Sari la conținut

Mousse in loc de camera


Postări Recomandate

Salut,

 

Dupa doua pene in doua zile, fara nici o urma vizibila de cui sau altceva (noroc cu sprayurile de pana), ma bate gindul sa-mi pun mousse in loc de camera.

Dati-mi va rog niste opinii pe tema asta: care sint avantajele si limitarile, care sint dimensiunile optime (am auzit de mousse de 110 pus in cauciuc de 140), care sint tipurile de mousse (presupun ca sint mai multe), care sint preturile, care sint vinzatorii etc

Merci

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oka.. intrebare de incepator in ale enduro... ce-i ala mousse?

 

Ma intereseaza shi pe mine subiectu', pentru ca shi eu am camera la rotzile de la Africa Twin shi sincer sa fiu nu prea am incredere in rotzile cu camera... din pacate nu pot sa-i pun tubeless, asha ca solutzia asta pare interesanta...

 

 

DDC

Editat de ddcristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa doua pene in doua zile, fara nici o urma vizibila de cui sau altceva (noroc cu sprayurile de pana), ma bate gindul sa-mi pun mousse in loc de camera.

Dati-mi va rog niste opinii pe tema asta: care sint avantajele si limitarile, care sint dimensiunile optime (am auzit de mousse de 110 pus in cauciuc de 140), care sint tipurile de mousse (presupun ca sint mai multe), care sint preturile, care sint vinzatorii etc

Merci

Vlad

232578[/snapback]

 

 

Salutare Vlad!

 

Nu ai pana intradevar si te simti in siguranta cu ea dar eu in 3 luni am gacut geanta praf cu ea, pana la urma tot la camera am ajuns si cu geanta facuta praf!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Vlad!

 

Nu ai pana intradevar si te simti in siguranta cu ea dar eu in 3 luni am gacut geanta praf cu ea, pana la urma tot la camera am ajuns si cu geanta facuta praf!

232634[/snapback]

 

 

Majoritatea celor care merg cu mousse sunt f multumiti.

2 mari avantaje:

- scapi de pene

- ai "priza" mai buna in teren (cauciucul se muleaza mai bine pe denivelari)

Dezavantaje mari nu exista, in afara de indoitul gentilor. Totusi cred ca daca ai niste genti Excel si nu mergi "gaz" prin bolovani nu ai cum sa le faci varza.

 

Cele mai folosite si presupun cele mai bune sunt mousse-urile de al Michelin.

 

Vlad, pentru mousse-uri poti sa vorbesti cu Doru de la Mototech 0722 337811 sau cu fratii Bagoly din M Ciuc (Zoli si Boti - ei le aduc pentru ei din Ungaria la preturi mai bune, poate iti aduc si tie - Zoli Bagoly - 0744 763 525; Boti - 0744 625 763)

 

@ ddcristi - nu poti sa mergi cu ele la viteze mari (> 100 km/h) pe asfalt. In plus, pe asfalt e ca si cum ai merge cu rotile desumflate ... iti joaca usor motoreta intre picioare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham... m-am lamurit.. multzam de raspunsuri... deci pana la urma, avand in vedere ca io cu Africa Twinu' nu ma bag decat pe shosele shi drumuri forestiere, fara off-road adevarat, nu are rost sa-mi pun mousse in loc de camere... mai ales ca pe shosele imi place sa-i dau peste 100 km/h... ma gandeam io ca-i ceva spuma, da' nu shtiam cu ce se mananca... :crack:

 

Multzam, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tigly, sunt destul de scumpe si nu le vad rostul decat daca mergi la concursuri, unde o pana inseaman ca ai ratat etapa.in rest un kit de pana si o pompa, eventual o camera de rezerva rezolva problema.ai avut tu ghinion de data asta, nu sunt chiar asa de dese penele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cauciucul si camera bune si mergi cu bun simt, nu prea faci pana.

Mousse-urile sunt bune, chiar foarte bune, dar scumpe si te tin cat un cauciuc (adica nu prea mult).Zsolt de la KTM poate sa-ti dea preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Dupa doua pene in doua zile, fara nici o urma vizibila de cui sau altceva (noroc cu sprayurile de pana), ma bate gindul sa-mi pun mousse in loc de camera.

Dati-mi va rog niste opinii pe tema asta: care sint avantajele si limitarile, care sint dimensiunile optime (am auzit de mousse de 110 pus in cauciuc de 140), care sint tipurile de mousse (presupun ca sint mai multe), care sint preturile, care sint vinzatorii etc

Merci

Vlad

232578[/snapback]

te pot ajuta cu mousse 110/19 MICHELIN la EUR 125.

 

bafta

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...