Sari la conținut

Accident 29.08.2008 Orele 20-21 Bucuresti, Valea Ialomitei


bcd
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns la accident cand masurau politisti baiatul cu motoru era deja in drum spre spital. Din ce ziceau martorii un baiat cu un R6( model 2004-2005 albastru/negru, nr de inmatriculare B-87-???), FARA CASCA mergea pe Valea Ialomitei si se indrepta catre Valea Oltului iar aproape de semafor, la iesirea din refugiul ala RATB, un sofer de microbuz pentru transport in comun a facut o manevra de intoarcere si a acrosat motocicleta. Nu stiu exact cum s-a intamplat dar microbuzul era lovit in coltul din stanga-fata. Motociclistul era constient cand l-au luat cu salvarea dar avea un picior rupt si pierduse destul de mult sange (era o pata pe jos destul de mare - un cerc cu diametru de 40-50cm). Avea viteza destul de mica pentru ca motorul era foarte putin zgariat.

Multa sanatate motociclistului si PURTATI CEL PUTIN CASCA!

 

PS: Daca il cunoaste cineva pe baiat poate ne spune starea lui de sanatate ca tot ce am scris am aflat de la martori

 

PS2: Ciudat este ca nu erau prin zona bagatorii de seama cu "avea minim 150km/h" :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca putea sa aiba cel putin 150 mai ales ca mai erau 10 metri si trebuia sa faca stanga sau dreapta pt ca altfel intra in gardul de la A.N.L.-uri!!!dar deh dupa 50 de ani iti creste radar in ochi si functioneaza doar de la 130 in sus!!!!multa sanatate raider-ului!!!!!bafta :bounce: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca putea sa aiba cel putin 150 mai ales ca mai erau 10 metri si trebuia sa faca stanga sau dreapta pt ca altfel intra in gardul de la A.N.L.-uri!!!dar deh dupa 50 de ani iti creste radar in ochi si functioneaza doar de la 130 in sus!!!!multa sanatate raider-ului!!!!!bafta :bounce: :rock:

tocmai ca "bcd" a zis ca nimeni nu a zis asta, si radarele implantate nu au venit la spectacol...

 

sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis cel putin casca. Piciorul rupt se rezolva usor dar lovituri la cap mai greu. Daca a scapat doar cu piciorul rupt este foarte norocos

piciorul se rezolva pe dracu.....mie mi sa lipit coloana in 4 luni....iar piciorul ma doare inca tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca masina era lovita in fatza stanga inseamna ca riderul era pe banda 2 si ala a facut "u turn" de pe banda 1 .... eu asa cred ....

 

anyway e penal frate sa nu porti casca mai ales pe r6 .... eu am mers fara casca doar in primele zile cand faceam scoala de soferi ... pentru ca nu aveam casca .... deja cand ajungeam la 50 la ora ma usturau ochii si plangeam de la vant .... eu chiar nu prea inteleg cum merg aia pe scuter fara casca ... dar pe motor unde acceleratia este si mai puternica .... serios ca daca mai vine si o rafala de vant cu niste praf ai orbit frate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai casca nu-i salva piciorul rupt. Purtati casca SI protectii !

 

newsflash: nici protectiile nu-i salvau piciorul rupt! il salvau de road rash sau de muciulit articulatia pe asfalt, dar cam atat. Piciorul s-a rupt fie din cauza greutatii motorului cazut pe picior, fie din cauza pozitiei gresite a piciorului pe asfalt cand a incercat sa se echilibreze, probabil cand si-a dat seama ca o sa cada sau mai devreme. A nu se intelege ca sunt impotriva protectiilor, dimpotriva. Dar e bine sa stim ce si cum. Niste bucati de plastic captusite nu pot face minuni. deci, bine ca a fost doar atat si nu mai rau.

Insanatosire grabnica colegului motoretist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

newsflash: nici protectiile nu-i salvau piciorul rupt! il salvau de road rash sau de muciulit articulatia pe asfalt, dar cam atat.

