Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

YESSSSS

 

Va anunt oficial ca cel mai tare sef din lume ma lasa sa plec de Vineri asa ca rezervati-mi loc la cabana .sau la vreo baba vadana.

Hi Hi Hi

 

Ne vedem la Arc maine.

 

SUUPER TARE! :ok:

 

Felicitari (sefului)

 

Am finalizat o lista preliminara cu toti cei care au confirmat venirea sau au sanse mari de reusita :)

 

Iata:

- Dominator72 - B, 2 pers, pensiune/cort? (Dominator)

- Tracul - B, 2 pers, cort (Dominator)

- Antenutza - B, 1 pers, cort (Virago)

- Evol - BV, 2 pers, cort (2 BMW: F650, RS1100)

- NaeL - B, 2 pers, pensiune (F650GS)

- manon_ - B, 1 pers, cort (Dominator)

- dorisbforzainter - SB, 1 pers, cort/pensiune? (Dominator)

- Enduristul - B, 2 pers, pensiune (F650)

- marook - AG, 1 pers, cort (unknown yet :) )

- moshulik - B, 1 pers, cort (unknown yet :) )

- marinel31 - DB, 1 pers, cort (Dominator)

 

Total partial: 12 motoare, 16 prieteni

 

Daca am omis pe cineva, va rog completati repede lista :lol:

 

Acum urmeaza...

 

Detalii pentru cei care vor veni mai tarziu!

 

Am aranjat cazarea la Pensiunea Andreea - 1 apt cu 3 camere, capacitate cazare 6-7 persoane, cost total 200 lei. Aici se poate servi masa, bere rece, vin de casa si alte bunatati pe care le ofera oamenii din gospodaria proprie :) (abia astept sa mananc sambata dimineata o omleta cu sunculitza si cu muraturi :lol: )

 

Pensiunea Andreea se afla in Baia de Fier, la 2km de camping-ul din fata Pesterii Muierilor. Astfel, camparea se va face in spatiul amenajat langa rau, la doi pasi de pestera.

 

Pentru cei care vin singuri, muierile din pestera va stau la dispozitie peste noapte ;) :lol: :lol:

 

Traseul pe care il pot urma cei care vin mai tarziu este urmatorul:

a. Rm Valcea -> Horezu (aprox 50km), apoi la dreapta pe drumul judetean catre -> Vaideeni -> Polovragi -> Baia de Fier (aprox 30km).

b. Rm Valcea -> Horezu, traseul se continua de drumul national spre Tg. Jiu, in aprox. 30km se urmareste indicator pe dreapta catre Baia de Fier. Cei care-l rateaza, se pot orienta mai incolo spre dreapta catre Novaci, iar de acolo aprox 8 km catre Baia de Fier.

 

E de preferat varianta a) (parerea mea :friends: ). La punctul terminus ne veti gasi pe noi: :cheers: :banana: :blbl:

Va voi transmite tuturor pe PM nr meu de telefon, pentru orice eventualitate :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

Mai primiti niste omeni??? 2 sau 3 Domi-uri, 2 Transalp-uri si vreo 3 sau 4 XT-uri. :banana: Nu stiu exact cine vine cu pasager si cine nu.

Problema e ca nu putem pleca dimineata din Bucuresti, asa ca ne vom intalni pe undeva pe drum, probabil la Pestera Muierii.

Va salut si sper sa ne intalnim maine seara la Arc. :cheers:

PS: Ma cheama Raul iar batranica mea este o Honda NX 650 Dominator model '88 si o cheama Adriana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, farmecul drumului incepe de la Obarsie, dar ... Poate la anu' si poate, daca imi ajuta Dumnezeu (sa-mi dea banca un imprumut masiv ), cu un Adventure, nu cu Fazeru'.

Am sa va astept, cel mai probabil, la iesirea din Pitesti catre Rm. Vilcea, imediat dupa intersectia unde se termina centura. Daca nu stie nimeni cum e cu centura, va astept pe autostrada, putin inainte de aceasta.

Ma numesc Edi si am un Fazer negru; s-ar putea sa fiu impreuna cu un amic, Marius, cu o Hayabusa albastra.

Mai vorbim.

Servus!

P.S. In legatura cu studiile ...; nu garanteaza bunul simt ... Am intalnit profesori universitari cu un caracter oribil si oameni simpli cu un suflet orbitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa nu reusesc totusi sa vin cu voi.

