Sari la conținut

Socat Pe Viata


bhairava
 Share

Postări Recomandate

Intimplare auzita: un tip a facut accident cu motorul, a ajuns in spital, iar dupa ce a iesit, prima data cind s-a dus sa se dea pe motor i s-a facut o frica de a trebuit sa se dea jos de pe motor. A mers 50 de metri si l-a adus inapoi impins.

 

A incercat din nou dupa citeva zile, acelasi lucru.

 

Ati mai auzit de asa ceva ? Cum poate un om sa ramina marcat pe viata de la un accident ? Eu cind vad faze de genu asta prin filme ma oftic, le consider ireale. E prima oara cind aud de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in vara asta mi-am facut praf dacia break, veneam de la mare inspre bacau, si l-am lasat pe un prieten in bucuresti. la iesire din focsani unul a oprit pe banda a doua, si se pregatea sa faca stanga. l-am inregistrat ca fiind in trafic, dar pentru ca nu ii mergeau luminile pe spate de nici o culoare (stopuri/semnalizare), nu mi-am dat seama ca a oprit de tot. consecinta a fost ca de la 70 /h am avut 30 de metri de frana si l-am luat in plin in spate. posibilitate de a vira in stanga/dreapta nu era, pentru ca mergeam in paralel cu un camion si din sensul opus venea trafic.

 

Vreo 3 saptamani dupa aceea sofer mai stresat ca mine nu a fost. Nici cand am dat examenul nu m-am asigurat mai atent si de mai multe ori pana sa fac ceva.

 

Asa ca il cred pe cel cu motocicleta, mai ales ca alta perspectiva ai asupra unui accident cand esti pe 2 roti.

 

Numai bine si asfalt uscat ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in vara asta mi-am facut praf dacia break,

Vreo 3 saptamani dupa aceea sofer mai stresat ca mine nu a fost. Nici cand am dat examenul nu m-am asigurat mai atent si de mai multe ori pana sa fac ceva.

 

Eu am vazut acum un an la Romana in intersectie cum unul cu Cielo a lovit o tipa pe trecerea de pietoni. Am vazut pur si simplu cum a zburat tipa aia prin aer. Mi-a tremurat piciorul pe pedale toata ziua pe urma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am avut accidentul, 50k/h mi se pareau super viteza. La un moment dat am urcat la 80 dar eram asa de speriat incat am zis ca nu mai fac asa ceva.

Eh, incet dispare senzatia de frica si imi era ciuda ca nu trecea de 180 ... dar chiar si acum daca vad un film cu accidente ma chirchesc tot pe scaun iar colegii de la munca se prapadesc de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bhai, hai sa ti povestesc un "medicament".am vazut o inregistrare cu un nene care s a dap pe jos cu un gsxr1000.a scapat pt ca a avut carapace pe el.radiografia atata impresionant.zeci de suruburi si in jur de 70 fracturi in total.dupa ce iese tipul din spital, unde crezi ca merge.....la showroom unde face o proba dupa care(in culmile orgasmatice) cumpara o hayabusa(abia aparuta).deci totul e f subiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut unul la televizor care sa lovit

de stilpul de la un parapet de tabla si a fost

in coma o perioada a ramas doar cu o mina

si avea si la picioare probleme dar cind au

facut reportajul tipul era pe motor bineinteles

adaptat pentru el.

eu cred ca renuntam.

 

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e foarte greu.acceleratia ambreiajul

si comenzile electrice pe o mina si frina fata spate

la picior,honda de mult a introdus frinarea ambelor

roti la actionarea unei singure manete,cred ca si

BMW-ul avea deja.

 

 

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum puii mei adaptezi un motor pentru oameni cu o singura mina ?

Prin 85, cand eu inca invatam sa Cad cu motorul, aveam o cunostinta, un tip care la timpul respectiv avea vre-o 35 ani si urmare unui accident moto a ramas cu 1 mana si un carlig. Nu a adaptat motorul,ci carligul. De fiecare data cel vedeam mergand, ma luau fiori. Dar mergea super. Cand l-am intrebat ce sa intamplat si cum de nu a renuntat, raspunsul lui a fost: Sa mor, inseamna a renunta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea astia sunt oamenii la care

le curge benzina prin vene nu cei care se

sperie si atunci cind se inoreaza ce sa mai

vorbim de ploaie.vorba unui prieten,dupa ce

a vazut prima mansa la supermoto la bucuresti

cica:la nepoti le voi spune ca am avut motor

nu ca am si mers cu el.

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai "bine" e sa vezi un accident, adica sa inveti din greselile altora. Eu, din pacate, am vazut cum un troleibuz care fortza culoarea galbena la semafor a lovit un mosh (pe trecere) si mi-a ramas intiparita imaginea asta si e chiar benefica. Am marit nivelul de prudentza, si pe motor si pe masina. Chiar sunt de acord cu practica militziei de pe vremuri, cand proaspetilor soferi li se proiectau filme dure cu accidente si urmari. De acord, prudentza excesiva scade placerea, dar miza e prea mare.

A... iar un accident nu e deloc ca in filme. Pe viu e mult mai dur si mai impresionant. Atunci, imi amintesc ca se lasase asa... o liniste apasatoare si cel mai mult m-au impresionat portocalele care se rostogoleau pe sosea, iesite din punga pe care o avea in mana moshu intins pe jos.

