Sari la conținut

Aprilia Etx 350-mai Are Cineva?


Ratonu'
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Din intamplare am intrat in posesia unei vechi Aprilia ETX 350 din 1988 cred.Arata destul de naspa si nici nu merge extraordinar.........dar prezinta totusi un mic potential .Nu o pot lasa sa moara,ba chiar vreau sa o reinviez.Motorul pare in regula ,ceva reglaje pe carburator(modificat Mikuni),niste vopsea si lac,coarne noi,cauciucuri poate frane renovate..si s-ar putea sa fie ca un cal naravas.

O sa pun poze pe parcursul restaurarii..incep cu ce este acum.

Astept idei de la voi si as vrea sa ne gasim mai multi care au ETX 350 sau Tuareg 350.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
spor la munca.mie imi place foarte mult tuaregul de 350.sal faci frumos

 

 

spor la munca.mie imi place foarte mult tuaregul de 350.sal faci frumos

Frumoasa tare frate,sa o calaresti sanatos ....In weekenddul acesta vreau sa-i dau un strat de vopsea ,rapid,fara pretentii de arta caci vreau sa apuc sa dau si o tura .Luni pun niste poze (sa nu va speriati ,la iarna o fac sa arate cum trebuie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Salut,

 

Din intamplare am intrat in posesia unei vechi Aprilia ETX 350 din 1988 cred.Arata destul de naspa si nici nu merge extraordinar.........dar prezinta totusi un mic potential .Nu o pot lasa sa moara,ba chiar vreau sa o reinviez.Motorul pare in regula ,ceva reglaje pe carburator(modificat Mikuni),niste vopsea si lac,coarne noi,cauciucuri poate frane renovate..si s-ar putea sa fie ca un cal naravas.

O sa pun poze pe parcursul restaurarii..incep cu ce este acum.

Astept idei de la voi si as vrea sa ne gasim mai multi care au ETX 350 sau Tuareg 350.

SI EU AM MOTOR DIN 88 HONDA MT 50 ,E CU TOTUL ALTA DECAT CEA DE PE GOOGLE !!!CRED CA E VERSIUNEA RACING CU 2 TEVI DE ESAPAMENT ETC.....MERGE CEAS ..CHAIR DACA AVEM MOTOARE BATRANE SA STI CA MERG CEAS DACA LE FACI,EU ACUM MA INVAT PE EL SI IMI PLACE LA NEBUNIE ,PE DEASUPRA ESTE SI NERVOS

SPORLA TREABA

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu tre sa te intereseze ce zice lumea,tie sa iti placa ca tu te dai cu ea

nu are importanta vechimea ei ci doar cum a fost intretinuta.am avut honda cb 450s din 88 si merge si acum ceas,doar trebuie sa mai lucram la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tre sa te intereseze ce zice lumea,tie sa iti placa ca tu te dai cu ea

nu are importanta vechimea ei ci doar cum a fost intretinuta.am avut honda cb 450s din 88 si merge si acum ceas,doar trebuie sa mai lucram la ele.

 

Salutare baieti,si mii de multumiri pentru incurajari!Am bgat motorasul la garaj si pana la primavara o sa iasa clar altceva.Am inceput pregatirea pentru vopsire si in momentl in care intru in posesia unui set de segmenti noi o sa desfac si motorul.Nu am cumparat inca vopseaua ..as vrea sa o fac neagra si sa adaug abtibildurile cu ,,Aprilia "pe galben.Ati mai vazut enduro negru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite pe ce m-am dat eu pana acuma. e din 61 si nu mi-e rusine, fiecare cu ce are, in iarna asta vreau sa o schimb cu o yamah xt 600 :D:D sper sa reusesc cat mai repede:D

