Sari la conținut

Cum Scot Magnetoul De Pe Ax?


tonidinsibiu
 Share

Postări Recomandate

repar o jawa 350 din '62 si nu reusesc sa scot magnetoul de pe ax. din cate stiu e prins conic. sugestii?

Mersi...

237412[/snapback]

in preimul rand cred ca este vb de dinam ..daca e pe 6 v sau de alternator daca e pe 12 v..

vezi ca in piesa respectiva ai un filet de diametru mai mare decat surubul de prindere

Cauti un surub care sa fie suficient de lung si sa aiba diametrul pe filetul mai mare...si il insurubezi cu grija pana cand depresezi dinamul (sau ce'o fii) de pe con.. :)

P.S. Daca te-am zapacit ..sper sa-ti revii :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum e la Jawe dar ar trebui sa fie universala chestia.....daca nu merge metoda data de wolf4mwolf vezi ca ar trebui sa aiba o pana pe ax......infiletezi o piulitza pe capul axului si batzi usor in piulitza (mare grija)si incerci sa-l tragi(misti) in acelasi timp pana cand va cadea pana si.....voila....Asta in cazul in care nu ai o presa speciala.....Cu presa e mult mai simplu si mai "profesional".Dak nici varianta asta nu merge las pe altzi posesori de Jawe batrani in domeniu sa-si spuna cuvantul:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sal !

tu probabil te referi la rotor-ul de la dinam !

scoti surubul ala de 6 mm (se potriveste cheie de 10 pe hexagon),cama e doar infipta in rotor,o scoti si pe aia (atentie sa n-o zgirii) dupa care iei un surub de 8 mm cu filetul lung (120-150 mm) si-l infiletezi in rotor pina iti inpinge rotorul afara !

e simplu ca buna ziua !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal !

tu probabil te referi la rotor-ul de la dinam !

scoti surubul ala de 6 mm (se potriveste cheie de 10 pe hexagon),cama e doar infipta in rotor,o scoti si pe aia (atentie sa n-o zgirii) dupa care iei un surub de 8 mm cu filetul lung (120-150 mm) si-l infiletezi in rotor pina iti inpinge rotorul afara !

e simplu ca buna ziua !

cine stie , stie !!

intradevar asa e ! nu de mult mi-am desfacut si io jawa si la fel am facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da!AÂşa se face! Am desfăcut si eu un CZ săptămîna trecută si este acelasi principiu ca si la dinamul de simson.Surub de 8 lung , o juma' de tură si sare afară rotorul dinamului.Numai că la mine s-a rupt Âşurubul de 6 la scoatere(după prima tură de răsucit).si am încercat să-l scot , găurindul succesiv cu burghiu de 2, de 3, de 4,5, de 5 si apoi cu un tarod de 6 de doi bani care s-a rupt înăuntru spărgînduse ca sticla intr-un milion de cioburi....

aÂşa că, am cam dat cu mucii în fasole...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...