Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

Sper ca esti constienta in ce te bagi.

 

 

 

imagineaza-ti ca m-am documentat despre ce este pe acolo.

 

sincer imi pare rau ca am postat ca vin - atataea discutii off topic vis-a-vis de cat de "ne-bine" este.

 

 

bafta maxima, asfalt uscat si mersi de grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

se mai face excursia?

Da, se face! Pana acum sunt confirmate (cu mana pe inima, respectiv pe gaz :D) doua Dominator + Virago.

 

Fie vorba intre noi, si singur daca raman (adica singura motocicleta), eu tot merg. Insa sunt convins ca Domi al meu nu va fi singur pe acest drum frumos.

 

Pe de alta parte, singurul inconvenient care ne-ar putea opri ar fi cel legat de vreme. Daca sunt sanse mari de ploaie, mai bine reprogramam. Insa, din prognozele de pana acum, se pare ca vremea va tine cu noi! : :bounce:

 

LE: Trupa e compusa din:

- 2 + 1 (confirmat 75%, pe care-l vom intalni pe traseu) Dominator;

- 1 Virago

- 1 BMW F650

 

Lista e deschisa in continuare :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca informație mâine plecăm cu 2 CB 500 acolo, întoarcere duminică pe Transfăgărășean. Aducem înapoi poze și filme și informații despre starea drumului dacă mai e cazul (se cam știe).

Drum bun, asfalt uscat, noroi intre crampoane (pacat ca n-aveti :rock:)! :bounce:

 

Pe Transfagarasan aveti asa: partea dinspre Sibiu -> asfalt ok; dupa ce treceti prin tunelul de la Balea (in jud. Arges), plombe peste gropi la greu. Din fericire, nu mai aveti gropi (mai ales in curbe), care era destul de "cratere".

 

Imi pare rau ca nu veniti cu noi pe Transalpina, insa imi pare bine ca va veti distra!

 

Asteptam impresii + poze + filme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da frate, foarte tare!

maine ma duc si eu pe transfagarasan si sper sa merg si eu cu voi pe transalpina.

am o honda cb750, sper sa nu fie nici o problema...

problema e ca nu am cort...dar macar am sac de dormit :bounce:

...mai vorbim pana vineri...

 

toate cele bune

Nu e nicio problema! Esti binevenit! Si cred ca iti gasim un loc in cort, don't worry! :rock:

 

Cort pe vremea asta? Vorbesti serios? :D

Nu pe vremea asta :P Pe vremea de peste o saptamana :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie FOARTE frig, dimineata scoti aburi pe gura, noaptea cred ca temperatura se apropie serios de 0 grade. Am mai mers si eu cu cortul, dar niciodata atat de tarziu si tot mi s-a parut frig noaptea (imbracat + sac dormit mumie).

 

Cateva sfaturi:

- alimentati pana la Novaci (Horezu). De acolo nu mai gasiti benzina si zeci de kilometri se merge cu a I-a;

- costum cu protectii full obligatoriu;

- cazare pe langa Novaci (Horezu, Pestera Muierilor, etc). Noi am mers intr-o zi Bucuresti (9.00) - Novaci (13.00) - Transalpina - Sibiu (22.00) cu opriri de maxim doua ore in total (din care o ora la mici mari). Nu apuci sa te bucuri de privelisti si enduro noaptea nu e prea ... sigur;

- nu e traseu de incepatori.

- teoretic se poate si cu speedu la fel cum se poate merge cu Lamborghiniu pe aratura.

 

Merita? Cel putin odata.

 

Fie vorba intre noi, si singur daca raman (adica singura motocicleta), eu tot merg. Insa sunt convins ca Domi al meu nu va fi singur pe acest drum frumos.

Daca tu crezi ca poti sa ridici motorul intr-o curba la vale cu pietre pe jos, fara sa-l scapi pe partea cealalta, fara sa o ia la vale dupa ce-l ridici, ok. Altfel, nu incerca singur sau astepti cateva zeci de minute minim sa treaca cineva pe acolo sa te ajute sa-l ridici. :cheers:

 

Cateva poze, din pacate in zonele cele mai spectaculoase era atat de frig incat au decedat acumulatorii. Pana i-am incalzit suficient in buzunar, facusem mare parte din traseu.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie FOARTE frig, dimineata scoti aburi pe gura, noaptea cred ca temperatura se apropie serios de 0 grade. Am mai mers si eu cu cortul, dar niciodata atat de tarziu si tot mi s-a parut frig noaptea (imbracat + sac dormit mumie).

