Sari la conținut

Plimbare 16 August


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o alta varianta de luat in seama daca se doreste:Bucuresti-Ploiesti- Sinaia-Azuga- stinga pina in Predeal-Rasnov-Bran-Moieciu-Dimbovicioara.

Drumul este mult mai bun,mai multe locuri de vazut dar este si ceva mai lung ;) . Ramane sa stabilim impreuna :) .

 

 

Numai bine si ASFALT USCAT :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 352
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sal. as vrea sa vin si eu. insa nu am intheles exact. Se sta peste noapte acolo ?

 

un pic offtopic :cheers: poza de la avatar e de la Petrichioaia-Brebu ?

 

man am inteles ca unii vor ramane si peste noapte, restul se vor intoarce spre seara pe lumina, sper sa vin si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma intelegi gresit dar amicul tau nu prea stie..din Cimpulung pana in Brasov sunt 74 km, asa ca din Cimpulung pana in podu dambovitei care nu este nici macar la jumatatea drumului nu ai cum sa ai 40km ???????????

Daca citeai postarile de la inceput vedeai ca este si o harta a traseului pe care dorim sa-l facem.

Si daca tot ai luat astea ;) :) :D ca pe o invitatie nu cred ca un auto isi are locul intre motoare cel putin la mers in coloana. Daca ai observat intr-un sir de motoare la drum lung nu ai sa vezi nicio masina.

Si cel mai ok ar fi daca tot vrei sa vi esti bine venit dar nu incerca pe ultima suta de metri sa schimbi ceva ca nu o sa se mai inteleaga nimic. Eventualele propuneri daca sunt bune vor fi luate in calcul de catre marea majoritate.

Multumesc de intelegere.

 

 

Nu contest distantele... nici pe ale tale, nici pe ale lui. Diseara ma uit pe navigatie si poate o sa stiu mai exact. O sa ma uit acum pe inceputul topicului.

Pai in nici un caz nu imi doresc sa stau in mijlocul unui convoi de motociclete :cheers: Am sa stau ori in fata ori in spate, in limita de siguranta.

Eu am propus ceva, dar am si spus ca ma voi supune majoritatii, deci nu vad nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o alta varianta de luat in seama daca se doreste:Bucuresti-Ploiesti- Sinaia-Azuga- stinga pina in Predeal-Rasnov-Bran-Moieciu-Dimbovicioara.

Drumul este mult mai bun,mai multe locuri de vazut dar este si ceva mai lung :D . Ramane sa stabilim impreuna :burnout: .

 

 

Numai bine si ASFALT USCAT ;)

 

DN1 e un mare NO-NO. Am fost acum 2 saptamini si nu prea m-a ajutat desi era 3 noaptea. Vreo 2-3 semafoare pe centura Ploiestului (sa zicem ca astea se pot ocoli prin oras), semofor la Azuga parca, etc. In plus Piriiul Rece (adica inainte de Predeal la stinga) e rupt, bucati de asfalt lipsa, etc. Pe drumul ala am strimbat o janta acum citeva luni.

Dar eu unul nu m-as baga pe DN1 simbata dimineata cind toti pleaca la munte.

 

in fata nu prea o sa stai :cheers:

:burnout:

 

Atunci la coada :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN1 e un mare NO-NO. Am fost acum 2 saptamini si nu prea m-a ajutat desi era 3 noaptea. Vreo 2-3 semafoare pe centura Ploiestului (sa zicem ca astea se pot ocoli prin oras), semofor la Azuga parca, etc. In plus Piriiul Rece (adica inainte de Predeal la stinga) e rupt, bucati de asfalt lipsa, etc. Pe drumul ala am strimbat o janta acum citeva luni.

Dar eu unul nu m-as baga pe DN1 simbata dimineata cind toti pleaca la munte.

 

 

 

Atunci la coada :cheers:

da, paraul rece e rupt. nu e ca pe paduchiosul, dar e rupt. am fost acum vreo luna si un pic. in plus, cred ca suntem satui de DN1... traseul stabilit de florin este bun, desi mi-as fi dorit sa mergem mai departe, la brasov si sa ne intoarcem pe cheia (la ultima plimbare, parca ziseseram ca bagam si o cheia, nu?). dar nu ma plang, e ok traseul, singura chestie care ma intrebam era aceea daca nu am putea renunta la autostrada pana la pitesti si sa o luam pe drumul vechi, prin localitati, dar nimeni nu a raspuns acestei propuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, paraul rece e rupt. nu e ca pe paduchiosul, dar e rupt. am fost acum vreo luna si un pic. in plus, cred ca suntem satui de DN1... traseul stabilit de florin este bun, desi mi-as fi dorit sa mergem mai departe, la brasov si sa ne intoarcem pe cheia (la ultima plimbare, parca ziseseram ca bagam si o cheia, nu?). dar nu ma plang, e ok traseul, singura chestie care ma intrebam era aceea daca nu am putea renunta la autostrada pana la pitesti si sa o luam pe drumul vechi, prin localitati, dar nimeni nu a raspuns acestei propuneri.

