Sari la conținut

Scuter 11.08.08 Motaieni


ZLI
 Share

Postări Recomandate

Din pacate, in provincie situatia este sub orice critica cand vorbim despre biciclete, scutere, atv-uri etc.

Inconstienta unora este adusa la rangul de mandrie.

Lumea se uita la mine ca la urs cand ma vade in cisme, geaca, pantaloni cu protectii, manusi, casca + cagula, genunchiere.

Sa nu mai vorbim de faptul ca o mare parte din scuteristi ma privesc de sus, superiori.

Cand dai cu umarul de asfalt la 30km/h nu prea conteaza ca esti pe bicicleta, scuter sau motocicleta. Poti fi si pe role, impactul ramane impact.

 

O parte din vina o poarta si parintii. Este un cerc vicios.

Multi parinti isi ascund incapacitatea de asi refuza propriul copil prin dorinta de a-i oferi acestuia ceea ce ei nu au avut. Altii sunt prea mandri si nu accepta ca alti copii sa aibe, iar ai lor nu.

Ca sa nu mai vorbim ca multi parinti, nici nu cunosc diferenta intre un scuter si o motocicleta.

 

Vor mai muri multi pana se va intelege ca ori mijloc de deplasare, in anumite situatii, poate deveni mortal.

Pacat de tineretea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer prima data cand citeam posturi cu RIP si alte balarii de genul asta ma infocam si ma ofticam cand vedeam cate unu care a murit ca prostu ... fara casca, fara protectii ... acu' m-am calmat ... si am ajuns la convingerea ca sincer nu ar trebui sa fie obligatorie casca, nici centura ... de ce zic asta ??? pt ca atunci cand cineva iti baga pe gat cu forta un lucru (chiar daca e bun), avem tendinta sa facem exact invers ... spunea cineva de forumul asta ca "eu vreau sa port casca pt ca asa vreau eu si pt ca asa ma simt eu in siguranta, nu ca ma obliga altul" ... sincer ... daca pe tine nu te intereseaza (sau esti incapabil din punct de vedere mintal) sa porti casca si echipament, de ce dreaq m-ar interesa pe mine sa o porti tu ... dupa mine ar trebui scoase legile cu casca si centura .... cine are "cap" traieste cine nu are ... nu traieste ... cine crede ca e mai sexy fara casca si crede ca acest lucru merita orice sacrificiu atunci de ce dreaq l-as obliga eu sa poarte casca ... pt ca imi e aproape??? pt ca o va pati cu siguranta mai devreme sau mai tarziu??? ... mneahhhh ... daca pe tine nu te intereseaza de tine, de ce m-ar interesa pe mine????

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer prima data cand citeam posturi cu RIP si alte balarii de genul asta ma infocam si ma ofticam cand vedeam cate unu care a murit ca prostu ... fara casca, fara protectii ... acu' m-am calmat ... si am ajuns la convingerea ca sincer nu ar trebui sa fie obligatorie casca, nici centura ... de ce zic asta ??? pt ca atunci cand cineva iti baga pe gat cu forta un lucru (chiar daca e bun), avem tendinta sa facem exact invers ... spunea cineva de forumul asta ca "eu vreau sa port casca pt ca asa vreau eu si pt ca asa ma simt eu in siguranta, nu ca ma obliga altul" ... sincer ... daca pe tine nu te intereseaza (sau esti incapabil din punct de vedere mintal) sa porti casca si echipament, de ce dreaq m-ar interesa pe mine sa o porti tu ... dupa mine ar trebui scoase legile cu casca si centura .... cine are "cap" traieste cine nu are ... nu traieste ... cine crede ca e mai sexy fara casca si crede ca acest lucru merita orice sacrificiu atunci de ce dreaq l-as obliga eu sa poarte casca ... pt ca imi e aproape??? pt ca o va pati cu siguranta mai devreme sau mai tarziu??? ... mneahhhh ... daca pe tine nu te intereseaza de tine, de ce m-ar interesa pe mine????

numai bine

 

si daca tu atingi usor un scuterist, ca cu capu' de asfalt si moare pt ca nu a avut casca? atunci i-ti pasa?

 

Sunteti toti niste dovleci.Nu l-a decapitat nimeni . Si purta casca. va luati numai dupa mancatorii de ca..t.

