Sari la conținut

Ce se mai shtie de accidentele vechi?


Placebo
 Share

Postări Recomandate

Suntem pierdutzi in cotidian shi uitam mult prea repede datoria fatza de coleg/prieten cu privire la accidentele vechi.

 

Ce se mai shtie de shoferul cu mashina de teren care ne-a omorat colegul la galeriile orizont?

Ce se mai shtie de shoferul beat cu mashina de teren care a intrat de pe o strada secundara in chopper la dorobantzi?

Ce se mai shtie de atatzia care au intors fara sa se asigure? Cate dintre aceste cazuri in care motociclistii au fost accidentatzi s-au mushamalizat? Ce facem noi, mai degraba, ce putem face noi pentru impiedicarea mushamalizarii acestor accidente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem pierdutzi in cotidian shi uitam mult prea repede datoria fatza de coleg/prieten cu privire la accidentele vechi.

 

Ce se mai shtie de shoferul cu mashina de teren care ne-a omorat colegul la galeriile orizont?

Ce se mai shtie de shoferul beat cu mashina de teren care a intrat de pe o strada secundara in chopper la dorobantzi?

Ce se mai shtie de atatzia care au intors fara sa se asigure? Cate dintre aceste cazuri in care motociclistii au fost accidentatzi s-au mushamalizat? Ce facem noi, mai degraba, ce putem face noi pentru impiedicarea mushamalizarii acestor accidente?

234152[/snapback]

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemplu: accidentul lui Radu (galeriile Orizont - neacordare de prioritate, consecintele le stim toti). un politai mi-a luat toate datele, in calitate de martor si mi-a zis ca o sa fiu chemat sa dau declaratii.

 

si atat. si au trecut doua luni de atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosarul la cercetari penale (unde pleaca de la Politie) poate sta muuuuulte luni :crack: (vezi cazullui Zahei). Si eu astept dosarul ala... dar imi iau gandul ca as avea un raspuns, ceva, decat prin iarna.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va agitati, in majoritatea cazurilor faptasul negociaza cu victima, apar niste despagubiri, si pagubitul da o declaratie cum ca nu mai are nici o pretentie........dar astea nu se dau pe forum. Unii si-au luat motoare noi+mii de euro pe chestia asta.

Nu-i de dorit asa ceva, dar se practica.

 

Grav e cand se incearca musamalizarea de catre politie si ceva pile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va agitati, in majoritatea cazurilor faptasul negociaza cu victima, apar niste despagubiri, si pagubitul da o declaratie cum ca nu mai are nici o pretentie........dar astea nu se dau pe forum. Unii si-au luat motoare noi+mii de euro pe chestia asta.

Nu-i de dorit asa ceva, dar se practica.

 

Grav e cand se incearca musamalizarea de catre politie si ceva pile.

234955[/snapback]

 

Da, baiatul din Iasi care schimba bujia pe marginea drumului o sa parte in rai de o nepra nou nouta :crack: .

Despre astea ar fi cel ma interesant de aflat; ce s-a intamplat cu soferului tirului din accidentul de mai sus, sau politistul ala criminal din Tei, sau conservarul din accidentul filmat de Sabin.

Ar fi bine daca am merge cativa la procesele astea sa stie victima(in cazul in care mai traieste) ca nu e singura dar din pacate s-ar intepreta ca presiune la adresa instantei. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, baiatul din Iasi care schimba bujia pe marginea drumului o sa parte in rai de o nepra nou nouta :crack: .

Despre astea ar fi cel ma interesant de aflat; ce s-a intamplat cu soferului tirului din accidentul de mai sus, sau politistul ala criminal din Tei, sau conservarul din accidentul filmat de Sabin.

  Ar fi bine daca am merge cativa la procesele astea sa stie victima(in cazul in care mai traieste) ca nu e singura dar din pacate s-ar intepreta ca presiune la adresa instantei. :moron:

234983[/snapback]

:crack:

 

PS: Scuze, am uitat de topicul acela. Ar fi trebuit sa-l reactivez nu sa incep unul nou. Shi asha nu se inghesuie lumea nici la acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeți Âşi faceți cereri scrise, nimeni nu vă va răspunde la întrebări aruncate din tramvai.

