Sari la conținut

Obligativitatea Permisului Pt Scutere Sub 50cc


maryus
 Share

Postări Recomandate

din noul permis , chiar daca am luat de curand A-ul sunt total de acord sa se bage permisul , sa nu ne mai trezim cu vreun colorat kamikaze pe drumurile publice

Dă-ne mai multe amănunte, te rog. De unde este poza aceea? Am înțeles că au un nou format permisele acum, dar totodată am înțeles că legislația a rămas aceeaÂşi, deci scuteriÂşti pot circula fără permis. Nu este aÂşa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din noul permis , chiar daca am luat de curand A-ul sunt total de acord sa se bage permisul , sa nu ne mai trezim cu vreun colorat kamikaze pe drumurile publice

ce de sunt :laugh:) AM , A1 , A2 , A ...

 

Sa inteleg ca trebuie sa dam de AM ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfman nu cred ca se referea la tine...si ceea ce ziceam un motociclism vine sa dea lectii la scuteristi ca e mai in varsta. Poate ai avut si tu varsta noastra...doar adu-ti aminte.

 

In ceea ce priveste carnetul, stati chill, aia nu e nici o dovada.

 

Daca ati fi privit cartoanele vechi ati fi observat ca scria categoria A1(prima) si era desenata o capra si langa scria <=50 cc. Si? Asta nu inseamna ca asa e. Plus de-asta daca chiar e european ar trebui sa se bage varsta din ue(scutere 14 ani), dar desigur nu o sa fie asa. Desigur nu o sa fie MA(prea curand-sper) dar l-au pus sa nu-l mai modifice mai tarziu - in caz ca este vre-un proiect. Eu o sa dau B-ul la anu, si poate si A-ul(desi mai ma gandesc - ca si masura de protectie- sa nu-l dau, nu in legatura cu mine, ci in legatura cu ceilalti) si probabil o sa mai merg pe scuter cu sau fara A. In orice caz nu o sa fac ca altii de-aici sa ma bucur pentru necazul altuia. Daca le ai, il iei cu ochii inchisi permisul si nu te lauzi(intelegand ca 'hai sa ma duc la unu si sa-i zic - da ma si tu sa vezi ce greu e' prin lauda - da, cam asta fac unii de-aici, se dau singuri de gol).

 

P.S: foarte bine gandita faza cu carnetul(pentru baietii destepti)...daca o sa se ajunga la o economie atat de in groapa ca in alte tari mai vestice, sau chiar SUA, f. multi oameni o sa treaca la scutere-din cauze evidente -consum redus, costuri de intretinere reduse, pretul utilajului redus. Hopa, si o sa trebuiasca carnet, aici intervin scolile de soferi care isi iau banul, politistii care isi iau banul de la nu stiu cat de multe persoane. Sper sa nu se ajunga la nici unul din cele doua cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfman nu cred ca se referea la tine...si ceea ce ziceam un motociclism vine sa dea lectii la scuteristi ca e mai in varsta. Poate ai avut si tu varsta noastra...doar adu-ti aminte.

 

 

Nu-s atat de batran pe cat iti inchipui. Sau cel putin eu nu ma simt batran. Dar, varsta si experienta de pana acum (experienta de viata, nu aia pe motor, scuter, bicla sau ce vrei tu), ma face sa gandesc putin mai altfel. D-aia exista vorba "o sa intelegi cand te-oi face mare". Pentru ca sunt lucruri pe care o minte mai tanara nu le percepe la adevarata valoare. Am avut si eu 16, 18, 20 de ani, stiu cum gandeam atunci, stiu cum gandesc acum. Ai sa intelegi cand te-oi face mare. De fapt diferenta ar trebui s-o percepi deja la cei 17 ani ai tai. Adu-ti aminte cum gandeai la 7 ani, si compara cu gandirea ta de acum, 10 ani mai tarziu.

 

In ceea ce priveste carnetul, stati chill, aia nu e nici o dovada.

 

E o dovada ca o comisie medicala si una formata din examinatori au hotarat ca sunt apt din punct de vedere fizic, psihic si al cunostintelor de legislatie sa conduc un vehicul pe un drum public. Ia gandeste-te ce s-ar intampla daca s-ar arme fara permis. E acelasi lucru.

