Sari la conținut

Final fericit


Betrayal
 Share

Postări Recomandate

M-am gandit sa trec si eu patania mea. Ieri ma intorceam spre casa pe "23 august". Inca din fatza Lic. Alexandru Ioan Cuza un microbuz ma scotea din apele mele. Mergea relativ incet, 3/4 din masina pe banda 1, 1/4 pe banda 2, si din cand in cand jumate-jumate, mergea exact pe linia dintre benzi. Am asteptat sa prind un loc unde sa-l pot depasi... intram pe 23 august.... si cum trec de Politie si de trecerea de pietoni de acolo, eram cu a 3-a cu un ETZ 250, am tras de acceleratie si am intrat in depasire. Am trecut pe banda 2, unde masina din fatza era o Dacia la vreo 30 de metri in fatza. Aici.... Multumiri ApaNova si Primariei sau care dreq se ocupa de drumuri... ca asa cum eu accelerasem sa trec de microbuzul care-si cumparase sosea, asa ala cu Dacia a franat brusc in fatza mea. (Avea niste santuri lasate de ApaNova neasfaltate, doar umplute cu nisip si nu aduse la acelasi nivel). Am franat brusc, dar am simtit ca nu ma voi opri la timp, si atunci am virat putin stanga, cu gandul de a-l evita pe linia continua dintre sensuri (aveam loc), dar in acel moment, cauciucul meu fatza care era tocit in ultimul hal a pierdut aderenta cu asfaltul, si m-a trantit cu tot motorul pe partea stanga. Asa m-am dus tarash si m-am oprit abia sub spatele Daciei din fatza. Sunt convins ca am si lovit un pic Dacia. Motorul l-am "bagat la inaintare" si eu m-am ascuns dupa el cat am putut, cand am vazut ca ma intrept fix spre masina. Imediat a venit un om si a ridicat motorul, l-am ajutat si eu, curgea benzina din rezervor pe la buson. Am tras apoi motorul pe marginea drumului. Nu mai era nici Dacia, nici omul care mi-a ridicat motorul. Disparusera.

 

Eram si cu fata in spate. Ea a scapat multumesc lui Dumnezeu cu 3 zgarieturi usoare la mana stanga. Eu m-am dus tarash vreo 10-15 m, si mi-am lasat un pic din pielea de pe maini pe asfalt, dar nici o fractura. Motorul.... ghidonul indoit in ambele parti la maxim, pe langa rezervor, rezervorul stramb pe partea stanga... in rest la prima vedere pare intreg.

 

Recunosc ca spre deosebire de multe din pataniile de aici, in cazul meu ma pot considera singurul vinovat, chiar daca imprejurarile au fost putin contra mea.

 

Daca purtam geaca de piele ieri (de obicei o port), aveam acum mainile intregi.

 

O clipa nu m-am mai gandit la tot ce poate aparea, si m-a costat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti OK, putea sa vina o masina din spate si sa te ia in plin. :crack:

Oricum, e al nu stiu catelea exemplu cu oameni care isi lasa pentru o clipa echipamentul acasa si uite ce se intampla!... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de fiecare data cand ies imi pun geaca de piele, chiar si la 30+ grade ca stiu care sunt consecintele in caz de accident. Poimaine ma duc in Obor sa imi iau casca k-lumea si manusi daca raman bani.

 

Cum zicea cineva de pe forum:"Mai bine mori de cald decat de durere".

 

Grija maxima si insanatosire grabnica! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija maxima si insanatosire grabnica! :D

221767[/snapback]

Mersi!

Fata e bine, eu voi dormi greu inca cateva nopti, apoi imi trece.

Motorul l-am adus azi acasa, si nu pare asa grav. Ghidonul e terminat, cu tot ce a fost pe el (oglinzile sunt ok), iar rezervorul e indoit pe stanga. In rest n-ar sti nimeni ca am cazut. Ma rog, sa indrept putin rama la far. Ah, si...logic sa schimb ceasurile, care nu mai prea exista.