 

Cateva sfaturi:

- alimentati pana la Novaci (Horezu). De acolo nu mai gasiti benzina si zeci de kilometri se merge cu a I-a;

- costum cu protectii full obligatoriu;

- cazare pe langa Novaci (Horezu, Pestera Muierilor, etc). Noi am mers intr-o zi Bucuresti (9.00) - Novaci (13.00) - Transalpina - Sibiu (22.00) cu opriri de maxim doua ore in total (din care o ora la mici mari). Nu apuci sa te bucuri de privelisti si enduro noaptea nu e prea ... sigur;

- nu e traseu de incepatori.

- teoretic se poate si cu speedu la fel cum se poate merge cu Lamborghiniu pe aratura.

 

Merita? Cel putin odata.

 

 

Daca tu crezi ca poti sa ridici motorul intr-o curba la vale cu pietre pe jos, fara sa-l scapi pe partea cealalta, fara sa o ia la vale dupa ce-l ridici, ok. Altfel, nu incerca singur sau astepti cateva zeci de minute minim sa treaca cineva pe acolo sa te ajute sa-l ridici. :banana:

 

Cateva poze, din pacate in zonele cele mai spectaculoase era atat de frig incat au decedat acumulatorii. Pana i-am incalzit suficient in buzunar, facusem mare parte din traseu.

Multumim pentru sfaturi! Era de banuit ca nu exista benzinarii dincolo de Novaci pana-n Sebes, dar o confirmare nu strica niciodata :blbl:

 

Avand in vedere gradul de dificultate al traseului dintre Ranca si Obarsia Lotrului, am propus sa ne oprim cel mai departe la Ranca pentru prima zi. De aceea si prima zi cuprinde cateva obiective de vizitat pe traseu, cu atat mai mult cu cat ziua va fi mult mai scurta peste o saptmana :cheers:

 

Frigul poate constitui o "provocare" de-a lungul noptii, dar stiind ce ne asteapta sub acest aspect, sa ne pregatim, corect? Pe de alta parte, exista si optiunea de cazare la pensiune/cabana.

 

In ceea ce priveste ridicatul motorului cand e cazut cu fata la vale, pe bolovani, crede-ma ca stiu si eu (din proprie experienta) cat de "distractiv" este. Insa cand am spus "singur" am omis ca voi avea si pasager (stiu ca nu e cea mai fericita situatie pentru traseul dat, dar am experienta de enduro numai cu pasager :friends:). Astfel incat o manutza de ajutor as avea in cazul ipotetic in care as merge singur (adica singura motocicleta).

 

Si, da, va recomand celor care veti merge impreuna cu noi sa fiti complet echipati (inclusiv pasagerul, acolo unde este cazul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e greu si sa-mi imaginez cum e cu pasager acolo, dar nu zic nu, am vazut si un Espero care a facut o parte din traseu (bine, probabil isi blestema zilele din kilometru in kilometru).

 

Oricum, daca ploua, nu m-as aventura acolo fara un enduro cu crampoane, altfel sunt sanse mari sa nu mai iesi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e greu si sa-mi imaginez cum e cu pasager acolo, dar nu zic nu, am vazut si un Espero care a facut o parte din traseu (bine, probabil isi blestema zilele din kilometru in kilometru).

 

Oricum, daca ploua, nu m-as aventura acolo fara un enduro cu crampoane, altfel sunt sanse mari sa nu mai iesi.

 

 

 

mai stiu motoristi care au mers cu pasager pe transalpina...nu stiu daca 100% sau au mai fost locuri in care au dat pasagerul jos - ma interesez si va zic sigur :cheers:

 

 

ufffff asa curioasa sunt cu traseul asta - e o impresie raspandita ca acolo e "bau-bau"-ul motoarelor...

 

 

seara buna

Editat de antenutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bau-bau, e doar un traseu mai dificil. E lung, am facut cam 8 ore de la Novaci la Poiana Sibiului. E dificil, de la Ranca la Obarsia Lotrului (oficial drum inchis) e piatra pe jos, praguri de piatra uneori, balti mari (30 cm), drum forestier ud pe alocuri prin padure, se trece prin rau (jos) etc. Chiar si cu moto adecvate ia ceva timp, ne-am intalnit la o ora de Ranca spre Obarsie cu un grup cu numere de Hunedoara pe Transalpuri (majoritatea) si spuneau ca sunt pe drum de 4 ore venind dinspre Sebes.

 

Drumul se poate face, dar e genul de drum pe care strici cam orice masina si pe care mergi cu moto de strada o singura data, de curiozitate. Dupa ce vezi ca il poti face nu mai are nici un farmec sa te chinui pe pietroaiele alea, iar pe langa drum nu se poate merge pentru ca e rapa in locurile esentiale.