 

P.S: foarte bine gandita faza cu carnetul(pentru baietii destepti)...daca o sa se ajunga la o economie atat de in groapa ca in alte tari mai vestice, sau chiar SUA, f. multi oameni o sa treaca la scutere-din cauze evidente -consum redus, costuri de intretinere reduse, pretul utilajului redus. Hopa, si o sa trebuiasca carnet, aici intervin scolile de soferi care isi iau banul, politistii care isi iau banul de la nu stiu cat de multe persoane. Sper sa nu se ajunga la nici unul din cele doua cazuri.

 

 

 

De ce va ganditi voi numai la scolile de doferi care isi baga bani in buzunar? De ce nu va ganditi ca frica de a-si pierde permisul ii va face pe multi sa nu mai treaca pe rosu? Sau sa mearga rupti de beti pe scuter? La faptul ca un permis obtinut printr-un efort oarecare ii va responsanbiliza pe unii? De ce nu va ganditi ca frica de puscarie (da, e caz penal sa conduci fara permis) ii va face pe unii sa se gandeasca de doua ori inainte de a face ceva? De ce nu va ganditi ca poate multi din cei ce conduc acum scutere nu sunt apti sa le conduca pe drumuri publice, si un examen pentru permis ii va tria. Si mai sunt si aia care au permisul anulat pentru diverse chestii. Aia nu au voie sa conduca nimic pe drumul public, totusi acum conduc scutere. Introducerea unui permis ii va scoate de pe sosea, pentru ca nu se vor putea prezenta la examen cu cazier. V-ati gandit ca poate, doar poate, introducerea unui examen va mai reduce numarul mortilor pe scuter? La toate astea v-ati gandit? Sau stiti doar sa va plangeti ca sunt nasoi politistii ca vin cu astfel de propuneri?

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolfman draga permis trebuie acolo unde este pericol mare putere viteza nu la motocicluri caci in cazul asta trebuie sa bagam si la biciclete(sti ca in anii 50 se dadeau examne si nr pt biciclete)dar tot atunci traia si Stalin pana in 53 mai bine folosesteti experienta sfatuindu-i pe tineri sa poarte casca si sa nu-si mai tuneze mopedele si politistii sa-si faca treaba adica ce e mai mare de 4 kw si prinde mai mult de 45 carnet si mai cred ca unii faq jocurile unor scoli de soferi sau sunt militieni acoperiti.no ofens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wolfman draga permis trebuie acolo unde este pericol mare putere viteza nu la motocicluri caci in cazul asta trebuie sa bagam si la biciclete(sti ca in anii 50 se dadeau examne si nr pt biciclete)dar tot atunci traia si Stalin pana in 53 mai bine folosesteti experienta sfatuindu-i pe tineri sa poarte casca si sa nu-si mai tuneze mopedele si politistii sa-si faca treaba adica ce e mai mare de 4 kw si prinde mai mult de 45 carnet si mai cred ca unii faq jocurile unor scoli de soferi sau sunt militieni acoperiti.no ofens!

Adica un moped de 49 de cmc nu e periculos deloc, sar masinile peste tine... Daca nu e periculos, de ce va tot tavaliti, va infigeti in tot felul de obstacole si muriti? Degeaba, nu?

 

 

 

Bafta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i care aveti permise A1,A,B s.a.m.d. si promovati ideea de a se introduce permisu pentru mopede ganditi-va ca poate o sa ramaneti fara permis si sa nu imi zice-ti ca daca dispuneti de fonduri nu o sa va luati un scuter(50cc) sau poate preferati RATB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i care aveti permise A1,A,B s.a.m.d. si promovati ideea de a se introduce permisu pentru mopede ganditi-va ca poate o sa ramaneti fara permis si sa nu imi zice-ti ca daca dispuneti de fonduri nu o sa va luati un scuter(50cc) sau poate preferati RATB.

 

Daca raman fara permis ce-asi cauta pe suter? Adica sunt muci si nu pot sa imi pastrez permisu', da' ies iar pe drumul public. Think about it.