Si eu vreau sa imi fac un motor de calarit pe dealuri..e bun xt-ul til recomand,consum mic,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi problema,aceeasi dilema... :D am luat si eu una acu' 2 ani in patura si intr-un final am restaurat-o. vreau sa va intreb ... :what: chiar sunt bune rotaxurile astea? nu dau batai de cap pe parcurs? :P [evident ,in limita bunului simt] de dr 600 - 650 nu mai vreau s'aud,in cazul asta mai bine preer tuaregu'... :) toate bune si noroaie din belsug .... :laugh:

post-44132-1228854346_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi problema,aceeasi dilema... :laugh: am luat si eu una acu' 2 ani in patura si intr-un final am restaurat-o. vreau sa va intreb ... :D chiar sunt bune rotaxurile astea? nu dau batai de cap pe parcurs? :P [evident ,in limita bunului simt] de dr 600 - 650 nu mai vreau s'aud,in cazul asta mai bine preer tuaregu'... :laugh: toate bune si noroaie din belsug .... :)

 

Salut ,

 

deja ai doi ani de experienta in restaurare...dar nu am inteles perfect :ai restaurat un tuareg sau un DR? Oricum indiferent la ce ai lucrat sigur ma poti ajuta cu niste sfaturi cand ti le voi cere.

N-am apucat sa-mi dau seama ce se intampla cu rotaxul de 350 .Cel de 650 e pus pe cateva tipuri de motociclete inclusiv pe BMW gs 650 (cu mici modificari la chiulasa) Asta ar putea spune ceva despre fiabilitatea lui oricum daca as avea de ales as alegec o Yamaha xt sau un Kawasaky klx. Dar nu ma las pana nu iese ceva frumos si bun din ETX-ul asta cu care ma lupt acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va mai indoiti de capacitatile acestei motociclete va pot spune ca in aceasta vara am parcurs aproximativ 3200 de km prin Grecia , doua persoane + bagaje in conditii absolut confortabile . Viteza pe autostrada a fost de 120 km/h iar consumul in jur de 3,2-3,5 litri/100 km . Motocicleta a functionat impecabil .

post-2197-1229244934_thumb.jpg

post-2197-1229245388_thumb.jpg

post-2197-1229253653_thumb.jpg

post-2197-1229253925_thumb.jpg

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va mai indoiti de capacitatile acestei motociclete va pot spune ca in aceasta vara am parcurs aproximativ 3200 de km prin Grecia , doua persoane + bagaje in conditii absolut confortabile . Viteza pe autostrada a fost de 120 km/h iar consumul in jur de 3,2-3,5 litri/100 km . Motocicleta a functionat impecabil .

 

Imi place cum arata! Ai luat-o asa cum e acuma sau ai muncit sa o aduci la nivelul asta ? De unde faci rost de piese ptr.ea .Mie de ex imi trebuie niste segmenti,ai idee de unde se pot procura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bibilit ceva la ea si o imbunatatesc mereu . Segmenti poti comanda si de la magazinele de piese auto , insa trebuie sa stii dimensiunile . In legatura cu piesele pentru motorul acesta e cam complicata treaba . Exista in Austria o firma , Ginziger , care are orice fel de piesa pentru Rotax 348 . Numai ca nu primesc comenzi prin internet . Trebuie mers acolo . Pe e-bay mai gasesti unele piese dar nu subansamble din motor . Daca stie cineva alta cale sa ne-o dezvaluie si noua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bibilit ceva la ea si o imbunatatesc mereu . Segmenti poti comanda si de la magazinele de piese auto , insa trebuie sa stii dimensiunile . In legatura cu piesele pentru motorul acesta e cam complicata treaba . Exista in Austria o firma , Ginziger , care are orice fel de piesa pentru Rotax 348 . Numai ca nu primesc comenzi prin internet . Trebuie mers acolo . Pe e-bay mai gasesti unele piese dar nu subansamble din motor . Daca stie cineva alta cale sa ne-o dezvaluie si noua .

 

Chiar programasem sa defac motorul ca sa vad ce dimensiune au.Drum prin Austria de abia prin mai anul viitor am ,poate pana atunci rezolv in alte moduri,dar oricum e bine de stiut ca exista o sansa acolo..