 

Atentie la drum, baieti si fete... mai mare decat am avut eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Unde-i accidentul? Poate era mai nimerit la "Motociclisti, in fiecare zi"

2. Daca motorul nu-i pus la punct, si te cunosti ca "te mananca" pe drumuri pe care nu le cunosti indeajuns, lasa pasagerul sa-si traiasca viata cu autobuzul. Geaka ta de piele nu salveaza mandra, care nici nu banuieste la ce pericole se expune. De fapt ti-a incredintat viata ei, tie, iar tu ii zgari viata. E pacat de ea.

 

cezar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Unde-i accidentul? Poate era mai nimerit la "Motociclisti, in fiecare zi"

2. Daca motorul nu-i pus la punct, si te cunosti ca "te mananca" pe drumuri pe care nu le cunosti indeajuns, lasa pasagerul sa-si traiasca viata cu autobuzul. Geaka ta de piele nu salveaza mandra, care nici nu banuieste la ce pericole se expune. De fapt ti-a incredintat viata ei, tie, iar tu ii zgari viata. E pacat de ea.

 

cezar

222151[/snapback]

Nu vreau sa supar pe nimeni.

1. Dar daca imi rupeam gatul, atunci era bine trecut la accidente? Ma rog...

2. Motorul sa zicem ca nu ar fi fost pus la punct. Dar de ce zici ca "ma mananca" si "pe drumuri pe care nu le cunosc indeajuns"? Da, nu stiam ca e chestia aia pe drum, dar era pe o strada mare, la maxim 10 min de mers pe jos spre casa. Si acum ca sa nu ma mai scuz, recunosc, toata vina a fost a mea. Cat despre fata, tin enorm de mult la ea. Imi pare rau ca s-a intamplat asta, imi pare rau ca a fost cu mine pe motor. Dar nu sunt inconstient, si noaptea trecuta abia am putut dormi, si acum ziua iar sunt mereu nelinistit. Si nu pt motor, da-l dracu de fier. Dar ma tulbura ora de ora gandul ca putea pati ceva rau din cauza mea, mai mult decat 3 zgarieturi si o sperietura zdravana. Din partea mea, i-am zis sincer si amicului care a venit cu mine la spital, m-as fi urcat imediat inapoi pe motor sa conduc. Nu asta ma inspaimanta, frica de motor sau de accident. Dar numai gandul asta imi sta acum in minte, ca puteam sa fac rau fiintei la care tin cel mai mult.

Poate ca as fi citit acest articol si as fi reactionat la fel ca tine. Dar acum, fiind in pielea mea, sincer, nu sunt tipul care sa se dea in spectacol fara casca, cu ochelari de soare pe ochi, si care sa viseze la o Hayabusa cu care sa agate gagici pe strada. Sunt cu moralul la pamant, din multe motive, si in special acesta. Nu imi doresc sa ma laude nimeni pentu ce s-a intamplat; imi doresc insa sa fiu inteles, si sa nu-mi mai iau palme din stanga si din dreapta, ci, macar pana trec peste starea asta de depresie in care sunt de cateva luni de zile, sa aud un prieten zicandu-mi : "Ma bucur ca ai scapat" , nu cum "prieteni" de-ai mei au tot ras de mine si au facut misto cand au auzit ca am cazut.

Tot ce mi-as dori acum este ca lumea ori sa nu-mi mai reproseze asta, cred ca mi-am facut in constiinta mea morala destul, ori eventual sa se bucure ca am scapat, in loc sa faca cum mi-au facut majoritatea: "ce-ai mai lovit, cat te costa" sau "ai cazut?! ce-are motorul?" iar de mine daca au fost 3 persoane care sa ma intrebe mai intai daca eu sunt in regula.

 

Si daca locul postului asta nu e aici, nu ma supar pe nimeni daca va fi mutat acolo unde considerati ca ii este locul.... sau chiar sters.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident nu presupune sa moara cineva....

Sau poate unii vor sa facem si o rubrica " Incidente"....?!?!

 

Bine ca ati scapat, eu unul am temeri mereu in ceea ce-i priveste pe cei din spate.Cred ca-s obsedat, am avut ceva aventuri s de atunci stau cu ochii cam jumate inainte, jumate in oglinzi....asta evident, in oras...azi un bou cu un microbuz mergea in spatele meu la nici 2 m ( viteza cam 50 km/h) si cand a trebuit sa franez, nu mai avea loc sa opreasca.Dobitoci care cred ca opresc ditamai hardughia in acelasi spatiu in care opresc eu 104 Kg (doar motorul :D ) cu frane pe disc si fata si spate....

