila. suspensie upside-down (printre primele daca stiu eu bine). Exup.

 

Suzuki. Din auzite, sint cele mai varza (la fiabilitate). Nu chiar ca Ducati (e greu sa-i bati), dar pe acolo. Pe vazute: Cam chinezarie finisarea. Cam urite zic eu. Daca pui un r1,98 linga un k1, tre sa ai o prelata si o punga. Prelata s-o pui pe k1, si punga pe cap, in caz ca se rupe prelata. Si totusi: Cind zici Suzuki, zici: Primele (ma rog, discutabil) superbike de strada. Zici rgv500 gamma. Zici gsx. Zici tl. Zici rf. Sici RGV 250. Zici Kevin Schwantz. Zici gsxr 750. Zici gsxr1000. Zici de ce nu gs500. Zici Mat Mladin. Zici succes in curse.

 

Si in fond, conteaza? Scoate verzitura la o forja, ca-i pacat de vremea pierduta.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda e honda. Baga la cap. HONDA E HONDA. E adevarat. E rezultatul unei munci continue si sustinute de a imbunatati produsele lor.

Cind zici Honda, zici fiabilitate, zici ergonomie. E foarte adevarat. Foarte multa munca in relatia cu presa. Multa gargara. Companie mare. Multe lozinci, sponsorizari la curse. Cind Rossi a plecat de la Honda, nici pupa-ma-n cuir n-am auzit de la ei. Cind a cistigat campionatul cu o yamaha evident mai slaba, presedintele companiei i-a multumit personal ca a cistigat, in ciuda unei concurente mai bune tehnic. Si i-au dat si moto.

 

Cind zici Kawasaki, nu zici fiabilitate. Asta e. Cind zici Honda zici fiabilitate. Kawasaki nu e conoscut pt fiabilitate. Kawasaki e cunoscut pt gpz900r, e cunoscut pt legendarul zzr1100, e cunoscut pt zx12, zx9, zx7, zzr 600, gama de gtr-uri, gpz-uri. Kawasaki-urile sint f urite. La zx12 i-au scurtat tzava de ram-air cu nush citi mm, ca le era frica ca n-o sa-l vinda.ZZR1400.... Nici zx10 nu-i vreo frumusete.Dar cind zici Kawasaki, zici personalitate. Zici putere. Ti se face pielea gainii. Tuna. Primele motoare care faceau 250 prin Nemtia. Daca te-ai dat cu unu din ele, nu mai schimbi marca.

 

Yamaha. Frumoase. Suple. Elegante. Feminine. Design. Finisare. Poate ca Honda sta la fel bine la finisare. Dar Yamaha sint ingrijit lucrate. Cadrul ala Deltabox e o frumusete in sine. Daca pui o Yamaha ling un Suzuki, si scrii pe Suzuki Made in China, lumea te va crede. 5 supape pe cil de pe la fz sau fzr. admisie variabila. suspensie upside-down (printre primele daca stiu eu bine). Exup.

 

Suzuki. Din auzite, sint cele mai varza (la fiabilitate). Nu chiar ca Ducati (e greu sa-i bati), dar pe acolo. Pe vazute: Cam chinezarie finisarea. Cam urite zic eu. Daca pui un r1,98 linga un k1, tre sa ai o prelata si o punga. Prelata s-o pui pe k1, si punga pe cap, in caz ca se rupe prelata. Si totusi: Cind zici Suzuki, zici: Primele (ma rog, discutabil) superbike de strada. Zici rgv500 gamma. Zici gsx. Zici tl. Zici rf. Sici RGV 250. Zici Kevin Schwantz. Zici gsxr 750. Zici gsxr1000. Zici de ce nu gs500. Zici Mat Mladin. Zici succes in curse.

 

Si in fond, conteaza? Scoate verzitura la o forja, ca-i pacat de vremea pierduta.

 

 

foarte adevarat!!! desi nu stiu ce sa zic despre suzuki.... pun suzuki pe locu 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte adevarat!!! desi nu stiu ce sa zic despre suzuki.... pun suzuki pe locu 2.

 

Postul meu nu se vrea un clasament. E greu sa faci un clasament, si e si mai greu sa-l faci pe marci.

E mai mult o optiune personala. Mie-mi plac mai mult albastru si verde. Nu ma deranjeaza galben nici rosu. Imi plac mai mult celelalte. E o chestie pur subiectivista.

 

Un clasament inseamna o metrica. Inseamna un criteriu.

Ce clasam? Superspoarte, tourere, enduro?

Dupa ce clasam? Pret, fiabilitate, performante?

Cum masuram? Avem date de service? Avem statistici?

Unde masuram? Poate linga mare, unde-i apa mai sarata, unele ruginesc mai repede. Poate pe coclauri se duc amortizoarele.

Poate intr-in loc sint mai multe de un fel.

Da' in final, mie-mi place portocaliu.

E greu. Eu as putea sa-l cred pe unu de la service, care zice: Au venit 8 kawa si 2 altele, si el a tras concluzia ca sint mai proaste. Nu e concluzie corecta, evident. Dar macar are o baza. Dar in majoritatea cazurilor sint vorbe in vint, trase de unii la un rigiit de bere, dupa ce in prealabil au mincat fasole. Cam asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost de nu stiu cate ori faza aia.

 

Sergiule la modul serios cate persoane pot afirma "toata viata mea numai Kawasaki imi voi lua" (sau Honda, Yamaha, etc)

Iti alegi motorul in functie de ce vrei de la el, de look, de finante si nu in ultimul rand de cel pe care ti se pune pata.

Nu stiu cate persoane se uita la cate trofeie are un anumit model castigate in competiile specifice inainte de a il achizitiona.

