Sari la conținut

gps -uri...


Postări Recomandate

mai, daca aveti nevoie eu am un pochet de vanzare model iPAQ hx2110 (hp) si de care eu nu am nevoie.........il vand pe la 1mil fara incarcator .....stiu ca este pe la 300MHz, bluetoot si win2002pochet........bateria este de gsm la 3,6v si se poate incarca cu orice(pret de magazin-undeva pe la 14mil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

va vad bazati-electronizati-informatizati

se dau urmatoarele:

hp poket pc h 5500

gps "vesta" navmann3450 voice

memorii mari (500 si 1000)

soft

se constata:

s-a consumat bateria de la 5500, s-au stars setarile, si nu mai vede 5500 gps-ul, deci nici softurile de navigatie.

se cere:

cineva pricepator sa poata reface povestea, softurile sunt pe flash

bucuresti-nord

227601[/snapback]

nu i prea clar ce nu ti merge in sensul ca tb mai multe date

dar dat fiind ca traiesc din IT ..ma bag:))

tel 0722 412 126 alex

 

PS nu ma prea pricep la modul in care se dicuta pe aci - tot ce fac este FREE OF CHARGE ( daca mai citeste cineva topicul sa nu l aud cu " da cat ma costa" :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, daca aveti nevoie eu am un pochet de vanzare model iPAQ hx2110 (hp) si de care eu nu am nevoie.........il vand pe la 1mil fara incarcator .....stiu ca este pe la 300MHz, bluetoot si win2002pochet........bateria este de gsm la 3,6v si se poate incarca cu orice(pret de magazin-undeva pe la 14mil)

227623[/snapback]

 

da-mi un nr de tel ca ti-l iau.(din bucale, da?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama cu GPS-ul.

DAR SA NU CREDETI CA FAC RECLAMA!!

 

ma stiu destul de bine cu oamenii de la Garmin Romania.

 

Au scos ff de curand un CD cu o harta digitala destul de COMPLETA. este un cd care se poate incarca pe PC si cumprinde o aplicatie interesanta. O harta destul de detaliata ce se poate descarca pe cam orice aparat GPS de generatie noua (ce suporta acest lucru).. specific ca aceata harta nu merge folosita decat pt modelele Garmin , hartile fiind elaborate intr-un sistem(sau format) GARMIN.

Aceasta harta este asemanatoare cu cele pe care le vedem pe sistemele de navigatie de la autovehicule, doar ca nu se poate utiliza decat pe sisteme GARMIN.

 

daca mai aveti nevoie de ceva informatii incerc sa va ajut. eu am vorbit deja cu cei de la Garmin si sper sa intru destul de repede in posesia unui astfel de GPS pt a mi-l pune pe motor.

 

PS : acest GPS este ff bun celor ce prefera traseel enduro. aparatele gps putand inregistra, salva si reda traseul pe care il efectuezi. astfel aceste harti se pot posta si folo si de alti motoiclisti... AVIZ celor care isi permit un gps si pot veni in ajutorul celor mai putin "avutzi" .. si care ar vrea totusi sa faca unele trasee ..mai grele sau mai usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu in seama cu GPS-ul.

DAR SA NU CREDETI CA FAC RECLAMA!!

 

ma stiu destul de bine cu oamenii de la Garmin Romania.

 

Au scos ff de curand un CD cu o harta digitala destul de COMPLETA. este un cd care se poate incarca pe PC si cumprinde o aplicatie interesanta. O harta destul de detaliata ce se poate descarca pe cam orice aparat GPS de generatie noua (ce suporta acest lucru).. specific ca aceata harta nu merge folosita decat pt modelele Garmin , hartile fiind elaborate intr-un sistem(sau format) GARMIN.

Aceasta harta este asemanatoare cu cele pe care le vedem pe sistemele de navigatie de la autovehicule, doar ca nu se poate utiliza decat pe sisteme GARMIN.

 

daca mai aveti nevoie de ceva informatii incerc sa va ajut. eu am vorbit deja cu cei de la Garmin si sper sa intru destul de repede in posesia unui astfel de GPS pt a mi-l pune pe motor.

 

PS : acest GPS este ff bun celor ce prefera traseel enduro. aparatele gps putand inregistra, salva si reda traseul pe care il efectuezi. astfel aceste harti se pot posta si folo si de alti motoiclisti... AVIZ celor care isi permit un gps si pot veni in ajutorul celor mai putin "avutzi" .. si care ar vrea totusi sa faca unele trasee ..mai grele sau mai usoare.

229829[/snapback]

Se numeste ROAD shi costa 715 RON (aprox). Mai multe inf. gasitzi pe http://www.rqa.ro/ .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau pe www.romaniadigitala.ro

 

 

precizez ca eu am asa ceva (adica acel cd) si chiar merge (cum spunea ciuneva nu dau nume :-))) ) de zbarnaie.

 

eu chiar acum am scris, in revista la care lucrez despre acest CD INFO de la garmin.

 

vad ca sunteti destul de interesati de subiect.

 

asa ca astept ceva subiecte si promit ca o sa caut informatii pe care o sa le public.