 

Da, dupa cum am vorbit asta seara drumul vechi spre pitesti este rupt rau. Sa ajungem noi la pestera si poate ne intoarcem pe cheia si eu imi doresc lucrul asta. Vedem ce zic marea majoritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta prin Pitesti are 203 km (de la mine de acasa) si cea prin Tirgoviste are 168 de km. Destinatia (pe navigatie) este Podu Dimbovitei.

Drumul vechi catre Pitesti, ala paralel cu A1 este prost, in plus localitatile sint una dupa alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dupa cum am vorbit asta seara drumul vechi spre pitesti este rupt rau. Sa ajungem noi la pestera si poate ne intoarcem pe cheia si eu imi doresc lucrul asta. Vedem ce zic marea majoritate.

 

man eu am ceva motive personale ptr care nu cred ca mai vin; daca se schimba ceva te anunt. asfalt uscat va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta prin Pitesti are 203 km (de la mine de acasa) si cea prin Tirgoviste are 168 de km. Destinatia (pe navigatie) este Podu Dimbovitei.

Drumul vechi catre Pitesti, ala paralel cu A1 este prost, in plus localitatile sint una dupa alta.

 

Frate te rugam mult du-te si lasa-ne...........ai venit sa ne tulburi placerea cu conserva si indicatiile tale. Cu navigatia ta cred ca ajungi in china pe autostrada la olimpiada. Cate tepe nu ai luat cu navigatia ???? fa autostrada cu navigatia si ai sa vezi ca iti indica 136 km. Pana acum toata lumea se uita pe harta si erea ok, acum toti au navigatie; ca nu mai stiu domne sa meraga bucurestenii prin oras sa mai vada si ei un ""MOL"" pe harta acolo !!!!!

Te rugam mult de tot du-te cu prietenii tai auto si lasa-ne pe noi sa ne bucuram de ceea ce vrem sa facem, ca ne place tare mult crede-ne.

Nu te supara pe mine dar cred ca nu isi au rostul toate interventiile tale. Vrei sa te conformezi unei plimbari organizate ok, dar inca o data iti spun te rog lasa-ne sa ne vedem de treaba noastra.

Multumesc mult pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, va asteptam pe amandoi :cheers:

 

din pacate din motive personale eu numai vin...imi pare rau si va doresc asfalt uscat si fara incidente...drum bun si Gesericai...merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost super plimbare simbta, iar pe 16 o sa fie si mai frumos. Sa tina vremea cu noi.

Abia astept :)

 

;)

dan a intrat pe motociclism.ro si nu si-a dat seama ca posturile puse de el le-a pus de pe id-ul meu...

deci a fost plimbare.... devin individioasa deja....

 

daca dan vine maine, ma primiti si pe mine la plimbare???? :cheers:

(si daca nu ma primiti, cum credeti ca ma opriti?) :D

m-ar tenta sa vin oricum cu voi.

am auzit ca timpul e frumos.

trebuie doar sa rezolv azi cu relantiul si cu returul (un caucuic mic care s-a fisurat) si, daca primesc vreo invitatie de la organizatorii plimbarii, vin.

 

o zi buna in continuare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate te rugam mult du-te si lasa-ne...........ai venit sa ne tulburi placerea cu conserva si indicatiile tale. Cu navigatia ta cred ca ajungi in china pe autostrada la olimpiada. Cate tepe nu ai luat cu navigatia ???? fa autostrada cu navigatia si ai sa vezi ca iti indica 136 km. Pana acum toata lumea se uita pe harta si erea ok, acum toti au navigatie; ca nu mai stiu domne sa meraga bucurestenii prin oras sa mai vada si ei un ""MOL"" pe harta acolo !!!!!

Te rugam mult de tot du-te cu prietenii tai auto si lasa-ne pe noi sa ne bucuram de ceea ce vrem sa facem, ca ne place tare mult crede-ne.