 

wolfman draga permis trebuie acolo unde este pericol mare putere viteza nu la motocicluri caci in cazul asta trebuie sa bagam si la biciclete(sti ca in anii 50 se dadeau examne si nr pt biciclete)dar tot atunci traia si Stalin pana in 53 mai bine folosesteti experienta sfatuindu-i pe tineri sa poarte casca si sa nu-si mai tuneze mopedele si politistii sa-si faca treaba adica ce e mai mare de 4 kw si prinde mai mult de 45 carnet si mai cred ca unii faq jocurile unor scoli de soferi sau sunt militieni acoperiti.no ofens!

 

 

Militian nu-s. Nici politist. Nici comunist. Da' ia pune mana matale pe manualu' de fizica si vezi, 45 km/h x 80-90kg, cam ce forta de impact rezulta. Daca tu-mi zici mie ca la o forta de genul asta nu omori un om, inseamna ca ori esti corigent la fizica, ori te-ai uitat prea mult la Rambo. Si nu ma refer la impact cu o masina sau un copac. Ci cu un pieton. Acu' pricepi de ce si 4 kw sau 45 km/h si 80-90 kile e periculos? Sau tre' sa-ti desenez?

 

Si daca pui mana pe un manual de fizica, poate gasesti langa el si unul de gramatica. Ti-ar prinde bine.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine dau de A decat A2 si stiu sigur ca pot conduce orice

Posibil ca din 2009 A'ul sa il iei dupa 2 ani de experienta pe A2,e doar un zvon daca stie cineva mai multe il rog sa se exprime.

 

wolfman:nu se stie niciodata cand se intampla necazul,bine daca tu afirmi ca mergi perfect si nu incalci nici o regula de circulatie in Bucuresti,felicitarile mele. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOLFMAN MAI SCUTESTE-MA DACA NU ESTI MILITIAN LUCREZI SIGUR LA ASIGURARI EU SI MAI MULTI SCUTERISTI SUNTEM HOTARATI DACA COMUNISTII ASTIA VOR DA O ASEMENEA LEGE SA-I DAM IN JUDECATA SA NE DESPAGUBEASCA SI DAUNE BABANE IN NICI O TARA DIN UE NU ESTE ASA CEVA SI SA STI CA SUNTEM INREGISTRATI CU ACTE VREO 300000 PAI DACA TRE CARNET IMI IAU MAXISCUTER SI CU BICICLETELE CUM RAMANE BAIETE CALCULEAZA SI LA BICICLETA CA MERG MAI TARE DECAT SCUTERUL MEU SA TE AUD.

 

ESTI CUMVA UN EINSTEIN AL RUMANIEI BAIETE?

 

AAAAAAAAAA NU SANTEM LA CENACLUL FLACARA SAU LA OLIMPIADA DE GRAMATICA SI NU-TI MAI DA ATATEA AERE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOLFMAN MAI SCUTESTE-MA DACA NU ESTI MILITIAN LUCREZI SIGUR LA ASIGURARI EU SI MAI MULTI SCUTERISTI SUNTEM HOTARATI DACA COMUNISTII ASTIA VOR DA O ASEMENEA LEGE SA-I DAM IN JUDECATA SA NE DESPAGUBEASCA SI DAUNE BABANE IN NICI O TARA DIN UE NU ESTE ASA CEVA SI SA STI CA SUNTEM INREGISTRATI CU ACTE VREO 300000 PAI DACA TRE CARNET IMI IAU MAXISCUTER SI CU BICICLETELE CUM RAMANE BAIETE CALCULEAZA SI LA BICICLETA CA MERG MAI TARE DECAT SCUTERUL MEU SA TE AUD.

 

ESTI CUMVA UN EINSTEIN AL RUMANIEI BAIETE?

 

AAAAAAAAAA NU SANTEM LA CENACLUL FLACARA SAU LA OLIMPIADA DE GRAMATICA SI NU-TI MAI DA ATATEA AERE

 

 

Vezi ca esti prost? Incoerenta in exprimare denota un intelect scazut. Apropos, daca tii neaparat sa aflii, sunt grafician. Nici militian, nici asigurator.

