Sari la conținut

Bosnia-croatia-muntenegru-serbia


Postări Recomandate

salutari

Am reusit si eu sa fac prima mea iesire adevarata cu motocicleta.

Cand ajung acasa am sa pun o harta cu traseul, cheltuieli si ..poze si povesti.

Chiar daca sunt multe topicuri pe aceasta ruta poate cuiva ii vor prinde bine cateva informatii in plus.

Pt PARTIZAN - :D mi au prins bine indicatiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns azi acasa

dupa o tura de aproximativ 2600 km, spun aproximativ pt ca pe la vreo 1700 km mi s-a stricat cablul de kilometraj

etapele

1. ARAD-NOVSKA 478 km

2. NOVSKA-SIBENIK 340 km

3. SIBENIK-KUPARI 317 km

4 KUPARI-BUDVA 154 km

5. BUDVA- GATAIA aprox 700

6.GATAIA-TURDA aprox 300

7 TURDA - ARAD aprox 300

am sa revin cu poze, detalii si povesti, costuri pt cei interesati

si cateva concluzii care le am tras la finalul primei mele excursii

harta cu traseul

post-12038-1217955909_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un scurt rezumat al excursiei mele:

Dupa ce am tot cautat vreo 3 saptamani un partener de drum, find prima mea excursie de asemenea anvergura si nu imi prea venea sa plec singur, daca se strica motorul, daca ma prinde noaptea pe nu stiu ce coclauri, daca nu gasesc benzinarii si alti daca....i am pus pe toti "daca" la un loc, i-am incuiat in pivnita, am aruncat cheia de la lacatul pivnitei si am plecat la drum..

DAR planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ

initial am vrut sa plec duminica in 27, dar am plecat luni dimineata in 28.08. Motivul: comandasem la cineva genti laterale pt bagaje si le a dus cu vreo 2 saptamani intarziere, trebuia sa le ridic duminica, nu am dat de el la telefon...am ramas fara cutii, iar bagajele le am legat toate cu chingi cum am putut.

CONCLUZIA 1. nu mai plec pe drum asa lung fara genti de bagaje.

motivul: top caseul l am pus lateral pt a putea lega o geanta si sacii de dormit sus, pe calallat lateral am legat cortul si izolirele

FOrma aerodinamica diferita, greutate diferita (vreo 2 kg diferenta), parca pierdeam din stabilitate la abordarea curbelor

Concluzia 2. la primul salar imi comand un cort mic de maxim 3 kg, nu bou vagonul de 6 kg care l-am avut cu mine, care este un cort extraordinar dar cand mergi cu conserva

Concluzia 3. traseul pe care mi la m stabilit acasa l am respectat in proportie de 50%, deoarece viteza mea de croaziea a fost pe la 90 km /ora drum drept, 30-50 km pe serpentine, deci daca mergeam cu un partener cu experienta sigur ne desparteam dupa prima 100 de km

CUm am spus, am plecat luni dimineata in directia Zagreb, ca sa incurc drumurile prin Ungaria si in loc sa ajung la Pecs am ajuns la Mohacs unde am trecut granita in Croatia pe la Beli manastir, de unde am mers in directia Pozega.

Seara m am prins intrun orasel la granita croata bosniaca, unde cand am intrebat de un hotel mi s a spus ca nu au, asa ca am iesit din oras, am gasit un drum abandonat care se termina cu un pod bombardat. AColo am bagat motorul in boscheti,l-am camuflat cu niste brusturi sa nu se reflecte lumina in el si am dormit doar cu sacii de dormit.

Cocluzia 4. Trebuia sa cumpar spray antitantari, nu stiu daca avea efect la ce balauri erau acolo, dar cand scoteai un petic de piele imediat erau roi pe tine, si muscau chiar si prin tricou.

Oricum noaptea a trecut cu bine si am economisit vreo 20 euro cat era o cazare :kiss:

post-12038-1218111534_thumb.jpg

post-12038-1218111554_thumb.jpg

post-12038-1218111574_thumb.jpg

post-12038-1218111594_thumb.jpg

post-12038-1218111645_thumb.jpg

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un scurt rezumat

Ziua2 : trec in Bosnia hertegovina

la frontiera, vamesul bosniac imi cere actele motocicletei, se uita el ce se uiat si apoi constata ca , ..cartea verde nu e valabila pe teritoriul bosniac, incepe el sa imi explice pe limba lui, eu nu inteleg nimic si il tot intreb daca stie engleza

Tipul pleca cu actele la el in birou, eu trag motocicleta pe dreapta si astept. Dupa vreo 2 min iese si imi face semn sa merg la el. Inauntru mai era un vames care stia ceva engleza si imi spune ca trebuie sa platesc asiguare pt Bosnia, evident la ei si fara nici o chitanta. Eu fac pe prostul si ii spun sa imi dea actele inapoi ca ma intorc acasa , nu mai vrea sa vizitez bosnia.

M aduc iau actele, dau sa ies la care vamesul ma opreste , imi ia pasapoartele si imi pune stampila de intrare.

Sunt in bosnia. Si mi se aprinde luminita. Daca am vreun eveniment rutier, astia ma leaga pana platesc daunele. Asa ca am condus foarte preventiv.

Pe unde am fost eu soseaua era foarte buna , facuta recent, Urmele razboiului se mai vedeau pe case, la iesirea din prima localitate era un semn cu atentie vaci ciuruit ca o sita.

Ca urmare am traversat bosnia repede si am ajuns din nou la croati si ma-m cazat la sibenik in camping pret 14 euro

Zilele 3 4 5. am coborat pe riviera pana in munte negru la Budva, cu opriri unde si cum am avut chef

am vizitat orasul vechi din Dubrovnik, Kotor

Dimineata mergem sa vizitam orasul vechi.

