Sari la conținut

Raliu In Oltenia


Postări Recomandate

As vrea sa stiu citi vreti sa veniti, ca sa se stie la pensiuni ce aranjamente sa faca. Sau preferati sa va las numerele de talefon? Hanul Doctorului, Craiova - dl. Ducu Pera 0723619618. Pensiunea Cheile Oltetului 0729.777.425 - dna. Mihaela Sandu.

 

din ce am inteles eu avem sambata 2 speciale ce totalizeaza 220km dupa care urmeaza ziua de duminica cu ???km

cum ajung masinile cu bagajele noastre in locatia in care dormim sambata seara si cum ajung a doua zi in finish?

 

 

Finishul este in acelasi loc cu cazarea de simbata, adica la Polovragi. Nu avea rost sa fie separate.

 

Hmm... Asa frica va este de olteni, ca nu are nimeni tupeu? (Pe Raul nu-l pun la socoata, ca-i tot oltean, chiar daca-i in Timisoara acum)

Va dau si niste timpi de batut: 5 ore pentru cele doua speciale de simbata si 3 ore pentru duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poze??? POZE????? Voi faceti misto, sau n-ati citit decit titlul listei?

Pai cu cine poze? Cu cei care au citit topicul si au stat acasa cu capu' in plapuma, cu cei care au zis ca vin si n-au venit? Am muncit de mi-au sarit ochii pentru raliul asta, incepind cu traseul si terminind cu aprobarile, si NIMENI nu a vrut sa vina - in afara de Raul, de la Timisoara (si am deschis subiectul din august). In rest, toti se pare ca viseaza doar la trasee mega-extreme, prin copaci si stinci verticale... Avem piloti in top 10 mondial la rally-raid, dar in tara aceasta categorie de curse este o Cenusareasa... Nu o sa pot intelege niciodata de ce....

Vreti poze? Munciti si faceti si voi un raliu si vin eu sa va fac poze (sau descarcati de pe net)! Sau veniti aici la anul, in iunie, cind s-o lua zapada de pe munte, ca sa pooata fi parcursa ruta pe care o pregatisem. Acum, ca erau si culori incredibile si vreme uscata, nu ati vrut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze??? POZE????? Voi faceti misto, sau n-ati citit decit titlul listei?

Pai cu cine poze? Cu cei care au citit topicul si au stat acasa cu capu' in plapuma, cu cei care au zis ca vin si n-au venit? Am muncit de mi-au sarit ochii pentru raliul asta, incepind cu traseul si terminind cu aprobarile, si NIMENI nu a vrut sa vina - in afara de Raul, de la Timisoara (si am deschis subiectul din august). In rest, toti se pare ca viseaza doar la trasee mega-extreme, prin copaci si stinci verticale... Avem piloti in top 10 mondial la rally-raid, dar in tara aceasta categorie de curse este o Cenusareasa... Nu o sa pot intelege niciodata de ce....

Vreti poze? Munciti si faceti si voi un raliu si vin eu sa va fac poze (sau descarcati de pe net)! Sau veniti aici la anul, in iunie, cind s-o lua zapada de pe munte, ca sa pooata fi parcursa ruta pe care o pregatisem. Acum, ca erau si culori incredibile si vreme uscata, nu ati vrut!

imi pare tare rau sa aud asta cristi..stiu cum e,dar eu personal am lucrat pana sambata la 2,asa ca mi-a fost imposibil sa ajung iar restul din valcea ??(nu pot sa vbesc decat in numele meu)..oricum eu am anuntat cu 2 sapt inainte ca nu pot sa ajung.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze??? POZE????? Voi faceti misto, sau n-ati citit decit titlul listei?

Pai cu cine poze? Cu cei care au citit topicul si au stat acasa cu capu' in plapuma, cu cei care au zis ca vin si n-au venit? Am muncit de mi-au sarit ochii pentru raliul asta, incepind cu traseul si terminind cu aprobarile, si NIMENI nu a vrut sa vina - in afara de Raul, de la Timisoara (si am deschis subiectul din august). In rest, toti se pare ca viseaza doar la trasee mega-extreme, prin copaci si stinci verticale... Avem piloti in top 10 mondial la rally-raid, dar in tara aceasta categorie de curse este o Cenusareasa... Nu o sa pot intelege niciodata de ce....

Vreti poze? Munciti si faceti si voi un raliu si vin eu sa va fac poze (sau descarcati de pe net)! Sau veniti aici la anul, in iunie, cind s-o lua zapada de pe munte, ca sa pooata fi parcursa ruta pe care o pregatisem. Acum, ca erau si culori incredibile si vreme uscata, nu ati vrut!

