Sari la conținut

In sfarshit, am upgradat!


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da bre da'i scurta, mie imi tre' de 25 mm lungime....

mergi in piata de scule de la obor si in spate au aia toate natiile de materiale care mai de care. imposibil sa nu gasezti orice iti trece prin cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi in piata de scule de la obor si in spate au aia toate natiile de materiale care mai de care. imposibil sa nu gasezti orice iti trece prin cap

Mmmda, asha o sa fac, mai ales ca am impr ca bucshele mele sunt din alama, nu Bz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata desenul de flansha! Verificatzi cotele, sa se pupe cu ce avetzi voi!

Mmmda... nu pot atasha dwg-uri :laugh: ... statzi sa-l transform.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a ajutat sheful, ca eu n-am reushit- fie pt ca lucrez in Autocad 14, fie pt ca sunt blond :laugh:

P.S. salvatzi-o pe calculator, la mine se vede lacrima....

post-3593-1138860542_thumb.jpg

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: :laugh:

Neaparat verificatzi cotele pe motor shi pe alternator!

Pozitzia pe motor e cam aia din poza, numai o idee rotita in sensul acelor de ceas. Eu zic sa datzi cele 2 gauri de 5,5 cu care se prinde pe bloc in felul urmator: 1 pic de vaselina pe bloc, pus flansha, ramane urma pe ea, punctezi, dai gaura- eu asha am facut, am masurat ulterior valoarea de 18 grade. E f important ca flansha sa fie rotita in sens ANTIorar cat de mult, pana atinge urechea stanga sus de bloc, ca sa nu atinga shurubelele la care se leaga firele de capac- vezi poze puse de mine anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturaaaaattt! Am cautat shi in obor bronz- am gasit doar o bara turnata la liber in nisip, shi cerea 40 RON :laugh:

Am studiat bucshele mele de 15/17/25, par totushi de bronz nu de alama, o sa pun una presata cu un bailagar de tabla de conserva de 0,25 shi merg 100-200 km., desfac shi vad cum se comporta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am studiat bucshele mele de 15/17/25, par totushi de bronz nu de alama, o sa pun una presata cu un bailagar de tabla de conserva de 0,25 shi merg 100-200 km., desfac shi vad cum se comporta...

 

 

 

Bucsa aceea nu e gluma.. Turatii mari, modificari mari de cuplu...daca iese tabla de conserva...auoleu...poti avea: piston blocat...cilindru zgariat.. segmenti rupti..nu merita experienta..

poate iese treaba dar poate strici totul de tot din cauza unei simple bucse!!!!

 

Stai linistit..Mai e mult pana la primavara..Mai cauta..nu renunta!!!!!

Graba strica treaba!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da .........se pare ca dinozaurii nu au disparut.Ma bucur daca cricul pe care il ai de la mine sa potrivit si imi pare rau ca nu mai am si alte piese sa iti dau.Pentru asa o rabdare si pasiune ar cam trebui sa ne uitam toti prin garaje si debarale si sa ajutam omu.Nu e usor sa faci asa ceva (o spune unul care tocmai sa lasat de sportul asta )Sper din toata inima sa ai parte de el milioane de km.Desi acum pot spune ca nu mai am treaba cu rusestile ..ma cam bate ghindul sa ii fac sotiei o surpriza si sa cumpar un DKW a unui mos si sa ma apuc sa fac cam acelasi lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaa, cricul de la tine a fost sablat, vopsit, pus pe trotineta! :moto:

Stau doar in bucsha aia nenorocita ca sa-i dau prima carja.... :)

 

In poza urmatoare vedem asha:

- una bucata tub de spuma, diam 65 mm

- una bucata miez km Trabi

- carcasa de la km romanesc cu care am cumparat IJ-ul. Mec e stricat, carcasa in trepte:65/90 mm, ramane afara din far o cratitza cu diam 90 mm shi inalta de 35- oribil (parerea mea)

 

Ce vreau sa fac:

- facut pe strung o rama pt fixarea unei carcase conf din tubul de spuma pe far

- conf una bucata cadran diam 65 mm

- cositorit tubul de rama

- introdus miez km Trabi in aceasta carcasa

 

Mentzionez ca constanta mecanismului, k=1 m/rot cablu, e buna

 

Ce zicetzi? :laugh:

 

Mentzionez shi ca n-am gasit in targ decat o gioarsa de km de 65 mm la 20 ron :(

post-3593-1139316681_thumb.jpg

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucsha aia e execrabila- shi am ales-o... La ext nu era perfect cilindrica shi era un pic mare, am mai ajustat-o eu, am bagat-o cu bagatorul/extractorul facut de mine- acum s-a blocat bagatorul in bucsha, tre' sa fac diseara extractor pt extractorul-bagator :finger:

Mai bine puneam eu bucsha aia a mea, cu bailagar ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...