Sari la conținut

Accident Pe Mihai Viteazu La Intersectia Cu Morii


lucitopspeed
 Share

Postări Recomandate

corect suzukianule, desi azi ma uitam pe expeditia "turism nuclear" si mai ca imi sare gandul la un GS peste 1100 si sa o iau spre .... EST. Dar pt "zi cu zi" enduro-ul e viitorul.

 

Insanatosire grabnica florinului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antemiu

View Member Profile

Add as Friend

Send Message

Add to PM block list

Forward PM

Find Member's Topics

Find Member's Posts bai baiatule..., 3 minutes ago

 

 

Ala mic, negru...

 

 

Group: Super Membru

Posts: 1.005

Member No.: 10.102

Joined: 1-May 06

 

 

 

Las-o-n (cuvant urat) mea cu ironiile ca nu-si au rostu...

Pt mine si pt multi altii care mi-au zis dar nu au postat ai zis numa tampenii... pacatu meu ca eu le zic cand am ceva de zis...

Cu riscu la care te expui pe mobra suntem destul de informati, e plin netu de filme si poze cu accidente...

Nu ma lua pe mine cu "barbat adevarat" pt ca nu e vb de asta dar tu simti nevoia sa te simti important si sa dai replici si lectii despre cum ar trebuii sa ne dam...

"Nu poti sa iesi cu motorul cum vrei tocmai pentru ca intrand in joc trebuie sa accepti niste reguli." - o alta tampenie care ai zis-o de dragu de-a avea ultimu cuvant...

Te rog eu frumos baga-ti mintile-n cap si joacate-n parcarea ta...

Numai debita prostii ...

"u ai echipament iti rupi oasele. Legal va fi de vina conservarul - moral esti tu de vina. Dar bagi un om "nevinovat" in puscarie pentru ca...fiecare iese cu motorul cum vrea si fiecare face cum crede el de cuviinta."

Hai sa-ti explic, ma doare-n (cuvant urat) despre ce patesc conservarii... eu uite tocmai sunt cu mobra-n service din cauza unui bou si pe ala il doare-n (cuvant urat) e bine mersi acasa cu o amenda si niste puncte pe carnet... si eu umblu ca prostu sa ma cert pe la asigurari si nu ma dau cu motoru mai bine de o luna jumate ca sa ce???... sa ma gandesc eu daca-i face la bou dosar penal!?

Ma fuck in gura lor!

 

Asa ca hai noroc si la multi ani...

 

 

--------------------

 

---------------------------------------------------><------------------------------------------------------

-------------------------------------> MA LAS DE ALCOOLul ... in excces! <---------------------------------

 

 

Asta ca sa ai tu ultimul cuvant pe forum. Nu toti care au parul lung sunt rockeri si nu toti care au motociclete sunt motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antemiu

View Member Profile

Add as Friend

Send Message

Add to PM block list

Forward PM

Find Member's Topics

Find Member's Posts bai baiatule..., 3 minutes ago

 

 

Ala mic, negru...

 

 

Group: Super Membru

Posts: 1.005

Member No.: 10.102

Joined: 1-May 06

 

 

 

Las-o-n (cuvant urat) mea cu ironiile ca nu-si au rostu...

Pt mine si pt multi altii care mi-au zis dar nu au postat ai zis numa tampenii... pacatu meu ca eu le zic cand am ceva de zis...

Cu riscu la care te expui pe mobra suntem destul de informati, e plin netu de filme si poze cu accidente...

Nu ma lua pe mine cu "barbat adevarat" pt ca nu e vb de asta dar tu simti nevoia sa te simti important si sa dai replici si lectii despre cum ar trebuii sa ne dam...

"Nu poti sa iesi cu motorul cum vrei tocmai pentru ca intrand in joc trebuie sa accepti niste reguli." - o alta tampenie care ai zis-o de dragu de-a avea ultimu cuvant...

Te rog eu frumos baga-ti mintile-n cap si joacate-n parcarea ta...

Numai debita prostii ...

"u ai echipament iti rupi oasele. Legal va fi de vina conservarul - moral esti tu de vina. Dar bagi un om "nevinovat" in puscarie pentru ca...fiecare iese cu motorul cum vrea si fiecare face cum crede el de cuviinta."

Hai sa-ti explic, ma doare-n (cuvant urat) despre ce patesc conservarii... eu uite tocmai sunt cu mobra-n service din cauza unui bou si pe ala il doare-n (cuvant urat) e bine mersi acasa cu o amenda si niste puncte pe carnet... si eu umblu ca prostu sa ma cert pe la asigurari si nu ma dau cu motoru mai bine de o luna jumate ca sa ce???... sa ma gandesc eu daca-i face la bou dosar penal!?

Ma fuck in gura lor!

 

Asa ca hai noroc si la multi ani...