Eh... nu e nimic eroic in nici un accident. Din contra... te reintalnesti cu o ipostaza inferioara, primitiva, a sinelui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vara am busit o BABA (fosila rau 79 ani, ea o fost de vina) pe la 50 la ora(am scapat ieftin dupa vreo 11 m de "mers pe spate" fara echipament, baba nu), la doua zile dupa inca ma depaseau biciclisti, a treia zi am descopertit ca mai exista viteze si dupa viteza intai, dupa o saptamana m-o trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! Eu am si eu o prima poveste . Anul trecut lucram la Tv antena 1 Bv si am plecat sa filmez un accident undeva la iesire din Brasov spre Feldioara. Un camion a intrat intr-o dacie care nu i- a acordat prioritate. Nenea de la volanul Daciei a zburat din masina si a nimerit sub rotile camionului. Imaginile erau cutremuratoare . nenea era imprastiat pe 10-15 m de sosea cu ficatul la vreo 3m de el .... Cand am ajuns acolo m-a luat tremuratul si nu ma mai puteam stapani. pompierii au inceput sa il adune si sa il puna intr-un sac de nylon. Imaginati-va ca am trecut cu firele de la microfon prin maruntaiele omului . era groaznica senzatia. cu greu am reusit sa filmez stirea. apoi au mai urmat vreo 2 accidente dar deja ma obisnuisem . E nasol sa ajungi sa te adune pompierii de pe sosea cu lopata , la propriu . Asa ca va urez multa bafta si mult noroc in trafic. PRUDENTZA MAXIMA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bhai, hai sa ti povestesc un "medicament".am vazut o inregistrare cu un nene care s a dap pe jos cu un gsxr1000.a scapat pt ca a avut carapace pe el.radiografia atata impresionant.zeci de suruburi si in jur de 70 fracturi in total.dupa ce iese tipul din spital, unde crezi ca merge.....la showroom unde face o proba dupa care(in culmile orgasmatice) cumpara o hayabusa(abia aparuta).deci totul e f subiectiv.

Sunt oameni si oameni, nu?... dar cred ca eu daca eram cum zici tu ca era el nu ma mai atingeam in viata mea de nimic care are motor :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu, oare ce decizie ar lua un posibil viitor motociclist care intra din curiozitate pe acest site si citeste ceva de genul acesta? Oare il va influenta cu ceva in decizia de as lua motor? Pareri...??? :P

cine e hotarat, sigur n-o sa aiba nici o problema.

Oricum sfaturile cu prudenta etc.... sunt binevenite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi sunt de parere ca oricare e mai mult decat constient ce se poate intampla cu motoru.

Daca stii de la inceput ca ai toate sansele sa ti se imprestie teasta pe sosea daca nu porti casca: porti casca.

 

daca vezi un motociclist imptastiat (doamne fereste) te gandesti de 3 ori pana sa il cumperi. si mai bine mai multi motociclisti prudenti decat din astia vb cuiva (nu mai stiu a cui de aici de pe forum) Sergio Tachinni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti voi zicala aia "Cine se arde cu borsul fierbinte sufla si in iaurt" nu?

 

Cu motoarele or e boala ori e o faza. Si orice sofer sau motociclist o sa aiba acel moment unde ori renunta ori se tine si mai bine. Poate sa se faca praf in proces sa poate doar sa-l vada pe altul ca se face praf, dar ala o sa fie momentul in care se face decizia. De aia e bine sa ai multi ani l activ.

 

Parerea mea - aia care se lasa pt orice motiv nu sunt motociclisti. Cum zicea ala, "ma las cand mor". Multi oameni au jucat carti cu moartea, au castigat si calaresc in continuare. Daca ai boala nu te opreste nimic. Daca nu mai bine nu te apuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu, oare ce decizie ar lua un posibil viitor motociclist care intra din curiozitate pe acest site si citeste ceva de genul acesta? Oare il va influenta cu ceva in decizia de as lua motor? Pareri...??? :P

uite aici viitorul motociclist.

sunt oameni si oameni.

tre sa fii constient de riscurile la care te expui in fiecare moment ca si conducator.

din fericire nu am avut nici un accident, dar am fost la un pas de cateva ori cu masina. momentele alea nu mi-au schimbat felul de a conduce doar in masura in care de cate ori imi aduc aminte (incerc cand ma pun la volan) devin 100% concentrat.

era sa uit. un tip s-a nenorocit cu un gpz 500 (spitalizare, operatii, semne vizibile doar un schiopatat) si l-a dat dupaia cu 200 de euro doar sa nu-l mai vada. dupa reparatii de vreo 100 de euro motoru era ca nou. dupa vreo 3 luni cand mi-i s-a oferit o kawa asemanatoare la pret convenabil am refuzat din start. mai mult am luat acea decizie pt ca am primit multe sfaturi care sunau cam asa: daca esti incepator pana in 250 cc iti este suficient.

pe da alta parte am un prieten cu o gilera de 50 care prinde max 80-90 la vale. in doi de zile numai el stie cate accidente o avut printre care o indoit cu capul porbagaju unei dacii. in curand isi cumpara R6. "Sa-l odihneasca D-zeu".

exista oameni si oameni.

lasand deoparte asta daca vreti povesti cu accidente de masina, am cateva "frumoase" de tot de la prieteni care le-au trait.

Sanatate fratilor ca in rest ne descurcam noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...