Sari la conținut

Aseara 12.08 .. pe Brancoveanu


Diavol_mic
 Share

Postări Recomandate

Aseara pe la 9 si ceva mai dadeam o tura prin bucuresti. terminasem jobul si m-am gandit sa ma recreez vreo ora. la un moment dat pe brancoveanu opresc un pic pe dreapta sa-mi verific telefonul (care spre rusinea mea nu am apucat sa-mi iau un handsfree). Cand sa plec de pe loc... numai ce fac 5 metri , fara sa apuc sa mai schimb si treapta a doua vine din sensul opus un DACIOT IDIOT care face stanga brusc prin fata mea fara sa-l doara la BASCA de mine care mergeam regulamentar. Am avut 2 solutii : una sa accelerez si a ma gandesc daca o sa-i stau bine pe capota... si alta sa ma arunc pe frane si sa vedem ce dracu se mai intampla. Am ales solutia doi . Urmarea .. motorul "s-a inodat" si l-am culacat pe o parte. daciotu satisfacut trece pe langa mien la un metru de capatzana mea si se duce linistit.

 

intrebare : eu dracu am procedat corect cu actiunea mea ? sau mai bine stau acasa seara?

 

PS multumesc domnului cu Clio care ma ajutat sa ridic cele 180 de kile ale lui F650.

 

si PS 2: sa ii iau tot neamu la ,,,, idiotului cu breckul rosu care nici macar in partea dorsala nu la durut.. macar sa se opreasca sa vada daca dracu am o julitura in cot :D

 

si ca sa fie si un PS 3: ii mai "multumesc" unui idiot de sofer care in curte la Automobile Bavaria nu s-a uitat ca in spatele Range Roverului in care s-a urcat este parca un amarat de BMW F650 , a dat cu spatele si mi la insirat pe jos. L-am intrebat : nene daca era un OM in spatele masinii cand ai efectuat mersul cu spatele fara sa te asiguri? RASPUNS: POATE SE FEREA....

 

astept ... analizele.. dr va rog cu injuraturile de rigoare pt cei doi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol.

Numai in 5m de la plecarea de pe loc ..... poate nu ai fost atent la daciot care poate semnalizase din timp manevra. La plecarea de pe loc trebuie sa te asiguri din toate , absolut toate directiile. Pe zi ce trece sunt mai convins ca doar mergand dupa principiul omului invizibil pot sa scap fara incidente.

Legal doar daca-l atingeai atunci poti sa mergi la politie, in rest pt politisti este vina ta.

Sanatate si sa ai grija data viitoare chiar daca ai prioritate sa nu crezi ca iti este acordata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol.

Numai in 5m de la plecarea de pe loc ..... poate nu ai fost atent la daciot care poate semnalizase din timp manevra. La plecarea de pe loc trebuie sa te asiguri din toate , absolut toate directiile. Pe zi ce trece sunt mai convins ca doar mergand dupa principiul omului invizibil pot sa scap fara incidente.

Legal doar daca-l atingeai atunci poti sa mergi la politie, in rest pt politisti este vina ta.

Sanatate si sa ai grija data viitoare chiar daca ai prioritate sa nu crezi ca  iti este acordata.

223194[/snapback]

 

 

mercic de urari ,, daciotul venea din sensul opus. elavea mai multe obligatii decat mine.(asta nu inseaman ca eu nu aveam.. na acum imi iau si eu apararea).

stiu cum e treaba cu "nu a existat contact... se spune ca nu ai redus viteza pana la limita evitarii oricarui pericol". in alta situatie exact asa a spus militianul:" de ce nu ai intrat in el".... no comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mercic de urari ,, daciotul venea din sensul opus. elavea mai multe obligatii decat mine.(asta nu inseaman ca eu nu aveam.. na acum imi iau si eu apararea).

stiu cum e treaba cu "nu a existat contact... se spune ca nu ai redus viteza pana la limita evitarii oricarui pericol". in alta situatie exact asa a spus militianul:" de ce nu ai intrat in el".... no comment

223195[/snapback]

 

Si eu am patit mai demult o faza identica la viteza ceva mai mare; daca intrai in el puteai sa ai daune mai mari si tu si motorul... hai sanatate ca f-ul e rezistent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa a spus militianul:" de ce nu ai intrat in el".... no comment

223195[/snapback]

 

Fazele de acest gen nu se vor putea elucida decat cand o sa ajunga si capitala noastra ca Londra, unde sunt camere se supraveghere a traficului rutier peste tot, te duci frumos si se stabileste pe baza casetei video cine este vinovat de producerea accidentului.

