Sari la conținut

Prezentati-va!


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

Bine-ai venit in zona crepusculara a judetului Gorj, de pe acest site! Ti-am urmarit discutiile privitoare la reconditionarea Ij-ului, dar nu am intervenit si n-o voi face fiindca nu agreez acest model de motocicleta. Asta nu inseamna ca nu admir un Ij bine intretinut, sau nu pot sa beau o Cola impreuna cu stapinul Ij-ului respectiv! :alcy:

Am destui prieteni care au Ij-uri, si chiar aici in judet cunosc citiva care poseda cite un exemplar. Chiar azi unul mi-a cerut ajutorul in reconditionarea unui Ij din 1961. Daca doresti sa-l ajuti, va pot pune in legatura.

Pina una-alta, sa ne vedem cu bine, indiferent de marca motorului pe care-l conducem! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca are nevoie de ajutor,am demontat 8 IJ-uri.Am ceva componente adunate.Tel.0721097797.



Mie, IJ - ul ăsta mi se pare fabulos ! Fa-bu-los !

Felicitări pt ce a ieșit !

Multumesc pentru apreciere,dar este un motor facut pentru vanzare.Sper sa apreciezi cu adevarat un prototip la care lucrez de ceva timp si nu stiu anca cu va arata la final,Ca idee este un boxer dintr-un carter de OLTCIT unde doi cilindri functioneaza ca si compresor avand chiuloasele modificate,racit cu aer fara tubina.Suspensia fata conceptie proprie,ansamblu suspessie reglabil pneumatic,model arhitectural (hibrid chopper-bobber).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carmelo Joseph Scuderi a simtit principiul motorului turbo supraalimentat in 1998 daca nu ma insel cand a si inceput proiectarea lui. Eu am inceput cercetarile in 1989 (inspirat de motorul boxer care echipa autoturismul OLTCIT).Dar sa pun un mic istoric. Fiin elev la un liceu fara renume.(Liceul Industrial Energetic Turceni),unde incercand sa inventez un nou tip de motor termic fara punct mort si inspirandu-ma de la o pompa gasita demontata intr-un atelier al termocentralei Turceni,(unde faceam si practica ca elev),am aflat de la profesorul de fizica si de la dirigintele meu ca acel motor la care eu visam exista deja.(Felix Wankel la inventat in1957) incercand sa dezvolte motoarele rotative tip stea.(Dirigintele meu fiind pasionat de motoare.Pe nume Nagara Nicolae,era si este un om bine informat.).Ulterior participand la RK-ul unui motor de OLTCIT mi-a stralucit idea de a supraalimenta motorul,folosindu-ma de aerul comprimat.Vazusem deja si motoarele cu 2 cilindri de la OLTCIT SPECIAL si ma gandeam la cei doi cilindri in plus care puteau creste randamentul motorului scazandu-i consumul.Bineinteles nimeni nu savura idea mea,eu neavand un buget pentru a putea incepe cercetari.Mult mai tarziu,prin 2004 am anceput sa dezvolt teoria pe hartie,am achizionat un motor,m-am informat sa nu cumva sa redescopar ceva ce altii au facut cu mult inaintea mea si am avut iarasi surprize.Cred ca Carmelo avea sursa de inspiratie asemanatoare cu a mea,sau o oarece legatura cu motoarele boxer Alfa Romeo asemanatoare OLTCIT.Enzo Ferrari a preparat motoare boxer de Alfa Romeo,pentru formula 1 cu mult inainte.Scuderii de la Ferrari nu au publicat inovatiile aduse motorului Otto iar Carmelo a profitat.Nu sunt sigur,nu garantez,este doar o imagine pe care mi-am creat-o vis a vi de evenimemte.Oricum motorul meu are avantaje nedescoperite de ei.Sau poate doar asa cred eu.Ramane sa demonstrez practic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut tuturor, sunt Dragos, locuiesc in Turceni si din luna oct am si eu A-ul pe permis. De 11ani am categoria B, ador mașinile dar am admirat si am suspinat după motoare de când ma știu. Anul acesta Dumnezeu a fost si mai bun cu mine si am reușit sa-mi iau si o Yamaha r6 din 2001. Nu am reușit sa ma bucur prea mult de ea, totuși, un drum de Tg Jiu si doua de Craiova tot am făcut. Astept primăvara si sper ca ne vom intâlni prin Tg Jiu ca sa mai schimbam impresii si sa ne bucurăm de "scumpele"noastre. Va salut si va doresc tuturor Sărbători fericite si Moshul sa fie darnic cu voi.post-78180-0-67850100-1386414676_thumb.jpgpost-78180-0-01796400-1386414696_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Dragos! Sarbatori fericite iti doresc si sa ne vedem cu bine anul ce vine! :peace:

Si daca treci spre Tg-Jiu pe E79, sau ajungi prin zona Urdari (acolo lucrez), lasa un mesaj si ne putem vedea la un ceai, cafea, apa plata cu ce s-o gasi...etc! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca treci spre Tg-Jiu pe E79, sau ajungi prin zona Urdari (acolo lucrez), lasa un mesaj si ne putem vedea la un ceai, cafea, apa plata cu ce s-o gasi...etc! :cheers:

Cu siguranță asa o sa fac, mai ales ca te "suspectez" ca deja ne cunoaștem de când lucram eu pe la Rovinari... Sărbători fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut! Ma numesc Stefan, Am 27 de ani , permis de mobre, A-ul, de la 18 ani (acum 9 ani,cand se putea obtine ) si detin CBR-ul F3 din poza de mai jos. Pasiunea pentru motoare o am de la 5 ani, cand un unchi ma tot plimba cu o Mobra 50S, motoreta ce mi-a intrat la inima si la 12 ani, dupa intense eforturi financiare ( bani de pachet si ce mai luam de pe la bunici :)) ) am reusit sa imi cumpar si eu tot o Mobra Super 50, de atunci nemaifiind alt lucru sa imi provoace atat de multe emotii cat "motociclitul" . Momentan lucrez si locuiesc in Timisoara, unde mi-am facut si studiile,iar prin Gorj (pe langa Rovinari, unde locuiesc) ajung in general de sarbatori si uneori in weekend-uri,in special alea prelungite, din pacate :(

Va doresc numai de bine si ...asfalt uscat(cat inca mai este anul asta)!

post-66493-0-38804000-1409300869_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Salutare! Daca tot se apropie noul sezon de motociclit am decis sa ma prezint si eu.Ma numesc Andrei, dar prietenii imi zic gugal si sunt din Tg-Jiu. Am categoria A1 din 2013 si motocicleta de prin septembrie 2014.

"Detin" un MZ 125 SM post-73602-0-42049900-1424880976_thumb.jpg
Sunt inca nou in comunitatea asta si intr-ale motociclismului, dar sper sa ma integrez. Numai bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit in comunitate si multi kilometri pe doua roti fara incidente neplacute! :hug:

Ti-am lasat un PM, dar fiindca nu i-ai dat curs la timp, l-am sters!

Daca vrei sa ne cunoastem, lasa-mi datele pe PM si te contactez io!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit printre motociclisti Gugal! Ti-am admirat motorul toamna trecuta prin oras si chiar am ramas uimit sa vad ca exista un MZ prin Gorj dat fiind faptul ca prin zona japonezele fac legea! :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intrebat foarte des daca "asta e mz-u ca inainte de revolutie" :))
Intr-adevar este o motocicleta destul de rara in afara Germaniei(si nici acolo nu mai este chiar asa de populara), eu am dat peste modelul asta din intamplare pe internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cu siguranță asa o sa fac, mai ales ca te "suspectez" ca deja ne cunoaștem de când lucram eu pe la Rovinari... Sărbători fericite !

Uite ca azi suspiciunea ta s-a adeverit...ocazie numa' buna sa ne revedem si sa ne bagam putin nasu-n meserie!

Te mai astept pe la mine, mai ales ca acum ai vazut unde stau si ciinele inca nu te-a compostat!

post-2215-0-73495100-1426434181_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Salut baieti ! Darco , 2 mobre in posesie si 3 scutere. Iubesc 2 roti mai mult decat 4-6-8 :). Permis din 2007, am inceput cu un f4, l am dat dupa ~40000 km in 5 ani. Prin oras sunt cel mai mult pe scuterul din poza. Noroc !

post-44835-0-60649000-1426437200_thumb.png

post-44835-0-27068600-1426437221_thumb.png

post-44835-0-46258000-1426437255_thumb.jpg

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Daca eram din gj nu scriam gj ? :) sunt din cs, stau si in tm. :) dece intrebi?

» Post actualizat in 15 Mar 2015 17:05

Scuzele mele. Abia acum vad ca am postat pe gj :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...