 

 

nu fi suparat, ai incercat sa faci o cursa de rally raid suplimentara si in afara campionatului national de rally raid.

Asta e bine si nobil si frumos. Noi ne lovim de chestia asta chiar in acel campionat, organizat cu aprobari, salvari, arbitri, regulament, sponsori (adica tot noi) etc.

Nu intelegi ca RR este un sport scump, ce necesita din parte organizatorilor:

1 multi bani

2 multe relatii la nivel local si central

3 multi oameni

4 multa pricepere

5 si mai multi bani

 

iar din partea sportivilor:

1 multi bani

2 mult timp

3 minte sanatoasa, pricepere

4 conditie fizica beton

 

nu confunda RR cu enduro, ala e pistol cu apa, deia se inghesuie multi

 

stam de vorba, si daca ai traseul pregatit poate o sa-l includem intr-o cursa oficiala de la anul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu confunda RR cu enduro, ala e pistol cu apa, deia se inghesuie multi"

 

cred ca asa s-au format gastile, mie unul imi e cam frica la RR ca ii dau ca inecatu' si dupaia nu ma mai opresc<sti ce machiaj mi-am tras la mare>cred ca orice disciplina e spectaculoasa si necesita experienta la un anumit nivel de practicare...

nu cred ca enduro e pistol cu apa. parerea mea.

 

@lupu: imi pare rau mon cher ca nu iesit nimic poate la urmatoarea editie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, nu am pretentia ca-s vreun mare meserias, ci doar ca sint cu adevarat pasionat de tot ceea ce nu inseamna asfalt, betoane etc...... Boala cu rally-raidul o am demult, de cind am nimerit prima data cu ochii in reportajele de la Dakar. Despre raliuri nu stiu decit ce am vazut cind am fost la Dakar si pe la Romaniacs. Dar de-asta am si vrut sa fac raliul ala aci, la Craiova: sa vada oamenii ca se poate si ca avem o zona foarte faina, iar de la participanti sa aflu ce mai trebuie facut, ca sa fie brici totul... Anul asta nu am vrut sa implic federatii, ca m-am gindit ca n-are rost (si se vede ca bine am facut), dar anii urmatori as fi vrut sa-i chem - cu atit mai mult ca am vorbit cu cei de la FRM si mi-au si zis ca-i ok.

In privinta traseului, nu stiu de ce toti zic ca-i dificil la raid... Poate gresesc, dar nu mi se pare. Nu stiu ce poate fi asa nasol la un traseu care-i facut sa-l parcurga si masini si quaduri. Daca te orientezi corect, este ok.

Pile pentru organizare?? Nu stiu de ce si cite. Eu obtinusem (dupa cum am si spus mai demult) aprobarile de la mediu, politie, Administratia Drumurilor si primariile comunelor pe al caror teritoriu se trecea... Ba inca, m-au sunat oamenii de acolo sa ma intrebe pe la cit trecem pe dealuri, ca vor si ei sa vada. Gindeste-te cum mi-a fost sa le spun ca s-a anulat tot.... Si cel mai nasol este ca a doua oara ai toate sansele sa-ti rida in nas si sa nu-ti mai dea aprobare. Cit despre bani, cred ca era lesne la 100 euro/pers - inscriere+cazare doua nopti+3 mese, asta ca n-am avut sponsori, ca sa le ofer eu. Daca vorbim de premii, pe care chiar as fi vrut sa le dau, atunci da - trebuie ceva bani. Dar ma gindesc ca, daca la prima editie n-ar fi fost asa multe, ci doar oamenii multumiti, la urmatoarele editii s-ar fi putut rezolva si premii bunicele. Dar de unde oameni, si inca multumiti, daca nu vine nimeni?

In sfirsit, treaba ramine valabila pentru iunie (sau, poate mai), cind o fi totul uscat si insorit. Poate reusesc sa si extind traseul, sa-l duc mai mult de 300km, cit era acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule eu nu vreau sa te demoralizez, dar nu are cine sa vina la rally raid. In primul rand, rally raid inseamna navigatie dupa roadbook. Pentru ca navigatia e partea cea mai frumoasa la rally. Iar la noi sunt f putini care au derulatoare. Ca sa nu mai vorbim de tripmastere. Mergi weekendul asta la BV si vorbeste cu baietzii de acolo; o sa fie destul de multi care organizeaza si care se dau de cativa ani si sigur vor avea niste sfaturi bune.