 

sunt bune forumurile astea ca ... mai vezi de ce se intereseaza lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti dau eu un cont de ftp ori iti faci tu un server de ftp ( ca mai am si alte "gps - prostioare "  )

alex

227588[/snapback]

te rog.. daca poti sa imi trimiti o arhiva cu "prostioare"si programele pentru PDA pe ieronim@yama.ro.

 

pe ftp nu cred ca am acces din cauza ca am firewall. Sa traiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog.. daca poti sa imi trimiti o arhiva cu "prostioare"si programele pentru PDA pe ieronim@yama.ro.

 

pe ftp nu cred ca am acces din cauza ca am firewall. Sa traiesti.

232877[/snapback]

da te pe ym

sunt tone ( am cativa GB )

 

alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am zis ca mu merge, m-am referit ca nu ma lasa sa uploadez vreo harta... deci mi-e inutil... are doar o harta demo din usa care nu ma ajuta la nimic.

231903[/snapback]

daca vrei mai multe inf. da-mi pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de ajutorul oferit pana acum!.... dar acum e beleaua... mi-a venit jucaria si ma uit la ea ca vitelu.... am instalat tot ce se putea instala+crackuri... si tot nu prea inteleg ce sa-i fac... mapsource nu vrea sa-mi deschida nici o harta din ce i-i dau(in formatele pe care le cere!) ozi vrea doar poze... nici o harta...

atat vreau sa fac... sa gasesc o harta pe care sa o pot uplouda in gps....

vreo idee???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai noh, e scula scumpa :)

 

Cateva ponturi, poate te ajuta

- citeste manualul :eek:

- citeste sectiunea de troubleshooting din manual

- verifica conexiunile la computer, cabluri, drivere

- verifica ca softul si gps-ul sa fie setate pe acelasi protocol de comunicatie

- citeste ce tip (format) de harta stie sa incarce

- cauta pe google "how to load maps in ..." sau asemanator, in mod sigur dai de vreun site de pasionati

- suna un prieten care are ceva asemanator si incercati sa-i dati de cap

 

bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Admin

Mi-am facut si eu cablu de lagatura la PC, pentru Garmin III. Asta are o mufa rotunda care nu seamana cu nimic. Cam asta e procedeul:

 

- se cumpara pasta Moment sau Bizon (din 2 batoane de plastilina)

- se distruge o mufa mama si se recupereaza 4 conectoare

- se lipesc cele 4 conectoarele de un cablu (de telefon de ex)

- se unge lacasul unde intra mufa cu ulei de la bunica

- se introduc conectoarele pe bananele gps-uli

- se amesteca pasta pana devine omogena (remember gradinita & plastelina)

- plastelina formata se indeasa in mufa GPS-ului, peste conectoare si fir

- se modeleaza surplusul dupa gust (o forma care va ajuta la extragerea usoara)

- se lasa la uscat x ore (scrie pe cutie in cat timp se intareste)

- se extrage din mufa si se mai prelucreaza pe alocuri (smirglu fin, etc)

 

Voila cablu. In partea cealalta se lipeste mufa DB9/DB25 dupa caz, in functie de model si schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare!! oare pot sa imi fac o mufa de genul asta pentru un pda? caut cablu de mult timp si..nimic. E nasol ca nu stiu care sunt conexiunile

 

da, se poate.

in weekwnd o sa-mi montez si eu gps pe bebeu.

 

 

am pda cu tom tom pt navigatie si receptor gps pe serial.

tot ce trebuei sa fac este sa monez priza pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se poate.

in weekwnd o sa-mi montez si eu gps pe bebeu.

am pda cu tom tom pt navigatie si receptor gps pe serial.

tot ce trebuei sa fac este sa monez priza pe motocicleta.

NU pune PDA pe ghidon. Se distruge urgent, de la vibratii. Chiar si GPS-ul rezista cu greu, daca nu-l pui intr-o montura speciala, antivibratii.

Eu merg cu GPS-ul pe ghidon, intr-o asemenea montura, si cu PDA-ul in rucsac, in carcasa antisoc. Cand ma ratacesc, ma opresc, conectez PDA la GPS, vad pe harta unde sunt, apoi imi construiesc ruta cu waypointuri pe harta pe PDA, si la urma upload-ez ruta in GPS. Apoi PDA la loc in rucsac si vruuuummmm!, urmarind doar GPS-ul. Pana la urmatoarea ratacire, si poi o iau de la capat. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut!

Pentru anul asta am prevazut in "programul de investitii" un sistem de navigatie pentru motocicleta.

Fusese pina nu de mult pe aici o discutie despre gps-uri da' nu reusesc sa mai dau de ea, asa ca deschid din nou subiectul.

 

As avea nevoie de un gps care sa ma ajute cind ies din tara cu distante, rutari, puncte de interes samd.

Pentru RO nu am nevoie neaparat de asta,desi am inteles ca s-a dat drumul si pe la noi, mai mult vreau sa pot reface traseele parcurse si eventual sa ma pot intoarce pe unde am venit in caz ca ma ratacesc.

Ce ar fi mai potrivit in ideea ca vreau sa-l folosesc si pe masina?

 

Aveti montat pe moto gps?

Puteti sa-mi dati un sfat?

Suma alocata ar fi in jur de 1000 euro.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...