 

bine ca purta casca. nu a zis nimeni aici ca a fost decapitat... erau numai zvonuri. am scris ca a murit la spital :) Nu mai sari de poponeata in sus. Da-ne informatii.

E din satul in care s-a nascut sotia mea. Era baiat de nota 10.

Viitoarea lui sotie e in spital. Are ceva probleme cu sarcina. :) ... a avut un soc...

 

Eu de cand am copil, am lasat-o mai moale. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer prima data cand citeam posturi cu RIP si alte balarii de genul asta ma infocam si ma ofticam cand vedeam cate unu care a murit ca prostu ... fara casca, fara protectii ... acu' m-am calmat ... si am ajuns la convingerea ca sincer nu ar trebui sa fie obligatorie casca, nici centura ... de ce zic asta ??? pt ca atunci cand cineva iti baga pe gat cu forta un lucru (chiar daca e bun), avem tendinta sa facem exact invers ... spunea cineva de forumul asta ca "eu vreau sa port casca pt ca asa vreau eu si pt ca asa ma simt eu in siguranta, nu ca ma obliga altul" ... sincer ... daca pe tine nu te intereseaza (sau esti incapabil din punct de vedere mintal) sa porti casca si echipament, de ce dreaq m-ar interesa pe mine sa o porti tu ... dupa mine ar trebui scoase legile cu casca si centura .... cine are "cap" traieste cine nu are ... nu traieste ... cine crede ca e mai sexy fara casca si crede ca acest lucru merita orice sacrificiu atunci de ce dreaq l-as obliga eu sa poarte casca ... pt ca imi e aproape??? pt ca o va pati cu siguranta mai devreme sau mai tarziu??? ... mneahhhh ... daca pe tine nu te intereseaza de tine, de ce m-ar interesa pe mine????

numai bine

 

:)

 

ok, dar ce ne facem cu pustii/pustoaicele de 12-13-14 etc. ani, care, din punctul meu de vedere, nu stiu sa faca prea bine distinctia elementara intre ce e bine si ce e rau, daramite sa aiba cunostiinte de legislatie rutiera si cum sa circule in trafic?! eu, sincer, as acuza parintii care le dau bani pentru scutere/motoare sau chiar le cumpara cu mana lor asa ceva, fara sa se intereseze o secunda daca gestul lor pune in pericol viata odraslelor. una peste alta, este binecunoscut faptul ca pustanii, la varste fragede, sunt primii care fac exact invers fata de cum i-ar povatui cineva "mai batran", asadar... :blink:

de multe ori, sunt convins, parintii strang leu cu leu banii necesari cumpararii unui scuter chinezesc pentru copilul lor, insa fac lucrul acesta cu prea mari sacrificii, iar cand ajung sa ia in calcul si echipamentul de protectie, incep sa o dea din colt in colt si sa o lase mai moale, tocmai acolo unde nu ar fi cazul s-o faca... :laugh:

 

P.S. iar cum bine spune ZLI:

"si daca tu atingi usor un scuterist, ca cu capu' de asfalt si moare pt ca nu a avut casca? atunci i-ti pasa?" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a aparut nimic pana acum, si nu puteam sa scriu ce se auzea de la lume din sat. Il decapitase, sarise si un picior.....

 

Venise din grecia pe la parinti, a plecat fara casca si cu ceva probleme la frane, a ratat o curba si a intrat pe contrasens, unde l-a lovit unu. Salvarea a venit in jumatate de ora, i-a pansat picioru' in timp ce el acuza ca nu poate respira. A murit la spital cu ambii parinti langa el, urland de durere ca nu poate respra. Nu l-au intubat, nu i-au facut nimic. Cred ca i-au perforat coastele plamanii

Cand ajung la sat sigur aflu mai multe.

 

Era un baiat bun

:)

Stiu ca multi o sa ma injure dar nu pot sa ma abtin. Cum dracu a ajuns la spital decapitat? :blink: :) :laugh: :laugh: :lool:

Oricum sa pleci fara casca si cu motorul in piuneze nu denota prea mare dorinta de a trai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plamanii se perforeaza si cu geaca pe tine. Echipamentul nu te protejeaza de fracturi si organe interne rupte. Dar totusi isi are rostul lui. Casca e sfanta.

 

Știi ...acei 2, 3 cm de protecție pe care ți-i oferă geaca, ar putea să facă diferență dintre plămâni perforați și o contizie sau o simplă plagă.