Va tin la curent cu realizarile.Deocamdata doar demontez (incet tare ca nu prea am timp),sper sa se potriveasca la loc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Aprilica se pregateste de drum . Lung . Mi-a spus ca vrea sa vada locurile natale de unde a fost rapita cind era mica . Poate chiar si o parte din surorile ei . Ce sa zic ,hai sa-i fac un cadou la implinirea frumoasei virste de 21 de ani .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Aprilica se pregateste de drum . Lung . Mi-a spus ca vrea sa vada locurile natale de unde a fost rapita cind era mica . Poate chiar si o parte din surorile ei . Ce sa zic ,hai sa-i fac un cadou la implinirea frumoasei virste de 21 de ani .

 

Salut,ma bucur ca o sa faci un drum frumos.! Eu am vopsit-o toata iarna ,totul e O.K pe ea ...am facut niste ture ca lumea ,aproape de hard enduro...si dintr-o data s-a oprit.Am crezut ca e naspa ,am adus-o acasa si de abia dupa 2 sapt. anm avut timp sa o desfac .Este doar cureaua de transmisie ...are jumatate din dinti retezati.OARE DE CE? Am observat ca intinzatoarele sunt imobile ..doar culiseaza cureaua pe ele prin frecare..asa o fi oare normal? Daca sti sau poti verifica speune-mi si mie te rog ca sa stiu ce am de facut dupa ce iau curea noua.Apropos ..cum se pune la punct aprinderae sti?u mai vad nici un semn pe pinioane!

Dupa ce merge ..pun pozele cu ea neagra ....mai aveam de pus doar farul ,de aia nu am postat nimic panan acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@Ratonule nu am putut sa-ti raspund deoarece acum 2 zile am venit din calatoria despre care spuneam mai sus . Pe pinioane trebuie sa ai semne . Intinzatoarele au suruburi de stringere , dupa ce reglezi intinderea curelei blochezi intinzatoarele .

Mie mi-a mers impecabil motorul . Am avut din cind in cind batai ciudate in motor , de am crezut ca s-a spart vreun rulment . Era de la benzina cu apa pe care de nevoie am cumparat-o de la mici benzinarii particulare . Am patit-o atit in Italia si Croatia dar mai ales in Serbia unde benzina e sub orice critica . Cind am bagat benzina in Romania am crezut ca am alt motor . Facea un zgomot placut de turbina de nu-mi venea sa cred . Plus ca tragea impecabil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remu, esti super tare frate! Chiar ai facut excursia ! Sa pui neaparat poze.!

Eu am reusit sa pun aprinderea la punct ...chiar am facut ceva ture la padure cu ea ...mai are ceva pana va merge cum as vrea ..dar nu ma grabesc prea tare pt ca mai am ,de la inceputul anului asta,un xt de 600 care merge bine...deci am cu ce sa-mi satisfac ,,poftele".Dar nu ma las pana cand Aprilia nu va merge cum imi place.....pacat ca niciodata nu cred ca va face excursie ca a ta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am mai facut inca o excursie la mare la noi precum si la vecinii bulgari voi pune citeva poze din locurile pe unde am reusit sa ajungem .

- pregatirea de plecare

post-2197-1248033280_thumb.jpg-post-2197-1248033449_thumb.jpg

- pauze pe drum

post-2197-1248033639_thumb.jpg

Mesaj completat

Si imagini de la locul natal

post-2197-1248366872_thumb.jpg- post-2197-1248366906_thumb.jpg

Era o dupa amiaza de duminica atit de linistita , incit aproape toti dormeau in Noale . O parte din surorile ei care se aflau in curtea fatatoriei abia au deschis jumatate de oki cu care s-au uitat in scirba la ea apoi si-au vazut mai departe de somnul lor nesimtit . Parca mi-a parut rau ca am batut atita drum dar mi-a parut si bine ca am reusit sa ajung pina acolo

Mesaj completat

Pauze pe drum

post-2197-1248034102_thumb.jpg

post-2197-1248034281_thumb.jpg

post-2197-1248034333_thumb.jpg

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dezmembrez aprilia tuareg wind 350 an '89,preturi ff ok si ff negociabile, motorul s-a dat azi,

insa au mai ramas celelalte 'organe'. cei interesati pot face chiar ei preturi,nu-i deloc cu suparare.

tel 0727196351 sau pm.

numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...