Sari la conținut

Pentru cortiÂşti


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Pentru cei cărora le place să stea la cort Âşi vor unul comandat direct la uÂşă, am o adresă de web corturi

ÂŞi eu vreau să-mi comand unul de la ei de 4 persoane compartimentate +spațiu interior pentru motor, iar un preț de 250 RON mi se pare chiar ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce inseamna cort de acolo e si in Carrefour si in orice magazin de munte. Cunosc tipurile de corturi, ca merg de vreo 11 ani prin munti. La prima ploaie serioasa iei apa la greu. Plus ca sunt foarte grele si ocupa mult spatiu.

 

Daca vreti o chestie serioasa, adica nu doar sa dai un ban si doar sa stii ca nu-l mai ai, dati o raita pe la magazinele urmatoare, in ordinea asta (bani, calitate):

 

www.mormota.ro - magazin on-line

www.ascent.ro

www.montrek.ro

www.himalaya.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce inseamna cort de acolo e si in Carrefour si in orice magazin de munte. Cunosc tipurile de corturi, ca merg de vreo 11 ani prin munti. La prima ploaie serioasa iei apa la greu. Plus ca sunt foarte grele si ocupa mult spatiu.

 

Daca vreti o chestie serioasa, adica nu doar sa dai un ban si doar sa stii ca nu-l mai ai, dati o raita pe la magazinele urmatoare, in ordinea asta (bani, calitate):

 

www.mormota.ro - magazin on-line

www.ascent.ro

www.montrek.ro

www.himalaya.ro

225854[/snapback]

 

Subscriu la ce spune Tomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sicer mi se par cam dubioase corturile alea. Acum depinde daca vrei sa iti cumperi un cort ca sa te duci cu el la mare vara alea sunt foarte bune, si nu merita sa dai bani pe un cort mai serios. ( eu am fost anu trecut de 1 mai in vama cu un asemenea cort + un sac de dormit subtirel si noaptea mi-a fost frig ). Dar daca vrei sa te duci la munte cu cortul in nici un caz nu iti recomand un cort de 100 RON. Daca te ploua s-a cam nasolit treaba .....

 

La adresa pe care a pus-o Thomas ( www.mormota.ro ) am vazut niste corturi care mi s-au parut f. bune. Era un cort de vreo 3 persoane cu strat dublu (1.5 cm cel de ploaie ) la un pret de aprox 300RON , ceea ce nu cred ca e foarte mult. ( dai un ban dar ai cort pe cel putin 5 ani )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce inseamna cort de acolo e si in Carrefour si in orice magazin de munte. Cunosc tipurile de corturi, ca merg de vreo 11 ani prin munti. La prima ploaie serioasa iei apa la greu. Plus ca sunt foarte grele si ocupa mult spatiu.

 

Daca vreti o chestie serioasa, adica nu doar sa dai un ban si doar sa stii ca nu-l mai ai, dati o raita pe la magazinele urmatoare, in ordinea asta (bani, calitate):

 

www.mormota.ro - magazin on-line

www.ascent.ro

www.montrek.ro

www.himalaya.ro

225854[/snapback]

 

 

Mare dreptate :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un cort adus de cumnatul meu din Japonia. Tot iglu, de 3 persoane, la prima vedere pare la fel ca astea. Dar este foarte tzeapan, am prins cu el o multime de evenimente... In plus, cu aproape 1 kg (0.9 kg) mai usor... Tot cu fibra de sticla.

 

Cu real succes, am folosit si un spray de impermeabilizat tesaturi.. Il recomand calduros. Chiar si celor (ca mine) carora le place sa se plimbe pe ploaie cu moto si n-au chef sa stea sa-si usuce hainele :rusinica:

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai un ban si iei apa (avand in vedere cat de ploioasa e vara asta). Mai pui un ban si iei ceva mult mai bun, mai usor si mai mic ca dimensiuni. Plus ca la Carrefour sunt garla :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un cort iglu de 4 persoane care apare pe site (luat din Carrefour). Vreau sa va spun ca depinde foarte mult ce vreti sa faceti cu el. Daca vreti sa tina la furtuni sau vant puternic, nu sunt bune. Daca vreti sa tina la apa, sunt excelente. Sunt usoare si relativ mici impachetate. Asta de 4 persoane are 3.5kg (!), de exempu (alea 4 persoane care incap inauntru sunt fara bagaje, insa :rusinica:

 

De 3 ani de cand merg la mare cu un cort de-asta, n-am avut nici o emotie cu ploile. Poate sa toarne cu galeata, NU te uzi. Ce e foarte adevarat, e ca nu tin la vant. Materialul supratentei se intinde, si nici cusaturile nu-s grozave.

 

Din punctul meu de vedere, l-am amortizat de mult (a fost in jur de 1 milion cand l-am luat).

 

In poza de mai jos, nu a intrat pic de apa inauntru, desi a plouat la greu, inclusiv cu grindina.

post-480-1124391661_thumb.jpg

Editat de cmatei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la mormota au un site chiar ok..prețuri cam ridicate totuÂşi..

226419[/snapback]

 

:unsure: Pentru cum arata shi ce materiale au mie mi se par pretzuri chiar mici. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza de mai jos, nu a intrat pic de apa inauntru, desi a plouat la greu, inclusiv cu grindina.

226511[/snapback]

 

Tocmai poza mi se pare foarte relevanta... cortul din spate, hannah, nu se indoaie de loc. Nasol la unul care se torsioneaza asa e ca atunci cand este plin si nu ai loc sa tragi bagaje&oameni mai in centru, fix atunci incepi sa vezi ca picura... mult... din ce in ce mai mult :rusinica:.

Deci totul depinde la ce vrei sa-l folosesti... la mare.. nu ma intereseaza ca ma uda un pic... dar la munte sau intr-o excursie mai lunga... e chiar naspa.

 

PS Si eu am un cort de tropeta luat din metro... escalade... nu ploua in el, nu se indoaie chiar asa la vant daca are prinse calumea toate cuiele... dar tot mi se pare foarte slab calitatativ, plus ca e cam greu... vreau sa-l dau sa-mi iau ceva de la marmota.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azinoapte eram la peste pe balta si m-a plouat destul de tare intr-un cort de-asta chinezesc si nu a luat apa deloc, insa de dimineatza cand sa il desfacem, s-a rupt in doua locuri.

 

daca ai noroc de unul cusut bine si croit (asta e cel mai important) bine, te poti descurva cu el daca nu bate vantul prea tare.

 

oricum, calitatea ramane calitate asa sunt de parerea lui thomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...