Sari la conținut

Turometru + Temperatura Motor


dezkreator
 Share

Postări Recomandate

masoara turatia la un motor 2T (sau 4T,la cerere) pina la 12000 rpm....

temperatura motorului pina la 125 grade Celsius...

cateva poze facute in graba...primul model va fi gata in curand...mai sunt mici retusuri de facut....

se poate atasa de ghidon sau de plasticul bordului...

cine doreste....

saptamana viitoare poate postez si un video cu functionarea lui...

 

post-18285-1222447177_thumb.jpgpost-18285-1222447203_thumb.jpgpost-18285-1222447251_thumb.jpg

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar fi greu de instalat...pentru senzorul de temperatura se da o gaura de 3 mm in una din aripioarele chiulasei,in locul care ar avea temperatura cea mai mare (cel mai putin ventilat etc,ideea este sa masori temperatura cea mai mare de pe chiulasa)..eu am gaura de 3 mm data in chiulasa in locul pe unde iese aerul suflat de turbina,dupa ce raceste motorul....

pentru masurarea turatiei ideea mea este sa dau cateva spire de sarma peste cablul care duce catre bujie,evitandu-se astfel un contact electric,culegerea semnalului facandu-se prin inductie....

in rest,se alimenteaza la 12 v,consuma cca 100 ma...pe aparatura de control merge bine,ramane sa imi vina senzorii de temperatura digitali (am facut comanda) si sa mai fac teste pe motor...

pretul va fi de 250 ron plus taxele de expeditie....

se da cu documentatie completa de instalare-utilizare si sistem de prindere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea. Cred ca ar fi mai bine, pentru 4T, sa pui senzorul direct in ulei, respectiv in joja. Pe langa faptul ca este o masurare mai precisa si neinfluentata de temperatura exterioara, poate indica si daca trebuie completat uleiul. Atunci cand motorul pare sa nu se incalzeasca pentru mult timp, cel mai probabil nivelul uleiului este prea scazut pentru a ajunge la senzor. In plus, nu temperatura proprie a motorului este relevanta, ci cea a uleiului, care lucreaza cel mai bine la 80-90 de grade, dar are o plaja buna si intre 65 si 120 de grade. Mai putin de 65 nu trebuie fortat deoarece nu lubrefiaza foarte bine, iar mai mult de 120, pe langa faptul ca iar nu lubrefiaza, poate arde diverse componente, in special in partea de sus a motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea. Cred ca ar fi mai bine, pentru 4T, sa pui senzorul direct in ulei, respectiv in joja. Pe langa faptul ca este o masurare mai precisa si neinfluentata de temperatura exterioara, poate indica si daca trebuie completat uleiul. Atunci cand motorul pare sa nu se incalzeasca pentru mult timp, cel mai probabil nivelul uleiului este prea scazut pentru a ajunge la senzor. In plus, nu temperatura proprie a motorului este relevanta, ci cea a uleiului, care lucreaza cel mai bine la 80-90 de grade, dar are o plaja buna si intre 65 si 120 de grade. Mai putin de 65 nu trebuie fortat deoarece nu lubrefiaza foarte bine, iar mai mult de 120, pe langa faptul ca iar nu lubrefiaza, poate arde diverse componente, in special in partea de sus a motorului.

 

 

ramane la latitudinea fiecaruia unde pune senzorul,daca gaseste o solutie mai buna...la 2t ramane doar varianta cu montarea pe chiulasa,la care am recurs si eu,deoarece nu exista baie de ulei....iar la 4t trebuie trase firele de la senzor prin buson si etansat cu ceva rezistent la ulei,in cazul solutiei expuse de tine,care nu ar fi rea deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valeu ce urat apare scris Aprilia in loc de aprilia , dar merge si asa :)

 

 

cand am facut fundalul am incercat si cu "a" mic dar parca mai bine sta cu "A" mare,cel putin asa mi s-a parut mie....ca pina am ajuns la varianta finala (de fundal) l-am editat de vreo 20 ori...

 

cate iti mai pui mah la scuter crek peste ceva timp te vad si cu senzori de parcare :) )

 

 

astea "este" de dat :D ...eu unu nu mai am unde sa le mai pun,plus ca bordul care mi l-am facut este pe aceeasi idee....

 

picturi noi,ca azi mi-au venit senzorii de temp care i-am comandat,deci acum merge si partea de termometru...

la turatie este etalonat cu generator de precizie...turatia se afla inmultind frecventa generatorului cu 60 (pt ca un minut are 60 secunde si noi masuram rotatii pe minut)...

post-18285-1222695128_thumb.jpg post-18285-1222695161_thumb.jpg post-18285-1222695201_thumb.jpg

 

mai incolo pun si un video dar trebuie sa se uploadeze pe iutub,asa ca mai astept....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

as vrea si eu ,pt o masina....senzorul de temperatura s-ar monta mai bine intre placutele radiatorului,sa masoare temperatura apei....deci,sunt un potential client...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...