 

Prin comparatie, Transfagaraseanul e joaca de copii mici. E enervant pe malul lacului Vidraru din cauza asfaltului execrabil, dar dificultatea e foarte scazuta. Am facut ieri Transalpina in 8 ore si azi Transfagaraseanul in mai putin de 4 ore cu tot cu opriri. Ieri am mers ore intregi cu 10-20 km/h, azi am mers cu minim 50 pe oriunde.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o motocicleta de strada, precum CB500 cu care am fost eu sau Virago al antenutei orice drum neasfaltat e dificil, mai ales daca are si cateva zeci de kilometri si pietris sau noroaie.

 

Poza atasata e intr-o zona mai usoara, in zonele dificile chiar nu am stat de facut poze.

post-7203-1220216053_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, nu e bau-bau.

 

daaar.

 

antenutza, ai grija totusi, ca drumul e cam prost si mobra ta cam joasa.

plus pozitia ta pe mobra e cam incomoda si nu iti ofera o manevrabilitate foarte buna a mobrei in zonele cu pietre. dar cu grija si atentie, sigur ai sa reusesti. pentru ca asta e farmecul, sa reusesti sa faci ceva ce nimeni nu crede ca poti, nu?

 

in alta ordine de idei...un aspect care nu poate decat sa ma bucure (oarecum) e ca sunt din ce in ce mai multi mobristi care de fapt nu-si dau seama ca ei de fapt vor enduro! :cheers:

 

 

carelevasazica, de ce nu va luati copii enduro-touring si mergeti pe unde va chinuiti cu mobrele de srada, ca sa fie placerea mai mare. Pt ca o sa fie placere draga antenutza, traseul e minunat (asta pana ajungi in ranca, unde domnesc termopanele), dar imagineaza-ti ca poate placerea va fi oarecum umbrita de greutatea drumului datorata mobrei care nu e facuta micuta pt asa ceva...

 

totusi, cu ocazia asta, o sa iti dai si tu seama ca dupa ce vinzi viraga (am observat ca vrei sa o dai), urmatoarea alegere va fi un enduro-touring.

 

Brava oricum pentru initiativa si va urez la toti drum bun si amintiri cat mai placute. Cu putina tarie, seara la foc langa prieteni, trece tot frigul.

 

Succes si aventura frumoasa, sa veniti acasa cu povesti si imagini!

 

 

Later Edit

 

si ca sa nu uit...

 

Daca nu vedeti nicaieri decat poze care va inspira ca drumul nu e totusi atat de greu, incercati sa va ganditi ca atunci cand esti pe mobra printre pietroaie cat jumatate din roata nu prea iti vine sa faci poze. Adicatelea, pozele de pe forumfacute pe transalpina sunt facute in zonele "de relaxare" :banana:

 

tare taaare e frumos.

 

aaah

si aveti grija

ultima oara cand am fost, jos, albia raului a fost putin mutata, adica a fost lasata sa curga apa pe o alta albie alaturata, unde apa era mai putin adanca inainte, acum era cam adanca....

 

asta e de cand era apa mai putin adanca, acum e cam inca o data mai mare

 

post-25775-1220216925_thumb.jpg

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dificil e un pic exagerat, e doar un drum neasfaltat.

Neasfaltat? Ba da, avea si asfalt, printre multe gropi vedeai urme de asfalt pus inainte de '89 probabil. Dar aia e zona buna. Dificil nu cred ca e deloc exagerat.

 

O poza cu telefonul, aviz celor care se gandesc sa mearga indiferent de conditiile meteo. Nu incerc sa descurajez pe nimeni dar nu subestimati dificultatea traseului. Sunt zone in care o Salvare probabil ajunge in minim cateva ore (asta daca ai semnal pe mobil, destul de rar). Nu e imposibil dar nu-i nici o plimbarica pe Transfagarasan.

 

 

 

Am gasit mai multe poze aici.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce intelegeti voi prin traseu dificil. E doar un traseu soft enduro. Nu e recomantat (adica e dificil) pentru motoare stradale. Dar un rider experimentat ar face fata cu brio unor asemenea trase.

 

mai stiu motoristi care au mers cu pasager pe transalpina...nu stiu daca 100% sau au mai fost locuri in care au dat pasagerul jos - ma interesez si va zic sigur :cheers:

 

 

ufffff asa curioasa sunt cu traseul asta - e o impresie raspandita ca acolo e "bau-bau"-ul motoarelor...

