Sari la conținut

De Ce Numai Discutii Tehnice?


Postări Recomandate

Vad ca pe aici se discuta numai despre chestii tehnice si sper sa nu fiu total pe linga cu topicul meu pus aici.

Insa daca tot scrie ca aici e coltul amatorilor de calatorii enduro. Si daca tot mi s-a intimplat deja sa facem gashka si sa iesim "pe modele" de motociclete dupa ce ne-am cunoscut pe topicul dedicat, ma gindesc ca ar fi mult mai interesant sa existe si aici un topic de planificari de ture pe criteriul pasiunii comune pentru acest tip de excursie si nu al modelului de motocicleta.

Un loc unde sa cauti daca vrei sa te urci pe un munte si nu ai cu cine, indiferent de zona geografica din care pleci si fara sa trebuiasca sa frunzaresti printre anunturi de partyuri, intruniri si restul evenimentelor.

 

De exemplu, eu habar nu am avut atunci cind se organiza despre

 

http://www.enisalamotoadventure.ro/

 

si era cit pe ce sa pierd acea experienta magnifica, editia intiia.

 

/index.php?showtopic=219058

 

Acum se mai face una si se cauta adevaratii iubitori de natura vazuta de pe doua roti.

 

Sau tot de exemplu eu nu am apucat sa fac Transalpina, drumul ala care anul asta a fost asha de la moda de l-au facut toti, chiar si cu vitezane. Si poate inca mai sper sa imi fac timp sa ajung si acolo inainte sa ninga si caut tovarasi de drum.....dar doar printre enduristi, nevrind sa ma pomenesc ca plec la drum cu vreun R1 :bounce:

 

Asta e motivul pentru care m-am apucat sa deschid acest topic. Sper sa ne fie de folos!

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ooo, dar vai, cata subtilitate ...

Eu cred ca tu ar trebui sa faci un topic nou - "Ema editia intaia - RELOADED"

Ce publicitate mascata! Deja al doilea topic cu tema asta! Imi scapa ceva? Mai e vreun topic de care nu am dat inca, pe aceeasi tema?

 

Rezumand, Dayana :

- Poti sa poluezi ce sectiune a forumului astuia vrei tu, dar nu si "Coltul Enduristilor". "Samarkand 2008" a fost suficient. Ramai la "Imagini din calatorii...". Aici, din pacate, nu vei gasi handicapati internationali si mahala.

- Calatorii se intalnesc pe drum.

- Pe forumul acesta motociclistii anunta intentia de a calatori undeva/cauta colegi de drum in sectiunea dedicata - "Intalniri, evenimente, excursii".

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, dar vai, cata subtilitate ...

Eu cred ca tu ar trebui sa faci un topic nou - "Ema editia intaia - RELOADED"

Ce publicitate mascata! Deja al doilea topic cu tema asta! Imi scapa ceva? Mai e vreun topic de care nu am dat inca, pe aceeasi tema?

 

Rezumand, Dayana :

- Poti sa poluezi ce sectiune a forumului astuia vrei tu, dar nu si "Coltul Enduristilor". "Samarkand 2008" a fost suficient. Ramai la "Imagini din calatorii...". Aici, din pacate, nu vei gasi handicapati internationali si mahala.

- Calatorii se intalnesc pe drum.

- Pe forumul acesta motociclistii anunta intentia de a calatori undeva/cauta colegi de drum in sectiunea dedicata - "Intalniri, evenimente, excursii".

 

:cheers:

Sorry! NU e nici o publicitate mascata, ca tocmai de aia sunt doua topicuri cu tema respectiva.

 

Cit despre cine se gaseste aici scuze. Daca cineva va gasi util topicul ma bucur. Daca nu, nu. Doar nu am deschis un topic pe care sa-l folosesc doar pentru placerea proprie! A fost o idee, (si daca neinspirata -imi mai cer o data scuze, si nu ii dati curs!), caci nu toti se cunosc cu toata lumea, iar doi calatori care se intilnesc pe drum nu inseamna ca ajung sa se si cunoasca, cu atit mai putin sa aiba o cale comuna... Aici am cunoscut citiva oameni nemaipomeniti, unii mi-au devenit prieteni, dar...pe sectiuni, asa cum spuneam. Si ma gindeam ca poate ca sa calatoresti impreuna e suficient sa ai o pasiune comuna, nu trebuie neaparat sa ai un anumit model de motocicleta.....