 

Da, ai dreptate, dar depinde si de cati bani a bagat in ele. Ale mele m-au scapat de-o fractura exact cand am cazut pe un bolovan prin padurile pe unde umblam. Cred ca au ceva insertii de carbon, cel putin asa zic aia de pe louis.de: http://www.louis.de/_10feb110d9597eccb2dbd...tnr_gr=20019221 (da click de 2 ori)

 

De la faza asta m-am invatat inte si nu mai plecam singur la endureala ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la accident cand masurau politisti baiatul cu motoru era deja in drum spre spital. Din ce ziceau martorii un baiat cu un R6( model 2004-2005 albastru/negru, nr de inmatriculare B-87-???), FARA CASCA mergea pe Valea Ialomitei si se indrepta catre Valea Oltului iar aproape de semafor, la iesirea din refugiul ala RATB, un sofer de microbuz pentru transport in comun a facut o manevra de intoarcere si a acrosat motocicleta. Nu stiu exact cum s-a intamplat dar microbuzul era lovit in coltul din stanga-fata. Motociclistul era constient cand l-au luat cu salvarea dar avea un picior rupt si pierduse destul de mult sange (era o pata pe jos destul de mare - un cerc cu diametru de 40-50cm). Avea viteza destul de mica pentru ca motorul era foarte putin zgariat.

Multa sanatate motociclistului si PURTATI CEL PUTIN CASCA!

 

PS: Daca il cunoaste cineva pe baiat poate ne spune starea lui de sanatate ca tot ce am scris am aflat de la martori

 

PS2: Ciudat este ca nu erau prin zona bagatorii de seama cu "avea minim 150km/h" :bounce:

 

 

salut!!!

 

eu stiu alta varianta si din ce stiu(sursa sigura ca a fost la spital cu el) baiatul statea si astepta pe cineva.... era fara casca pt ca astepta pe motor... ala cu microbuzul nu la vazut si a intrat in el, are ligamentele taiate din cauza farului de la microbuz... mai multe nu stiu pt ca am stat putzin de vb... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut!!!

 

eu stiu alta varianta si din ce stiu(sursa sigura ca a fost la spital cu el) baiatul statea si astepta pe cineva.... era fara casca pt ca astepta pe motor... ala cu microbuzul nu la vazut si a intrat in el, are ligamentele taiate din cauza farului de la microbuz... mai multe nu stiu pt ca am stat putzin de vb... bafta

[/quote

Asa este statea pe loc vb la tel ,si microbuzul a intra in in el direct in picior

pe rider il cheama rumburac .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

newsflash: nici protectiile nu-i salvau piciorul rupt! il salvau de road rash sau de muciulit articulatia pe asfalt, dar cam atat. Piciorul s-a rupt fie din cauza greutatii motorului cazut pe picior, fie din cauza pozitiei gresite a piciorului pe asfalt cand a incercat sa se echilibreze, probabil cand si-a dat seama ca o sa cada sau mai devreme. A nu se intelege ca sunt impotriva protectiilor, dimpotriva. Dar e bine sa stim ce si cum. Niste bucati de plastic captusite nu pot face minuni. deci, bine ca a fost doar atat si nu mai rau.

Insanatosire grabnica colegului motoretist

 

 

am sa te contrazic un picut. la ultimul accident protectia mea de genunchi+tibie (manhead de la louis) s-a rupt in doua ca o coaja de copac, intre motocicleta si masina... piciorul in schimb a scapat cu vanatai. nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi fost acea "bucata de plastic captusita"...

 

Da, ai dreptate, dar depinde si de cati bani a bagat in ele. Ale mele m-au scapat de-o fractura exact cand am cazut pe un bolovan prin padurile pe unde umblam. Cred ca au ceva insertii de carbon, cel putin asa zic aia de pe louis.de: http://www.louis.de/_10feb110d9597eccb2dbd...tnr_gr=20019221 (da click de 2 ori)

 

De la faza asta m-am invatat inte si nu mai plecam singur la endureala ...

 

acelasi tip am avut, si am si acum din nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...