Azi am avut primul accident moto din cariera. A fost unul minor, motoreta mea nu are mai nimic, doar carena un pic crapata in mai multe locuri, dar altfel e sanatoasa (din ce-am putut eu evalua).

Eu sunt intreg, desi nu purtam echipament. Singura buba, mai grava: mi-am luxat incheietura mainii drepte in momentul impactului. Probabil ca am lasat toata greutatea corpului pe ea, cand m-am ciocnit. Ma doare destul de rau si nu pot face mare lucru cu ea.

 

Daca imi trece pana vineri, vin. Daca nu...

 

 

 

Daca nu pot veni, nu regret atat de mult ca nu am facut traseul, cat regret ca nu-i cunosc pe cei care merg.

Vorbim...

Editat de manon_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu pot veni, nu regret atat de mult ca nu am facut traseul, cat regret ca nu-i cunosc pe cei care merg.

Vorbim...

Vino la intalnirea de la Arc si o sa-i cunosti pe participanti :cheers:

 

 

 

Care stie de unde cumpar un sac impermeabil pentru bagaje?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta afirmatia cu caciula (pentru cort); daca aveti loc, puneti in bagaje si ceva "underware" ( :banana: ) de la Polar. Nu va ingreuneaza foarte mult si, impreuna cu sosetele uscate, va pot asigura o noapte calda si placuta, iar a doua zi va puteti bucura de drum, in loc sa injurati frigul si umezeala. Evident, nimic nu poate asigura o noapte mai calda si mai placuta decat trupul iubitei/amantei sau, de ce nu, al sotiei, plus "udatura" cu grade multe, dar in lipsa ...

NU luati saltele pneumatice! Sunt voluminoase, grele, asigura un oarecare confort, dar nu si termoprotectie! E la fel de frig pe ele ca si direct pe pamant. Luati, in schimb, izoprenul; e mai tare, dar e sfant.

Nu luati NIMIC de mancare cu voi in cort peste noapte; nici nu vreau sa va spun de ce ...

Eu cred ca vorbesc sa ma bag singur in seama :cheers: . Sunt convins ca stiti toate astea si multe altele, mult mai bine decat mine.

 

Se poate sa nu reusesc totusi sa vin cu voi.

Azi am avut primul accident moto din cariera. A fost unul minor, motoreta mea nu are mai nimic, doar carena un pic crapata in mai multe locuri, dar altfel e sanatoasa (din ce-am putut eu evalua).

Eu sunt intreg, desi nu purtam echipament. Singura buba, mai grava: mi-am luxat incheietura mainii drepte in momentul impactului. Probabil ca am lasat toata greutatea corpului pe ea, cand m-am ciocnit. Ma doare destul de rau si nu pot face mare lucru cu ea.

 

Daca imi trece pana vineri, vin. Daca nu...

 

 

 

Daca nu pot veni, nu regret atat de mult ca nu am facut traseul, cat regret ca nu-i cunosc pe cei care merg.

Vorbim...

Nu-ti trece din senin; mergi si fa-ti o radiografie. Daca e rupta, manusa gipsata, daca e doar luxata, atela gipsata, daca e doar o contuzie, prisnit cu FEMA etc. Idea e ca, repet, nu-ti va trece de una singura. Daca, totusi, cu toate cele spuse mai sus, nu-ti trece pana vineri, ghinion!; dar macar nu ramai cu sechele si poti merge altadata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut primul accident moto din cariera.

 

pare rau...sa te faci bine repede si drumetii - daca nu o prinzi pe-asta o sa se mai faca in mod clar

bine ca ai scapat usor

 

 

maine la arc...tinand cont ca nu va stiu...tipati si voi cand vedeti o gagica pe un virago NHA la numar? sau cum facem? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Mai primiti niste omeni??? 2 sau 3 Domi-uri, 2 Transalp-uri si vreo 3 sau 4 XT-uri. :) Nu stiu exact cine vine cu pasager si cine nu.

Problema e ca nu putem pleca dimineata din Bucuresti, asa ca ne vom intalni pe undeva pe drum, probabil la Pestera Muierii.

Va salut si sper sa ne intalnim maine seara la Arc. ;)

PS: Ma cheama Raul iar batranica mea este o Honda NX 650 Dominator model '88 si o cheama Adriana.

