Sari la conținut

Prezentati-va!


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

Bun venit amice!Nu te speria,fiindca nimeni nu s-a nascut invatat si aceia care arata mereu cu degetul,aia atotstiutorii,nu-s decit niste pirliti de calculatoro-motociclisti,adica imbina partea de PC cu doua roti si de obicei nu le iese nimic,poate tavaleli in vazul lumii,fiindca ei asta vor,sa epateze si sa uimeasca "publicul"!In primul rind ai nevoie de vointa,curajul de a incepe,bani si pe cineva care sa te invete atit lucrurile bune,cit si pe cele rele...sa stii de ce sa te feresti.

In rest depinde de noroc,bafta si stapinirea de sine...iar experienta o dobindesti odata cu trecerea timpului!

Iti doresc doar vise realizabile si sa te vad cit mai curind calare pe "armasarul" tau si cu plasticul pe care scrie "A" in buzunar! :rolleyes:

Bravo Ivane,asa da sfaturi... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc pt sfaturi Ivan!Dar cum sta treaba cu scoala moto? o pot face daca nu am inca un motor?examenul cum se da? am inteles ca trebuie sa faci slalom printre jaloane..dar cred ca pt asta este necesar sa ai motorul tau sau al cuiva.Stiu ca in trecut nu puteai lua carnetul daca nu aveai in propietate un motor.

Prefer Suzuki GS500.dar se gaseste cam pe la 2000 Sh?

Editat de Gerard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala se poate face si daca nu ai motor. De fapt nu are nici o legatura pentru ca "jaloanele" le faci cu motorul scolii. Daca o faci la Tg-Jiu nu-ti recomand sa o faci la "Cartest auto" ca aia au un vostoc de pe vremea lu bunicu, care mai mult nu merge decit merge si in timpul examenului e nasol sa se opreasca sau sa-ti faca figuri.Incearca la "serban".Eu pe GS-ul meu am dat 1800 si mergea brici pina sa-mi iasa un carutas in fata. Nu i-am dat decit ulei si filtre si bujii.Nu e pretentioasa de loc. Iti recomand Gs-ul fara nici un pic de rezerva.Sa ne auzim cu binee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi Ivan!Dar cum sta treaba cu scoala moto? o pot face daca nu am inca un motor?examenul cum se da? am inteles ca trebuie sa faci slalom printre jaloane..dar cred ca pt asta este necesar sa ai motorul tau sau al cuiva.Stiu ca in trecut nu puteai lua carnetul daca nu aveai in propietate un motor.

Prefer Suzuki GS500.dar se gaseste cam pe la 2000 Sh?

Ia-ți întâi permis Âşi după aceea mobră, nu mai trebuie să ai moto în proprietate! ÂŞcoala ÂŞerban e ok. Mobra lor e puțin cam hârbuită (Cagiva naked de 125) dar foarte manevrabilă, faci poligonul de prima dată când te urci pe ea.

Motoare sunt slavă domnului. Îți dau un exemplu: Honda (din 1995 cred ) lui Adi de la magazinul lui Victor ( spre BăleÂşti) cu 1500 eur.

Am auzit aseară de încă un motor ieftin, Suzuki Bandit de 400 cmc din 1992 la 1000 eur cu acte traduse, identificare RAR doar să depui actele la poliție pt înmatriculare definitivă.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu pentru scoala Serban...cel putin ai certitudinea ca au un motor la care nu trebuie sa impingi prin poligon!

Si acum asa este,nu mai este necesar sa fii posesor moto ca pe vremea mea,cind nu puteai sa dai de permis daca nu aveai motor inscris pe numele tau!Ca atare,ia intii plasticul si apoi motorul,fiindca tentatia este mare.

De motoare nu se pune problema,in banii aia iti poti lua un motor pe cinste...numai sa nu te arunci la cilindree prea mare fiindca pentru un novice poate deveni arma!Multumeste-te pentru inceput cu ceva mai mic,mai puturos si fiabil,iar dupa ce capeti experienta te poti arunca la altceva,mare si tare!Timpul iti este favorabil,esti tinar! :rolleyes:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ți întâi permis Âşi după aceea mobră, nu mai trebuie să ai moto în proprietate! ÂŞcoala ÂŞerban e ok. Mobra lor e puțin cam hârbuită (Cagiva naked de 125) dar foarte manevrabilă, faci poligonul de prima dată când te urci pe ea.