234935[/snapback]

 

Unde? Ca ce? Ca simplu cetatean care nu este implicat in nici un fel in accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, are dreptate Mircea. In ce calitate putem afce noi cereri daca nu suntem parti implicate? Mai ales in cazurile soldate cu decese? Poate ne sfatuieste cineva si pe noi pe aici. Nu de alta dar e pacat de cei ce s-au dus. Macar sa nu doarma criminalii astia linistiti, ci dupa gratii unde le e locul.Stiu ca nu ne mai incalzeste cu nimic si nu ii mai aducem inapoi, dar dreptate trebuie facuta. La noi s-au vazut multe musamalizari si cazuri care au frizat ridicolul. Nu am nimic cu politia romana, nu vreau sa generalizez, dar sistemul asta pacatos de pile omoara orice urma de dreptate. Si nu e vorba doar de motociclisti. Vorbim aici de vieti omenesti, de adevar. Pentru ca din pacate nu vreau sa imi aduc aminte de justitia romana care a indraznit sa faca analiza psihiatrica post mortem, premiera la noi, pentru un procuror care a indraznit si a vazut prea multe. Ce sa mai spunem noi de motociclistii care nu fac parte din sistem si mai sunt considerati si pericol public? Haideti sa facem ceva mai mult si sa ne implicam mai mult ptr ca maine nu stim cui ii vine randul. Si pretul platit pentru pasiunea noastra comuna este mult prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va agitati, in majoritatea cazurilor faptasul negociaza cu victima, apar niste despagubiri, si pagubitul da o declaratie cum ca nu mai are nici o pretentie........dar astea nu se dau pe forum. Unii si-au luat motoare noi+mii de euro pe chestia asta.

Nu-i de dorit asa ceva, dar se practica.

234955[/snapback]

 

Stii tu pe cineva ? Un caz clar ? Din auzite ca prietenul prietenului a auzit de la un coleg de munca .... sunt SF-uri. Chiar sunt curios cine a ajuns la o intelegere de mii de EURO :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde? Ca ce? Ca simplu cetatean care nu este implicat in nici un fel in accident?

235070[/snapback]

 

La formațiunea de poliție rutieră pe raza căreia s-a petrecut evenimentul.( ce limbă de lemn.)

De obicei vinovații accidentelor rutiere iau ani de închisoare cu suspendare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La formațiunea de poliție rutieră pe raza căreia s-a petrecut evenimentul.( ce limbă de lemn.)

De obicei vinovații accidentelor rutiere iau ani de închisoare cu suspendare.

235379[/snapback]

 

cum dracu, daca-mi intoarce ala in fata si eu mor, ala se alege cu puscarie cu suspendare ??? :crack: de ce nu puscarie direct ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu, daca-mi intoarce ala in fata si eu mor, ala se alege cu puscarie cu suspendare ???  :crack: de ce nu puscarie direct ?

235733[/snapback]

Mergi si intreabă-i pe domnii procurori, ca noi nu mai putem raspunde la intrebarea asta de vreo 10 ani. N e tot chinuim si degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa raspund la intrebare cu referire doar la accidentul in care am fost implicat eu, pe strada Apusului in 12.01.2005, nu vreau sa generalizez in nici un fel. O tipa imi iese in fata in fata de pe trotuar fara sa se asigure, ma infig in ea si ajung la urgenta. Fac plangere penala si i se intocmeste dosar penal si incep cercetarile. Duap 8 luni de zile de abia au faut cei de la Politie expertiza tehnica, dupa ce am depus memorii la IGP si la DCP pe motiv care trebuie respctate niste proceduri (se citeaza partile, se citeaza martorii, se audiaza, etc) . Tipa nu recunoaste ca e vinovata, nu vrea sa ma despagubeasca ba mai mult a plecat din tara (figureaza ca iesita prin Otopeni cu destinatia Anglia) si nu s-a mai intors.

Deci pana acum dosarul nu a ajuns la Procuror. Si nici nu va ajunge prea curand pentru ca si ea trebuie sa ia la cunostinta despre concluziile expertizei si cum e citata si nu vine, cica trebuie facuta o comisie rogatorie (nu stiu ce e aia!) si trimisa dupa ea in Anglia.

Nu va mai spun ca expertiza am platit-o tot eu ca MAI nu are bani, si la una din concluzii au scris ca as fi putut preveni accidentul daca ma asiguram ca efectuez in siguranta depasirea unui autobuz (nu stiu de unde au scos-o si p-asta), cand eu le-am scris in declaratie ca am plecat de la stop cand s-a pus verde inaintea autobuzului si am virat dreapta pe Apusului am rulat cateva sute de metri apoi mi-a iesit in fata de pe trotuar tipa cu masina. Te doare capul cum le intorc astia cum vor ei...

In concluzie mai am de asteptat mult si bine pana ma va despagubi cineva pentru pagube si vatamare si asta numai in cazul in care ea va iesi vinovata.

Acum stau si ma gandesc daca nu era mai bine sa nu fac plangere penala. Accidentul ar fi fost considerat o tamponare, Politia stabilea vinovatul si mi-as fi recuperat pagubele mai repede.

