Sari la conținut

[accident 27/08] Scuter Vs. Clio [str. Popa Savu/ion Mincu Buc]


1n$4n3
 Share

Postări Recomandate

Accidentul: Scuterul de la livrari pizza mergea regulamentar (~40km/h) pe Str. Ion Mincu sensul dinspre statuia Aviatorilor. La aprox 50m dupa intersectia de la statuie, in dreptul strazii Popa Savu, un Renault Clio a iesit in Str. Ion Mincu, cu intentia de a vira la stanga spre statuie, nu s-a asigurat la intalinrea indicatorului cedeaza trecerea si a lovit scuterul care circula regulamentar.

 

Cauzele: neasigurarea si nerespectarea semnificatiei la intalnirea indicatorului cedeaza trecerea + masinile oprite voluntar la mai putin de 5m de coltul intersectiei (care au mascat intr-o oarecare masura intrarea in intersectie a vehiculelor)

 

Urmarile: scuteristul care purta doar casca de protectie (nelegata probabil intrucat aceasta se afla la vro 20m de locul inpactului) s-a ales cu fractura de clavicula stanga + posibile leziuni la coloana. Scuterul daune majore. Clio portiera stanga spate + aripa spate lovite. Soferul dosar penal probabil.

 

Am ajuns la 2 minute dupa eveniment. Am scos bateria scuterului care pierdea benzina. Pe scuterist care era constient nu am avut cu ce sa-l ajut decat sa-l asezam intr-o pozitie comoda pana cand a sosit SMURD-ul (~5min). Soferul sustinea ca vina ii apartine si ca nu-si da seama cum nu l-a vazut pe baiat desi s-a asigurat. De remarcat ca martorul accidentului a sustinut nevinovatia scuteristului pana la aparitia politiei cand s-a facut nevazut. Alti posibili martori au refuzat sa dea cu subsemnatul pe motivul "te tin astia 1 an prin tribunale"... La vreo 10 min a aparut si seful baiatului care a preluat ramasitele scuterului si actele acestuia. Am atasat si 2-3 poze...

 

Sanatate scuteristului! Ride safe!

 

post-18916-1219832525_thumb.jpg

post-18916-1219832622_thumb.jpg

post-18916-1219832743_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am avut intrebarea asta : de ce nu sunt pedepsiti si cei care, desi nu participa activ la intamplare, au o vina destul de mare impiedicand vizibilitatea in intersectii sau la trecerile de pietoni. Inainte sa faca parcari pe Camil Ressu era un cetatean care parca cu rotile din fata pe trecerea de pietoni dintre Rm. Sarat si Fizicienilor ( un camion), si nu se mai vedea nimic. Un amic de al meu a intrat cu motorul intr-o masina pe tema asta, la intersectia caii Odobesti cu una stradutele lateralnice unde se aplica regula de dreapta. Trebuia deci sa dea prioritate si auto a ca sa se poate asigura a scos botul ceva mai mult (din straduta laterala). Un camion era parcat exact in intersectie. Nu s-a luat in considerare... NU AR FI NORMAL SA FIE SI EL PEDEPSIT PENTRU CA PRIN INCALCAREA LEGII A FAVORIZAT PRODUCERA ACCIEDNTULUI?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am avut intrebarea asta : de ce nu sunt pedepsiti si cei care, desi nu participa activ la intamplare, au o vina destul de mare impiedicand vizibilitatea in intersectii sau la trecerile de pietoni. Inainte sa faca parcari pe Camil Ressu era un cetatean care parca cu rotile din fata pe trecerea de pietoni dintre Rm. Sarat si Fizicienilor ( un camion), si nu se mai vedea nimic. Un amic de al meu a intrat cu motorul intr-o masina pe tema asta, la intersectia caii Odobesti cu una stradutele lateralnice unde se aplica regula de dreapta. Trebuia deci sa dea prioritate si auto a ca sa se poate asigura a scos botul ceva mai mult (din straduta laterala). Un camion era parcat exact in intersectie. Nu s-a luat in considerare... NU AR FI NORMAL SA FIE SI EL PEDEPSIT PENTRU CA PRIN INCALCAREA LEGII A FAVORIZAT PRODUCERA ACCIEDNTULUI?