Motoare sunt slavă domnului. Îți dau un exemplu: Honda (din 1995 cred ) lui Adi de la magazinul lui Victor ( spre BăleÂşti) cu 1500 eur.

Am auzit aseară de încă un motor ieftin, Suzuki Bandit de 400 cmc din 1992 la 1000 eur cu acte traduse, identificare RAR doar să depui actele la poliție pt înmatriculare definitivă.

Honda lui Adi au luat-o niste baieti de la Bucuresti din pacate. O cumparam eu daca luam permisul acum 2 saptamani :rolleyes:.

Ai poze cu Suzuki Bandit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt ajutor!Intai voi lua cartonu` ..dupa imi voi cumpara motorul.Cu siguranta la Serban voi face scoala,este si aproape de mine..dar cred ca voi da in primavara si atunci imi voi lua si motorul, va trebui sa investec ceva banuti si in echipament.Trebuie sa mai am putina rabdare :P .Cam la cat ajung casca,armura si toate necesare..echipament de vara?Voi avea nevoie de sfaturi in legatura cu ce motor sa aleg..ceva asa mai pt incepatori,sport dar nu foarte puternic. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt ajutor!Intai voi lua cartonu` ..dupa imi voi cumpara motorul.Cu siguranta la Serban voi face scoala,este si aproape de mine..dar cred ca voi da in primavara si atunci imi voi lua si motorul, va trebui sa investec ceva banuti si in echipament.Trebuie sa mai am putina rabdare :P .Cam la cat ajung casca,armura si toate necesare..echipament de vara?Voi avea nevoie de sfaturi in legatura cu ce motor sa aleg..ceva asa mai pt incepatori,sport dar nu foarte puternic. :lol:

 

Si eu stau pe langa Serban, asa ca daca vrei sa iti arat motorul, sa te mai iau la vreo plimbare sau pentru orice intrebare iti stau la dispozitie. Ne putem intalnii oricand!

 

0765301611 - Jimmy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stau pe langa Serban, asa ca daca vrei sa iti arat motorul, sa te mai iau la vreo plimbare sau pentru orice intrebare iti stau la dispozitie. Ne putem intalnii oricand!

 

0765301611 - Jimmy

 

 

Salut Jimmy!Mi-ar face placere sa ne cunoastem :P ,apropo cred ca te-am vazut astazi..Eram in fata la Anna si tu intrai pe Comuna din Paris,aveai un combinezon :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Gerard, cel mai probabil eu eram, astazi nu am mai vazut nici un motociclist la datorie prin Tg-Jiu! Dijmarescu, ne faci gelosi :D

si azi ti-am vazut motorul in spate la Terasa Anna :ok: ma tenta.. sa ma urc pe el :P .Poate facem o plimbare zilele astea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice KTM. SX-F sau EXC-F ca nu-mi dau seama din poza...?

Si nici nu vad daca are far sau nu :P Inclin spre EXC.

XCF-W de doi jumate.Are toate zanganelile (far,semnalizare etc)instalate de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
De azi sunt si eu oficial posesor al 'plasticului' categ. A! Studiez terenul pt un Suzuki Freewind...Pareri ceva?

Bravos moncher...felicitatiuni si milioane de kilometri fara evenimente neplacute! :laugh:

Asteptam cu nerabdare bauta! :lol:

Cit priveste motorul la care te-ai gindit,parerea mea e ca-i cam rar si la "pasari rare" nu se prea arunca nici mecanicii cind...Doamne feri'! :P Dar hotarirea finala ramine a ta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos moncher...felicitatiuni si milioane de kilometri fara evenimente neplacute! :laugh:

Asteptam cu nerabdare bauta! :lol:

Cit priveste motorul la care te-ai gindit,parerea mea e ca-i cam rar si la "pasari rare" nu se prea arunca nici mecanicii cind...Doamne feri'! :P Dar hotarirea finala ramine a ta! :D