 

So: pina cind se mai poate urca pe Transalpina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

 

Poti merge in principe pana la prima zapada mai mare. Acu doi ani prima zapada mare a fost la sfarsitul lui Ianuarie, anu' trecut la sfarsitul lui Octombrie.

S-ar putea sa mai mergem si noi (TM&AR) candva la sfarsitul lui Septembrie/inceput de Octombrie sa surprindem Transalpina toamna, cu padurea rosie si drumurile pline de frunze. Ca idee, daca ninge e mai bine sa abordezi dinspre Obarsia Lotrului dat fiind faptul ca urcarea la Pasul Urdele e mai pronuntata dinspre portiunea asta, pe zapada e mai bine sa urci.......

Bafta!

 

 

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, dar vai, cata subtilitate ...

Eu cred ca tu ar trebui sa faci un topic nou - "Ema editia intaia - RELOADED"

Ce publicitate mascata! Deja al doilea topic cu tema asta! Imi scapa ceva? Mai e vreun topic de care nu am dat inca, pe aceeasi tema?

 

Rezumand, Dayana :

- Poti sa poluezi ce sectiune a forumului astuia vrei tu, dar nu si "Coltul Enduristilor". "Samarkand 2008" a fost suficient. Ramai la "Imagini din calatorii...". Aici, din pacate, nu vei gasi handicapati internationali si mahala.

- Calatorii se intalnesc pe drum.

- Pe forumul acesta motociclistii anunta intentia de a calatori undeva/cauta colegi de drum in sectiunea dedicata - "Intalniri, evenimente, excursii".

Omule tu chiar ai o problema cu EMA. Guyana e doar o simpla participanta la EMA ca si mine de altfel, si pentru ca ne-a placut, o spunem in gura mare si ne vom duce si a doua oara. Nu face nimeni publicitate aici. Chiar nu inteleg ce tot ai cu evenimentul asta. Nu vrei sa vii sau ti se pare prea scump foarte bine nu te obliga nimeni dar lasa-i si pe altii sa isi exprime opiniile. Nu cred ca a poluat cineva o anumita sectiune a forumului, fiecare dintre noi are dreptul sa scrie unde vrea. Tonul tau e putin mai mult belicos si pe alocuri exprimarea jignitoare deci postul tau nu prea isi are locul la coltul enduristilor unde pana acum s-a discutat civilizat. Poate ca intradevar calatorii se intalnesc pe drum dar unora dintre noi nu le palc turele solo si prefera companie asa ca nu vad loc mai bun de a cauta parteneri la o tura in offroad decat coltul enduristilor.

Si acum sa revin ontopic as baga si eu o Transalpina pe la inceputul lui octombrie, dupa EMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum sa revin ontopic as baga si eu o Transalpina pe la inceputul lui octombrie, dupa EMA.

 

Super tare! Eu voi merge "intr-o recunoastere" weekendul asta, dar nu cu mobra. Asa ca ramin dornica de mers, avind in vedere ca sunt convinsa ca imi va place si voi regreta fiecare secunda plusul "de stabilitate".... Poate gasim o data si un loc de intilnire de armistitiu si cu TM&AR, dar nu foarte tirziu pentru ca, desi mi-am pus si eu vestitele M09, parca nu le-asi baga direct la -5 grade...... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pacat ca aici pe forum nu se poate da "ignore"...

 

mai tata mai, atat timp cat argumentezi cu fapte anumite situatii, poti sustine, parerea mea, absolut orice. Eu sincer am crezut si mi-am format pareri proprii din acea "poluare" de zici tu. A fost de bun simt.

 

Dar ceea ce faci dumneata e atac la persoana bazata pe orgolii. Si asta isi are locul la topicul celor de stau in fata la everest.

 

Daca iti place ceva, nu e obligatoriu sa placa la toala lumea. Si chiar e nasol sa incerci sa impui cuiva ceva.

 

Efectiv nu imi vine sa cred ca am citit aici, la enduristi, ce am citit. Nu te cunosc, dar am impresia ca esti putin nervos.

 

Am mai citit inca o data incercand sa imi dau seama daca sunt eu tampit si tu de fapt ai scris totul la marea arta si da apt totul a fost o poanta buna, tu fiind un bun prieten al dayanei, mergand impreuna de manuta in picioarele goale prin iarba si culegand flori si cantand "Racheta Alba".

 

Dar nu. Tu esti un om nervos!

 

 

si acum, on topic

 

 

dayana mama, dar de ce mergi cu masina? si sper ca nu vrei sa te duci cu seatul?

il faci varza. baga mobra, ca pana la anul mai e mult!