Bafta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule eu nu vreau sa te demoralizez, dar nu are cine sa vina la rally raid. In primul rand, rally raid inseamna navigatie dupa roadbook. Pentru ca navigatia e partea cea mai frumoasa la rally. Iar la noi sunt f putini care au derulatoare. Ca sa nu mai vorbim de tripmastere. Mergi weekendul asta la BV si vorbeste cu baietzii de acolo; o sa fie destul de multi care organizeaza si care se dau de cativa ani si sigur vor avea niste sfaturi bune.

Bafta maxima!

 

 

ioane, scuze ca ma bag, dar tu il cunosti pe nebunul ala care spune ca merge pe forbicuri? (ce or fi alea?)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioane, scuze ca ma bag, dar tu il cunosti pe nebunul ala care spune ca merge pe forbicuri? (ce or fi alea?)...

 

Da. e vecinu meu de cartier. Si nu sunt forbicuri; sunt patruciclete :blbl: S-a clarificat asta acum vreo 3 ani. Cauta bine topicul.

Ai si tu de vanzare la magazin patruciclete ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule eu nu vreau sa te demoralizez, dar nu are cine sa vina la rally raid. In primul rand, rally raid inseamna navigatie dupa roadbook. Pentru ca navigatia e partea cea mai frumoasa la rally. Iar la noi sunt f putini care au derulatoare. Ca sa nu mai vorbim de tripmastere. Mergi weekendul asta la BV si vorbeste cu baietzii de acolo; o sa fie destul de multi care organizeaza si care se dau de cativa ani si sigur vor avea niste sfaturi bune.

Bafta maxima!

 

 

Nu te supara pe mine, dar nu-i nevoie, musai, de derulator. Cine vrea sa vina, n-are nevoie decit sa-i mearga kilometrajul de bord. Road-book-ul il ia sub forma de carnet, ca la masini. Banuiesc ca exista destula inteligenta ca sa prinda cumva un carnetel pe ghidon, nu?... Totul este sa fie un pic de vointa si sa se lase de-o parte ideile gen: "A! Este nasol la rally, nu merg! N-am fost, dar asa am auzit." Pai daca nici n-ai fost, de un' sa stii ca-i intr-adevar asa? Nu prea cred ca pilotii nostri, care se dau in CM de rally sint niscai supraoameni. Am fost cu ei de vreo citeva ori si nu mi s-a parut asa.

A! Mai era partea cu viteza. Dar nu zice nimeni sa stai cu gazul in blana, mai ales la inceput... Important este sa te dai si sa termini concursul. Stiti ca Francois a avut etape de Dakar, cind a mers doar cu 80km/h? Nu i-a luat nimeni capul, desi era ditamai raliul, cu etape lungi rau si cu timp impus... Si l-a terminat cu bine si sanatos. Deci se poate si sa faci un raliu din care sa te intorci cu bine si sa te si bucuri de traseu. Pina la urma, daca terenul t elasa, tragi gazul,iar daca nu, instinctul de conservare te va domoli suficient.

Deci, pina la urma, are cine sa vina la rally-raid, are si de ce sa vina si sa iasa treaba faina si sa mergem inainte cu ramura asta. Este pacat s-o lasam de izbeliste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea sa vina, n-are nevoie decit sa-i mearga kilometrajul de bord. Road-book-ul il ia sub forma de carnet, ca la masini. Banuiesc ca exista destula inteligenta ca sa prinda cumva un carnetel pe ghidon, nu?...

 

Se poate si asa, dar asta nu mai e rally raid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si asa, dar asta nu mai e rally raid.

 

 

Pai....... daca ala cu road-book carnetel nu-i raid, atunci nici pentru masini nu-i rally-raid... :laugh:) Ceea ce ar fi fals. Cred, in continuare, in ce am spus mai ianinte. Cel putin pina la proba contrarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai....... daca ala cu road-book carnetel nu-i raid, atunci nici pentru masini nu-i rally-raid... :laugh:) Ceea ce ar fi fals. Cred, in continuare, in ce am spus mai ianinte. Cel putin pina la proba contrarie.

 

pai la masini ai un navigator care are 2 maini libere ca sa dea paginile si sa corecteze devierile de tripmaster. La moto mainile sunt pe ghidon. Tocmai asta e frumusetea raidului - ca poti sa tragi gazul intre semnele de pe roadbook. Trebuie sa ai tot timpul tripul si roadbookul in fata ochilor.