 

pentru ca pe acelasi principiu ar trebui amendat si tembelul care i-a dat carnetul respectivului sofer. Prin fapta si neatentia lui a provoca accidentul. Nu l-a vazut ca-i prost. Pana unde mergi, pana la seful care nu e atent cand pleaca berbecul de la serviciu si a plecat cu juma de ora mai devreme si a facut aciident... samd.. Pe principiul asta 90% din accidenta r intra la culpa comuna pentru nerespectarea regulii de conducere preventiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca pe acelasi principiu ar trebui amendat si tembelul care i-a dat carnetul respectivului sofer. Prin fapta si neatentia lui a provoca accidentul. Nu l-a vazut ca-i prost. Pana unde mergi, pana la seful care nu e atent cand pleaca berbecul de la serviciu si a plecat cu juma de ora mai devreme si a facut aciident... samd.. Pe principiul asta 90% din accidenta r intra la culpa comuna pentru nerespectarea regulii de conducere preventiva.

Cred ca bati campii aici. Legea supe tot felul de lucruri dulci de exemplu:

- Nu ai voie sa opresti la mai putin de 25m de intersectie/trecerea de pietoni (inainte si dupa);

- Nu ai voie sa dai cu spatele pe trecerea de pietoni;

- Nu ai voie sa intorci pe linia continua;

- Nu ai voie sa mergi pe sens interzis;

- Nu ai voie sa...

Cate dintre chestiile astea cu "nu ai voie sa" se mai aplica efectiv in Bucuresti? Ca eu de exemplu am observat ca trec mii de masini pe zi pe sens interzis (vezi de exemplu Bd. Dacia intre Piata Gemeni si Bd. Dorobanti).

 

Adica asistam si eventual participam la un huliganism in masa si dupa aia ne plangem ca se circula aiurea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca bati campii aici. Legea supe tot felul de lucruri dulci de exemplu:

- Nu ai voie sa opresti la mai putin de 25m de intersectie/trecerea de pietoni (inainte si dupa);

- Nu ai voie sa dai cu spatele pe trecerea de pietoni;

- Nu ai voie sa intorci pe linia continua;

- Nu ai voie sa mergi pe sens interzis;

- Nu ai voie sa...

Cate dintre chestiile astea cu "nu ai voie sa" se mai aplica efectiv in Bucuresti? Ca eu de exemplu am observat ca trec mii de masini pe zi pe sens interzis (vezi de exemplu Bd. Dacia intre Piata Gemeni si Bd. Dorobanti).

 

Adica asistam si eventual participam la un huliganism in masa si dupa aia ne plangem ca se circula aiurea....

 

Hei nu am contestat ca resperctivul trebuie amendat. Era vorba de amendat pentru accidentul intamplat.

 

 

Adica imi parchez masina aiurea, doi tembeli se pupa cu masini cu tot, unu se enerveaza, scoate pistolul, il impusca si eu sunt acuzat de crima.

 

Nu a zis nimeni sa nu fie amendati. Eu as ridica 2000 de masini pe zi in Bucuresti. Sa ma fac domn politisc la circulatie ca as pleca cu un rucsac de chitantiere la mine.

 

Era vorba de context... mai citeste o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te tin aiurea 1 an prin tribunale... gandire de rahat .... Cinste soferului ca a recunoscut si ca nu a facut atmosfera. O fapta recunoscuta e pe jumatate iertata :unsure:

 

Da, poti sa stai un an prin tribunale! Eu am semnat un proces verbal pt ca stateam la semafor (erau vreo 6-7 masini) si ne-a depasit un imbecil cu Hyundai SantaFe pe rosu. Toata viata mi-am dorit ca un asemenea imbecil sa dea nas in nas cu politia.

Exact atunci a aparut de dupa curba Vento politiei. NIMENI nu a vrut sa semneze, except me care eram in culmea fericirii ! Desi aveam trei pasageri in masina care toti spuneau nu,nu, am semnat cum am semnat hartia atunci cand m-am insurat.

Urmare : mi-a venit citatie, prima infatisare la vreo luna.Intimata nu s-a prezentat.

A doua infatisare : iar nu s-a prezentat. La a treia nu m-am prezentat io, m-au sunat si mi-au zis de la Judecatoria Tg Carbunesti sa merg ca altfel imi trimit mandat de aducere.

La un moment dat uitasem pt ce merg la Tribunal. Cred ca dupa vreo 4 luni s-a terminat. Asta pt ca ala nu si-a angajat avocat, altfel ar fi putut sa aduca probabil si martori sa ma scoata nebun.

Si ma gandeam miercurea : "oare vineri ar trebui sa mi-o rezerv pt un drum la Tribunal ?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...