 

Cat despre politai...ce ar mai fi de spus :D comportament clasic de om deranjat de la colectarea de fonduri la bugetul propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La plecarea de pe loc trebuie sa acorzi prioritate tuturor autovehiculelor, indiferent de sensul de mers. Daca tu deja facusei 5 metri, e interpretabila situatia. Cat despre faza cu Range-ul, aluia trebuia sa ii dai un cap in gura... "poate se ferea" :D

Ai mers la Politie cu ala cu Roverul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare omule faza asta cu motorul tau jos la service la BMW am auzito de la prietena mea(ADELA) acum vad ca deja incepi sa ai probleme mai grave, oricum iti urez bafta si poate ne vedem prin Germania sau acasa si gandestete ca pe sosea nimeni nu te vede si nimeni nu da 2 lei pe tine asa ca pe viitor fi cu ochii mari deschisi.Salutare si toate cele bune de la Stefan!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare omule faza asta cu motorul tau jos la service la BMW am auzito de la prietena mea(ADELA) acum vad ca deja incepi sa ai probleme mai grave, oricum iti urez bafta si poate ne vedem prin Germania sau acasa si gandestete ca pe sosea nimeni nu te vede si nimeni nu da 2 lei pe tine asa ca pe viitor fi cu ochii mari deschisi.Salutare si toate cele bune de la Stefan!!!

223733[/snapback]

 

 

salut stefan.

ce sa fac asta e viata pe motor. incerc sa casc si ochii si sa deschid mai mult viziera de la casca .. poate asa ii vad altfel de idioti. la dracu nu ca sa fi si sofer profesionist si incec dracu sa ma pun in toate situatiile cand sunt pe motor, pe turism sau camion..dar unii chiar sunt tampiti pe strada. stiu ca ti s-a intamplat si tie ceva .. asemanator acum cand ai fost in tara. doamne ajuta sa ramanem intregi ca de idioti sigur o sa mai dam. tu poate mai putin ca te bazai cu motorul prin germania .. dar la un interval definit mai apari si tu prin romania,,,, si iti aduci aminte cum e.

 

sa ai asfalt uscat si apropo vin la salonul de la frankfurt in septembrie de pe 11 pana pe 15.

 

PS cred ca mai trebuei sa aduc un motor din germania: Yamaha Genesis 1000 cmc 143 cp (este deja bagat in garaj - dar in aceeasi zona de unde l-am luat si eu pe al meu ..adica sudul germaniei langa Elvetia. la drcu iar vin singur 2100 km). sunt un pic pe ganduri...

 

mai da si tu cate un semn de viata cand intri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La plecarea de pe loc trebuie sa acorzi prioritate tuturor autovehiculelor, indiferent de sensul de mers. Daca tu deja facusei 5 metri, e interpretabila situatia.

 

Exact asta cred si io, daca se ajungea la contact, cred ca politia te scotea pe tine vinovat ca nu te-ai asigurat cand ai plecat de pe loc!

E acelasi lucru ca si atunci cand stai pe dreapta si pleci d epe loc, fara sa te asiguri ca in fata ta, unul a intrat pe banda ta sa depaseasca pe altul.

Nu te judec io pe tine... da asa e in regulament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca daciotul idiot a venit din fata si a virat stanga prin fata ta inseamna ca erai foarte aproape de o intersectie. Parca zicea ceva in decret despre distanta de coltul intersectiei pana la care poti opri/stationa... Erai regulamentar din punctul asta de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea zice de 5m. dar nu cred ca are legatura cu intamplarea de mai sus.

cand faci viraj stanga, tb sa dai prioritate autovehiculelor ce vin din sens opus. nu zice nimic ca pierd prioritatea autovechiculele care se pusesera de curand in miscare, chiar si in cazul in care stationasera ilegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre faza din discutie, de pe Brancoveanu, nu comentez prea mult pentru ca zona aia imi da batai de cap (eu stau peste cateva bulevarde paralele). Sunt muuuulti idioti pe acolo, culmea, toti cu dacii papuc :rusinica: si nici nu prea am inteles bine situatia.

 

Dar daca mi se intampla faza cu ala care a dat in spate peste motorul tau, chemam politia. Lovit in parcare = dauna. Macar ti-a ridicat de jos motorul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea zice de 5m. dar nu cred ca are legatura cu intamplarea de mai sus.

cand faci viraj stanga, tb sa dai prioritate autovehiculelor ce vin din sens opus. nu zice nimic ca pierd prioritatea autovechiculele care se pusesera de curand in miscare, chiar si in cazul in care stationasera ilegal.

223993[/snapback]

 

 

in situatia asta eram eu ..

 

mai mutl de 5 m de o strada care intersecta drumul priincipal pe care mergeam iar daciotul a venit din fata mea si a facut stanga.

 

in fine am preferat sa-l culc pe-o parte decat sa se intampel alte belele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...