 

 

--------------------

 

---------------------------------------------------><------------------------------------------------------

-------------------------------------> MA LAS DE ALCOOLul ... in excces! <---------------------------------

 

 

Asta ca sa ai tu ultimul cuvant pe forum. Nu toti care au parul lung sunt rockeri si nu toti care au motociclete sunt motociclisti.

te mananca-n taste......ce (pune tu ce cuvante vrei )...chiar tu scriai aici :"Ca sa termin - odata pentru totdeauna" ....si tot continui......stii cum e...al destept , cedeaza....ce ,nu stiu ...ca nu-s.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu' chiar ca mi-ati umplut p-ula de ganduri.Ba coae, daca aveti ceva de impartit faceti-o pe privat si nu mai f-uti topicurile cu bullshit-uri ca nu ne pasioneaza orgoliile voastre. fratelo, nu stiu cine esti dar mai las-o in plm ca daca in felul asta iti faci intrarea in randul nostru esti deja ieshit.Nu trebuie sa te iei in gura cu toata lumea si nu incerca sa demonstrezi ceea ce trebuie demonstrat pe strada si nu in fatza calculatorului.Hai cu noi la plimbari, invata sa controlezi "mizeria " aia pe care o conduci si dupa vino si cu sugestii si propuneri legate de conduita in trafic.Toti shefii isi dau cu parerea pe aici dar daca te uiti bine niciun biker cu zeci de mii de km nu bate campii pe forum doar de dragul de a polemiza.Skal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu' chiar ca mi-ati umplut p-ula de ganduri.Ba coae, daca aveti ceva de impartit faceti-o pe privat si nu mai f-uti topicurile cu bullshit-uri ca nu ne pasioneaza orgoliile voastre. fratelo, nu stiu cine esti dar mai las-o in plm ca daca in felul asta iti faci intrarea in randul nostru esti deja ieshit.Nu trebuie sa te iei in gura cu toata lumea si nu incerca sa demonstrezi ceea ce trebuie demonstrat pe strada si nu in fatza calculatorului.Hai cu noi la plimbari, invata sa controlezi "mizeria " aia pe care o conduci si dupa vino si cu sugestii si propuneri legate de conduita in trafic.Toti shefii isi dau cu parerea pe aici dar daca te uiti bine niciun biker cu zeci de mii de km nu bate campii pe forum doar de dragul de a polemiza.Skal!

 

Draga djeeckx, ai perfecta dreptate. Nici un biker cu zeci de mii de km nu bate campii pe forum pentru ca stie care este situatia. Abia acum am realizat-o si eu - trista dar adevarata. :kiss: Este exact ca in reclama la coniac cu baietii ce se uita la tv si politistul care schimba canalul. :lol:

1. Pe forum se discuta, nu se merge cu motocilcleta.

2. Am emis pareri, nu am dat cu parul. Nu am pretentia ca detin adevarul absolut.

3. Nu am jignit direct pe nimeni. Spre deosebire de unii dintre voi care nu v-ati jenat, in public sau privat.

4. Unii au inteles ce vreau sa spun. Ceilalti nu conteaza.

5. Faptul ca ai inceput mai devreme ca mine motto Nu inseamna nimic.

 

Cei care nu pot sa doarma din cauza a ce am scris si nu s-au abtinut sa-mi trimita PM, daca considera neaparat necesar sa clarifice "barbateste" situatia - ne vedem pe traseu. Numai echipament adecvat sa aiba. :P

 

Asfalt uscat si sa aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

enduro.....luati motociclete enduro....cu cit cazi de mai multe ori cu ele cu atit devin mai bune....

insanatosire accidentatului si asfalt uscat .....

 

suzukianu are dreptate :kiss: d-aia si l-a vandut :lol:

long life enduro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa maldarul de injuraturi, aduc si eu vestea buna(ma rog, cat se poate dupa asa ceva): operatia a fost reusita - florin e ok acum si isi continua convalescenta.

Nu ma intrebati mai mult, nu stiu.

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah sunt cativa pe aici cu ceva discutii de nu iti vine sa mai citesti nimic.... poate asta e si motivul pt care persoana care face subiectul acestui topic a ales sa nu vina cu informatii...

 

pe scurt Florin e bine, noh cat se poate in situatia actuala, operatia a mers bine recuperarea si mai bine

 

si pt cei care comenteaza de viteza si lipsa echipamentului... izbiti-va cu capul de o duba si vedeti cum e

avea echipament pe el... poate nu cel mai profi echipament dar fara ar fi fost mult mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare.

 

Eu sunt Florin, motociclistul implicat in accident.

 

Vreau sa incep prin a-i multumii colegului Feri pentru grija arata fata de starea me de sanatate si multumesc si motociclistilor care mi-au urat ganduri de bine.

 

Imi fac si eu aparitia pe acest topic mai tarziu pentru ca abia acum incep sa imi folosesc incheietura si pentru ca acum nu mai afecteaza asa tare anumite afirmati pe care imi permit sa le cataloghez deplasate pentru ca au fost facute in necunostinta de cauza.

 

S-a insinuat ca mergeam cu viteza, ca nu purtam echipament adecvat, ca nu stiu sa conduc o motocicleta (nu stiu sa franez), ca vai domn'e sa nu faca "conservarul" puscarie din cauza unui "inconstient" (ca mine probabil) etc.