 

Grija mare pe viitor,mai bine astepti decat sa regreti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea accident e un eveniment grav de circulatie. tu ai alunecat si ai cazut, de-aia scrisei ca ai fi putut sa-l treci la forumul evenimentelor zilnice. dar este numai o parere. nu vrei sa tii cont de ea, nu-i suparare.

 

"te mananca" am vrut sa spun ca te-a enervat gica, si tu te arunci intr-o depasire dincolo de limita prudentei. in acest mod te-ai apropiat de vehiculul din fata la o distanta care nu-ti mai permitea oprirea (nu incetinirea) in siguranta, in conditiile in care motocicleta avea anvelopa fata uzata. in plus aveai inca o persoana cu tine pentru care erai responsbil. asa traduc eu din ce ai relatat tu, fraza: "te mananca"

 

nu drumul a fost de vina, ci tu, caci cineva din fata poate frana fie involuntar, fie sa fereasca o gropitza, un caine, o mingie. tu esti obligat sa respecti o distanta suficienta ca in conditiile carosabilului sa poti opri "safe".

 

eu nu te trag de urechi. te tragi tu singur, am observat, bravo, si daca ai invatat din intamplarea asta, nota 10. eu privesc situatia din afara, sa zicem ca as fi tatal prietenei tale. cum sa am eu incredere in tine dupa intamplarea asta?

 

sincer ma bucur ca nu sunt decat zgarieturi, imi pare rau dupa motor, ca stiu cat de greu se repara si bani nu-s.

nici lamentarile sau gandurile negre nu sunt bune. singurul lucru care conteaza este sa inveti din experienta si data viitoare sa previi, sa te gandesti inainte ceea ce poate merge rau, si sa te astepti. jeaka nu-i o solutie. ci modul de condus. jeaka trebuie sa fie ULTIMUL refugiu.

 

sanatate si i-ai niste flori mandrei

 

cezar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe aici distanta de siguranta iti este ocupata urgent de un tupeist care iti taie fata. O alta pacoste de care trebuie sa tii cont.

Nu o data mi s-a intimplat sa frinez aplecat si sa tin moto din rasputeri cu miinile sa nu cada din cauza unui dobitoc care baga botul ca sa iasa de pe o strada laterala si cel din fata mea frineaza brusc ca sa-l evite.

On-topic: ati avut ceva bafta. Purtati mai mult echipament, eu nu ma despart de manusile mele care sint jumate de antebrat.

Gropile sint niste chestii care nu ar trebui sa existe, dar exista si provoaca foarte multe incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe aici distanta de siguranta iti este ocupata urgent de un tupeist care iti taie fata. O alta pacoste de care trebuie sa tii cont.

222446[/snapback]

 

Asta am observat si eu si ma calca pe nervi . Daca stau prea aproape de masini, nu pot frana la timp sa ma opresc cum fac ei, daca stau mai departe, tot timpul se baga cate unul intre mine si masina din fatza.

 

Asa ca merg pe "banda dintre benzi" :blbl:, uneori, cand "ma mananca" si pe banda aia ingusta dintre liniile alea duble :crack:

 

Off topic: pe Dorobantzi, au offset-at astia marcajele fara insa a le sterge pe cele vechi, si a aparut o banda de cca 50 cm chiar intre benzile 1 si 2 pe care nu prea o foloseste nimeni, numa buna pentru motoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, bine ca nu ai patzit-o mai rau. Fierul se face.

Oricat de scump tzi-ar parea un echipament moto oricul este mai ieftin decat ce se poate intampla fara el la un astfel de incident. Chiar daca mergi incet nu eshti exonerat de accidente grave mai ales pe strazile noastre shi cu shoferii "noshtri".

:D

 

PS: topicul este bine pus aici dar shi eu sunt de parere ca te-a mancat putzin in poponeata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prietene, imi pare sincer rau ca ti-ai luat-o si in acelasi timp ma bucur nespus ca a fost doar atat... stii si tu ca am discutat de atatea ori pe tema asta, nu exista motociclist sa nu se fi dat macar o data pe jos, important e ca urmarile sa fie cat mai mici (si asta tine de tine, echipament, reflexe, intuitie) si tu sa inveti ceva din asta.