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Ce pacat ca aici pe forum nu se poate da "ignore"...

mai tata mai, atat timp cat argumentezi cu fapte anumite situatii, poti sustine, parerea mea, absolut orice. Eu sincer am crezut si mi-am format pareri proprii din acea "poluare" de zici tu. A fost de bun simt.

Dar ceea ce faci dumneata e atac la persoana bazata pe orgolii. Si asta isi are locul la topicul celor de stau in fata la everest.

Daca iti place ceva, nu e obligatoriu sa placa la toala lumea. Si chiar e nasol sa incerci sa impui cuiva ceva.

Efectiv nu imi vine sa cred ca am citit aici, la enduristi, ce am citit. Nu te cunosc, dar am impresia ca esti putin nervos.

Am mai citit inca o data incercand sa imi dau seama daca sunt eu tampit si tu de fapt ai scris totul la marea arta si da apt totul a fost o poanta buna, tu fiind un bun prieten al dayanei, mergand impreuna de manuta in picioarele goale prin iarba si culegand flori si cantand "Racheta Alba".

Dar nu. Tu esti un om nervos!

 

Exista optiunea "IGNORE USER" si amandoi vom trai fericiti pana la adanci batraneti.

Si da, ce fac eu este atac si la idee si la persoana. Este evident. Nu trebuia sa deduci tu. Si o recunosc oricand.

Orgolii? Cred ca ai scris la repezeala si nu ai apucat sa gandesti inainte sa scrii.

Everest ? Sa iti spun ca esti total pe langa ? Nu mai trebuie.

Si lasa-te de ironii din astea cu rachete albe...

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista optiunea "IGNORE USER" si amandoi vom trai fericiti pana la adanci batraneti.

Si da, ce fac eu este atac si la idee si la persoana. Este evident. Nu trebuia sa deduci tu. Si o recunosc oricand.

Orgolii? Cred ca ai scris la repezeala si nu ai apucat sa gandesti inainte sa scrii.

Si lasa-te de ironii din astea cu rachete albe...

Cu Everestul... sa iti spun ca esti total pe langa ? Nu mai trebuie.

 

1

 

Prietene

N-ai vrea tu sa-ti rezolvi diferendele cu anumiti useri de pe aici prin intermediul PM-ului si sa nu ne mai plictisesti pe toti cei care vrem sa purtam discutii civilizate? Nu ti-a trecut vreodata prin cap ca razboiul tau personal, cu atacurile aferente (ca doar d-aia e razboi, nu?) s-ar putea sa nu intereseze pe nimeni?

Hai sa ne vedem sanatosi!... Sau sa nu ne vedem, dar sanatosi sa fim!

Editat de RobbieB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, domnilor, putina decenta, va rog. Ce dracu, va cunosc pe toti si fiecare din voi faceti cinste "coltului" si de asta e forumul cel mai frumos al comunitatii, n-are rost sa ne atacam unii pe altii pentru o parere. Altfel, sa ne vedem cu bine prin noroaie. Timpul pentru chestii d'astea e prea scurt ca sa-l irosim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dayana mama, dar de ce mergi cu masina? si sper ca nu vrei sa te duci cu seatul?

il faci varza. baga mobra, ca pana la anul mai e mult!

 

Hehehehe! Seatul!!!! :rolleyes: Il si vad pe acolo! Mai degraba imi iau R1, caci cu Seatul nu pot urca nici macar o bordura! :ph34r:

 

Merg ca sa ma antrenez pentru urmatoarea tura. Dar cum la asta chiar ca nu sunt decit un fel de musafir, voi lasa pe titulari sa vorbeasca atunci cind si daca vor simti nevoia......

Dupa care hopa sus repede si cu mobra, pina nu vine iarna.

Vorbisem parca sa facem si noi una-alta, unde ati disparut? Nu ca nu m-asi declara vinovata, ca nici eu nu am mai dat nici un semn de viatza, fiind ocupata cu pregatiri de poluare (asta nu e un raspuns la atac la persoana, ci pe mine chiar ma distreaza termenul), motiv pentru care am fost blocata in casa. BTW, vedetzi ca se mai pregateste o deversare..... :D

Dar incepind cu weekendul asta gata, ies din nou din cochilie, ca ruginisem! Saptamina viitoare mai merg undeva, apoi la EMA si dupa aia sunt libera. Cum a ramas cu Apusenii aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...