Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai nu am fost trolat cu nimic :) Stiu ca unii insista cu buna stiinta sa accept niste chestii doar asa, ca ''asa e frumos''...

E o problema de perceptie. Si eu pot sa zic ca unii insista ca exista legea gravitatiei, pt. ca-s pupincuristi si accepta stiinta fara sa se certe cu ea :)

Daca ne gindim ca stopurile exista cu un motiv (de la f/2 la f/2,8 expunerea se injumatateste pt. ca numarul f e un diametru care se ridica la patrat undeva) exista un motiv in plus ca denumirea lentila rapida sa fie fireasca.

 

Ca urmator exercitiu de trolaj iti propun sa contesti ordinea literelor in alfabet :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F e un raport intre focala si diametrul deschiderii diafragmei. Daca te uiti pe un obiectiv vei vedea 1:2.8, de exemplu, in loc de f2.8.

"Stop" e tradus in romana ca treapta de expunere. Se refera fie la diafragma, fie la sensibilitate (ISO), fie la timpul de expunere, dat fiind aportul acestor parametri asupra "expunerii".

Mai simpatica este notiunea de "shutter speed", care e bine implementat in romana ca fiind "timp de expunere". Nu e vorba despre viteza in mod direct, care ar fi masurata in unitate de lungime pe unitate de timp, ci de timpul in care obturatorul lasa sa treaca lumina.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

slabut la mine weekendul asta (un ciocarlan, un pitigoi sur si o creanga inghetata :) )


Sambata discutam cu cineva pe fb (un ornitolog) ca toti posteaza poze cu ciufi de padure si eu n-am vazut nici unul inca, si fix azi vad pe marginea drumului,intr-un copac mai mic, intre ramuri, o pasare moarta. De obicei n-am obiceiul sa opresc, dar din mers mi-am dat seama ca-i ceva rapitoare...........si era FIX un ciuf de padure.

 

M-am apropiat si am vazut ca era intact. Nu-mi dau seama care au fost cauzele mortii (n-avea pene lipsa, nu parea ciufulit, nimic).


Mi-a parut rau sa-l las asa in copac, sa putrezeasca, l-am luat si dupa ce-am vb cu unu/altul, l-am pus in congelator si-l trimit cuiva maine sa-l impaieze. E pacat sa se aleaga praful de el, mai ales ca e o pasare frumoasa. L-as duce la impaiat si l-as tine eu in casa, dar nu suport sa vad animale impaiate,chiar daca stiu ca erau moarte dinainte.

post-77849-0-01211600-1421606612_thumb.jpg

post-77849-0-49260200-1421606612_thumb.jpg

post-77849-0-10388600-1421606613_thumb.jpg

post-77849-0-27686300-1421606950_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

E ciuf de padure ,nu cucuvea..

E totusi din familia bufnitei: buha (cea mai mare), ciuvica (cea mai mica), striga, huhurezii, ciuful, minuniţa, ciuşul, cucuveaua (sunt 10 specii in Romania si 200 in lume). :)

(eu le deosebesc greu, doar dupa marime si putin dupa culoare, fiind de noapte...)

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian: eu zic sa pastrezi cucuveaua aia(scz ciuf de padure) :P si daca nu pica nimic la pozat o scoti din portbagaj

 

Am iesit si eu ieri da' nu am pe ce descarca pozele.. pun una facuta cu telefonul sa ma puteti injura

post-9248-0-80491300-1421737636_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian: eu zic sa pastrezi cucuveaua aia(scz ciuf de padure) :P si daca nu pica nimic la pozat o scoti din portbagaj

 

Am iesit si eu ieri da' nu am pe ce descarca pozele.. pun una facuta cu telefonul sa ma puteti injura

attachicon.gif2015-01-20 13.49.43.jpg

Poza ta e pura tortura, tinand cont ca multi dintre noi facem turturi la nas cand iesim dimineata din casa :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca 2 poze de sezon :P - Maya Bay, unde s-a filmat The Beach

 

0KC67WZ.jpg

 

si Monkey Island - in copacii aia traiesc maimute turistice care freaca menta toata ziua si asteapta alune de la turisti

 

gA0kTj6.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...