Bicicleta are o masa de 10-12 kile si atinge 40 km/h daca esti antrenat, dar media este undeva la 25. Calculeaza tu. Cat despre datul in judecata, succes. In multe tari europene exista permis pentru scutere, si din 2012 va fi obligatoriu in toate tarile Uniunii. Google it daca nu ma crezi.

 

In continuare sper ca macar vei incerca sa scrii corect. Daca nu iti iese din prima, nu-i bai. Macar sa incerci.

 

Posibil ca din 2009 A'ul sa il iei dupa 2 ani de experienta pe A2,e doar un zvon daca stie cineva mai multe il rog sa se exprime.

 

wolfman:nu se stie niciodata cand se intampla necazul,bine daca tu afirmi ca mergi perfect si nu incalci nici o regula de circulatie in Bucuresti,felicitarile mele. :friends:

 

 

Nu merg perfect, dar daca savarsesti o contraventie care se pedepseste cu suspendarea permisului, parerea mea e ca mai bine stai pe bara. In Bucuresti nu depsesc viteza legala cu mai mult de 20km/h (amenda), nu trec pe rosu, dau prioritate si nu depasesc coloana la semafor (merg printre coloane, lucru care nu se considera depasirea coloanei cu intrare pe contrasens). Si stii de ce fac toate astea? Pen' ca mi-e tarsa ca raman fara permis. Ia gandeste-te cati scuteristi ar face ca mine stiind ca raman pietoni daca o comit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca din 2009 A'ul sa il iei dupa 2 ani de experienta pe A2,e doar un zvon daca stie cineva mai multe il rog sa se exprime.

 

wolfman:nu se stie niciodata cand se intampla necazul,bine daca tu afirmi ca mergi perfect si nu incalci nici o regula de circulatie in Bucuresti,felicitarile mele. :friends:

Stiam de la instructorii moto ca se zvonea ca o sa bage A2 de la inceputul lui septembrie 2008 dar nu l-au bagat.Asa ca nu se stie cand o sa intre in vigoare.Acum am o intrebare,daca am 2 ani experienta cu A1 pot sa imi iau A-ul la 18 ani?

Editat de *adytza*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfman...sincer? tu nu meriti carnet. Imi pare rau ca te jignesc dar tu faci parte din cei ce ar da cu 225412512 km/h peste cineva pe trecerea de pietoni, doar ca tu ori esti foarte chietros(nu ai o functie proasta) ori momentan duci lipsa de bani. Pai parerea mea e ca ce mama naibii, hai toata lumea sa-si faca placerea, hai sa omoram oameni si sa platim amenzi.

In Bucuresti nu depsesc viteza legala cu mai mult de 20km/h (amenda), nu trec pe rosu, dau prioritate si nu depasesc coloana la semafor (merg printre coloane, lucru care nu se considera depasirea coloanei cu intrare pe contrasens). Si stii de ce fac toate astea? Pen' ca mi-e tarsa ca raman fara permis.

 

Din asta sti ce inteleg? Exact ce credeam...cartonul ala nu dovedeste nimic. Adica daca in infinita ta experienta de viata capatata de-alungul anilor ai aflat ca trebuie sa fi responabil si sa nu treci pe rosu doar ca sa nu-ti ia carnetul si sa nu te bage la puscarie eu nu as mai vrea sa traiesc, sau cel putin as vrea sa raman la aceasta varsta pentru ca nu vreau sa ajung asa.

 

Eu revin la parerea mea: mai bine cu capul pe umeri, incetinesc si cand am drum cu prioritate, fara carnet si cu teama de a nu ma omori pe mine sau si mai grav PE ALTII, decat un copil batran cu vai ce sa spun - experienta de viata si carnet care ar da peste o babuta doua, doar ca nu-i permite legea si ii e frica sa nu ramana falimentar de la amenzi.

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am stat si am citit tot ce s-a scris pe aici. Si nu ma mira nimic din ce am vazut. Singuri care se revolta sunt tot cei care fac o gramada de tampenii in trafic (din motive stiute doar de ei).

Desi sunt scuterist si am si B-ul sunt de acord cu introducerea permisului.

Nu o data mi-a fost dat sa intalnesc scuteristi care in afara ca stiau sa mearga pe scuter habar nu aveau ce-i aia lege si semne (trecut pe rosu, mers pe contrasens, depasiri periculoase si altele).