Ei bine, am sa relatez tot ce si cum s-a intamplat ca sa trageti singuri concluziile.

 

Cum s-a intamplat?

Clasicul "neacordare de prioritate" fata de motociclist, sau mai popular "-Nu l-am vazut".

Eu mergeam pe strada Mihai Viteazul (dinspre Bartolomeu spre Centru) cu vreo 70-80km/ora (fapt confirmat si de soferul masini din spatele meu), cand la un moment dat, o duba/microbuz ce venea pe aceasi strada dar din sens opus a virat brusc stanga (lui) la 5 m in fata mea ca sa iasa pe o straduta din dreapta mea, strada Morii. Am franat si am simtit ca mi se ridica roata spate si nu pot sa opresc si atunci am tras stanga incercand sa-l evit prin spate dar n-am reusit si m-am izbit in partea dreapta a dubei, cam pe la jumate. Din momentul ala, black-out, nu mai tin minte nimic pana in momentul in care ma bagau in salvare si am inceput sa-mi mai revin. Declaratia soferului din duba: "-Nu l-am vazut pentru ca imi intra soarele in ochi." Pai cat de prost poti sa fi sa te bagi asa orbeste?! Daca eram cu un "jeep", treceam ca trenul prin el. Si asa i-am infundat vreo 40cm stalpul dintre usi, 2 usi si pragul si i-am spart toate geamurile pe lateral.

Eu am masina de 8 ani dar stiu ca prioritatea inseamna prioritate indiferent de autovehivul, vehicul, sau pieton, indiferent de viteza cu care ruleaza si indiferent de conditiile de vizibilitate (la care esti obligat sa te adaptezi). Cu parere de rau, dar soferul dubei n-are absolut nici o scuza.

 

Motocicleta e distrusa... dauna totala. Fata e zob si lateral dreapta e foarte avariata. Ce a scapat de la ea, motorul, toba de esapament (din carbon, "Leo Vinci"), bascula spate cu suspensie roata janta disc+etrier frana, saua si alte maruntisuri. Asa ca daca va trebuie ceva piese pentru un CBR600 F3 nu ezitati sa ma cautati sinerul@yahoo.com, poate rezolvam ceva :rolleyes:

Acum umblu pe la asigurari sa vad ce dauna imi despagubesc. Probabil bani de o bicicleta, sau un scuter SH in cel mai bun caz.

 

Victime.

Eu. Adica am suferit o operatie la mana dreapta (un os rupt si unul sarit din incheietura).Ce a insemnat asta: 9 zile spital, placuta cu 6 suruburi pt. osul rupt, brosa metalica infipta in incheiatura, ghips 4 saptamni, scos brosa odata cu ghipsul si inca 4 saptamni recuperare plus inca cateva saptamni fasa elastica si fara efort. Acum sunt la recuperare si se pare ca totul evolueaza ok, mai ales ca ligamentele nu au fost lezate.

In rest, multumesc lui Dumnezeu, dar n-am avut nimic, nici macar o picatura de sange... doar socul accidentului si dureri de cap care le mai am si acum, tot din cauza socului, dar investigatile mi-au iesit bine.

 

Echipament.

Purtam o casca, sa-i zic medie, de la Nitro.

O geaca FLM din combinatie goretex/piele/carbon cu protectie soft (dubluri si intarituri din piele) pe antebrate piept si spate si protecti hard shell din carbon la coate si umeri. Oricum geaca foarte ok, mai tere decat asta poate doar una race sa fi avut. Recunosc ca de la mijloc in jos nu eram echipat caci totusi eram dupa o zi de birou, nu iesit la o tura.

 

Asadar, purtam echipament, nu ma dadeam ca nebunul si am facut tot ce am putut ca sa evit accidentul de care nu sunt vinovat. Rezultatul: eu am avut de tras (si o sa mai am inca) si am suferit fizic, moral, si material iar vinovatul nici macar nu s-a sinchisit sa treaca pe la spital sa vada in ce stare sunt sau nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe cum ma mai simt (desi are nr. meu). Si mai mult de atat, l-am rugat sa-mi dea o copie dupa asigurarea RCA, am vorbit si la firma la care este angajat, atentie, ca *sofer* pe duba respectiva pentru copie, si nici dupa 4 zile nu a dat un semn de viata. Pana la urma am rezolvat fara copie. Cum era cu moralitatea motociclistului care intra in joc si trebuie se supuna regulilor jocului? Dar de moralitatea acestui domn sofer profesionist cum comentati.

 

Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi pana la capat si cum am spus si la inceput, acum va las pe voi sa trageti concluziile.

Sanatate multa la toti, asfalt uscat si sper sa ne vedem curand la o tura.

 

Florin.

 

PS: din iunie si pana acum am fost de 4 ori la service-ul moto ce tine de ICCO si nu am vazut mai mult de un CBR in schimb de GSX-uri si Yamha R-uri era plin garajul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...