Sari la conținut

Crf Sau Exc


Deer T-Ace
 Share

Postări Recomandate

SALUTARE.

 

IN PRIMAVARA VREAU SA-MI CUMPAR UN ENDURO.

AM RAMAS LA 2 TIPURI SI NU STIU PE CARE SA-L ALEG!

AM NEVOIE DE NISTE SFATURI, IMPRESI, PUNCTE BUNE/RELE, IAR AICI VA CER AJUTORUL!

 

ESTE VORBA DE HONDA CRF 450 X si KTM EXC 450....(EVENTUAL CRF 250 X).

 

MULTUMESC ANTICIPAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat de des iesi deoarece,

Daca te dai we de we iti recomand exc deoarece gasesti piese rapid...pe cand la Honda astepti cateva zile, poate chiar saptamani. Banuiesc ca Honda e mai fiabila in rest nu stiu cum merge.

De ce nu un 300 exc 2T? :cheers:

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e mare diferenta de fiabilitate totu e sa ai grija de ele intretinere riguroasa si clar nu o sa ai treaba.

eu as merge pe exc pt ca gasesti piese pe stoc si comanda dureaza 1 sapt si nu am auzit pe nimeni sa se planga de exc 450

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERSI PENTRU INFORMATII!

RAMANE SA MA DECID, GREU.....

 

De ce nu un 300 exc 2T? ;)

 

PREFER CEVA IN 4 TIMPI, E CAM NERVOS 2T SI NU-MI PREA VINE SA MA SUI DIN PRIMA PE 2T. PROBABIL DUPA CEVA EXPERIENTA :cheers:

 

CE PARERE AVETI DE CRF 250 X?

:)

 

Depinde cat de des iesi deoarece,

Daca te dai we de we iti recomand exc deoarece gasesti piese rapid...pe cand la Honda astepti cateva zile, poate chiar saptamani. Banuiesc ca Honda e mai fiabila in rest nu stiu cum merge.

 

PAI E CAM NASOL, LUCREZ 2 SAMBETE PE WE. ASA CA NU STAU PREA BINE CU TIMPUL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege CRF-ul pt ca e mai fiabil si pt ca are cauciucul spate de 110 (exc-ul il are de 140) iar la noroi (se incarca greu si se scutura repede) si iarba este mai eficient.

 

:cheers: MERSI MULT.

CE PARERE AI DE CRF 250 X?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre CRF 250 X si EXC 250 F cea mai buna alegere e clar Honda.Spre deosebire de SX250F,despre EXC250F am auzit numi chestii rele.Alt motiv pentru care as alege Honda e faptul ca 1.E o motocicleta reusita(am citit multe reviste) si 2.Piata din Romania e muuult prea fixata pe KTM,mai sunt si alte marci in lume. 3.Eu am avut un CR 125,si atata timp cat tu ai grija de ea,ungi lantul,toate chestiile obisnuite inainte de o tura,nu vei avea nici un fel de problema.Deci...CRF sa fie :cheers:.Ah da,era sa uit,de ce vrei 450? Ar trebui sa faci o tura cu un CRF 250 si ai sa vezi ca nu mai vrei 450,putere este din plin,plus o greutate scazuta.

Editat de paul_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: MERSI MULT.

CE PARERE AI DE CRF 250 X?

450-ul e mai grea in tren si mai stabila pe sosea. Daca pana la munte duci motorul pe platforma e mai util 250-ul, daca mergi pe sosea mai ai nevoie sa mai si depasesti... si tir-urile sunt al dracului de lungi cand vine ceva din fatza. Si masini sunt acum foarte multe si din pacate peste tot.

250-ul are 103,5 kg si 35,5 CP http://www.motorbikes.be/en/Honda_CRF_250_X_2005.aspx

450-ul are 110,0 kg si 49,5 CP http://www.motorbikes.be/en/Honda_CRF_450_X_2005.aspx

 

 

Baga si un ochi aici: /index.php?showtopic=77619

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai priceputi :cheers:

de unde ati tras voi concluzia ca crf e mai fiabila decat exc? Cate CRF-uri ati vazut folosite zdravan la enduro ca sa trageti concluzii de-astea? Sau ati gandit ca daca Africatwin merge 20 de ani tot asa trebuie sa mearga si CRF.

 

CRF e o motocicleta de cross cu far si e-start. E foarte brutala. Nu are etajarea cutiei de la KTM. are doar 5 viteze. nu are ambreiaj hidraulic. VIATA MOTORULUI DE CRF E MAI SCURTA DECAT A CELUI DE EXC. Honda recomanda schimbarea pistonului la 100 sau 150 de ore de functionare (cam un sezon de enduro). O problema frecventa la motorul de CRF este ruperea/blocarea supapelor.