 

Oricum daca te incalzeste cu ceva 636-le din 2005-2006 ii una din TOP 3 la capitolul look dupa parerea mea. :lol:

 

P.S. tu erai la Showroomul Honda si incercai sa dai motorul tau in sistem buy-back pentru un CBR 600 f4 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. tu erai la Showroomul Honda si incercai sa dai motorul tau in sistem buy-back pentru un CBR 600 f4 ?

Cauta si omu o motocicleta fiabila :kiss: . Cine nu viseaza la o Honda? :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

xx-ul nici nu se mai fabrica, si-au dat seama ca vaporul ala nu poate sa tina concurenta cu busa si zzr-ul de 1400. ai mers cu xx? ai vazut ce suspensii serioase are? yak, mai bine baga o coada de matura si statea mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost de nu stiu cate ori faza aia.

 

Sergiule la modul serios cate persoane pot afirma "toata viata mea numai Kawasaki imi voi lua" (sau Honda, Yamaha, etc)

Iti alegi motorul in functie de ce vrei de la el, de look, de finante si nu in ultimul rand de cel pe care ti se pune pata.

Nu stiu cate persoane se uita la cate trofeie are un anumit model castigate in competiile specifice inainte de a il achizitiona.

 

Oricum daca te incalzeste cu ceva 636-le din 2005-2006 ii una din TOP 3 la capitolul look dupa parerea mea. :kiss:

 

P.S. tu erai la Showroomul Honda si incercai sa dai motorul tau in sistem buy-back pentru un CBR 600 f4 ?

Imi poti da lista cu acel TOP, daca exista vreuna ... sau un link.

 

PS: dupa 2004 2005 cred ca toate sunt fiabile, nu prea am auzit de proprietari care sa se planga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aciea ma Sergiule cu ce se confrunta baiatu..... /index.php?...p;#entry1386799

 

du-te pe la bardak motors, acolo daca vorbesti cu ei, iti vor arata 4 motoare honda de vitezane facute praf...asta ca idee.

 

deci 4 > 1 - honda sucks. :kiss:

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti da lista cu acel TOP, daca exista vreuna ... sau un link.

 

PS: dupa 2004 2005 cred ca toate sunt fiabile, nu prea am auzit de proprietari care sa se planga.

 

Acel TOP se refera la preferintele mele personale. Ii un TOP subiectiv.

 

TOP 3 motocicleta in ceea ce priveste look-ul = Honda CBR 1000 RR Repsol Replica, Kawasaki ZX-R 636 (2005-2006) si Suzuki GSX-R 600 (2004-2005).

Parerea mea iar topul ii doar pentru look deoarece momentan mi s-a pus pata pe o motocicleta din alta clasa XR 650 SuperMotard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt mort dupa culoarea verde, chiar si ochii imi sunt verzi...... sincer, chiar si acum am tricou verde pe mine si sunt mort dupa kawasaki. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt mort dupa culoarea verde, chiar si ochii imi sunt verzi...... sincer, chiar si acum am tricou verde pe mine si sunt mort dupa kawasaki. :kiss:

 

 

nu uita ca, cu verdele ala era sa dai coltzu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uita ca, cu verdele ala era sa dai coltzu

 

 

Si bineinteles ca era sa dea coltu' din cauza motocicletei, ca nu-i fiabila. Bre, ma lasi? Am Kawasaki si merge brici dupa 39000 de km. Bineinteles, cu uleiul si restul de consumabile schimbate la timp si toate de calitate. Singura problema pe care am avut-o a fost la frane, si aia din cauza de user incompetent (adica eu). Nu unsesem tijele pe care aluneca etrierii cu vaselina de care trebuie si normal ca s-a intarit porcaria aia si nu se mai miscau etrierii. Acum ca am remediat tampenia mea, totul merge perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si bineinteles ca era sa dea coltu' din cauza motocicletei, ca nu-i fiabila. Bre, ma lasi? Am Kawasaki si merge brici dupa 39000 de km. Bineinteles, cu uleiul si restul de consumabile schimbate la timp si toate de calitate. Singura problema pe care am avut-o a fost la frane, si aia din cauza de user incompetent (adica eu). Nu unsesem tijele pe care aluneca etrierii cu vaselina de care trebuie si normal ca s-a intarit porcaria aia si nu se mai miscau etrierii. Acum ca am remediat tampenia mea, totul merge perfect.

 

 

vulcanu stiu ca e fiabil.... jos palaria pt el, am multi prieteni cu VN-uri. noi aici generalizam mai mult pe speeduri :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visez la Honda , imi doresc un gixer ... dar primul motor pe care mi-l aduc aminte e un ninja .. Honda e fiabilitate , servicii snap-on , Yamaha is pusi pe cat mai putine kile si cati mai multi cai , Suzuki au fost primii care au dat iama in sosea de pe circuit ... Dar Kawasaki e pasiune , nebunie .. zgomot .

In concluzie luati-va Ducati :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visez la Honda , imi doresc un gixer ... dar primul motor pe care mi-l aduc aminte e un ninja .. Honda e fiabilitate , servicii snap-on , Yamaha is pusi pe cat mai putine kile si cati mai multi cai , Suzuki au fost primii care au dat iama in sosea de pe circuit ... Dar Kawasaki e pasiune , nebunie .. zgomot .

In concluzie luati-va Ducati :D

 

....asa si eu imi doresc gixer :P; si si la mine primul speed adevarat pe care l-am vazut era un ninja de 750 ....asta era : http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_zxr_750_r_1992.php

 

Sau Aprilia :P .....sau BMW :D

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...