Sari la conținut

Rezervor


jethro tull
 Share

Postări Recomandate

:D am doi rezervoare de ij festival si vreau sa-mi fac un rezervor frumos pt chopperul meu...

treaba sta ca nu am doar o vaga idee cum ar trebui realizat...

cine ma ajuta?are cineva o schita?ar putea fi chiar cu bordul pe el,asa cum am vazut io in pozele cu bijuterii?!

se pricepe cineva foarte bine?daaaa?!si cat coasta?

alo!ma aude cineva?!

avem a va multumi! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt cam in aceeasi situatie. am una bucata rezervor lacrima, una bucata IJ Jupi4 in stare aproximativ originala si vreau sa ma apuc de modoficat.

Ce vreau eu sa fac? Pai odata cu schimbarea rezervorului trebuie modificata sheaua. Apoi bineinteles ca o sa vreau niste coarne chopper. Nu am de gand sa ma bag la modificari in cadru. Nici nu ma pricep si nici nu cred ca este o idee buna. Si aproape in ultimul rand, o sa-mi confectionez niste comenzi avansate.

Dupa toate astea vin la rand: schimbarea intregii instalatii electrice (stopuri si semnale pe leduri, far cu halogen), un bord nou cu vitezometru si kilometraj digital si la urma cromatul si vopsitul. In motor nu ma bag pentru ca nu ma pricep si nici nu cred ca am de ce.

 

Aaa... si mai vreau sa-mi modific si aripa pe fata. Adica in afara de montatul ei chiar pe roata (ca acum arata de para as avea enduro!) mai vreau sa bag flexu' in ea sa-i dau o forma mai... chopperitsica.

 

Apropos de vopsit am prins o idee interesanta de la Radu Jurcovan din Arad: toate partile de duraluminiu care sunt la vedere vopsite cu negru termorezistent. Arata BETON!

 

Cam asta ar fi. Cine mai are idei... sa-i dea drumu'!

 

Bafta si drum uscat!

 

 

P.S. La mine nu sunt necesare noi prinderi pentru rezervor deoarece a mai avut asa ceva pe el. La tine probabil ca sunt. Si apropos: ce motor ai tu?

 

 

Noroc bun si spor la modificat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o intrebare.. unde pot face eventual un rezervor? De la 0.. ?Dupa design-ul meu. Si cam pe la ce scoruri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o intrebare.. unde pot face eventual un rezervor? De la 0.. ?Dupa design-ul meu. Si cam pe la ce scoruri..

cred ca la faza aste te pot ajuta baietii din bt...pe care eu ii cred destul de priceputi...trimite si tu o poza asemanatoare cu cea ce vrei si poate se gaseste cineva care sa il poata face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa incerci sa il spinteci pe jumate si sa il latesti. Capata o forma interesanta. Daca esti din Oltenia, atunci iti dau un pont: in Dragasani e un mester priceput, lucreaza ieftin, singura problema ar fi ca nu prea e adeptul modificarilor. Dar te intelegi cu el. Sa vezi ce simson chop a iesit din mainile lui... De unde anume din Oltenia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D am doi rezervoare de ij festival si vreau sa-mi fac un rezervor frumos pt chopperul meu...

treaba sta ca nu am doar o vaga idee cum ar trebui realizat...

cine ma ajuta?are cineva o schita?ar putea fi chiar cu bordul pe el,asa cum am vazut io in pozele cu bijuterii?!

se pricepe cineva foarte bine?daaaa?!si cat coasta?

alo!ma aude cineva?!

avem a va multumi! :P

Vreau shi eu un rezervor de festival...vinzi unul dintre ele?da-mi un p.m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P salut frate hadess,pai de mos ilinca imi povestesti?!o fi fost bun mosu,da e deja plecat de la treaba lui...parerea mea!!!

multam,oricum..