Raul, creste inima-n noi :lol: Bineinteles ca sunteti bineveniti! Abia astept sa-o vad pe Adriana ta! :lol: Va astept(am) la Arc!

 

Pe mine ma veti recunoaste imediat: complet echipat, Domi negru cu gri, tank bag cu harta :cheers: , B 78 XDT!

 

Stiu, farmecul drumului incepe de la Obarsie, dar ... Poate la anu' si poate, daca imi ajuta Dumnezeu (sa-mi dea banca un imprumut masiv ), cu un Adventure, nu cu Fazeru'.

Am sa va astept, cel mai probabil, la iesirea din Pitesti catre Rm. Vilcea, imediat dupa intersectia unde se termina centura. Daca nu stie nimeni cum e cu centura, va astept pe autostrada, putin inainte de aceasta.

Ma numesc Edi si am un Fazer negru; s-ar putea sa fiu impreuna cu un amic, Marius, cu o Hayabusa albastra.

Mai vorbim.

Servus!

P.S. In legatura cu studiile ...; nu garanteaza bunul simt ... Am intalnit profesori universitari cu un caracter oribil si oameni simpli cu un suflet orbitor.

Edi, e perfect locul de intalnire. Am fost de curand pe autostrada + soseaua de centura a Pitestiului. Parca se termina cu lucrarea de sub-traversare de la intrarea in Bascov, corect?

 

Daca da, ne intalnim dupa intersectia cu calea ferata, dupa ingustarea de drum datorata lucrarilor? Stiu ca in zona e un LukOil pe partea stanga cum mergi spre Rm Valcea (benzinarie care este inca in zona de lucru).

 

Oricum Fazer negru + Hayabusa albastra sunt greu de ignorat pe traseu :) Si pentru voi, un card de cel putin 12-15-20 de motociclete pline de bagaje iarasi e greu de trecut cu vederea :banana:

 

Iti sugerez sa imi lasi un nr de telefon pe PM si daca chiar nu ne vedem, ne auzim si ne reperam.

 

nu uitati caciula ca va rupe frigul noaptea in cort chiar si cu sac de dormit cu gluga :)

 

of ce as mai mere o tura si cu voi :lol: , hai sa va distrati bine :lol:

 

Corect! Hainutze groase si fesuletz pt nani, ca de lichide de incalzire ma ocup eu. Cu amantele/amantii va descurcati voi la fata locului sau va orientati in... Pestera Muierilor :blbl:

 

Da' sacii de gunoi grosi, cu fir de strangere, ce au?

Omu' are dreptate! :ok: Adica va trebui sa ne organizam cu saci de gunoi, ca sa nu lasam mizerie in urma noastra. Dar asta discutam la Arc.

 

pare rau...sa te faci bine repede si drumetii - daca nu o prinzi pe-asta o sa se mai faca in mod clar

bine ca ai scapat usor

 

maine la arc...tinand cont ca nu va stiu...tipati si voi cand vedeti o gagica pe un virago NHA la numar? sau cum facem? :)

Eu te stiu, sau cel putin sper sa fiu capabil sa mi te reamintesc. Daca nu gasesc loc langa cabina telefonica, parchez cu roata din fata IN cabina :friends:, deci nu aveti cum sa ma ratati. Daca dati de mine, pe restul e usor sa-i reperati. :lol:

 

Salve!!! Foarte posibil sa particip si eu la aceasta drumetie !!!

Iubesc statul la cort!!! deci nu e problema de cazare...

 

Am sa vin maine la arcul de triumf...

Salve amice! Te asteptam la Arc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' are dreptate! :cheers: Adica va trebui sa ne organizam cu saci de gunoi, ca sa nu lasam mizerie in urma noastra. Dar asta discutam la Arc.

Nu omule, eu vorbeam serios, nu ecologic. :blbl:

 

Eu inainte sa plec cu motorul undeva bag toate hainele in saci de gunoi (2-3, unu de haine groase, unu de underwear si ultimu il umplu pe drum cu cele murdarite). Si apoi sacii in topcase/ghiozdan, etc. Genti impermeabile exista, dar la o ploaie serioasa s-ar putea sa nu reziste. Iar daca te-a prins ploaia si deschizi topcase-ul sa scoti costumul de ploaie, se uda toate celelalte daca nu-s in saci de gunoi. Sa bagi costumul ud peste haine uscate iar nu e placut. Sacii de gunoi sunt utili la orice, inclusiv la strans gunoiul facut sau bagat picioarele in ele ca sosete daca ti-ai udat incaltamintea.