 

Din pacate, in provincie situatia este sub orice critica cand vorbim despre biciclete, scutere, atv-uri etc.

Inconstienta unora este adusa la rangul de mandrie.

Absolut, asta a fost și va fi un lucru prost înțeles foarte mult timp în România

 

Lumea se uita la mine ca la urs cand ma vade in cisme, geaca, pantaloni cu protectii, manusi, casca + cagula, genunchiere.

Sa nu mai vorbim de faptul ca o mare parte din scuteristi ma privesc de sus, superiori.

 

Și parcă îți vine să-i spui "Ce-ai făcut reisăre, ai piz*it-o? Ce? N-ai avut cască? Nasol..."

 

Cand dai cu umarul de asfalt la 30km/h nu prea conteaza ca esti pe bicicleta, scuter sau motocicleta. Poti fi si pe role, impactul ramane impact.

"Nu ma, ca yo merg încet, cu grijă, am experiență, nu e prima dată când mă dau, mă leși? ...Ai tu grijă de tine, nu-mi mai purta mie de grijă..."

 

O parte din vina o poarta si parintii. Este un cerc vicios.

Multi parinti isi ascund incapacitatea de asi refuza propriul copil prin dorinta de a-i oferi acestuia ceea ce ei nu au avut. Altii sunt prea mandri si nu accepta ca alti copii sa aibe, iar ai lor nu.

Ca sa nu mai vorbim ca multi parinti, nici nu cunosc diferenta intre un scuter si o motocicleta.

 

Pentru toți aceștia natura le-a pregătit o surpriză :) Și toți cred că știm că pentru un părinte, a-și îngropa copilul este cea mai mare pedeapsă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca tu atingi usor un scuterist, ca cu capu' de asfalt si moare pt ca nu a avut casca? atunci i-ti pasa?

asta se numeste ghinion ... si sincer eu ma refer la cazurile unde nu este implicat ghinionul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, in provincie situatia este sub orice critica cand vorbim despre biciclete, scutere, atv-uri etc.

Inconstienta unora este adusa la rangul de mandrie.

Lumea se uita la mine ca la urs cand ma vade in cisme, geaca, pantaloni cu protectii, manusi, casca + cagula, genunchiere.

Sa nu mai vorbim de faptul ca o mare parte din scuteristi ma privesc de sus, superiori.

Cand dai cu umarul de asfalt la 30km/h nu prea conteaza ca esti pe bicicleta, scuter sau motocicleta. Poti fi si pe role, impactul ramane impact.

 

O parte din vina o poarta si parintii. Este un cerc vicios.

Multi parinti isi ascund incapacitatea de asi refuza propriul copil prin dorinta de a-i oferi acestuia ceea ce ei nu au avut. Altii sunt prea mandri si nu accepta ca alti copii sa aibe, iar ai lor nu.

Ca sa nu mai vorbim ca multi parinti, nici nu cunosc diferenta intre un scuter si o motocicleta.

 

Vor mai muri multi pana se va intelege ca ori mijloc de deplasare, in anumite situatii, poate deveni mortal.

Pacat de tineretea lor.

 

bah... miticilor, sta-v-ar provincia-n gat, ete ashea. De la provinciali cu dedicatie. Cand l-am auzit pe ala de la Microsoft(unu' din CAPITALA) ca a zis anul trecut: "provincia nu o sa ia niciodata campionatul" , ma gandeam "sa-mi %$#@$#!@ provincia :) . Si uite ca a luat provincia p$#@zdii campionatul. Ca sa vezi ce chestie.

Ok, trag aer in piept, realizez ca sunt OFF-TOPIC, imi cer scuze daca am suparat vreun mitica pt faptul ca am folosit cuvantul mitici/miticime, dar asta este... populatia tarii noastre este alcatuita din provinciali si mitici (aia din capitala- u know...aia cea mai aglomerata, poluata, mizerabila etc...) (si va mai si tineti tari ca sunteti din NON-provincie. (unii, nu generalizez)

Am baut cam mult, noapte buna.

Un provincial frustrat :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah... miticilor, sta-v-ar provincia-n gat, ete ashea. De la provinciali cu dedicatie. Cand l-am auzit pe ala de la Microsoft(unu' din CAPITALA) ca a zis anul trecut: "provincia nu o sa ia niciodata campionatul" , ma gandeam "sa-mi %$#@$#!@ provincia :) . Si uite ca a luat provincia p$#@zdii campionatul. Ca sa vezi ce chestie.