Si inca vreo cativa ani nu vei avea piese si consumabile la botu calului ca la KTM.

 

Altfel, CRF 250 cu kit de 300, segtare buna si toba higashi merge f misto si are un pret f bun la Zoli la McCiuc.

 

nu gresesti cu niciuna, insa documenteaza-te bine inainte ca sa stii care sunt plusurile si minusurile.

Daca iei noua, vezi ca de anul asta KTm are si un 400 care e mult mai potrivit pentru utilizatorii de hobby.

 

Eu as alege CRF-ul pt ca e mai fiabil si pt ca are cauciucul spate de 110 (exc-ul il are de 140) iar la noroi (se incarca greu si se scutura repede) si iarba este mai eficient.

 

la ktm poti sa pui 110, insa la CRF nu poti sa pui 140 (nu cred ca intra in bascula, e motor de cross). Cauciucul ingust ajuta DOAR in noroi, nu si pe iarba, nu in nisip. nicicum pe pietre, varza pe lemne. Nu intamplator motoarele de enduro vin in standard cu roti de 140.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai priceputi ;)

de unde ati tras voi concluzia ca crf e mai fiabila decat exc? Cate CRF-uri ati vazut folosite zdravan la enduro ca sa trageti concluzii de-astea? Sau ati gandit ca daca Africatwin merge 20 de ani tot asa trebuie sa mearga si CRF.

 

CRF e o motocicleta de cross cu far si e-start. E foarte brutala. Nu are etajarea cutiei de la KTM. are doar 5 viteze. nu are ambreiaj hidraulic. VIATA MOTORULUI DE CRF E MAI SCURTA DECAT A CELUI DE EXC. Honda recomanda schimbarea pistonului la 100 sau 150 de ore de functionare (cam un sezon de enduro). O problema frecventa la motorul de CRF este ruperea/blocarea supapelor.

Si inca vreo cativa ani nu vei avea piese si consumabile la botu calului ca la KTM.

 

Altfel, CRF 250 cu kit de 300, segtare buna si toba higashi merge f misto si are un pret f bun la Zoli la McCiuc.

 

nu gresesti cu niciuna, insa documenteaza-te bine inainte ca sa stii care sunt plusurile si minusurile.

Daca iei noua, vezi ca de anul asta KTm are si un 400 care e mult mai potrivit pentru utilizatorii de hobby.

 

 

 

la ktm poti sa pui 110, insa la CRF nu poti sa pui 140 (nu cred ca intra in bascula, e motor de cross). Cauciucul ingust ajuta DOAR in noroi, nu si pe iarba, nu in nisip. nicicum pe pietre, varza pe lemne. Nu intamplator motoarele de enduro vin in standard cu roti de 140.

Dupa cum vezi l-am pus sa mai bage ochiu' si prin alte parti si sa se documenteze... Am spus ce as alege eu si de ce, nu am spus ca eu sunt mr. Perfect si ca detin adevarul absolut. Am vazut mai multe pareri si de-asta l-am pus si pe om sa mai citeasca. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten de-al nostru se da cu un crf de 450 ..in padure motorul e varza..are suspensia super rigida special adaptata ptr cross..a modificat pana acum telescoapele pe fata(arcuri mai moi),si se vaita de cutia de viteze care nu stie sa transmita un cuplu liniar la roata..pe orice urcare cu namol sau mai umeda daca ai ramas in panta garantat nu mai pleci..parerea mea(facand abstractie ca sunt fan ktm)este sa iei modelul de 400 exc racing

 

cineva in topicul asta comenta ca despre exc-ul 250-f a auzit numai lucruri rele..l-as ruga sa scrie sa aflu si eu ce lucruri rele se pot spune despre el..nu de alta dar sa nu mor prost..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici pe departe nu e fiabil crf`ul 450, eu cunosc multe persoane cu crf dar majoritatea se plang de ele(toti pe care ii cunosc folosesc crf`ul la enduro nu la cross!) si daca tu spui ca esti la inceput nu te gandi ca crf`ul daca e in 4timpi nu e brutal, e chiar mai brutal ca un 2timpi in ture joase. acum e alegerea ta, eu as spune sa te gandesti intre ktm si Yamaha WR400, WR426.

Bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie, nu se vrea comparatie crf cu exc, ci crf-x cu exc. atat ca motocicleta noua, cat si ca SH, intre cele 2 as alege exc.pachet mai complet pentru aceiasi bani, mai user frendly. de luat in considerare si husaberg, are preturi f bune la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilotul face diferentza parerea mea :cheers: honda motoare extraordinar de fiabile si bune din toate punctele de vedere dar piesele sunt scumpe a dracului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRF 250 X nu R !!!!

O gramada fac confuzia si isi iau modele de cross pt enduro pt ca sunt mai ieftine.....

E acelasi lucru sa mergi cu un SX in loc de EXC.... ( de aici suspensii tari si motoru varza prin padure ).....

CRF 250 sau 450 X sunt niste motoare extraordinare.... le-am urmarit in garantie si dupa.... nici o problema.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cidat sa alegi intre un motor de cross si un motor de enduro.

La ce vrei sa il folosesti?

Hard enduro? Soft enduro? Enduro cross sau Motocross?

 

pai la inceput clar soft, apoi dupa ce capat experienta hard. eram curios sa stiu cum se comporta cele 2 modele. un prieten mi-a recomandat crf 250 x, dar eram totusi curios sa aflu parerea celor care au/avut exc 450/ crf 450x.

 

multumesc oricum tuturor pentru informatii.

 

Nici pe departe nu e fiabil crf`ul 450, eu cunosc multe persoane cu crf dar majoritatea se plang de ele(toti pe care ii cunosc folosesc crf`ul la enduro nu la cross!) si daca tu spui ca esti la inceput nu te gandi ca crf`ul daca e in 4timpi nu e brutal, e chiar mai brutal ca un 2timpi in ture joase. acum e alegerea ta, eu as spune sa te gandesti intre ktm si Yamaha WR400, WR426.

Bafta la alegere

 

m-am gandit si la yamaha, suzi, gasgas, etc. dupa mai multe discuti cu prieteni care au avut sau stiu despre ce e vorba am ajuns sa aleg intre crf si exc.

 

 

Dupa cum vezi l-am pus sa mai bage ochiu' si prin alte parti si sa se documenteze... Am spus ce as alege eu si de ce, nu am spus ca eu sunt mr. Perfect si ca detin adevarul absolut. Am vazut mai multe pareri si de-asta l-am pus si pe om sa mai citeasca. :cheers:

 

mersi mult.

interesant si util in acelasi timp (link-urile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind la inceput si pentru ca vrei sa mergi soft enduro si apoi hard iti recomand un motor de enduro adica cu urmatoarele specificatii:

1. supensii moi care merg bine pe pietre si gropi

2. cutia cu 6 trepte de viteza cu rapoarte diferite fata de motocross

3. motor care dezvolta cuplu la turatii joase pentru urcari, spre deosebire de un cross care merge exploziv numai in turatii mari

4. roata de 18 pe spate

 

Deci dintre cele doua motoare propun sa iei modelul EXC.

 

Insa daca te atrage mai mult circuitul de cross si un pic de enduro iti este mai OK modelul CRF.

 

Sa mai tii cont de piesele de schimb disponibile la cele doua marci. Aici modelul EXC are un punct mare in plus.

 

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc oricum tuturor pentru informatii.

m-am gandit si la yamaha, suzi, gasgas, etc. dupa mai multe discuti cu prieteni care au avut sau stiu despre ce e vorba am ajuns sa aleg intre crf si exc.

mersi mult.

interesant si util in acelasi timp (link-urile).

 

Intereseaza-te si de Husaberg. Au preturi beton la 450.

Vinde Mototech Bucuresti.

http://www.mototech-racing.eu/

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de exc am primit de vreo 2 zile de la motomania urmatoarea oferta de pret pentru exc 450:

KTM 450 EXC-R, MODEL 2008

 

NUMAI 6800 EURO cu toate taxele incluse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MERSI MULT PENTRU OFERTE, ORICUM TRE SA MAI ASTEPT PUTIN, NUMAI IN PRIMAVARA POT SA MA ARUNC LA UNA.

 

DE CURIOZITATE, CE PARERE AVETI DE CRF 250 X?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am un crf 250r si cred ca ar fi perfect pt enduro daca ar avea un demaror, in rest e fulg si trage de rupe. Modelu X are ceva kg in plus dar are demaror, suspensii mai moi si cutia gandita pt enduro. Cu supapele daca le verifici si reglezi jocul nu o sa ai probleme, in rest sunt super multumit de mobra. parca am intinerit de cand am luat-o. Piesele la honda vin in maxim 5 zile. Go Red!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
atentie, nu se vrea comparatie crf cu exc, ci crf-x cu exc.

 

@ Nomad_shop:

CRF 450 R = motocross. CRF 450 X = enduro.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...