Sari la conținut

Pumping Iron


Soso
 Share

Postări Recomandate

He, he... Dupa o faza ca asta m-am dus urgent si mi-am cumparat cordelina (subtire dar suficienta pt. 200kg) si doi scripeti de alpinism. Cu demultiplicare pe scripeti iesi de oriunde. In primavara, inainte sa-mi phut piciorul, am avut ocazia sa le probez; a trebuit sa tragem motorul afara dintr-o rapa, aproape la verticala vreo 5 metri. A functionat. Recomand.

 

Oricum, bravo! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine zicea mah ca soso s-a lasat de meserie.

Coane, si eu tot cordelina recomand cu caldura. Sau mai recomand o faza: culci motorul de tot pe o parte si il tragi incet de fata, apoi de spate de cateva ori pana il aduci pe o margine mai tare. Cel mai chiunitor e ca nu poti sa stai in picioare. Mie la niste faze de-astea imi intra apa cu noroi pe deasupra in cizme si cizmele ramaneau intepenite (avema senzatia ca trag piciorul afara din zicma cand incercam sa ma misc). kaka :cheers:

 

Dragos, da-mi te rog ceva detalii despre scripeti. mi se pare super interesanta faza. De unde exact i-ai luat? Cum arata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am luat din Germania, dar gasesti si la noi la Himalaya. Exista scripeti de alpinism facuti sa reziste la sarcini dinamice foarte mari, pe la 2 tone. Dar avand in vedere ca noi ii folosim la sarcini statice de pana la 150kg, poti sa ii iei pe cei mai mici si mai ieftini. Cu un scripete poti sa injumatatesti greutatea trasa. Cu doi poti sa si schimbi unghiul, in asa fel incat sa tragi cu greutatea proprie in jos, ca sa ridici o greutate dubla (motorul) in sus. Ca la fizica, in liceu :baldy: Iti mai trebuie si vreo 2-3 carabine (cele mai ieftine, de 600kg). Vezi www.petzl.com. Ai mei asa arata:

 

 

de mentionat ca am tras aprox 90 min de ktm sa l scoatem din namol

Sa intelegem ca Yamaha a trecut fara probleme ? :cheers: :) :baldy:

post-2066-1127241530_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pit...in zona, iti spun in particular.

@dragos...yamaha a trecut, desigur :baldy:

@ionut.......lasa ca ti iei tu exc, poate ma iei si pe mine cu tine sa mai prind cate ceva :cheers:

@danny.....aveam cordelina, insa nu ne a ajutat prea mult.oricum, sarcina statica era muuult peste 200 kg, 2 persoane nu reuseam sa miscam un mm motoreta.

post-58-1127280459_thumb.jpg

post-58-1127280484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionut.......lasa ca ti iei tu exc, poate ma iei si pe mine cu tine sa mai prind cate ceva :cheers:

 

Sa-ti iei carnetzelu de notitze :baldy:

 

L-am recunoscut in poza de mai sus pe Romeo Duicu? Cum il cheama pe nenea ala mai in varsta din stanga pozei??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am luat din Germania, dar gasesti si la noi la Himalaya. Exista scripeti de alpinism facuti sa reziste la sarcini dinamice foarte mari, pe la 2 tone. Dar avand in vedere ca noi ii folosim la sarcini statice de pana la 150kg, poti sa ii iei pe cei mai mici si mai ieftini. Cu un scripete poti sa injumatatesti greutatea trasa. Cu doi poti sa si schimbi unghiul, in asa fel incat sa tragi cu greutatea proprie in jos, ca sa ridici o greutate dubla (motorul) in sus. Ca la fizica, in liceu :) Iti mai trebuie si vreo 2-3 carabine (cele mai ieftine, de 600kg). Vezi www.petzl.com. Ai mei asa arata:

Sa intelegem ca Yamaha a trecut fara probleme ? :baldy: :crack: :crack:

 

Merci Dragos,

 

O sa-mi iau si eu! Mi se pare o super idee la care nu m-am gandit pana acum

:baldy:

Dau o bere :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...