Ok, trag aer in piept, realizez ca sunt OFF-TOPIC, imi cer scuze daca am suparat vreun mitica pt faptul ca am folosit cuvantul mitici/miticime, dar asta este... populatia tarii noastre este alcatuita din provinciali si mitici (aia din capitala- u know...aia cea mai aglomerata, poluata, mizerabila etc...) (si va mai si tineti tari ca sunteti din NON-provincie. (unii, nu generalizez)

Am baut cam mult, noapte buna.

Un provincial frustrat :blink:

 

Foarte frustrat, nu doar asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah... miticilor, sta-v-ar provincia-n gat, ete ashea. De la provinciali cu dedicatie. Cand l-am auzit pe ala de la Microsoft(unu' din CAPITALA) ca a zis anul trecut: "provincia nu o sa ia niciodata campionatul" , ma gandeam "sa-mi %$#@$#!@ provincia :) . Si uite ca a luat provincia p$#@zdii campionatul. Ca sa vezi ce chestie.

Ok, trag aer in piept, realizez ca sunt OFF-TOPIC, imi cer scuze daca am suparat vreun mitica pt faptul ca am folosit cuvantul mitici/miticime, dar asta este... populatia tarii noastre este alcatuita din provinciali si mitici (aia din capitala- u know...aia cea mai aglomerata, poluata, mizerabila etc...) (si va mai si tineti tari ca sunteti din NON-provincie. (unii, nu generalizez)

Am baut cam mult, noapte buna.

Un provincial frustrat :blink:

 

 

Nene ce-ai patit bre? Bautura, frustrare? Da vina pe ele ca altfel ai probleme grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah... miticilor, sta-v-ar provincia-n gat, ete ashea. De la provinciali cu dedicatie. Cand l-am auzit pe ala de la Microsoft(unu' din CAPITALA) ca a zis anul trecut: "provincia nu o sa ia niciodata campionatul" , ma gandeam "sa-mi %$#@$#!@ provincia :) . Si uite ca a luat provincia p$#@zdii campionatul. Ca sa vezi ce chestie.

Ok, trag aer in piept, realizez ca sunt OFF-TOPIC, imi cer scuze daca am suparat vreun mitica pt faptul ca am folosit cuvantul mitici/miticime, dar asta este... populatia tarii noastre este alcatuita din provinciali si mitici (aia din capitala- u know...aia cea mai aglomerata, poluata, mizerabila etc...) (si va mai si tineti tari ca sunteti din NON-provincie. (unii, nu generalizez)

Am baut cam mult, noapte buna.

Un provincial frustrat :blink:

 

 

 

eeeeeee=)))) foarte bine punctat

 

 

TE SUSTIN DIN CAPITALA=))) dar nu aia mizerabila si aglomerata.....AGLOMERATA de tzarani obositi :) ca daca ramaneau numai BUCURESTENII nu era asa de aglomerata si imputita:D

 

DECI: stimati provinciali fiti va rog amabili si ramaneti in satele voastre=))))

 

nu generalizez nici eu=)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: :) Va rog opriti-va!

Duceti-va pe mirc sau in alt topic sa discutati despre frustrari sau fotbal.

Pentru toti incepatorii pe 2 roti e greu sa citeasca mii de pagini offtopic. Aici trebuie sa ramana subiectul cat mai aproape de accident, pentru ca cei din urma noastra sa nu calce exact pe pasii nostri gresiti.

 

Faceti un exercitiu: CITITI TOT CE ATI SCRIS DE CAND SUNTETI PE FORUM! VEDETI CE MIZERIE AVETI IN CAP SI CORECTATI CE AVETI DE CORECTAT!

 

eu il asteptam pe omu' ala care a scris ca suntem dovleci, poate ne mai da informatii, si dau peste multe randuri offtopic.

numa' bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eeeeeee=)))) foarte bine punctat

 

 

TE SUSTIN DIN CAPITALA=))) dar nu aia mizerabila si aglomerata.....AGLOMERATA de tzarani obositi :makeout: ca daca ramaneau numai BUCURESTENII nu era asa de aglomerata si imputita:D

 

DECI: stimati provinciali fiti va rog amabili si ramaneti in satele voastre=))))

 

nu generalizez nici eu=)))

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...