 

 

seara buna

 

Pe drumuri de genu' asta iti fuge spatele foarte des. asa ca pasagerii trebuie sa aiba nervii tari. Rider-ul se tine de ghiton si se simte mai in siguranta.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru info si forografii.

 

Cu siguranta nu este un drum usor accesibil, in special altor motociclete decat celor din categoriile enduro, cross sau dual-purpose (enduro-touring). In egala masura, conteaza si experienta motociclistului, sau cel putin capacitatea acestuia de a invata din... mers :blbl:

 

Pe de alta parte, cine doreste cu adevarat sa il parcurga, il va parcurge si va fi o experienta aparte in viata de motociclist. Poate Antenutza isi va lua (si) un enduro, cine stie :banana:

 

Un lucru este cert: cei care vom merge impreuna pe acest traseu in weekend-ul urmator vom forma un grup de motociclisti, iar toate greutatile care (daca) vor aparea, le vom depasi impreuna. Este evident, nu? :cheers:

 

Acum urmeaza cateva detalii importante:

 

1. Maine (adica azi, luni 1 sep 2008) voi lua telefona la cateva pensiuni de la baza traseului (adica: Baia de Fier, Novaci, Ranca) pentru a afla preturi informative pentru cazare, precum si daca putem rezerva locuri pentru noaptea de vineri, 5 sept. Ramane valabila si optiunea de cazare la cort, dar pentru cei care prefera bagaj mai putin, precum si confortul unei camere incalzite, cu dotarile necesare (grup sanitar, apa calda etc) consider ca este bine de stiut.

 

2. Avand in vedere punctul 1, va rog pe toti cei care veti participa la aceasta excursie (precum si pe cei care considerati ca aveti sanse mari de a participa) sa imi comunicati pe PM acest lucru pana cel tarziu marti, 2 sep 2008. De preferat sa-mi comunicati si detalii de contact (telefon, e-mail, eventual YM).

 

3. Avand in vedere punctul 2 :friends:, va propun ca miercuri - 3 sep 2008 - sa ne intalnim si sa discutam personal toate detaliile. Pentru cei care sunt in (din) Bucuresti, va propun sa ne intalnim la Arc, avand ca reper cabina telefonica din "zona moto", in intervalul orar 19:30-20:00. De acolo putem merge undeva la o terasa ca sa putem discuta in liniste toate amanuntele.

Pentru cei care nu sunt din (in) Bucuresti (miercuri), va voi comunica ulterior (in cel mai scurt timp posibil) telefonic sau prin alte mijloace (e-mail, YM) toate detaliile asupra carora ne vom pune de acord. Valabil si pentru cei cu care ne vom intalni pe traseu.

 

Voi reveni cu detalii despre optiunile de cazare pe masura ce le voi avea.

 

Va rog sa nu uitati sa confirmati participarea pe PM, impreuna cu detaliile de contact!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal'tare lume :banana:

 

off topic: da, caut sa vand viroaga desi e o bomboana de "fata" pt ca vreau un pegasso 650 - enduro is my spirit

 

 

on topic : :cheers: amr 4 zile, nu? :blbl:

 

 

bafta maxima

 

..pt ca nu a mers sa mai editez...

 

am intrebat ..un amic a facut transalpina cu pasager all the way, motor f 650 ...

 

 

ca el sigur mai sunt..

 

deci se poate :friends: where there's a will there's a way.

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt zone in care o Salvare probabil ajunge in minim cateva ore (asta daca ai semnal pe mobil, destul de rar).

 

Scuze daca s-a mai postat, nu am citit tot topicul. Am fost in iulie pe Transalpina de la Rinca pina deasupra CăÂşăriei. Acolo am facut dreapta pe Strategica (drumul care merge pe culmea dintre Lotru si Latorita). In toata zona aia, semnal e doar pe Cosmote. Cind e.

 

Traseul comun cu al vostru e de la Rinca pina in punctul unde se desparte traseul 1-2 galben de 1-2 roz pe harta: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&am...p;id=1627461267

La doua zile dupa o ploaie care tinuse aproape o saptamina, drumul arata ca in pozele de mai jos. N-am gasit ud pe Transalpina. In schimb pe Strategica baltea peste tot (acolo pietrele sunt mai marunte, inclinarea mai mica si din loc in loc dai de iarba)

post-39755-1220262379_thumb.jpg

post-39755-1220262392_thumb.jpg

post-39755-1220262406_thumb.jpg

post-39755-1220262412_thumb.jpg

post-39755-1220262425_thumb.jpg

post-39755-1220262432_thumb.jpg

post-39755-1220262443_thumb.jpg

post-39755-1220262473_thumb.jpg

post-39755-1220262479_thumb.jpg

post-39755-1220262487_thumb.jpg

Editat de miau-miau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze daca s-a mai postat, nu am citit tot topicul. Am fost in iulie pe Transalpina de la Rinca pina deasupra CăÂşăriei. Acolo am facut dreapta pe Strategica (drumul care merge pe culmea dintre Lotru si Latorita). In toata zona aia, semnal e doar pe Cosmote. Cind e.

