Sari la conținut

Bd Decebal, PH-08-NFK


dkz
 Share

Postări Recomandate

In seara asta pe Bd Decebal am vazut un motor (Honda de 400, nu stiu modelul, ceva enduro) destul de mototolit ... un conservar cu un Golf 5 a incercat sa intoarca peste linia dubla continua, motociclistul a intrat in plin ...

 

Nu stiu cine era motociclistul (il luase salvarea inainte) si nici in ce stare e, asteptam detalii

 

o sa atasez niste poze facute cu telefonul la locul accidentului ...

post-67-1123625671_thumb.jpg

post-67-1123625700_thumb.jpg

post-67-1123625756_thumb.jpg

post-67-1123625799_thumb.jpg

post-67-1123625862_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paul Dinescu parca se numeste baiatul

e aproape ok. o intindere musculara la piciorul drept si o zgarietura mai serioasa la frunte. era inca in investigatii cand am plecat de la spital, dar era constient si o sa-si revina.

e din buc si motoreta o avea de o saptamana. permisul parca de o luna. nu stiu sigur.

sanatate si grija mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paul Dinescu parca se numeste baiatul

e aproape ok. o intindere musculara la piciorul drept si o zgarietura mai serioasa la frunte. era inca in investigatii cand am plecat de la spital, dar era constient si o sa-si revina.

e din buc si motoreta o avea de o saptamana. permisul parca de o luna. nu stiu sigur.

sanatate si grija mare

220612[/snapback]

Mai bine ca nu a patit mare lucru.

Dar am si eu o intrebare:

Daca in conditiile astea te loveste conserva, vina ii apartine lui, cine iti plateste motoru?Exista CASCO sau ceva de genu asta? :D

Luminati-ma si pe mine, nu de alta dar daca imi iau motor si ma loveste eu stiu ce conserva, nu vreau sa plang dupa motor si sa contiuni sa platesc ratele la el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut shi eu la shtirile de dimineatza. Au afirmat ca motociclistul conducea regulamentar iar shoferul a intors fara sa se asigure.

 

Bine ca nu a patzit nimic grav. Oricum insanatoshire grabnica. Deja de prea multe ori aud "shoferul a intors fara sa se asigure".

 

Numai bine shi ashalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

 

Intr-adevar la stiri, la pro tv unde am vazut eu, au spus cum ca un motociclist era sa fie facut zop de catre un sofer neatent, in imagini aparand o soferita. Bine ca nu e nimic grav cu baiatul. In astfel de situatii asigurarile obligatorii tip RCA isi intra in rol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In astfel de situatii asigurarile obligatorii tip RCA isi intra in rol.

220672[/snapback]

 

@ipman - este linie continua dubla daca tin eu bine minte

@just_me - intra, dar intra aproape degeaba la cat de avariat este motorul

 

Sa speram ca nu e nimic mai grav cu motociclistul .. bine ca e intreg, e de mers la Biserica, sa iau legatura cu el , sa mergem impreuna ca am si eu o datorie acolo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vazut azi dimineata la stiri la protv..........ma bucur ca nu au mai denaturat adevarul...........sanatate maxima motociclistului

 

ps. eu ma feresc cat pot atunci cand vad masini cu nr B sau IF sunt fantastici de periculosi si cu impresia ca noi mergem cu scutere iar ei sunt stapanii soselelor..............doar noi suntem provincia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am vazut azi dimineata la stiri la protv..........ma bucur ca nu au mai denaturat adevarul...........sanatate maxima motociclistului

 

ps. eu ma feresc cat pot atunci cand vad masini cu nr B sau IF  sunt fantastici de periculosi si cu impresia ca noi mergem cu scutere iar ei sunt stapanii soselelor..............doar noi suntem provincia  :D

220799[/snapback]

 

Nu o lua personal. Este normal ca cei din alte judetze sa mai incurce traficul in BUcureshti. Shti bine ca daca nu circuli de obicei in acest orash este foarte greu sa te obijnuieshti iar cand toata atentzia tzi-o canalizezi pe trafic nu prea ai cum sa te mai shi orientezi.

Shi eu sunt foarte atent la vehicolele din alte judetze. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prof spune bine, il cheama Paul Dinescu, intr-adevar asa este, motorul il avea de miercurea trecuta si permisul de o luna. Noi am am ajuns la 5 minute dupa accident. Paul era aruncat la 10-15 metri distanta de motor, inca avea casca pe cap iar pe asfalt era destul sange. Multumim salvarii care a venit repede in cazul lui, dar injuraturi soferului care parca purta cartofi. E adevarat ca o salvare trebuie sa mearga repede dar poti s-o faci bine,nu prost si sa nu agraveze durerile accidentatului. Am urcat cu el in ambulanta, impreuna cu un student la medicina care era la fata locului(imi pare rau ca nu i-am retinut numele) si care i-a acordat primul ajutor pana la venirea ambulantei. L-am tinut de vorba,i-am pus intrebari si reactiona bine dar mai lent ,evident.A fost constient tot timpul. Ne-a spus numarul unui prieten si asa am gasit pe cineva cunoscut.