 

 

 

mauss,ma mai gandesc,de fapt am trei rezervoare festival si mai primesc unu duminica...sic!

imi sugerezi un pret?! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D salut frate hadess,pai de mos ilinca imi povestesti?!o fi fost bun mosu,da  e deja plecat de la treaba lui...parerea mea!!!

multam,oricum..

 

 

 

mauss,ma mai gandesc,de fapt am trei rezervoare festival si mai primesc unu duminica...sic!

imi sugerezi un pret?! :)

Nu vreau unu' latit...vreau unul original.300.000lei.e bine?astept raspuns... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ulise

Pentru mielu:Daca ideea lui Radu... din Arad este buna (cu vopsitul tuturor suprafetelor din duraluminiu) nu s-ar putea vopsi shi cu vopsea dintraceea care imita cromul?Am vazut o astfel de vopsea la un hipermarket in Buc.Nu crezi ca stratul de vopsea va afecta racirea(in cazul motoarelor racite cu aer) ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ulise: pe puncte: 1. din ce am studiat eu problema, culoarea negra accelereaza schimburile termice (racire/incalzire); 2. ma batea oricum gandul sa-mi fac o racire pe aer cu ventilator (12V, 10-12 cm in diametru, amplasat intre cilindrii?); 3. daca in vopseaua termo neagra am totala incredere, trebuie sa recunosc ca in imitatita de crom mi-e mai greu sa cred. In schimb ar putea fi o idee buna pentru alte segmente ale motocicletei, care sa nu fie afectate de diferente mari de temperatura (poate corpul farului, bratele semnalizatoarelor... etc).

 

Cam asta ar fi.

Daca gresesc cu ceva, va rog, corectati-ma.

 

O zi buna tuturor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu fac afacere,io am dat pe ele 200 acu 8 luni...da am ,il dau,e bine 300,tel 0744565274,bals olt.

 

 

pt mielu:se poate folosi cu certitudine si foarte bune rezultate,"argintiu stelar"de la policolor,spray,inclusiv pe componentele fierbinti(radiator,coturi,amante..)coasta 180000,tubul.

a nu se folosi spray-ul de jante auto ,"nichel".e o mare porcarie se ia si cu apa calda...

daca treceti prin bals,dau io berea...

poate ne imprietenim...(a 2-a )

o dati voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mielu eu iti dau o idee cu racirea pe 12v cu coolere de sistem pt calc. e vreo 350.000 unul si se invarte de-l ia mama dreqw. Ma vazut faza asta si pe la o intawlnire pe un jupiter din toplita parca.

2. Faza aia cu argintiu stelar in spary e sigura, ca eu tocmai imi schimb setul motor si as fi foarte interesat. Intrebarea e cum se face sablarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal maniax

partile de aluminiu se curata in solutie de apa cu soda caustica,sau cu detartrant.atentie sa nu le uiti in baie,ca nu le mai gasesti,se curata de tot.!!

pentru alte componente,se procedeaza la fel ca la o noua vopsire.

good luck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici puteti vedea efectiv cum arata vopsita cu negru termo. Este motorul lui RaduJupi (Arad) in vechea forma. Cea noua - la primavara. Mie personal imi place mult.

 

Multumesc pentru lamuriri.

Si beri... sa ajungem acolo si nu cred sa fie o problema. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu fac afacere,io am dat pe ele 200 acu 8 luni...da am ,il dau,e bine 300,tel 0744565274,bals olt.

 

 

pt mielu:se poate folosi cu certitudine si foarte bune rezultate,"argintiu stelar"de la policolor,spray,inclusiv pe componentele fierbinti(radiator,coturi,amante..)coasta 180000,tubul.

a nu se folosi spray-ul de jante auto ,"nichel".e o mare porcarie se ia si cu apa calda...

daca treceti prin bals,dau io berea...

poate  ne imprietenim...(a 2-a )

o dati voi

Cum facem? Io sunt din Galati... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...