 

Traseul comun cu al vostru e de la Rinca pina in punctul unde se desparte traseul 1-2 galben de 1-2 roz pe harta: http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&am...p;id=1627461267

La doua zile dupa o ploaie care tinuse aproape o saptamina, drumul arata ca in pozele de mai jos. N-am gasit ud pe Transalpina. In schimb pe Strategica baltea peste tot (acolo pietrele sunt mai marunte, inclinarea mai mica si din loc in loc dai de iarba)

 

Bravo voua, cei cu gambe de otel !

Respect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dhamzea: Usuricile fara motor merg si impinse, dupa cum se vede. De fapt asta e secretul “gambelor de otel” :cheers: Multumim si scuze pentru offtopic.

Noi ne-am putut opri de cite ori am vrut, chiar si la mijlocul rampei. In poza 2, cu bicicleta verde fluo, e urcusul pe Muntinu. E urcusul cel mai tare, dupa parerea mea. O succesiune de lespezi, inclinate aproape paralel cu rampa (sunt doar putin mai aproape de orizontala). Adica mergi mai mult pe fețele de strat. La fiecare trecere, trebuie sa incaleci cu roata toate capetele de strat (“fruntile” lespezilor). Daca e ud, nu-i bine, ca sunt ca sticla. Mai mult de atit, peste lespezi e din loc in loc roca sfarimata si daca tragi prea tare se rupe aderenta... Pe bicilete e usor - impingi si gata treaba. 100-150 m.

Dificila mai e si coborirea de pe Muntinu, insa numai ultima parte, unde apar ogase (v. poza cu grupul de mountain-bike-uri care asteapta cei doi care vin mai incetisor cu bicicletele de ciclocros)

Despre partea de coborire din culme spre Obirsia Lotrului nu mai stiu, pentru ca noi n-am luat-o pe acolo. Din cite am inteles, se lucra la podul peste Lotru amonte de Obirsie: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=435...t&p=1485718

Daca nu e podul gata, la ape mari e cam rau de trecut prin vad...

Editat de miau-miau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele Marinica este onorat de invitatie (vezi topic Dominatur) si ar veni intr-o clipa daca nu ar fi prima saptamana dupa concediu si buget "sub limita" daca ma intelegeti, dar va face toate eforturile sa va insoteasca in aceasta tura faina si spera

sa se reuneasca cu voi la Pestera vineri seara, vineri fiind zi plina de lucru

 

Nu cred ca reusesc sa dau un raspuns final pana marti, scuze pt asa dar sper ca un raspuns pe joi ar fi posibil, pt mine cortul este hotelul perfect avand in vedere bugetul (fara suparare bineinteles)

 

Drumul se poate face cu orice motor (am vazut cu ochi mei!!!) cu vointa si spirit de echipa bineinteles

 

 

ceva poze pt incurajare post-40975-1220268884_thumb.jpg post-40975-1220268833_thumb.jpg post-40975-1220268994_thumb.jpg

 

asfalt uscat pt tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele Marinica este onorat de invitatie (vezi topic Dominatur) si ar veni intr-o clipa daca nu ar fi prima saptamana dupa concediu si buget "sub limita" daca ma intelegeti, dar va face toate eforturile sa va insoteasca in aceasta tura faina si spera

sa se reuneasca cu voi la Pestera vineri seara, vineri fiind zi plina de lucru

 

Nu cred ca reusesc sa dau un raspuns final pana marti, scuze pt asa dar sper ca un raspuns pe joi ar fi posibil, pt mine cortul este hotelul perfect avand in vedere bugetul (fara suparare bineinteles)

 

Drumul se poate face cu orice motor (am vazut cu ochi mei!!!) cu vointa si spirit de echipa bineinteles

 

 

ceva poze pt incurajare post-40975-1220268884_thumb.jpg post-40975-1220268833_thumb.jpg post-40975-1220268994_thumb.jpg

 

asfalt uscat pt tura

Frate Marinica, asa cum spuneam si pe Dominatur, ne bucuram daca reusesti sa ne prinzi din urma vineri, pe la Pestera Muierii sau Novaci.

 

Oricum, pana joi vom stii mai multe inclusiv despre program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...