Sari la conținut

In sfarshit, am upgradat!


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bravo, bravo....felicitari si spor la treaba

 

tot asa un Ij am luat si io si cand m-am apucat de ea mi-a cam scazut din entuziasm...vazand cate am de facut la ea...

dar sa aud ca se poate si ca mai fac si altii asa ceva...e de bine

 

si io am sa o fac rosie :) ca asa e in acte si nu ma deranjeaza...

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand sta ploaia ma apuc de asamblat la ea, da' ma deranjeaza taaare ca n-am cric central (moshu' l-a aruncat :) ca-l deranja :eek: - el mergea doar cu atash) shi tre' sa stau cu ea sprijinita de gard :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand sta ploaia ma apuc de asamblat la ea, da' ma deranjeaza taaare ca n-am cric central (moshu' l-a aruncat :cheers:  ca-l deranja :baldy: - el mergea doar cu atash) shi tre' sa stau cu ea sprijinita de gard :crack:

243253[/snapback]

 

 

dak ai acces pe la un aparat de sudura (sau cunoshti un meshter cu asha ceva pe care sa-l cinsteshti pt deranj :baldy: ) si ceva bucatzi de tzevi/cornier pot sa iei masurile de la mine. nu e cine shtie ce ajutor, dar la planeta mea merg bine atat cricul central cat si cel lateral ("laba de gasca") - l-ai vazut la arc ca nu e fixat ca cel de la festival in partea din fatza a cadrului, ci sudat de cadru in spatele prinderii cricului central

 

spor cu asamblarea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak ai acces pe la un aparat de sudura (sau cunoshti un meshter cu asha ceva pe care sa-l cinsteshti pt deranj  :cheers: ) si ceva bucatzi de tzevi/cornier pot sa iei masurile de la mine. nu e cine shtie ce ajutor, dar la planeta mea merg bine atat cricul central cat si cel lateral ("laba de gasca") - l-ai vazut la arc ca nu e fixat ca cel de la festival in partea din fatza a cadrului, ci sudat de cadru in spatele prinderii cricului central

 

spor cu asamblarea. :baldy:

243488[/snapback]

Pai, dom' Doctor sa n-aiba acces la aparat de sudura? Dumnealui sa cinsteasca pe altu' sa-i sudeze???? :baldy: :) :crack:

 

Cand te vaz pe strada, ha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-a mai inchis vopseaua 1 pic :banana:

Spalat piesele din cutia de viteze shi 1001 capace-capacele. Maine spal shi carterul cutiei (n-am crapat motorul, am umblat doar in cutie) shi peste o zi-doua reasamblez motorul.

 

 

Cred ca ar trebui sa fie gata... Ne arati si ceva poze???

 

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este bucatzele in dormitorul conjugal :cheers: , am tot spalat piese shi piesutze, mai am 2-3 fleacuri de facut pe strung (bucshe de bascula etc). Ultima saptamana am lasat-o un pic ca am avut de asamblat un motor nou de VW broscutza ca sambata avem parada shi nu mai vreau sa merg cu motorul vechi ca e f. uzat shi face tarantele. Incerc sa o termin de asamblat saptamana asta. O sa fac poze diseara ca sa vedetzi cam cum au ieshit piesele vopsite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram si eu curios daca se poate restaura un Ij si daca merita efortul, sa vad ceva poze cum a iesit...

Am posibilitatea sa cumpar si eu un Ij, si cum vine iarna, poate ma plictisesc si ma apuc de restaurat! motocicleta ce asi putea cumpara este intr-o stare mult mai proasta decat a ta!!

Deci eram curios daca ma e posibil sa-l faci sa merga sau faci decor din el si ii dai o utilitate anume in "dormitorul conjugal"!!!

:crack: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze n-am facut inca, dar:

- am facut rost de oala de ambreiaj buna shi am reasamblat ambreiajul;

- am depresat bucshele metalice de la bascula spate

 

Acuma trebuie:

- sa caut prin colectzia mea de rulmentzi catziva 6203 ca sa pot inchide motorul shi sa pun shi la rotzi (deshtept rusu', shi inaintea lui neamtzu'- majorit. rulm, la rotzi shi prin mot, sunt 6203)

- sa adaptez la bascula 2 bucshe de bascula de Dacie, Trabi sau ce s-o potrivi mai bine la dimens

- incerc sa fac rost de alt. pe 12V

- de facut noul cablaj

- centrat rotzi, spalat/inlocuit rulmentzi, incaltzat gume pe rotzi

- spalat lantz

- reparat pedala frana (lagaruire- are joc), carja (joc in capatul rabatabil, de aia bate in cutiile laterale)

 

Cam atat.... uuufffff cat mai am :P .... nu complicat, da' mancator de timp

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- sa adaptez la bascula 2 bucshe de bascula de Dacie, Trabi sau ce s-o potrivi mai bine la dimens

-cumparat 2 bucshe bascula Trabi, fi 12 x fi 24,5 x 46 - 7 lei amandoua, luni ma duc in uzina shi fac din tzeava d'aia de te tzii in tramvai (30 la ext cu perete de 3) 2 bucshe ca sa ajung de la 24,5 la 29 cat e locashul din bascula shi asta se poate considerata rezolvata. Cu ocazia asta vreau sa rez. shi cu pedala de frana.

- cumparat 2 buc rulm. 6203, 7 lei amandoi- diseara inchid motorul :P (am acasa pe stoc f'o suta de rulm noi, intre care 6202 shi 6204 da' nici un 6203 :banana: )

 

prin primavara, asa, o sa fii si tu gata

da' e numa' bine... :banana:

Dom' profe', ma dau anu' asta sa shtiu bine ca ma dau cu ea pe ghetzush :crack:

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparat 2 bucshe bascula Trabi, dat la strungar sa faca bucshe intermediare

Primit cric central- thx. Apashu! :banana:

Diseara verific daca rotzile sunt centrate shi incaltz gumele.

Am o angoasa: daca ma apuc sa o asamblez in casa, om reushi 3-4 oameni sa o coboram ushurel pe scara de la 5? :banana: Sau mai bine o pun in Trabi pe bucatzi shi o asamblez la scarbiciu? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolvat bucshe bascula spate shi lagaruire pedala frana spate.

mi-a venit o idee: o asamblez jos la parter la uscatorie :banana: Pe urma 5 trepte le-oi cobori eu cumva :crack: .... eventual kalare :P

A! Am gasit prin troacele personale shi celebrii 6203 :banana: ... oricum imi mai trebuiau pe la rotzi, am gasit 2 buc. asha ca cei 2 cumparatzi shi pushi in motor tot ar fi trebuit

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat deja cu ea... acolo in sufragerie.... fff mishto :lol: :ok:

Bai am 11 mashini shi in niciuna n-am facut amor inca... bag seama ca tre' sa aduc shi mashina in sufragerie ca sa o fac :moron:

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am dat deja cu ea... acolo in sufragerie.... fff mishto :lol: :ok:

Bai am 11 mashini shi in niciuna n-am facut amor inca... bag seama ca tre' sa aduc shi mashina in sufragerie ca sa o fac :moto:

Misule, m-am tinut dupa tine si aici .... :moron:

Copii, bateti-l la cap sa mai si povesteasca, stie sa povesteasca la fel ca si "Conserva" sau Janel...si in plus, cu o puternica nota personala (prietenii stiu ce vreau sa zic :baldy:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...