Sari la conținut

Nu am scanteie


Bombitza
 Share

Postări Recomandate

bine ca no fost apa sarata :unsure:) de la vreun caine :bounce:)

228938[/snapback]

 

 

Cred ca a fost sarata :bounce: ca nu vrea sa o ia nici macar astazi.

 

Am verificat bobina( am alimentat bobina direct de la baterie si dadea scanteie in bujie), am mai verificat si platina dar nu stiu daca am facut bine( am pus +ul in partea stanga si am facut masa), si imi dadea cam 0.6V si m-a dus la ideea de a fi un scurt pe undeva.

 

Gresesc? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e scurt verifici in felul urm (fara sa pui in pericol vreo piesa sau bateria): Scoti borna + a inst electrice de la baterie, invarti cheia(fara a aprinde farul), contactul sa fie pus si atingi usor cu borna de la inst borna + a bateriei. Daca nu face scantei sau face scantei mici e ok. Daca face scanteie mare, serioasa, apar aoi si mici urme de topire a plumbului de la borna bateriei e clar scurt. Pe viitor monteaza un soclu cu siguranta ca sa nu mai ai probleme de jenu asta. Alte chestii probabile..... apa la platini ... usuca bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam departe..... Si azi nu prea am drum pe acolo

Uite ce ai de facut: desfaci la platina si pui o hartie intre contacte

pui bateria, pui contactul si masori la borna + si la borna - a bobinei de inductie. Tre sa ai tensiune la amandoua. Daca ai la + si nu ai la aia cu - atunci e bobina nasoala. Daca ai si la + si la - atunci e de la platina si/sau condensator. DAca nu ai deloc tensiune mergi la contact si:

1- vezi firul care vine de la baterie - aici tre sa ai 12 v

2 - vezi sa iti apara 12v si dupa contact in momentul in care il pui.

Daca ai 12 v dupa contact si nu ai la bobina atunci verifici firul dintre ele

Daca nu ai 12 v nici inainte de contact atunci verifici firul pana la bateie si eventualele sigurante.

Daca nu te descurci: 0722.233.921 - adica eu

P.s. nu uita sa scoti hartiutza de la platina dupa ce termini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preventiv am luat platina si condensator ca oricum eu nu le schimbasem de cand am luat-o, si vroiam sa mai stiu la ce distanta se regleaza platina si bujia.

 

Multam mult pentru sfaturi m-am mai lamurit si io cu niste chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

aprindere tanzistorizata de dacie, iei de la piese auto! daca ii pui aprinderea aia (e extrem de simplu de montat si nu tre' sa tai/adaugi nici un fir) distanta la platina se micsoreaza la 0.3 si distanta la bujie se mareste la 1 mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mai cine stie despre aprinderea electronica de oltcit??? eu am asa ceva pe oltcitul meu (12TRS) si cica am avans vacuumatic si aprindere electronica... pote sa-mi spuna si mie cineva cum functioneaza avansul ala vacuumatic? si poate sa-mi spuna cineva daca e CDI sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai cine stie despre aprinderea electronica de oltcit??? eu am asa ceva pe oltcitul meu (12TRS) si cica am avans vacuumatic si aprindere electronica... pote sa-mi spuna si mie cineva cum functioneaza avansul ala vacuumatic? si poate sa-mi spuna cineva daca e CDI sau nu?

230093[/snapback]

 

 

Pai daca e cu avans vacuumatic nu e CDI.

230174[/snapback]

Poate fi si cdi desi avand in vedere tipul bobinei e greu de crezut

Avansul vacumatic are un furtun conectat la o tevusca sub talpa carbului si merge la o capsula montata pe delcou (ansamblul cu senzori hall) capsula asta are o cremaliera (tija cu zimti) care rotste platoul pe care sunt montati senzorii si astfel modifica avansul in functie de depresiunea din galeria de admisie si implicit de turatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, ma dau batut, caut si io mecanic.

 

Sunt mai multe probleme si nu le dau de cap.

 

Daca stiti pe cineva serios va rog un nr de telefon. Trece timpul frumos pe langa mine si nu mai apuc sa ma dau si io. :crack:

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, ma dau batut, caut si io mecanic.

 

Sunt mai multe probleme si nu le dau de cap.

 

Daca stiti pe cineva serios va rog un nr de telefon. Trece timpul frumos pe langa mine si nu mai apuc sa ma dau si io. :crack:

 

Multam!

234624[/snapback]

electrica - eu - la comuniste lucrez pt piese/bere, chiar si recunostinta eterna daca omul e pe gaura

mecanica daca vrei te duc la un nenea care face ijurile betoon si repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...