Acest carnet pe unii ii va responsabiliza pe alti nu(din pacate). Dar asa se vor tria in trafic(vor ramane unul cate unul fara carnet si daca ii mai opreste inco o data cat e suspendat o sa primeasca vizite cu program).

 

Diferenta se va vedea in timp.

 

Toate cele bune si sa ne vedem cu bine la anul pe drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca ar trebuii sa se faca in felul urmator:

am - mopede

A1 - de la 16 ani, 50 - 249 cmc

A2 - de la 18 ani, 250 - 499 cmc, minim doi ani experienta de A1

A - de la 20 de ani, peste 500cmc, minim doi ani de experienta A2

si sigur in felul acesta va scadea si numarul zmeilor cu motoare de 1000cmc si tot odata al accidentelor

 

regards

Editat de KTA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca raman fara permis ce-asi cauta pe suter? Adica sunt muci si nu pot sa imi pastrez permisu', da' ies iar pe drumul public. Think about it.

 

Inca unu care nu greseste niciodata, daca ai vedea cat de usor am ramas eu fara permis 5 luni nu mai spuneai aberatia asta

 

Este o smecherie a celor cu scoli de soferi(moto) si a politiei care este incompetenta sa ia cu adevarat masuri impotriva celor care circula cu mopede neinregistrate si fara curs de legislatie!

Daca trebuia sa se dea doar examen scris si poligon fara a da 5-6 milioane la o scoala de c..... mai era de inteles dar asa pute rau treaba.Cine va fi atat de dobitoc sa faca scoala si sa nu-si ia A-ul sau A1?

Iar pentru cei care nu au inteles de ce se numesc mopede si merg cu 45 la ora le spun sa ia o bicicleta cu kilometraj si sa-i regleze vitezele si o sa vada ca scoate tot 45 la ora si chiar mai mult!Sau o sa ajungem cat de curand sa trebuiasca permis de biciclist si pieton!

Nu mai puneti botul la manipulari si vrajeli ale politiei si ale unor motociclisti frustati care scot in fata cativa manelari si gelati pentru a impune restrictii pentru o intreaga comunitate!

Mai vad indivizi care una , doua ,striga in gura mare ca scuteristii nu poarta casca!Sunt inconstienti si risca la fel de mult ca unii motociclisti care se dau tare prin oras,dar o fac pe barba lor iar daca cineva trebuie sa ia masuri impotriva lor ,acel cineva este politia romana!

Marea majoritate a celor care sunt pe acest forum (motociclisti sau scuteristi) sunt nascuti ori dupa 1989 ori la Revolutie aveau cativa ani dar vad cu surprindere ca multi au mentalitatea comunista de a pedepsi toata clasa daca un elev sau doi sunt indisciplinati si automat de ai starni unii impotriva altora!

Deveniti responsabili pentru faptele voastre ,asumativa riscul dar suportati si consecintele si mai ales nu va luati dupa turma pentru ca atunci sunteti manelari cu adevarat (indiferent de ce muzica ascultati sau ce motor aveti)!

Va salut pe toti motociclisti sau scuteristi!

 

f bine scris :friends:

 

Salut,

 

Am stat si am citit tot ce s-a scris pe aici. Si nu ma mira nimic din ce am vazut. Singuri care se revolta sunt tot cei care fac o gramada de tampenii in trafic (din motive stiute doar de ei).

Desi sunt scuterist si am si B-ul sunt de acord cu introducerea permisului.

Nu o data mi-a fost dat sa intalnesc scuteristi care in afara ca stiau sa mearga pe scuter habar nu aveau ce-i aia lege si semne (trecut pe rosu, mers pe contrasens, depasiri periculoase si altele).

Acest carnet pe unii ii va responsabiliza pe alti nu(din pacate). Dar asa se vor tria in trafic(vor ramane unul cate unul fara carnet si daca ii mai opreste inco o data cat e suspendat o sa primeasca vizite cu program).

 

Diferenta se va vedea in timp.

 

Toate cele bune si sa ne vedem cu bine la anul pe drumuri.

 

ce te faci cu pietoni de trec pe rosu? sa le bagam si la astia carnet sa iasa din casa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...