Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai am fost trimis de sefu cu o masina de la firma care avea numere de italia provizori si care s-au dovedit a fi expirate, e mi-a zis ca tot e ok si cand am dat de un incapatanat de politist care a mers la consulat si ia tradus actele care au fost aduse ulterior am ramas fara carnet si mi s-a facut dosar penal fara sa se prelungeasca dovada(daca omori 10 omeni pe trecerea de pietoni iti prelungeste dovada pana se judeca dosaru) si 5 luni a durat dosaru la politie procuratura ca sa se dea neinceperea urmariri penale si sa amendeze pe sefu meu cu 1000 ron.

Dar eu am stat ca fraieru 5 luni pe scuter care a fost slavarea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am fost trimis de sefu cu o masina de la firma care avea numere de italia provizori si care s-au dovedit a fi expirate, e mi-a zis ca tot e ok si cand am dat de un incapatanat de politist care a mers la consulat si ia tradus actele care au fost aduse ulterior am ramas fara carnet si mi s-a facut dosar penal fara sa se prelungeasca dovada(daca omori 10 omeni pe trecerea de pietoni iti prelungeste dovada pana se judeca dosaru) si 5 luni a durat dosaru la politie procuratura ca sa se dea neinceperea urmariri penale si sa amendeze pe sefu meu cu 1000 ron.

Dar eu am stat ca fraieru 5 luni pe scuter care a fost slavarea mea.

un bun exemplu,pana la urma te-ai ales cu N.U.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfman...sincer? tu nu meriti carnet. Imi pare rau ca te jignesc dar tu faci parte din cei ce ar da cu 225412512 km/h peste cineva pe trecerea de pietoni, doar ca tu ori esti foarte chietros(nu ai o functie proasta) ori momentan duci lipsa de bani. Pai parerea mea e ca ce mama naibii, hai toata lumea sa-si faca placerea, hai sa omoram oameni si sa platim amenzi.

In Bucuresti nu depsesc viteza legala cu mai mult de 20km/h (amenda), nu trec pe rosu, dau prioritate si nu depasesc coloana la semafor (merg printre coloane, lucru care nu se considera depasirea coloanei cu intrare pe contrasens). Si stii de ce fac toate astea? Pen' ca mi-e tarsa ca raman fara permis.

 

Din asta sti ce inteleg? Exact ce credeam...cartonul ala nu dovedeste nimic. Adica daca in infinita ta experienta de viata capatata de-alungul anilor ai aflat ca trebuie sa fi responabil si sa nu treci pe rosu doar ca sa nu-ti ia carnetul si sa nu te bage la puscarie eu nu as mai vrea sa traiesc, sau cel putin as vrea sa raman la aceasta varsta pentru ca nu vreau sa ajung asa.

 

Eu revin la parerea mea: mai bine cu capul pe umeri, incetinesc si cand am drum cu prioritate, fara carnet si cu teama de a nu ma omori pe mine sau si mai grav PE ALTII, decat un copil batran cu vai ce sa spun - experienta de viata si carnet care ar da peste o babuta doua, doar ca nu-i permite legea si ii e frica sa nu ramana falimentar de la amenzi.

 

 

Din ce ai bolduit intelegi ce vrea muschiul tau. Era un exemplu pentru ideea ca permisul te responsabilizeaza. Nu am precizat nicaieri ca daca n-asi avea permis asi face magarii. Asta tine de educatie. Cum ziceam, interpretezi cum vrei. Ideea de baza e ca ma bucur ca va exista permis obligatoriu pentru scuter. Prea fac unii scuteristi numai tampenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul te responsabilizeaza? MINTEA TE RESPONSABILIZEAZA, CRESTEREA DIN FAMILIE TE RESPONSABILIZEAZA, PARINTII TE RESPONSABILIZEAZA. Permisul il dai doar ca sa le dovedesti unor domni ca nu esti pericol public(prin aptitudinile tale, nu prin psihicul tau- care ar fi problema multor accidente)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul te responsabilizeaza? MINTEA TE RESPONSABILIZEAZA, CRESTEREA DIN FAMILIE TE RESPONSABILIZEAZA, PARINTII TE RESPONSABILIZEAZA. Permisul il dai doar ca sa le dovedesti unor domni ca nu esti pericol public(prin aptitudinile tale, nu prin psihicul tau- care ar fi problema multor accidente)

 

 

Spune-le asta tuturor mucosilor gelati care va fac pe voi de (cuvant urat) trecand pe rosu si incalcand in ganeral cam toate regulile de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-le asta tuturor mucosilor gelati care va fac pe voi de (cuvant urat) trecand pe rosu si incalcand in ganeral cam toate regulile de circulatie.