 

Sunt convins ca esti precaut de fel, stiu ca porti echipament si casca tot timpul si bine faci, iar in ceea ce priveste evenimentul prin care ai trecut, parerea mea e ca ai procedat corect...

Din pacate pe aici distanta de siguranta iti este ocupata urgent de un tupeist care iti taie fata

in situatia data ai procedat asa cum as fi facut si eu, cu trecerea de microbuz, de fapt asa se si face, trebuie sa te feresti de cei care te deranjeaza sau sicaneaza in trafic; singurul neajuns in situatia data a fost faptul ca nu ai fost suficient de inspirat in momentul respectiv de a gasi un culoar de trecere si de cel din fata cu dacia, in general cam asa se intampla, treci de unul care te-a deranjat si in clipa in care nu il mai ai inainte te relaxezi putin si iti pierzi pentru o secunda atentia fata de ce se intampla in fata.

Cu timpul o sa te obisnuiesti sa iti mentii atentia pana in momentul in care in fata nu mai ai pe nimeni sau in functie de situatii ai eliminat toate riscurile majore in trafic (si asta o poti face anticipand mereu traectoria si manevrele care trebuie sa le faci ca sa treci PE LANGA conserve si nu sa te apropii de spatele lor) si abia pe urma te poti relaxa.

 

In fine, as vrea sa-ti ridici moralul, sa te faci bine si sa ne vedem curand pe motoare :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

santul este de la magazinul de pe partea dreapta care sta sa se deschida. i-au tras ceva ultilitati si l-au acoperit: cu asfalt 1/2, 1/4 este canalul si 1/4 este pietris si praf. buna lucrare, stil autohton...

 

atentie si insanatosire grabnica. fieru' se face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tata mi-a povestit cum cu 2 zile inainte a trecut pe acolo cu masina, la fel a vazut tarziu santul, si a franat relativ tarziu. Masina are ABS, si mi-a zis tata ca i-a impins pedala de frana inapoi imediat, deci rotile se blocasera, si asta la masina, care e si grea... Nisipul ala se pare ca a fost luat si intins putin pe sosea si de masini si de vant.

Ma rog, cu asta nu vroiam sa ma scuz cum ca nu as fi fost eu un mare bolovan ca am patit-o. Daca eram in Germania, poate ziceam ca am avut ghinion, dar in Romania nu as putea spune decat ca am patit-o acolo in loc sa o patesc la alt sant, ca sunt atatea si-atatea..... (I should have known...).

Si mi-a zis Dragos de cand mi-a vazut motorul prima data ca un cauciuc tocit pe fatza e belea mare, si sa-l schimb urgent. Mersesem pana atunci cu el asa... am mai mers si dupa, am prins si ploaie cu el si n-am cazut... si mi-am zis ca poate sa mai astepte. O sa-l schimb macar acum urgent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 august este bun pe anumite zone, si eu o mai ating putin, dar iti spun ca nu merita. aseara, cam pe la 20:30 au trecut doi baieti pe doua de viteza, macar la 130 km/h si tot aveau... :rusinica:

stii cum se zice: fiecare cum isi asterne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog... oricum faptul e expirat.

In rest... mi-e greu sa cred ca din toti cei cu motoare care ma cunosc din Ploiesti, doar Cristi Ursu a citit pe forum de patania mea. Ii multumesc pentru raspuns, restul se pare ca au fost prea ocupati sa scrie un mesaj in acest caz...

Si ca sa pot considera acest subiect inchis, da-o dracu de tranta.

Mai bine ziceti de unde iau un ghidon de ETZ, cu toate "accesoriile" de pe el, mai putin oglinzi. Si un rezervor n-ar strica, dar e optional, in functie de preturi.

Tata vrea sa ma ajute sa-mi repar motorul pana la primavara... eu vreau sa-l am gata pana in iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti bine amandoi , ca restu' se rezolva!

 

Si eu is tot din Ploiesti si era sa ma fac zob de 15.000 de ori cu conserva din cauza gropilor, mergand absolut "regulamentar"

 

Asa ca moralu' sus si motoru' gata cat mai repede!

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...