 

Asfalt uscat si fiti cu ochii in patru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va pot raspunde si eu la aceasta intrebare. Am sa ma refer la accidentul in care am fost implicati eu si prietenul meu Mihai Bocioaca (MIB) in seara de 12.06.2005, in Piata Victoriei. Pe scurt, un imbecil cu o dacie veche, nu a considerat ca trebuie sa ne acorde prioritate la intrarea pe Calea Victorie (noi aflandu-ne pe drumul cu prioritate), a intrat tare in intersectie, fara sa se asigure si nu am mai putut evita impactul (clasicul motiv..."nu v-am vazut domnule!"). In urma accidentului prietenul meu s-a ales cu trei metatarsiene rupte, iar eu cu o fractura de bazin si o fractura la umar.

Mai e putin si se implinesc trei luni de la accident, timp in care viata noastra s-a impartit intr-un ritm alert intre spital, politie, IML si compania de asigurari. Motocicleta se afla inca in service, in acelasi stadiu in care a ramas dupa impact. Ne chinuim din rasputeri sa facem rost de toate documentele medicale de la spitalul de urgenta pentru a finaliza expertiza medico-legala, evident cu suta de mii in mana pentru a sta cineva de vorba cu noi.

Soferului "orb" i-am depus plangere penala.

Despre el nu va pot spune mare lucru....Ultimul telefon de la el l-am primit la vre-o trei saptamani dupa accident, cand a sunat sa ne intrebe cum ne simtim...pe urma..pauza...Tot ce pot sa va spun este faptul ca, atunci cand a venit sa ne viziteze, la cateva zile dupa accident, a venit la volanul masinii sale. Asta inseamna ca, dupa ce a fost protagonistul unui accident cu doua victime, accident produs exclusiv din vina lui. politia romana a considerat ca ii poate da dovada de circulatie, sau ca nu e nevoie sa-i suspende permisul de conducere, el nefiind un pericol pe drumurile publice. Nu pot sa nu ma ingrozesc la gandul ca, un asemenea idiot, cu sprjinul politiei romane, evident, poate omora maine un om, cu aceeasi scuza penibila....."nu l-am vazut domnule..."

Sincer va spun...nu stiu cand o sa se termine totul, dar...nu-mi doresc bani sau alte despagubiri material e de la el...(nimic nu-mi poate reda sanatatea), vreau doar sa-l vad in puscarie. Il urasc si urasc toti inconstientii care, inainte sa se urca la volan nu se gandesc ca, intr-un moment de teribilism sau de neatentie, pot sa omoare sau sa nenoroceasca pe viata niste oameni nevinovati. Imi doresc din suflet sa fie pedepsit..si voi face tot ce pot pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca s-a amintit de Droghy, baiatul din Iasi care curata bujia pe marginea drumului. Din cate am aflat eu (pe la cine m-am interesal) soferul scapa usor deoarece motorul NU avea avariile aprinse si nici acel triunghi reflectorizant pe marginea drumului. DEGEABA avea pozitia aprinsa. El stationa pe marginea drumului, in loc nepermis.

Imi pare rau ca trebuie sa scriu aceste randuri... nu am sa-i uit niciodata chipul cand ne-am intalnit in Suceava cu o saptamana inainte sa moara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem pierdutzi in cotidian shi uitam mult prea repede datoria fatza de coleg/prieten cu privire la accidentele vechi.

 

Ce se mai shtie de shoferul cu mashina de teren care ne-a omorat colegul la galeriile orizont?

Ce se mai shtie de shoferul beat cu mashina de teren care a intrat de pe o strada secundara in chopper la dorobantzi?

Ce se mai shtie de atatzia care au intors fara sa se asigure? Cate dintre aceste cazuri in care motociclistii au fost accidentatzi s-au mushamalizat? Ce facem noi, mai degraba, ce putem face noi pentru impiedicarea mushamalizarii acestor accidente?

234152[/snapback]

 

salut

eu sunt cu accidentul din dorobanti cu ala beat

ce sa zic...omu a primit interdictie sa paraseasca tara,alcoolul a fost pana la urma 1.84 :) (in sange la IML)

se ocupa un avocat,eu ma gandesc mai mult la ale mele...azi am iesit din spital,am facut pana acum 4 operatii si mai am 2 daca totul merge bine...desi e cam greu...nici acum nu se stie daca o sa mai pot calca vreodata(oricum sigur nu in urmatorul an)

poate o sa am mai mult noroc pe viitor :eek:

aveti grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati calmi ca nu s-a rezolvat nici un caz cu puscaria, si chiar alora cu alcoolemia foarte rar li se ridica permisul si nu li se da drept de circulatie . Si nu-i vorba doar de coliziuni cu motoristi, e tot aia la toate accidentele tir+masina, masina+masina, caruta+whatever, bicicleta + whatever, pieton+vehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...