Sari la conținut

viteze IJ


amon
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Fratilor nu se mai poate :D , nu stiu ce sa-i mai fac comunistei. Practic scapa dintra 2-a (bag in viteza a 2-a si se aude o caraiala, cand scapa cand mai prinde dar pentru scurt timp, iar in sarcina nu trage deloc si scapa de o ia naiba). Am desfacut motorul pentru ca a mai facut o data chestia asta, m-am uitat la pinion, furca, nu erau uzate, le-am pus la loc si mi-a mers vreo 100 km, dupa care azi iar a inceput. Poate sa fie din cauza melcului sa nu intre bine in viteza a 2-a, pinion, furca sau ce poate fi?

Am uitat am un IJ Planeta 5.

Merci pentru raspunsuri :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Fratilor nu se mai poate  :D , nu stiu ce sa-i mai fac comunistei. Practic scapa dintra 2-a (bag in viteza a 2-a si se aude o caraiala, cand scapa cand mai prinde dar pentru scurt timp, iar in sarcina nu trage deloc si scapa de o ia naiba). Am desfacut motorul pentru ca a mai facut o data chestia asta, m-am uitat la pinion, furca, nu erau uzate, le-am pus la loc si mi-a mers vreo 100 km, dupa care azi iar a inceput. Poate sa fie din cauza melcului sa nu intre bine in viteza a 2-a, pinion, furca sau ce poate fi?

Am uitat am un IJ Planeta 5.

Merci pentru raspunsuri  :crack:

218372[/snapback]

iti lipsesc niste saibe de reglaj pe acolo. nu stiu sa iti spun exact cum se face reparatia, dar stiu in bucuresti pe cineva care o face calumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Fratilor nu se mai poate  :D , nu stiu ce sa-i mai fac comunistei. Practic scapa dintra 2-a (bag in viteza a 2-a si se aude o caraiala, cand scapa cand mai prinde dar pentru scurt timp, iar in sarcina nu trage deloc si scapa de o ia naiba). Am desfacut motorul pentru ca a mai facut o data chestia asta, m-am uitat la pinion, furca, nu erau uzate, le-am pus la loc si mi-a mers vreo 100 km, dupa care azi iar a inceput. Poate sa fie din cauza melcului sa nu intre bine in viteza a 2-a, pinion, furca sau ce poate fi?

Am uitat am un IJ Planeta 5.

Merci pentru raspunsuri  :blbl:

218372[/snapback]

 

 

dak sare din a 2a e simplu...desf cutia si dak cuplele pinioanelor sunt bune(nesparte,neuzate din cauza "sariturilor "anterioare)tre puse neste laine(saibe) pe axu cu coroana de ambreiaj pe partea din cutie intre rulment si primu pinion de linga el,nu prea groasa sa permita sa se inkida kapacu cutiei bine fara sa blokeze cutia....odata.Apoi mai e un joc(sigur)al pinionului de a2a intre sigurantele ce il sustin pe ax.si aici tre o saiba pusa intre siguranta si pinion pe partea fara cuple a pinionului astfel el este impins sa cupleze mai bine,adinc...masori inainte sa desfaci sigurantele jocul cu tabla din care urmeaza sa faci laina.nu are nika dak dupa ce pui laina pinionu se invirte putin greu...isi da el drumu in mers.

Dak sunt cuplele uzate pot fi polizate,refacute cu un flex,polizor ,etc cu o pinza dinaia subtire de -2mm(se gasesc la rusi 25.000)...asta treaba tre facuta de cineva care stie sa refaca profilu k cel orig k de nu n-ai facut nik

 

...sau poti lua pinion nou cel mai usor ...vezi ca alea de jupiter 4 sunt la fel dar mai bine facute si tzapene

succes!....io cin mi-am luat planeta nici nu mergea a2a,deloc....iam bagat saibe si nu am mai avut problem... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt niste saibe de reglaj sub piesa ce stabileste pozitia furcilor;

Stie cineva cum se regleaza?

Adica cum stabilesc cate saibe tre sa bag acolo si ce grosime sa aiba. Eu banuiesc ca in timp se mai uzeaza capacul cutie poate chiar si saibele si ar trebui compensata uzura prin adaugare sau scoatere de saibe da nu stiu cum sa reglez acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...