Sa stii ca ma tenteaza de o bauta forumista de sarbatori, ca vin in preajma Craciunului. Va anunt aici! 'Pasare rara' dar asa per ansamblu? Eu la scoala am mers pe o Honditza de 400 mica si nervoasa, un VFR si un Suzuki GS500E si din toate vreau sa zic ca sunt fan Honda, fiind cam dezamagit de GS-u. Acum, nu stiu...poate motorasul ala de 650 e mai OK sau poate astea la scoala erau 'omorate' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca ma tenteaza de o bauta forumista de sarbatori, ca vin in preajma Craciunului. Va anunt aici! 'Pasare rara' dar asa per ansamblu? Eu la scoala am mers pe o Honditza de 400 mica si nervoasa, un VFR si un Suzuki GS500E si din toate vreau sa zic ca sunt fan Honda, fiind cam dezamagit de GS-u. Acum, nu stiu...poate motorasul ala de 650 e mai OK sau poate astea la scoala erau 'omorate' :D

Se prea poate ca motoarele incercate de tine sa fie obosite,dar ca incepator este bine sa incepi cu ceva mai putin nervos,care sa-ti ierte pacatele de incepator si nu numai!Apoi,pe parcurs,poti trece la ceva mai mare si mai tare!

Si da,ai dreptate,Honda este o marca foarte buna,care pe linga fiabilitate si costuri mici,are prestatii foarte bune!

Vezi tu...alegi si ne spui! :laugh:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi sunt si eu oficial posesor al 'plasticului' categ. A! Studiez terenul pt un Suzuki Freewind...Pareri ceva?

http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/...=image&cd=1

 

Pai dupa cum zice asta ai buna insa daca ar putea sa-si ia un BMW 650 si-ar lua...Se pare ca-i copiata dupa BMW.Ai grija ca-i peste 50 de gloabe(sau cel putin asa spune cartea)

Un Vstrom d-ala mic pentru incepator?Ieftinache si buna pana o trantesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.google.com/imgres?imgurl=http:/...=image&cd=1

 

Pai dupa cum zice asta ai buna insa daca ar putea sa-si ia un BMW 650 si-ar lua...Se pare ca-i copiata dupa BMW.Ai grija ca-i peste 50 de gloabe(sau cel putin asa spune cartea)

Un Vstrom d-ala mic pentru incepator?Ieftinache si buna pana o trantesti

Merci mult pt articol. Mi-a placut urmatoarea expresie:

"for me it conjures up weird images of a bike and rider farting off into the sunset".

Mai studiez varianta unei Honde NTV650 din '95. Asta pare mai linistita, mai de incepator si ieftinache :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pt articol. Mi-a placut urmatoarea expresie:

"for me it conjures up weird images of a bike and rider farting off into the sunset".

Mai studiez varianta unei Honde NTV650 din '95. Asta pare mai linistita, mai de incepator si ieftinache :laugh:

Unde mai pui ca-s fiabile pan` te saturi tu de ea.La drumurile noastre de prin zona cinstit sa fiu nu ti-as recomanda altceva decat dual-sport.Am vazut prin bursa moto Transalpurile sant ieftine.Asta-i un motor pentru toti inclusiv cei fara habar de mecanica.Si daca incepi cu "V2" asa ai sa ramai pe viata.N-o sa mai vrei altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca incepi cu "V2" asa ai sa ramai pe viata.N-o sa mai vrei altceva...

 

Da-mi voie sa te contrazic. Eu am inceput cu V2 (ducati), am mai mers destul si cu 4V (vfr 800) si cu V2 de 1000 (vtr), dar nu am ramas acolo "pe viata". Astea sunt legende, ca n-o sa mai vrei altceva. Eu nu vreau vibratii, nu vreau o plaja de turatii restransa, etc. Dar despre subiectul asta putem vorbi pana maine. Eu am vrut doar sa punctez ca e o vorba falsa, cum ca daca incepi cu motor in V, asa o sa ramai. Ramai numai daca nu incerci ceva mai bun.

In alta ordine de idei, orice motocicleta dual-sport sau enduro (ex:transalp) are saua inalta, deci nu e recomandata incepatorilor care nu au peste 1,80, pentru ca problemele sunt la manevrele la viteza mica.

In plus, eu cred ca trebuie sa-ti bata inima cand te uiti la motocicleta, cand te duci la garaj sa o scoti. Nu doar "sa-si faca treaba", ca daca o iei sa-si faca treaba, atunci nu e diferenta intre a avea o masina si o motocicleta. O motocicleta trebuie sa o iubesti cand te uiti la ea, sa o analizezi din diferite unghiuri, sa-ti inspire o traire si cand esti pe ea si cand te dai jos de pe ea si o privesti in peisaj sau in fata unei terase. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...