Sari la conținut

Endoro/cross-ul Tau Preferat ?


Postări Recomandate

Cel mai mult mi-ar place o Yamaha WR250 03' :P Asta doar de jucat prin padure

WR250F_03_LG.jpg

WR250F_03_LG1.jpg

 

De drum mai lung mi-ar place un DR650 modificat- sha mai joasa/lata, rezervor mai mare, parbriz mic, top case etc

2003_DR650SE_blue_450.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Te costa putin un drum de Japonia acolo intrebi de Yamaha Honda Kawasaki sau Suzuki la sfarsit te vopsesc in culorile specifice stii tu verde pt Kawa si tot asa.....

Sper ca ti-am putut fi de folos!

 

Grabeste-te sa prinzi Sarbatorile cu noua freza...

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn it.... nu l-am nimerit bine.... in cazul asta dr650.....

tencs :P

Daca vrei o scula de facut paru cret apeleaza cu incredere la WR 450

WR 450 e cu 10 kg mai greu decat WR 250, si asta conteaza destul de mult. Cineva cu un WR 250 mi-a explicat toate avantajele motorului ala, si incep sa cred ca e mai bun decat unele KTM-uri de gen. A spus ca Yamaha nu forteaza motorul, dar KTM da, ca sa obtina aceiasi cai. (WR250 are 36 cp, e-starter la modelul 2003, uleiul se schimba destul de rar, etc...). Am aflat ca la unele KTM-uri uleiul trebuie schimbat la doar cateva ore de functionare :D . Dar tot alea raman preferatele mele. KTM 4 ever! Eu zic ca pt hard enduro, un 250EXC e super. Dar mi se scurg ochii si dupa WR250. Uite o poza din Rodna.

post-7-1071000026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu uleiu schimbat e sigur gargara. ii si vad pe aia la dakar cu cisterna de ulei dupa ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-twin

am si eu o intrebare:de ce 650-u e mai ieftin ca dr400-le?

 

PT ca DR650 este deja in productie de mai mult de 10ani si pt ca nu este motor de competitie. DR400 are sasiu mai bun, frine mai bune, putere mai multa si mai si este mult mai usor

 

bhairava

faza cu uleiu schimbat e sigur gargara. ii si vad pe aia la dakar cu cisterna de ulei dupa ei...

 

Cred ca se referea la modelele moto-cross sau motoarele turate puternic pt single track [hard enduro] nu la motoarele gen Paris Dakar.

Ori cum si mie imi plac KTM-urile. Am auzit ca EXC200 este printre cele mai tari motoare de single track de pe piatza. Un coleg de la munca care este racer profesionist, tocmai si-o schimbat 01' CR250 pe un EXC200. Zice ca este superb motoru si ca ii place mult mai mult [el alearga hard enduro nu moto-cross]

 

200_exc_700p.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate la alea...

ca veni vorba, care te bagi la un dakar ?

 

pt moderatori: am pus poza fara s-o micsorez pt ca poate fi folosita ca wallpaper... era pacat de ea...

post-7-1071018170_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat un Beta alp 200 (motor suzuki), si vreau sa zic ca face bani, e drept nu are decat 13 CP si o viteza maxima de 106 km/h, dar e indeajuns pentru un novice in ale acestui sport.

 

Motorul meu, sper sa soseasca pana in primavara, va fi un husaberg motocross, cu motor de 550 cm, si o cutie in 6 trepte. E drept ca am obtinut un pret bun pentru el.

post-7-1071046504_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu uleiu schimbat e sigur gargara. ii si vad pe aia la dakar cu cisterna de ulei dupa ei...

Daca il chinui cu urcari GROAZNICE si adevarat HARD ENDURO uleiu trebuie schimbat la maxim 600 KM indiferent de marca!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat un Beta alp 200 (motor suzuki), si vreau sa zic ca face bani, e drept nu are decat 13 CP si o viteza maxima de 106 km/h, dar e indeajuns pentru un novice in ale acestui sport.

 

Motorul meu, sper sa soseasca pana in primavara, va fi un husaberg motocross, cu motor de 550 cm, si o cutie in 6 trepte. E drept ca am obtinut un pret bun pentru el.