 

Utilitatea lor am vazut-o la un prieten acum multi ani, la mare, la cort, ploaie torentiala noaptea, nu mai aveam nimic uscat, totul se colorase/decolorase, cred ca aveam nisip cu apa si-n tubul de pasta de dinti. Prietenul avea totul uscat, bagase totul in saci de gunoi. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu omule, eu vorbeam serios, nu ecologic. :friends:

 

Eu inainte sa plec cu motorul undeva bag toate hainele in saci de gunoi (2-3, unu de haine groase, unu de underwear si ultimu il umplu pe drum cu cele murdarite). Si apoi sacii in topcase/ghiozdan, etc. Genti impermeabile exista, dar la o ploaie serioasa s-ar putea sa nu reziste. Iar daca te-a prins ploaia si deschizi topcase-ul sa scoti costumul de ploaie, se uda toate celelalte daca nu-s in saci de gunoi. Sa bagi costumul ud peste haine uscate iar nu e placut. Sacii de gunoi sunt utili la orice, inclusiv la strans gunoiul facut sau bagat picioarele in ele ca sosete daca ti-ai udat incaltamintea.

 

Utilitatea lor am vazut-o la un prieten acum multi ani, la mare, la cort, ploaie torentiala noaptea, nu mai aveam nimic uscat, totul se colorase/decolorase, cred ca aveam nisip cu apa si-n tubul de pasta de dinti. Prietenul avea totul uscat, bagase totul in saci de gunoi. :cheers:

Ce-i drept, e ok. Sacii de gunoi "e" buni :banana:

 

Ma tem ca inca se mai lucreaza la pasaj si, probabil, se va crea un mic ambuteiaj acolo.

Nr. meu de tel. e 0741-058765

Da, se lucreaza, dar nu te teme, ca ne descurcam :blbl:

 

Ultima data cand am trecut cu motoru' pe-acolo, intr-o situatie de strecurat printre gardul care incepea in stanga si camionul din dreapta, Ruxique (pasagera fiind) a infipt un genunchi (putin cam departat ca si pozitie relativa la motor, ce-i drept) fix intr-un coltz metalic al camionului. A urmat "auuuu!", eu: "te doare!", ea: "nu, dar ma asteptam sa doara!" Concluzia? Purtati, fratilor, echipament complet, ca pentru ea era primul drum la care purta... genunchierele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa va spun, dar asa zisa "Pestera Bistrita" este defapt "Pestera Liliecilor" di Parcul National Buila Vanturarita iar in aceasta perioada accesul in ea este interzis deoarece este perioada de reproducere a liliecilor... dar la cativa zeci de metrii pe partea dereapta este "Pestera ursilor" unde se poate intra fara probleme dar pe jos, deoarece accesul autovehiculelor este interzis in Parcurile Nationale!!! Va spun toate acestea deorece sunt in cunostinta de cauza... fac parte din adminiistratia acestui parc!!! se dau amenzi de minim 3000 de lei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era pentru Ianachim, dar ti-am raspuns eu.

 

Ora 6 am

 

4 motoare+1 masina

Multumesc pentru raspuns. Da, pentru cei cu motoare obisnuite cu greul, si ma refer inclusiv la motociclisti si mai obisnuiti cu greul decat motocicletele in sine, Bucuresti - Novaci - Transalpina - Sebes e un traseu floare la ureche pentru o zi. Apropos, unde va veti opri sambata? :banana:

 

Harta Traseului

 

Atat pentru cei care vor participa cap-coada, dar in mod special pentru cei care si-au propus sa plece mai tarziu din Bucuresti, Targoviste, Brasov si Sibiu si sa se ne intalneasca pe traseu, postez mai jos harta traseului din Rm Valcea pana in Sebes. Asa cum veti observa, punctele de interes sunt numerotate (de la 1 la 7), iar localitatile carora le corespund numerele sunt subliniate cu rosu (e suficient sa faceti zoom pe imagine).