 

 

omule chiar nu intelegi ca pe aia ii doare in poponeata de permis unu deala baga cutitu in tine fara sa clipeasca si sa se gandeasca ca se duce 25 ani la puscarie tu pe aia vrei sa ii responsabilizezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si aici nu e treaba mea, a ta, a forumului, a legislatie. E pur si simplu treaba mucosilor de politisti(ca sa folosesc expresia ta) care nu-si fac treaba si ii opresc pe cei ca mine sau pe cei ca tine ca sa ne ciuguleasca de bani ptr ca nu avem cauciucurile umflate la presiunea din carte sau ca numarul e cu 1 grad inclinat mai mult decat e in pozitia originala. Pe tigani nu-i opresc pentru ca stiu ca o sa bage cutitu in e(desi n-ar trebui sa fie vreo problema - de-aia esti politist, in cel mai rau caz sa te si sacrifici la datorie pentru a aplica legea si justitia) sau ca ii cunoaste ca sunt camatari si ii mai imprumuta si pe ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe aici e problema numai cu scuterisiti! Las ca si pe motoare sunt specimene de iti vine sa le tai venele. Gelati sunt si pe scuter si pe motoare cat cuprinde. Sa nu mai vb de conducatorii auto care unii sunt niste bestii cu chip de om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe aici e problema numai cu scuterisiti! Las ca si pe motoare sunt specimene de iti vine sa le tai venele. Gelati sunt si pe scuter si pe motoare cat cuprinde. Sa nu mai vb de conducatorii auto care unii sunt niste bestii cu chip de om.

 

scuteristi/motoristi/automobilisti/camionagii/tractoristi etc 80% fara bun simt suntem o tara de nesimititi si eu un frustrat :P

ieri trecea pe contrasens in directia mea de mers o nubira cu nr DPT si cu un tutankamon la vreo 1000 de ani in spate, ca tot vin alegerile VOTATI :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tota lumea spune ca noi scuteristi suntem neatenti si ca toti copii cu impresi au cate un scuter da sant soferi care habar nau sa circule+ca nici nu santem respectati deci ca si cum nu am exista in trafic , de multe ori mi-a iesit in cale cate un prost\proasta, care daca leam dat un calxon sa observe ca exist sau oprit sa ma ia la bataie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tota lumea spune ca noi scuteristi suntem neatenti si ca toti copii cu impresi au cate un scuter da sant soferi care habar nau sa circule+ca nici nu santem respectati deci ca si cum nu am exista in trafic , de multe ori mi-a iesit in cale cate un prost\proasta, care daca leam dat un calxon sa observe ca exist sau oprit sa ma ia la bataie !!!

 

asa fac :P mai socializes si eu cu multi de au impresia ca e un pusti de 14 ani pe scuter :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din cauza asta e bine sa se bage un fel de permis la scutere si nr albe, ar fi vazuti alfel, ce vrei asta e mentalitate de roman, dau e un tampit pe scuter ei zic ca toti sunt la fel, nu ai cu ce sa schimbi mentalitatea de roman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea inteleg eu de ce se tot face diferenta scuterist, motociclist. Tot draq ala e tot 2 roti. Suunt muult prea multi fara permis care merg pe moto da nu prea se zice despre ei ca sunt coca, iar pe scutere intr-adevar multi bronzati dar dehh mai isi iau zborul :P . Ar trebui bagat o chestie in care sa fie obligatoriu sa ai un permis de orice fel, desi asta nu ar opri pe nimeni sa mearga ca turbatu. Din nefericire permisul a devenit asa ceva muuult prea simbolic ca sa zic asa, pt ca se moare si cu permisu intr-o veselie si cu permisu in mana :friends: . Mai degraba decat sa se discute despre introducerea permisului la scutere sa se discute despre obtinerea permisului, pt ca e muuult prea lejera si usoara, adica am vazut unii de nu stia sa scriu si sa citeste care au luat permisu si omoara lumea pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu prea inteleg eu de ce se tot face diferenta scuterist, motociclist. Tot draq ala e tot 2 roti. Suunt muult prea multi fara permis care merg pe moto da nu prea se zice despre ei ca sunt coca, iar pe scutere intr-adevar multi bronzati dar dehh mai isi iau zborul :P . Ar trebui bagat o chestie in care sa fie obligatoriu sa ai un permis de orice fel, desi asta nu ar opri pe nimeni sa mearga ca turbatu. Din nefericire permisul a devenit asa ceva muuult prea simbolic ca sa zic asa, pt ca se moare si cu permisu intr-o veselie si cu permisu in mana :friends: . Mai degraba decat sa se discute despre introducerea permisului la scutere sa se discute despre obtinerea permisului, pt ca e muuult prea lejera si usoara, adica am vazut unii de nu stia sa scriu si sa citeste care au luat permisu si omoara lumea pe strada.

