Sari la conținut

Excursie Obarsia Lotrului


Alveola
 Share

Postări Recomandate

Cum saptamana asta nu ajung la Targoviste, ma gandeam ca we viitor sa trag o fuga de doua zile (sambata+duminica) pana la Obarsia Lotrului (am auzit ca zona e superba) si voiam sa stiu cateva detalii, ca sa nu ma arunc cu capul inainte.

In primul rand, care este starea drumului? Care sunt conditiile de circulatie? Se poate dormi acolo pe undeva mai ieftin? Gasesc de mancare (nu in rucsac)?

In al doilea rand, fiindca e totusi un drum destul de lung, poate mai vine cineva cu mine, dintre posesorii de comuniste (nu fac discriminari, motocicleta face si se refera la viteza de croaziera) ca in grup e mai fain. Nu ma supar daca vin si alte motoare, numai sa mergem cu aceeasi viteza (80).

Astept raspunsurile si propunerile voastre. Nu-mi dati in cap de la inceput... chiar vreau sa fac asta dar nu sunt foarte convins ca pot de unul singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din zona . Ce sa zic daca vii dinspre petrosani sau deva drumu e oribil , nerecomandat motocicletelor (si cu masina e nasol) daca vi dinspre valcea pana la obarsie drumu e bun ( din cate am auzit) . Despre mancare nus ce sa zic , cel mai bine e sa ai ceva in rucsac .

 

Daca veniti anuntati-ma si pe mine ca dau o fuga pana acolo (cu masina ca jawa e in reparatie capitala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi p'acolo...trebuie neaparat sa faci si o mica excursie pana la lacul Calcescu...e foarte frumos...si daca vrei t poti duce si pe creasta...pe Setea mare,Setea mica,poate chiar Parangul mare.Ai grija totusi ca anul asta au fost inundatii pe acolo...iti spun din proprie experienta :) Asa ca asculta si tu vremea p la radio :drink: Aaa..si inca ceva...ti-as sugera sa nu stai p langa cabana...e mult mai frumos in poienitele de mai sus :P Have a safe trip(daca te duci) :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Brezoi, Valea Oltului, pana la Obarsie e domnie, drum ca in palma. De la Obarsie pana la granita Valcea-Hunedoara e macadam prost cam 10 km in urcare(cred ca e modul Valcenilor sa tina hunedorenii departe, da' nu tine). Partea apartinand de Hunedoara e drum bun, proaspat carpit. Una peste alta e practicabil chiar si cu motorul, exceptand poate vitezistele mari (daca merge cu Kawa EL250, merge si cu MT11). La cam 14 km de Petrosani e o cabana super, cu cazare si masa foarte buna, cabana Groapa Seaca. In Petrosani poti sa-mi dai si mie binete :)

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de curand...

Cu Oltcitul.. :P

 

Adica era blocata Valea oltului, trebuia sa ajung la Arad, asa ca cel ami simplu ar fi fost pe Transalpina.

Asa cum a scris f_zoltan, drumul de la Brezoi la voineasa e foarte bun, mai sunt pe ici pe colo turme de vaci nesupravegheate care au prosul obicei de juca samba cu tatele pe mijlocul strazii... :)

Apoi de la Voineasa spre Obarsie iarasi e bunicel, pe alocuri erau mici alunecari de teren, peste care am trecut fara probleme...

Traseul e SUPERB, SUBLIM etc, am propus chiar sa facem o intalnire a oltcitistilor in zona... Atata doar ca strica foarte mult peisajul dealurile defrisate TOTAL de romanii hoti pusi pe capatuiala... :eek: . Pe bune, DEALURI INTREGI unde s-a taiat absolut tot, au ramas numai niste trunchiuri de copac.. imagini ca dupa un bombaradment atomic! Frumoasa tara avem, pacat ca e locuita!

Apoi de la Obarsie drum de macadam, da e practicabil - 10 -12 km de urcus continuu, apoi iarasi asfalt - pana in Petrosani. Partea spre Petrosani e vizibil mai proasta din punct de vedere al asfaltului, decat partea valceana...

Cum spuneam, zona e frumoasa, trece si un paraias pe acolo, am vazut pescari care pescuiau la musca...

Cabane am vazut destule, nu m-am oprit... da exista multe locuri unde se poate campa.

Pacat ca nu mai am timp, am week-endurile ocupate... ca as veni si io! Cu ETZ-ul!

Din Petrosani spre Arad- drum naspa pana la Simeria, ca astia s-au apucat sa modernizeze drumul...si prinzi portiuni de 2 -3 km perfecte, fara nici cea ami mica denivelare... apoi dezastru.. si iar portiuni super si iar dezastru... si tot asa.

 

Pt doritorii de peisaje superbe, drum de amcadam si soft-enduro propun alt traseu:

Beiusi, Padis - Cabana Padis - Ic Ponor - Ponor - Lacul Fantanelele(fie in Smirda , fie in Ghirada de Sus). Pe bune, am facut masina varza de la pietroaie, da merita cu varf si indesat!

 

Aici aveti detalii:

http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=1673

 

Numai bine!

Gabii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e SUPERB, SUBLIM  Atata doar ca strica foarte mult peisajul dealurile defrisate TOTAL de romanii hoti pusi pe capatuiala... :P . Pe bune, DEALURI INTREGI unde s-a taiat absolut tot, au ramas numai niste trunchiuri de copac.. imagini ca dupa un bombaradment atomic! Frumoasa tara avem, pacat ca e locuita!

Cata dreptate ai!!!Si eu m-am revoltat cand am vazut cum zone intregi de padure au fost taiate :) In loc sa protejam minunatele privelisti pe care ni le-a dat D-zeu...taiem si distrugem :drink: ...ca nah..asa e pe la noi...de ce sa nu bage si nenea paduraru un ban nemuncit la buzunar? :lol: Si dupa se mira lumea de ce se produc alunecari de teren :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum era nashpa sa ieshi din cort in namol (am testat si mi s-a acrit) dak ai deja piscina in cort :eek: ...

 

 

poate se mai indreapta si vremea asta in w/e viitor :)

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se indreapta, vii?

ring ding  dingdingding dongdong :cheers:

243109[/snapback]

 

dak nu ploua vin... am cort izopren sac de dormit primus... numai bani de benzen si increder in calitatzile mele de motociclist sa fie...

 

PS: mai am pana la examen. ultima intalnire cu nenea ispas - 27 sept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

News: Pe partea dinspre Petrosani e carpit asfaltul, a devenit chiar OK :cheers: Vedem cum s-o comporta plombele peste iarna, cand drumul e inchis.

Si tot news: de peste o saptamana ploua cu clabuci, cine vine p'aci cu motorul e tare :baldy:

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...