Ajunj acolo si incep sa ma invart dupa un loc de parcare ( strazile sunt inguste). vad o parcare cu plata. MA duc acolo dau sa intru la care iese paznicul din ghereta, si incepe sa imi faca semne ca nu pot sa intru si sa merg mai departe. Eu scot portofelul sa ii platesc ( 2 euro ora pt masini). El nu vrea sa imi ia banii si imi face semn sa merg mai jos pe strada.

Dupa vreo 150 m, alta parcare, acelasi pret. Figura se repeta, paznicul imi spune imtr o engleza stalcita sa merg mai incolo pe strada ca este alta parcare. Asa si era, o parcare pt motocicleta care era gratis, timpul de stationare 20 min. eu am stat 2 ore si nu a zis nimeni nimic.

CAmping in Kupari 18 euro

camping in Budva 11 euro

Din Budva am plecat catre romania

In Serbia am ratat un drum care trebuia sa ma duca la punctul de frontiera de la Portile de fier, asa ca am ajuns in Belgrad

si am trecut in Romania pe la Moravita.

Si de acolo m am mai plimbat 4 zile prin tara fara restrictii la campare

post-12038-1218713188_thumb.jpg

post-12038-1218713229_thumb.jpg

post-12038-1218713272_thumb.jpg

post-12038-1218713303_thumb.jpg

post-12038-1218713344_thumb.jpg

post-12038-1218713378_thumb.jpg

post-12038-1218713410_thumb.jpg

post-12038-1218713443_thumb.jpg

post-12038-1218713481_thumb.jpg

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

whaaaaaaaaat??????

 

in Sarbia, Montenegro e mul mai ieftin ca la noi! gasesti sa dormi la oameni in camera cu 3-4 euro!

 

tu ai platit 18 euro /campare??????

 

JESUS si in Elvetia am gasit camera cu 20 euro! si tot scump mi s a parut!

 

inainte sa campezi, vorbeste cu lumea de pe akolo, cu babe pde pe strada, mosi, tineri...mergi ini gari, etc sunt f multi care inchiriaza camere mai ales in sezon! si MULT mai ieftin ca la noi! tu la 14, 18 euro..mi se pare f f scump!

 

eu merg mereu pe low budget! decat sa bag 20 eur intr o noapte de campare, mai bine bag gaz in rezervor si mai merg 300 km !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

whaaaaaaaaat??????

 

in Sarbia, Montenegro e mul mai ieftin ca la noi! gasesti sa dormi la oameni in camera cu 3-4 euro!

 

tu ai platit 18 euro /campare??????

 

JESUS si in Elvetia am gasit camera cu 20 euro! si tot scump mi s a parut!

 

inainte sa campezi, vorbeste cu lumea de pe akolo, cu babe pde pe strada, mosi, tineri...mergi ini gari, etc sunt f multi care inchiriaza camere mai ales in sezon! si MULT mai ieftin ca la noi! tu la 14, 18 euro..mi se pare f f scump!

 

eu merg mereu pe low budget! decat sa bag 20 eur intr o noapte de campare, mai bine bag gaz in rezervor si mai merg 300 km !!

asta e

data viitoare voi sti :)

cazare 18 euro insemna: 4 euro motocicleta, 4 euro cortul, 4 euro de persoana* 2 persoane= 8 euro, 1 euro taxa de statiune

la ora 12 noaptea cand cautam camping mi s-a parut chiar ieftin :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

whaaaaaaaaat??????

 

in Sarbia, Montenegro e mul mai ieftin ca la noi! gasesti sa dormi la oameni in camera cu 3-4 euro!

 

tu ai platit 18 euro /campare??????

 

JESUS si in Elvetia am gasit camera cu 20 euro! si tot scump mi s a parut!

 

inainte sa campezi, vorbeste cu lumea de pe akolo, cu babe pde pe strada, mosi, tineri...mergi ini gari, etc sunt f multi care inchiriaza camere mai ales in sezon! si MULT mai ieftin ca la noi! tu la 14, 18 euro..mi se pare f f scump!

 

eu merg mereu pe low budget! decat sa bag 20 eur intr o noapte de campare, mai bine bag gaz in rezervor si mai merg 300 km !!

 

Este chiar ieftin la 18 Euro.

Si eu vreau sa o iau prin Serbia - Muntenegru - Croatia.

La preturile astea mergi chiar relaxat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ne-am intors si noi dintr-o calatorie superba.

 

 

Tot cu indicatii de la partizan am plecat asa ca vom face topic separat cum i-am promis. :) Se pare ca e taticul calatorilor spre Serbia si Muntenegru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ati rezolvat cu lasatul motocicletei la intrare in Dubrovnik ?

Ati intrat in oras cu tot cu bagaje sau le-ati lasat pe motor acolo in parcare ?

La fel si in alte locatii unde nu aveati voie cu motorul sa trebuie sa intrati inauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ne-am intors si noi dintr-o calatorie superba.

 

 

Tot cu indicatii de la partizan am plecat asa ca vom face topic separat cum i-am promis. :) Se pare ca e taticul calatorilor spre Serbia si Muntenegru.

hai cu pozele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ati rezolvat cu lasatul motocicletei la intrare in Dubrovnik ?

Ati intrat in oras cu tot cu bagaje sau le-ati lasat pe motor acolo in parcare ?

La fel si in alte locatii unde nu aveati voie cu motorul sa trebuie sa intrati inauntru.

bagajele le am lasat in camping

iar motorul intr o parcare gratuita pt moto de langa orasul vechi, citeste cateva posturi mai sus ca am scris cum e cu parcarea in dubrovnik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...