 

da tu sti sa scriu :drink: e bine ca nici eu.

diferenta o fac fustratii f. multi motociclisti au scuter pt oras, eu mai repede merg cu scuteru in cusul saptamanii pentru ca viteza de deplasare e aceeasi, consumu la jumate, esti mai protejat la picioare (bine cine isi tine piciarele sus) si e mai comod plus e si f. distractiv pe o roata cu el :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din cauza asta e bine sa se bage un fel de permis la scutere si nr albe, ar fi vazuti alfel, ce vrei asta e mentalitate de roman, dau e un tampit pe scuter ei zic ca toti sunt la fel, nu ai cu ce sa schimbi mentalitatea de roman...

 

 

Pai eu de exemplu am numar alb , dar asta nu-ma pentru ca am vrut eu. Toti care vor pot sa-si puna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu de exemplu am numar alb , dar asta nu-ma pentru ca am vrut eu. Toti care vor pot sa-si puna..

 

off. topic:

Al tau e de 49cc ? trebuie sa faci reomologare ceva sau merge asa simplu te duci la politie.

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine,daca vrei sa conduci 2 roti ar trebuii sa dai un test.Un test universal sa zic.Daca esti mai negru si pe sorta o cheama Chitanta sau Valoarea,stai in pm pe bicicleta.Si daca nu o cheama asa,ar trebuii dat permis numai pentru motoare peste 1000cc.Sa fim siguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off. topic:

Al tau e de 49cc ? trebuie sa faci reomologare ceva sau merge asa simplu te duci la politie.

 

Cum adica reomologare? explica-mi te rog si iti zic.

 

Eu stiu ca m-am dus mai intai m-am programat la RAR am platit o taxa la CEC pentru nu stiu ce naiba dupa la politie cu toate astea si a2a zi aveam numarul,preferential.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica reomologare? explica-mi te rog si iti zic.

 

Eu stiu ca m-am dus mai intai m-am programat la RAR am platit o taxa la CEC pentru nu stiu ce naiba dupa la politie cu toate astea si a2a zi aveam numarul,preferential.

 

Inseamna ca merge asa cu actele de moped nu? Tu cum ai trecut in acte moped sau motocicleta ? Si ai permis ? (asta nu ma intereseaza doar asa sa stiu daca ai nr alb si trebuie si permis) :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca merge asa cu actele de moped nu? Tu cum ai trecut in acte moped sau motocicleta ? Si ai permis ? (asta nu ma intereseaza doar asa sa stiu daca ai nr alb si trebuie si permis) :P

 

Nici moped nici motocicleta , Ciclomotor :friends:

Si nu , nu trebuie neaparat permis. Si nu , nu am :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici moped nici motocicleta , Ciclomotor :friends:

Si nu , nu trebuie neaparat permis. Si nu , nu am :P

 

 

dar care e faca cu numaru alb? eu unu merg cu numaru de valenii de munte si nu a comentat nici un militian, ai vreun avantaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar care e faca cu numaru alb? eu unu merg cu numaru de valenii de munte si nu a comentat nici un militian, ai vreun avantaj?

Nu e niciun avantaj dar cand si-a inscris el scuterul nu prea se stia de numar galben. Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e niciun avantaj dar cand si-a inscris el scuterul nu prea se stia de numar galben. Corect?

 

Se stia , se stia si la bacau de numar de primarie , dar am vrut eu de politie

 

Alegerea mea , ca sa fiu Baiat :friends:

Editat de S o r i n DNA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...