Nu te supara pe mine dar cred ca nu isi au rostul toate interventiile tale. Vrei sa te conformezi unei plimbari organizate ok, dar inca o data iti spun te rog lasa-ne sa ne vedem de treaba noastra.

Multumesc mult pentru intelegere.

 

Probabil ca daca ascundeam "conserva" atitudinea ta era alta, si in nici un caz nu aduce ceva bun relatiei "donatori de organe" - "conservari".

Au mai avut si altii "devieri" si nu le-a zis nimeni nimic si oricum am spus de la inceput ca ma voi supune majoritatii.

Lumea se schimba, indiferent daca asta ne place sau nu. Am luat tepe cu navigatia, chiar si in Germania, nici un sistem nu e perfect, chiar si o harta clasica. Si o sa imi mai iau si de la GPS si de la "cearsaf". Dar asta nu e un motiv sa le blamez. Mai exista indicatoare de circulatie si nu ma doare gura sa intreb.

Va doresc distractie placuta in wk! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca daca ascundeam "conserva" atitudinea ta era alta, si in nici un caz nu aduce ceva bun relatiei "donatori de organe" - "conservari".

Au mai avut si altii "devieri" si nu le-a zis nimeni nimic si oricum am spus de la inceput ca ma voi supune majoritatii.

Lumea se schimba, indiferent daca asta ne place sau nu. Am luat tepe cu navigatia, chiar si in Germania, nici un sistem nu e perfect, chiar si o harta clasica. Si o sa imi mai iau si de la GPS si de la "cearsaf". Dar asta nu e un motiv sa le blamez. Mai exista indicatoare de circulatie si nu ma doare gura sa intreb.

Va doresc distractie placuta in wk! :cheers:

 

 

Multumim la fel. Nu ai dreptate, ai vazut bine ca ai fost primit si cu conserva dar nu incerca sa reinventezi roata. Lasa programul asa cum este facut si cum ne place noua ( mai toti au fost deacord cu el) si totul v-a fi ok. Esti bine venit in continuare si te asteptam.

Am vorbit si la telefon cu anumite persoane din alte localitati si v-a trebui sa- i luam din drum..asa ca intelegi de ce nu putem devia de la traseu la dus...iar la intors ce votam aia facem. Sunt mai multe "probleme" de inteles la cei cu doua roti pe care poate le vei invata daca este sa vi cu noi.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 saptamani am fost pe drumul pe care urmeaza sa mergem bran -rucar -pitesti -bucuresti. Drum nasol cativa km inainte de rucar pe niste super curbe ... dar ne descurcam catinel asa. In schimb saptamana trecuta duminica am fost bucuresti ploiesti cheia brasov si intors in bucuresti pe DN1. Ce pot sa va spun este e ca, Cheia e super si ca asfalt si ca traseu si ca peisaj (e prima oara cand merg cu motorul pe acolo de aia imi exprim aceasta parere atat de evidenta), iar dn1 nu e chiar asa NO-NO cum zicea cineva mai devreme. Exceptand semafoarele de pe centura Ploiestului, care pot fi evitate daca o luam prin oras, se poate circula . Am facut de la Brasov la Bucuresti in condintiile in care am luat-o pe centura Ploiestulu,iar Ploiesti - Bucuresti era full ca deh era duminica dupa-amiaza, 2 ore si un sfert. M-a mai prins si ploaia. Ideea e ca se poate merge.

Daca ar fi dupa mine traseul ar fi bucuresti - pitesti - rucar -bran -rasnov -poiana brasov- brasov -sacele - cheia - ploiesti -bucuresti ... florine nu da cu pietre e doar asa un vis :cheers:. Tinand cont ca or sa fie oameni care merg prima oara infara orasului nu o sa fie posibil asa ceva ... dar e frumos trebuie sa recunosti.

 

In ceea ce priveste ora de plecare avem timp kklau sa ne intoarcem pe lumina. Eu am plecat in excursia mea de duminica la 1 (13) si la 8.30 am fost inapoi acasa pe lumina. am mai stat si prin brasov nu f mult .