Merge si cum zici tu, dar nu e rally raid - e orientare turistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, cea ce vor baietii (inteleg eu) poate fi un frumos inceput. Daca ei spun ca e o cursa de RR...ei...aici 'exagereaza si ei un pic....da ' nu e nimic grav. Candva pe la Craiova (am inteles eu bine? pe acolo e zona? sau sint eu in eroare...) se organizau etape de RR. Erau acolo niste baieti cu auto, aveau niste trasee super......

Pe de alta parte, iti reamintesc ca la prima editia a Dracula Raid, la Bv, Petre Stanescu, care ulterior a devenit camp. nat. la quad, s-a dat cu "mobra" cu road book-ul legat de picior. Cum termina o foaie, o rupea si o arunca. La un moment dat s-a ratacit, si s-a intors pe urme, sa recupereze foile, sa vada ultimul reper bun.

Deci sa nu-i punem la zid pe baieti.

Probabil 9dar ei nu au de unde sa stie), ei doreau o foarte buna simulare a unei curse de RR. Probabil daca dupa aia ar veni la una din campionat (unde NU, pilotii NU sint niste supraoameni, sint pasionati ca si voi) ar fi bine antrenati.

Din pacate eu sint "atasat" de raid la auto, ca as da un ochi pe la Craiova.

 

Dar nu uitati nici ca RR e de 100 ori mai greu , mai scump si (poate de asta) mult mai inaccesibil fata de alte sporturi cu motor.

In alte tari, atat concursurile de auto, cat si de moto, au un tata si o mama : RR.

la noi, ne plac niste liniute, si niste curse de 15 km proba, pe sosea inchisa circulatiei. Unde daca-ti sare roata (exemplu prost, da altul n-am acum) in 10 min. esti pe jos in bivuac. Ei , daca se intimpla asta in virful muntelui (dar tu nu stii nici macar care munte...( e altceva.

Unul din baietii care vin cu masina vineri la Brasov la Dracula Raid, a ramas fara navigator. Si m-a intrebat daca nu e cineva in zona (cu atatia piloti de CNR, atatea masini, atatea curse in zona......) curios sa faca o cursa de RR ca navigator. Si am avut o discutie cu cineva. Care a fost cam asa :

"-vrei sa te dai?

-sigur, cand e ?

-saptamana viitoare.

-si cand facem recunoasterea? cati KM?

-500 km.

-Pai ne trebuie o luna pentru recunoastere. Unde-i masina?

-vine joi. Iar traseul e la prima citire.

- e nebunie....nu ma bag nici mort la asa ceva."

 

Fara gluma, asta a fost dialogul. Cu un navigator experimentat.

Adica, in nebunia noastra, un pic ne luptam si cu morile de vant. Da e frumoasa lupta asta. Si e bine ca mai apare pe undeva cate "un nebun" in plus.

Editat de mleo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUM DREAQ MA SA NU SE TINA ?

 

Stau cu ochii pe topicul asta de ceva vreme, dar din pacate conditia fizica nu e suficienta pt asa ceva (acu un an eram la pat cu coloana belita si mobra mea are 200kile la plin). inca nu ma simt in stare sa o ridic de 50 de ori intr-o zi, ca altfel puneam pe ea niste mitas e09 sau heidenau mfc12 si gata. asta daca nu mergeanm cu alea mixte care le am acum si care se comporta foarte ok pe teren uscat si umed in limitele bunului simt

 

 

pana la urma se poate si fara derulatoare si alte porcarii, nu zice nimeni sa scoti timp de campion mondial. distractia conteaza .

 

pana in mai sper sa rcuperez complet si sa pot sa ma bag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa nu-i punem la zid pe baieti.

 

salut mihai si bine ai mai venit pe forum. Nu ii puneam la zid pe baieti. Voiam doar sa clarific un detaliu important - cel legat de navigatie. Si o fac in cunostinta de cauza - am 6 curse de RR la activ si am vazut concurenti fara derulatoare. Pana la urma ajungea toata lumea la final, dar nu e la fel de distractiv sa stai sa astepti tot timpul sa vina unul din spate si apoi sa incerci sa te tii dupa el. Sau sa te opresti intr-una sa dai pagini si sa socotesti km. Sunt zone cu drumuri agricole unde e greu si cu tripmaster ca lumea sa navighezi.

Un Acerbis manual (cum am avut eu la prima cursa la tine in 2005) e 70 Euro (uite aici http://www.lgracing.co.uk/productdetails.php?productid=1770) - cat un cauciuc. E o cheltuiala f mica pentru cineva care vrea la rr. La cursa din 2005 am navigat f ok cu derulatorul ala si cu tripul de la KTM Adv (care dadea sute de metri, nu zeci).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...