Sari la conținut

Semne de reglaj pe volanta


draku
 Share

Postări Recomandate

se face ca, la niprul meu, semnele alea care ar trebui sa fie pe volanta pt a putea regla platina si supapele nu prea se mai distingeau...

si atunci, fostii proprietari s-au apucat sa faca ei semne...

acuma io nu prea am incredere in ce au facut altii, in afara de fabrica (dar nici in aia....)

stie cineva vre-o metoda sigura de a determina unde sunt semnele respective? sau de a verifica daca zgarieturile facute de altii sunt in locul optim ?

bineinteles, ar fi ideala o metoda de a face asta fara sa demontez motorul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucreaza fara semne pe volanta.

Regleaza culbutorii pe rand atunci cand au joc, cand culbutorul celalat deschide supapa la maxim.

Platina o reglezi tot cand are joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie sigura e sa dai jos capacul de la distributie si sa te uiti la semnele de pe rotile dintate!

Dar merge reglat cum a zis Aleko... el asa face! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: da-l draku de capac, ca abia l-am pus....

daca merge cum zice Aleko, asa o sa incerc....

 

PS

ar fi tare sa dau capul ala jos si sa gasesc si acolo 'nspe mii de semne.... :unsure:

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat o volantă , pentru că am avut valuri cu ea(asa de bine a fost fixată , cu lovituri de ciocan care au distrus suprafetele de îmbinare , că s-a slobozit din mers...)

în sfîrÂşit , ce vroiam să spun: două volante , două feluri de marcări .Probabil un rus bine îmbibat cu votcă îi aruncă altuia pe masă volanta, acesta (care nu se mai poate tine pe piciare )încearcă să nimerască cu cele doua pansoane undeva pe margine volantei , si cel de la CTC , chiaun si el , verifică dacă sînt două lovituri pe volantă , mai puÂşcă si el una si gata!

Află-i punctul mort superior(verhnaia mertvaia tochka) marcă-l, si de acolo din 5 in 5 grade fă-i cîte un semn, pînă la 35, si ai să poti verifica si cu stroboscopul functionarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: :unsure: :bounce:

PMS apare pe undeva si culmea, e chiar cam pe unde trebuie.....

dar al doilea semn trebuie sa fie dupa cel de la PMS sau inainte ? (in sensul de rotatie al volantei)

 

PS

si cum sa masor alea 30-35 de grade ? ca daca ma pui sa fac geometrie, nici o sansa... eu cu matematica am fost ca 2 drepte paralele care nu se intalnesc niciodata.... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înainte(pentru ca este în avans )si este marcat cu P(adică 'radnee').

la mine centrifugele se deschideau mai mult decît trebuie si punind aprinderea la punct după metoda sovietică (deschis de centrifuge= 'P' in fereastră =contact desfăcut la platină>>>>avans static negativ (-5-8 grade)

Punînd aprinderea după PMS>>>>avans maxim de vreo50 de grade(în loc de 32-36 grade) , adică rupea tot.

nu tre să sti matematică: diametru volantă vreo douăzeci si...>>>>circumferința (pi*D)si la 360 de grade ie perimetru , la 5 grade ...regula de trei simpla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

continui tot pe topicul asta, ca sa nu mai fac altul, ca mi-e lene...

ce parere aveti: pastilele care se pun in coada supapelor (la nipru, bineinteles) trebuie puse neaparat?

sau merge si fara ? (dupa cum zicea cineva, exista riscul sa se sparga, fiind dintr-un material nasol, si sa cauzeze alte defecte...)

si, in plus, ingreuneaza operatia de reglare a jocurilor supapelor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-le in cotor ca se duc mai repede supapele, e si ce daca, tot le schimbi si improvizezi unele de crom

 

Mdea... alea sunt k sa nu se uzeze capu' culbutorului ci pastilele care se schimba mai usor. Dar oricum merge si fara! Alekule ia sa te uiti in Niprul tau sa te convingi! :peace: (indiciu... cilindrul dreapta pe evacuare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi eu am avut probleme cu ele pentru ca aveau joc shi nu puteam regla calumea culbutorii, dar sa shtii ca se potrivesc de la mashinile ruseshti.....eu am pus pastile de Moskvici shi daca nu ma insel merg shi pastilele de Lada :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...