Sari la conținut

Mol Scooter Cup


apriliabiker2004
 Share

Postări Recomandate

MOL Romania organizeaza prima competitie de scutere destinata exclusiv amatorilor, deschisa publicului larg in varsta de peste 18 ani impliniti, intitulata:

 

MOL Scooter Cup.

(powered by Generic)

 

Competitia este organizata sub egida Federatiei Romane de Motociclism.

 

Oricine doreste sa se inscrie in aceasta competitie o poate face la oricare din statiile MOL din Bucuresti, incepand cu 1 August, prin completarea unui formular. Conditiile principale sunt :

 

Sa nu fie licentiat la nici o competitie de motociclism organizata de FRM sau FIM

Sa posede fie carnet de conducere valabil (orice categorie) sau sa prezinte o adeverinta medicala de la medicul de familie cu mentiunea Apt conducere auto-moto,

Sa aiba peste 18 ani impliniti.

Sa prezinte la preselectie unul sau mai multe scutere in stare tehnica buna si echipament de protectie adecvat

(Pentru mai multe detalii cititi regulamentul

pe www.molscootercup.ro ) *online de la 1 August

 

Preselectia participantilor la concurs va avea loc in ziua de 11 august, ora 17.30, la circuitul AMCKart. Participantii vor fi supusi unui scurt curs destinat insusirii regulilor ce guverneaza o competitie profesionista, semnalele arbitrilor de pista, precum si prevederile regulamentelor Federatiei Romane de Motociclism (afiliata FIM) La sfarsit participantii vor parcurge un antrenament liber pe pista, sub indrumarea antrenorului lotului national de motociclism viteza, Octavian Vrajitoru, care va face si preselectia participantilor ce vor lua efectiv parte la cursa. Cei selectati vor deveni sportivi licentiati oficial de Federatia Romana de Motociclism pentru clasa scutere si pot participa la competitiile de profil organizate in cursul anului curent.

 

Concursul se va desfasura in data de 14 august, incepand cu ora 18, pe acelasi circuit.

Se vor alerga cate doua manse la fiecare clasa, clasamentul final desemnand castigatorii.

 

Premiile pentru primii 3 clasati la ambele clase constau in scutere marca Generic, echipamente de protectie, accesorii utile oferite de Kawa Motors, importatorul marcii Generic.

Taxele de participare pentru competitori, licentierea FRM si asigurarea competitionala sunt suportate de MOL Romania.

Va avea loc si o tombola cu premii pentru publicul participant pe baza biletului gratuit distribuit la intrarea pe circuit.

Intrarea publicului este libera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

super, de mult asteptam o noua cursa.

 

vom participa si noi, ne dorim insa foarte mult sa fie mai multi de 2 participanti la clasa 50cc motoare in 4t :moto:

apopos...va exista si clasa separata pentru 4 t? (banuiesc ca totul depinde de nr de participanti)

 

bafta tutulor!

Editat de Lifan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu am 18 ani,dar posed carnet de conducere A1, pot sa particip?

 

Pentru ca cei sub 18 ani sa participe la o competitie sportiva cu grad ridicat de risc in Romania, prin lege trebuie sa prezinte acordul ambilor parinti autentificat la notariat.

De aceea a fost pusa limita de varsta, pentru ca sunt convins ca multa lume ar renunta numai cind aude ca trebuie sa mearga la notariat cu ambii parinti, sau daca doamne fereste are doar unul, sa aduca certificate de divort, deces, etc. plus acordul celuilalt.

Asta din cauza ca dpdv legal, sub 18 ani nu poti sa iti asumi raspunderea faptelor tale fara aprobarea parintelui sau tutorelui legal.

Dar daca tu esti hotarit sa obtii actele necesare, nu cred ca o sa te refuze cineva.

Carnetul este doar o dovada ca din pct de vedere medical esti apt conducere auto moto. Altfel, daca nu ai, se cere adeverinta de la medicul de familie.

Cam asta e sensul cerintelor de inscriere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca,manusi,genunchere,cotiere,si protectie de coloana,eventual si cizme

Sau cum spui tu...kamikaze asa

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

premium...ca sa intri pe amkart iti trebuie echipament full de circuit...cum e si la motogp (desigur nu asa important) sau in oricare alte circuite. Adica combinezon + protectii, cizme, manusi si casca :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-au modificat datele evenimentului, preselectia pe 21 august si cursa pe 26.

Nu iti trebuie musai combinezon de piele, doar geaca moto si pantaloni, casca, manusi, ghete/cizme. Protectiile de coate si genuchi sunt obligatorii. O casca are toata lumea, manusi si protectii poti in cel mai rau caz imprumuta, daca nu, se gasesc si ieftine. Deci nici vorba de 20 de milioane, decit daca vrei sa arati ca rossi.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, e oficial, 21 preselectia si 26 cursa.

 

Detalii etc. aici: http://www.molscootercup.ro

 

Inscrierea in toate statiile MOL din Bucuresti ,

sau cine are drum pe acolo, la Kawa motors, la Ciprian scooter center, la United motors, Motomania, la magazin la Dobrescu (cotroceni)

 

E gratis si inscrierea si participarea. Ba in plus daca castigi pleci si cu un scuter acasa plus alte chestii.

 

La curse fratilor, ca la vorbe toti e buni.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, e oficial, 21 preselectia si 26 cursa.

 

Detalii etc. aici: http://www.molscootercup.ro

 

Inscrierea in toate statiile MOL din Bucuresti ,

sau cine are drum pe acolo, la Kawa motors, la Ciprian scooter center, la United motors, Motomania, la magazin la Dobrescu (cotroceni)

 

E gratis si inscrierea si participarea. Ba in plus daca castigi pleci si cu un scuter acasa plus alte chestii.

 

La curse fratilor, ca la vorbe toti e buni.. :)

Daca nu ajung pe 21 la preselectie sunt nevoit sa-mi iau gandul ,mai am sanse ? nu cred ca am timp in ziua aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca incerc sa ajung si eu la preselectie! Trebuie insa sa merg pana la facultate sa vad cand se dau restantele si apoi sa gasesc o vulcanizare la care sa-mi schimb cauciucurile, pentru ca tocmai le-am cumparat duminica din vitan. Apropos de aspectul exterior al scuterului....care sunt cerintele? daca am o problema optica (a sarit vopseeaua) la partea din fata.....poate sa fie vreo problema? ah si mai e o treaba. al meu scuter e inregistrat pe numele unui prieten la simleu silvaniei si dupa cum cred ca stiti, acolo nu am avut nevoie de carte de identitate romaneasca, ci doar de talonul din italia ca sa-l inregistrez. deci nu am itp la el. ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe site nu zice nimic sa fie inmatriculat,asa ca e problema ta daca l-ai ciordit din italia si il aduci pe platforma pana la amckart.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, e oficial, 21 preselectia si 26 cursa.

 

Detalii etc. aici: http://www.molscootercup.ro

 

Inscrierea in toate statiile MOL din Bucuresti ,

sau cine are drum pe acolo, la Kawa motors, la Ciprian scooter center, la United motors, Motomania, la magazin la Dobrescu (cotroceni)

 

E gratis si inscrierea si participarea. Ba in plus daca castigi pleci si cu un scuter acasa plus alte chestii.

 

La curse fratilor, ca la vorbe toti e buni.. :P

...parca si pe 14 era stabilit...oricum se mai poate cam pana in noiembrie, dupa aceea vine zapada...si ne dam cu sania...nu cu lingurita... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...