Pana la radiografie, doctorii din urgenta spuneau ca are fractura de femur si poate si de bazin.Casca era crapata deasupra arcadei drepte dar important este ca si-a facut treaba fiindca dupa lovitura si zgarieturile de la gat, a cazut in cap.In urgenta avea nevoie de chirurgie reparatorie la mana stanga,asta fiindca nu avea manusi cu protectie ci manusi deschise!. Dupa radiografie,ne-au anuntat cea mai buna veste posibila: nu are fracturi de oase ci doar fractura de muschi pe partea superioara a piciorul stang. Avea si ceva cusaturi ,parca ,la arcada.

Politia a venit si i-a luat lui Paul alcoolemia.Era curat. Au fost surprinzator de amabili,ne-au aratat schema accidentului, soferul, din pozitia parcat la bordura a virat stanga cu intentia de a intoarce pe celalalt sens, taind cele 2 linii continue.......

Au ajuns si prietenii lui la spital, asa am aflat ca Paul este alpinist, (deci buna conditie fizica) si a filmat ceva reclame la Pepsi Max(parca)pe o schela. Dupa ce a aflat ca nu are fracturi, Paul vroia sa fie dus acasa, bine ca nu l-au lasat. Azi noapte i s-a facut rau, putin, dar a trecut peste faza cu bine. Dimineata era inca la spital, era mai bine dar nu poate merge din cauza muschiului. Soferul(?!), era un "el", era cu el la spital, cica ar fi stat acolo azi noapte.

Paul e suparat din cauza motorului.....inca este inconstient cat noroc a avut...

Prietenii lui vor sa le multumeasca celor care i-au ajutat cu transportul motorului cu o duba la service Tomina.

Sa-l vedem repede pus pe picioare si sa mai stea atarnat intr-o mana ca in reclama......

Editat de LO re
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@just_me - intra, dar intra aproape degeaba la cat de avariat este motorul

 

220685[/snapback]

 

 

@off-topic: in cazul in care motociclistul nu a fost de vina (cum este si cazul acesta). societatea de asigurari unde este incheiata polita RCA face o evaluare asupra motorului si, in functie de anul de fabricatie - mai bine zis valoarea din momentul achizitionarii - aplica un coeficient de uzura iar de aici rezulta valoare dezpagubirii. indiferenta care este aceasta suma, societatea de asigurari este OBLIGATA sa achite aceasta suma in INTREGIME. Pentru asta se face o factura proforma (deobicei cu o valoare mai mare decat suma evaluata de societatea de asigurari) si asigurarile platesc acea suma.

 

@on-topic: multa sanatate motoristului. nu stie cata bafta a avut! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima lui Paul!! Mare ghinion dar si mare bafta!!

 

Felicitari PROTV ca si-a facut in sfarsit datoria de a informa corect!

 

 

Nu am inteles totusi, Paul avea viteza? Chiar nu a putut evita masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferi care taie fata, soferi care nu acorda prioritate, soferi care intorc peste linia continua...mi s-a facut deja greatza :crack: Si la noi in Targoviste s-a intamplat sambata un accident din cauze similare...

 

Sanatate maxima motociclistului, bine ca nu s-a intamplat mai rau. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna poti evita, nici chiar la viteze mici.

Si nu putem comenta pina nu vine cineva si povesteste cu precizie pozitia vehiculelor, distantele, si celelalte conditii de trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la stiri si am doar 2 comentarii:

 

1. avea motorul spart (banuiesc) ca era foarte mult ulei pe jos (chiar mult) -> inseamna viteza foarte mare!!! (vorbesc din proprie experienta)

 

2. te pisi pe ele de asigurari. Faceti casco copii. Eu asa o sa fac. Eu acum sunt in proces si dureaza minim un an ca sa recuperezi nimic. Au prin lege astia de la asigurari o formula de calcul din care se scade vreo 75% din valoarea motorului ca e vechi .. etc... si ajunge ca la o dauna totala sa scoti vreo 1300 euro. Adica ZERO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Am vazut la stiri si am doar 2 comentarii:

2. te pisi pe ele de asigurari. Faceti casco copii. Eu asa o sa fac. Eu acum sunt in proces si dureaza minim un an ca sa recuperezi nimic. Au prin lege astia de la asigurari o formula de calcul din care se scade vreo 75% din valoarea motorului ca e vechi .. etc... si ajunge ca la o dauna totala sa scoti vreo 1300 euro. Adica ZERO.

221024[/snapback]

 

Are dreptate Maria Sa Baiazid , stie el ce spune ! :crack:

Insanatosire grabnica motoristului ! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...