 

Bafta si ne vedem maine. De abia astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 saptamani am fost pe drumul pe care urmeaza sa mergem bran -rucar -pitesti -bucuresti. Drum nasol cativa km inainte de rucar pe niste super curbe ... dar ne descurcam catinel asa. In schimb saptamana trecuta duminica am fost bucuresti ploiesti cheia brasov si intors in bucuresti pe DN1. Ce pot sa va spun este e ca, Cheia e super si ca asfalt si ca traseu si ca peisaj (e prima oara cand merg cu motorul pe acolo de aia imi exprim aceasta parere atat de evidenta), iar dn1 nu e chiar asa NO-NO cum zicea cineva mai devreme. Exceptand semafoarele de pe centura Ploiestului, care pot fi evitate daca o luam prin oras, se poate circula . Am facut de la Brasov la Bucuresti in condintiile in care am luat-o pe centura Ploiestulu,iar Ploiesti - Bucuresti era full ca deh era duminica dupa-amiaza, 2 ore si un sfert. M-a mai prins si ploaia. Ideea e ca se poate merge.

Daca ar fi dupa mine traseul ar fi bucuresti - pitesti - rucar -bran -rasnov -poiana brasov- brasov -sacele - cheia - ploiesti -bucuresti ... florine nu da cu pietre e doar asa un vis :D. Tinand cont ca or sa fie oameni care merg prima oara infara orasului nu o sa fie posibil asa ceva ... dar e frumos trebuie sa recunosti.

 

In ceea ce priveste ora de plecare avem timp kklau sa ne intoarcem pe lumina. Eu am plecat in excursia mea de duminica la 1 (13) si la 8.30 am fost inapoi acasa pe lumina. am mai stat si prin brasov nu f mult .

 

Bafta si ne vedem maine. De abia astept.

 

Sunt perfect de acord cu tine si eu imi doresc drumul asta dar sa vedem daca pot si incepatori. Eu am zis sa ne intoarcem pe Targoviste ca-i mai scurt pentru ei dar daca ei o sa doreasca sa ne intoarcem pe cheia :cheers: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu tine si eu imi doresc drumul asta dar sa vedem daca pot si incepatori. Eu am zis sa ne intoarcem pe Targoviste ca-i mai scurt pentru ei dar daca ei o sa doreasca sa ne intoarcem pe cheia :cheers: ;) :)

ar fi super misto pe cheia, florin, stii ca ti-am zis si aseara. da, doamne! :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma enervatzi voi cu plimbarea voastra,,vreau si eu !! dar e k draq k eu de maine incep munca.. ;) ultima data cand am fost la pestera a fost sambata trecuta, dragutz locul ,mai ales drumul si priveliste care urmeza dupa pestere ,e mult mai placut peisajul doar k eu sunt endurist,pt vitezane nu-i prea dragalash drumul,dar incet incet merge,,,,,, pai....drum bun maine, asfal uscat si nivelat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati amatori de ramas cu cortul sunt?

eu as vrea sa raman si vreau sa stiu daca e vreun camping prin zona sau stam in natura..

 

Dupa ultimile modificari in schema de lucru, se pare ca noi doi(eu si oana) vom fi peste noapte acolo. Am inteles ca in padure se poate campa, conditia fiind sa fim atenti unde lasam mancarea ca mai coboara animalutzele.

Editat de snowstorm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma enervatzi voi cu plimbarea voastra,,vreau si eu !! dar e k draq k eu de maine incep munca.. ;) ultima data cand am fost la pestera a fost sambata trecuta, dragutz locul ,mai ales drumul si priveliste care urmeza dupa pestere ,e mult mai placut peisajul doar k eu sunt endurist,pt vitezane nu-i prea dragalash drumul,dar incet incet merge,,,,,, pai....drum bun maine, asfal uscat si nivelat :cheers:

 

Multumim si te asteptam pe 06 septembrie can vom organiza una de 2 zile cu ramannere peste noapte undeva (surpriza mare si frumoasa ce pregatim) . O sa o postam cand ne intoarcem din plimbarea de maine dupa ce o sa bagam si cateva poze( cam 100)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim si te asteptam pe 06 septembrie can vom organiza una de 2 zile cu ramannere peste noapte undeva (surpriza mare si frumoasa ce pregatim) . O sa o postam cand ne intoarcem din plimbarea de maine dupa ce o sa bagam si cateva poze( cam 100)

ooooo, super!!,,tocmai am verificat caledarul,,se pare k in acel week voi fi liber :cheers: ,..... astept poze...drum bun ;) :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu...dar..

As vrea sa stiu daca la ultima excursie ati reusit sa va intelegeti cu mersul in grup.

Cand sunt atat de multi (si 23 imi pare f mult) si nu se cunosc toti trebuie sa ne nimerim cam toti cu capul pe umeri.

se poate???

Stabiliti niste reguli la plecare?

 

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...