Sari la conținut

Transfagarasan-atentie mare..


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut..

Acum vreo doua zile am facut un Trans dinspre Curtea de Arges cu intoarcere pe Valea Oltului..Superba vremea si drumul,masini destul de putine,totul super.

Atentie insa,dupa Vidraru si inca vreo 10 km pe coborire dupa Bilea Lac au plombat astia gaurile si deasupra au pus un pietris gri/cenusiu de zici ca-s bile de rulment.Se confunda mult cu culoarea drumului,aveti grija mai ales incepatorii care nu sunt familiarizati cu capcanele de la noi..

Bafta multa

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca e foarte greu de "facut" Transfagarasanul... mai ales pentru incepatori (asa ca mine :birthday: )

Puteti detalia, careva?

 

PS: eu imi doresc sa vad pe pielea mea de ce :ok:

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e greu, daca nu cumva esti "pilot" si tragi de gaz mai mult decat e cazul la experienta ta. Sunt multe serpentine stranse, cu panta destul de mare. Nu ai spatiu sa iesi in decor (spatiu ar fi, dar nu in lateral, ci in jos :birthday:) In plus, asa cum zice si luv, drumul nu e prea grozav (nisip, frunze, gropi, poate fi si ud).

 

Problema cea mai mare este vremea extrem de instabila, se poate intampla sa fie drumul sub plafonul norilor si sa urci prin "ceata", etc.

 

RS 50-ul tau nu ar trebui sa aiba mari probleme sa urce, numai sa fie in toate mintile. Eu am vazut pe TFG doi baieti calarind un moped!!!

 

Daca vrei sa mergi, ar fi bine sa nu mergi singur, totusi. Si e bine sa mergi acum, vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am fost pe acolo. Cel mai rau este pe partea din padure : ud si nisip adus de ape si lasat in curbe. De vre-o 2 ori am simtit cum o iau in lateral din cauza nisipului, dar aveam viteza mica si m-am indeptat.

Vremea, exact cum a zis cmatei : am urcat pe soare, am intrat pe soare in tunelul dinante de Balea Lac si am iesit fix in nor (adica ceata). Cum nu prea era nimic de vazut si nici sa cobor spre sibiu nu-mi propusesem am facut stinga-mprejur si la iesirea din tunel am avut iar soare.

O ultima observatie : tunelul ala e destul de lung si nu e luminat absolut de loc. Eu am cind am intrat n-am mai vazut nimic, nici macar cu faza lunga aprinsa, asa ca am oprit putin sa-mi obisnuiesc ochii cu intunericul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul intre Vidraru si Balea Lac este praf.O gramada de gropi si gropite si mult nisip pe sosea.

M-am saturat de invartit covrigul pentru a ocoli craterele :birthday:

Pe motocicleta cred ca e tare nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul intre Vidraru si Balea Lac este praf.O gramada de gropi si gropite si mult nisip pe sosea.

M-am saturat de invartit covrigul pentru a ocoli craterele :kick:

Pe motocicleta cred ca e tare nasol.

208794[/snapback]

Ba e mai simplu :kick: , ca ai numai doua roti cu care dai in gropi, nu 4 :birthday: , iar daca esti cu enduro e chiar distractie :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...