NU TI SE CAM PAREA MARE SALTUL? GRIJE MARE CU BESTIA AIA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te costa putin un drum de Japonia  acolo intrebi de Yamaha Honda Kawasaki sau Suzuki la sfarsit te vopsesc in culorile specifice stii tu verde pt Kawa si tot asa.....

Sper ca ti-am putut fi de folos!

 

Grabeste-te sa prinzi Sarbatorile cu noua freza...

 

Bafta

B) :D :P :P :D

No Soso, ti-o sugerat bine Andrei.

Vad o stransa si interesanta relatia pe viitor intre voi, enduristilor rai. :D :)

Ia aminte Soso. Domnu` Senator Andrei are un Wr 450. La anu` poate bagati o cursa , tu cu KTM`u. Sa nu fii timorat, il poti face. Pe curbe... :( :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il chinui cu urcari GROAZNICE si adevarat HARD ENDURO uleiu trebuie schimbat la maxim 600 KM indiferent de marca!!

depinde de marca.oricum, nu as merge mai mult de 400km cu acelasi ulei la hard enduro.nicole, la ktm exc in manualul utilizatorului se precizeaza ca uleiul trebuie skimbat impreuna cu filtr la n ore de functionare in cazul in care motocicleta e folosita la curse, nu joyrides.pt utilizare normala uleiul se skimba la 2n ore.atentie, filozofia ktm e ready to race.marea majoritate merg cu iele nemodificate la curse.

printre alte cauze care dau necesitatea inlocuiri uleiului ar fii si ca ktm exc 4T are 1,2 l ulei.e f putin, dar e asa pt reducerea la minim a greutatii.

at nicole...ai draq ktm ce forteaza ei motoarele...arata mi si mie unde ai vazut tu data puterea ktm in mod oficial si nu pt varianta de inmatriculare.zamaha o merge cu ele la ralanti si compresie 1:1 :D

eu am avut ocazia sa vad "first hand" modelele wr450 si exc525.din pacate pt concurenta, ktm isi cam bate adversarii la aproape toate capitolele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo... schimbatul uleiului la ktm..

eu am un ktm400exc si din experienta mea proprie am ajuns la concluzia ca cei care au scris cartea aia de intretinere... stiau ce vorbesc.!!!

am facut un schimb de ulei acum vreo doua zile(filtre, curatat filtre metalice, curatat magneti... etc) si am vazut pe magneti ce inseamna sa schimbi uleiul la mai mult de cat scriu ei...!!!! :D :lol: :P

eu l-am schimbat la 580 km( mers pe strada!)...+ se auzea motorul destul de ciudat...

asa ca... cartea e sfanta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo... schimbatul uleiului la ktm..

eu am un ktm400exc si din experienta mea proprie am ajuns la concluzia ca cei care au scris cartea aia de intretinere... stiau ce vorbesc.!!!

am facut un schimb de ulei acum vreo doua zile(filtre, curatat filtre metalice, curatat magneti... etc) si am vazut pe magneti ce inseamna sa schimbi uleiul la mai mult de cat scriu ei...!!!! :D  :lol:  :P

eu l-am schimbat la 580 km( mers pe strada!)...+ se auzea motorul destul de ciudat...

asa ca... cartea e sfanta!

Am vorbit cu un prieten austriac care e vechi in meseria KTM si zis ca nu e indicat sa-l folosesti pe strada unde il tii foarte mult la turatii inalte si constante. EXC e construit pentru enduro nu e pt strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, nou... aproximativ... adica e luat la mana 2 la 1500km, adica, rodaj si un concurs si gata ca nu sa inteles prea bine cu vechiul proprietar si i-a rupt o mana...

asta e al doilea schimb( odata cind lam luat si inca o data acum...)primul l-am facut la service ca nu ma pricepeam, iar acu ca am mai invatat sa deosebesc si eu motoru de esapament, i-l facui singur. ulei , i-am bagat yacco mvx10004t sintetic..

dar cred ca-l schimb cu altceva ca m-a cocosat la pret.

apropo, voi ce bagati la astea mai zglobii de felul lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...