 

post-33842-1220391560_thumb.jpg

 

Legenda:

- Traseul marcat cu verde intre 1) si 7) reprezinta traseul pe care-l vom urma intre Rm Valcea (1) si Sebes (7)

- Prima noapte de cazare va fi in punctul 4) - Baia de Fier/Pestera Muierilor. Aici va vom astepta pe toti cei care veti veni mai tarziu!

- Ghidul punctelor de pe traseu:

-- 1: Rm Valcea

-- 2: Manastirea si Pestera Bistrita

-- 3: Pestera Polovragi

-- 4: Pestera Muierilor - Baia de Fier

-- 5: Obarsia Lotrului

-- 6: Lacul Vidra

-- 7: Sebes

 

Imi pare rau sa va spun, dar asa zisa "Pestera Bistrita" este defapt "Pestera Liliecilor" di Parcul National Buila Vanturarita iar in aceasta perioada accesul in ea este interzis deoarece este perioada de reproducere a liliecilor... dar la cativa zeci de metrii pe partea dereapta este "Pestera ursilor" unde se poate intra fara probleme dar pe jos, deoarece accesul autovehiculelor este interzis in Parcurile Nationale!!! Va spun toate acestea deorece sunt in cunostinta de cauza... fac parte din adminiistratia acestui parc!!! se dau amenzi de minim 3000 de lei!!!

Pestera Liliecilor (alias Pestera Bistrita) este una si aceeasi pestera in care se afla bisericuta construita langa balcon? :cheers:

 

Ma refer la aceasta biserica din pestera:

post-33842-1220392814_thumb.jpg post-33842-1220392828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pestera Liliecilor (alias Pestera Bistrita) este una si aceeasi pestera in care se afla bisericuta construita langa balcon? :cheers:

 

 

http://www.buila.ro/index.pl/obiective_ro

 

Sunt Doua bisericute... poti vedea aici http://www.buila.ro/index.pl/pestera_liliecilor_ro

Da, e cea la care ma refeream (si) eu. Bine ca ne-ai anuntat!

 

Eu n-am vizitat decat biserica de la balconul din drepta (cum se intra, dupa culoar), din doua motive: 1 - sursa de lumina era o lumanare gasita la intrare; 2 - eram si cu copii (4 si 10 ani la momentul respectiv), inadecvat echipati si toti 4 (inclusiv sotia) aveam o singura lumanare la dispozitie. :banana: Apropos, pana cand este valabila restrictia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact... dar am sa iau legatura cu bioloaga parcului si am sa intreb... dar oricum in perioada asta este interzis accesul... saptamana trecuta am venit de acolo si asta a fost ordinul Presedintelui asociatiei si seful Rangerilor...

Ar fi bine de stiut, pentru ca pestera, chiar daca este lipsita de formatiuni specifice, este spectaculoasa, mai ales ca este "inzestrata" cu cele doua bisericute. Insa, daca liliecii au chef de "prostioare" in perioada asta - si mai ales ca vin si altii cu acelasi scop - chiar nu ar fi frumos din partea noastra sa le dam cu lanterna-n ochisori (chiar daca ei nu vad) taman cand se simt si ei bine :banana:

 

Eu, liliac de-as fi, zau ca nu mi-ar placea sa ma deranjeze oamenii cand imi arde de chitzaiala :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Da, pentru cei cu motoare obisnuite cu greul, si ma refer inclusiv la motociclisti si mai obisnuiti cu greul decat motocicletele in sine, Bucuresti - Novaci - Transalpina - Sebes e un traseu floare la ureche pentru o zi. Apropos, unde va veti opri sambata? :cheers:

 

Nu avem un loc sigur, dar oricum vom avea cu noi si corturi, ramine sa vedem.

In orice caz va fii o plimbare linistita la munte.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super! La ce ora plecati din Buc sambata?

 

 

Intrebarea era pentru Ianachim, dar ti-am raspuns eu.

 

Ora 6 am

 

4 motoare+1 masina

ma gandeam sa ma lipesc de voie sambata dar la ora aia nci cafeaua nu o beau.

 

eu o sa plec pe la 9 din bucuresti cu destinatie finala rasnov/brasov/7 scari - depinde unde ma hotarasc.

 

 

pauze principale: novaci - haleala si alimentare; sebes - haleala si alimentare. pe transalpina opriri scurte de poze - etapa cea mai lunga in timp - cam 6 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...