Sari la conținut

Chopper 250cc


Dogfather
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

La anul, dupa ce o sa acumulez cateva mii de km pe Sachs si imi mai fac mana cu traficul din Bucuresti, intentionez sa imi cumpar un chopper de 250cc gen Marauder, Virago sau ceva similar.

Eu as vrea sa mi-l cumpar nou si nu stiu daca mai face vreun producator cruisere de 250. Apreciez orice informatie despre modele, magazine sau alte sugestii.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

La anul, dupa ce o sa acumulez cateva mii de km pe Sachs si imi mai fac mana cu traficul din Bucuresti, intentionez sa imi cumpar un chopper de 250cc gen Marauder, Virago sau ceva similar.

Eu as vrea sa mi-l cumpar nou si nu stiu daca mai face vreun producator cruisere de 250. Apreciez orice informatie despre modele, magazine sau alte sugestii.

 

Multumesc.

Ia-ti ceva mai mare ca de ala de 250 te saturi in 2 sapt.Un Virago 535 cred ca ar fi cea mai buna alegere pt inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt asta nu era nevoie sa deschizi un topic, ci sa dai un search pe google...

 

bine ca inca n-a fost sters topicul...

omul poate primeste niste sfaturi care nu le gaseste pur si simplu pe google.

nu-i iau apararea, dar la cele 2 posturi ale lui, se intelege ca nu prea cotrobaie netul si ca nici nu frecventeaza forumul sa caute prin topicuri...

...pe unii chiar ii inteleg.

Sper sa nu ma insel.

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat ceva pe net dar nu pot sa spun ca l-am cotrobait prea mult.

Am postat aici pentru ca stiu ca asta e cel mai mare forum din tara si m-am gandit ca voi primi niste raspunsuri de la oameni mult mai experimentati. Daca am 2 posturi asta nu inseamna ca nu am citit nimic...

Daca deranjeaza asa de mult postul meu, rog un moderator sa-l stearga.

 

Toate bune si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat ceva pe net dar nu pot sa spun ca l-am cotrobait prea mult.

Am postat aici pentru ca stiu ca asta e cel mai mare forum din tara si m-am gandit ca voi primi niste raspunsuri de la oameni mult mai experimentati. Daca am 2 posturi asta nu inseamna ca nu am citit nimic...

Daca deranjeaza asa de mult postul meu, rog un moderator sa-l stearga.

 

Toate bune si drum uscat!

 

referitor la cele 2 posturi ale tale, am vrut sa spun/sper ca nu esti un "forumist" bagaret cu intrebari fara rost si posturi zeci...

chiar daca am zis ca nu-ti iau apararea, defapt asta am facut...

Mai sus, ti-am dat si un link cu noul Virago 2009 (V-Star) ... poate iti face cu ochiul, chiar daca nu iti recomand

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa-ti iei ceva second-hand.Ce ai tu acuma,e un fel de scuter,fara schimbator de viteze si ambreiaj (sper sa nu spun prostii,eu m-am plimbat nitzel cu un Mad Ass de 125 cc,ala era ca o motocicleta).E mare diferenta intre scuter si motor.Te-ajuta doar experienta traficului. Un EN 500,ar fi perfect.Mic,usor,da' cam nervos,are 50 cp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sachs-urile sunt si cu schimbator de viteze (era sa scriu cutie de viteze manuala, dar poate fi vorba de asa ceva la motociclete?). Eu, dupa o pauza de cativa ani de motociclism am zis la fel, sa reincep cu ceva micut si am luat un Marauder 250. Dupa cateva luni imi ramasese mic. Daca esti mai inaltut (spre 1,80 sau peste), ia Kawasaki EN 500. Virago 535 e cam ingramadita, stai cu genunchii la gura. Motorul la EN500 e de vitezoaica (2 in linie, nu 2 in V), devine nervos la ture inalte, la ture mici e domol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sachs-urile sunt si cu schimbator de viteze (era sa scriu cutie de viteze manuala, dar poate fi vorba de asa ceva la motociclete?). Eu, dupa o pauza de cativa ani de motociclism am zis la fel, sa reincep cu ceva micut si am luat un Marauder 250. Dupa cateva luni imi ramasese mic. Daca esti mai inaltut (spre 1,80 sau peste), ia Kawasaki EN 500. Virago 535 e cam ingramadita, stai cu genunchii la gura. Motorul la EN500 e de vitezoaica (2 in linie, nu 2 in V), devine nervos la ture inalte, la ture mici e domol.

 

Sachs-ul ma invata cu traficul si cu franele. M-am gandit si eu mult la un EN 500 dar mi se pare cam puternic pentru inceput. Daca nu as vrea un motor de 250, sigur m-as opri la un EN 500.

Oricum e clar ca o sa-mi iau ceva SH; mi-am scos din cap ideile de motor nou :rusinica: Probabil ca o sa ma urc pe un Marauder 250 si un EN 500 si pe care ma simt cel mai bine...ala sa fie! Am 1.86 si chiar sunt curios daca stau bine pe Marauder.

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 1,86 inaltime,amandoua iti vor fi f mici....poate doar cu comenzi avansate sa te incapa....

De acord iti sunt mici si ai sa te plictisesti repede de ele, am doi prieteni care sunt incepatori: unu si-a luat kawa vulcan classic de 1500cc si e foarte multumit de el, iar al doilea si-a luat o yamaha thunderace de 1000cc si 150 CP speed si nu ii frica de ea!Asa ca stai linistit poti sa-ti iei si de 2000cc numa sa ai rabdare sa te obisnuiesti cu puterea lor si sa nu fii greu de mana la acceleratie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am doi prieteni care sunt incepatori: unu si-a luat kawa vulcan classic de 1500cc si e foarte multumit de el, iar al doilea si-a luat o yamaha thunderace de 1000cc si 150 CP speed si nu ii frica de ea!Asa ca stai linistit poti sa-ti iei si de 2000cc...

 

Lordule, nu mai sfatui incepatorii la prostii :D

Mai bine sa aiba de ce sa se plictiseasca decat...

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inaltimea ta ar merge si un Virago 535 (nu neaparat pt. ca vand eu unul :rusinica: ). E o motocicleta intelegatoare si iertatoare de care nu te plictisesti decat daca vrei sa iti iei alt gen (cazul meu). Te obisnuiesti cu ea un an-doi si apoi iti dai seama ce gen de motor vrei exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lordule, nu mai sfatui incepatorii la prostii :D

Mai bine sa aiba de ce sa se plictiseasca decat...

 

:rusinica:

Sincer daca aveam bani imi luam de la inceput un drag star de 1100cc :blink: !

Asa ca curaj domnu' @Dogfather dar si multa rabdare in acelasi timp!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot 250 am cautat ceva vreme, tot chopper, pana la urma m-am oprit la un naked classic ceva nu prea stiu unde sa-l incadrez. din ce vazusem eu si imi placeau erau marauder 250, desi aripa din spate nu pot sa zic ca ma incanta asa arcuita, prefer ceva mai clasic. poti sa te mai uiti pe la un dragstar xvs 250 sau un intruder vl 250, problema cu ele ar fi ca, din cate am vazut eu, nu prea se gasesc second prin germania/italia si alte tari de chilipiruri si la noi le gasesti aproape noi si destul de scumpe.plus ca la inaltimea aia s-ar putea sa iti dai cu ghidonu in genunchi. bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti kawasaki vn800, suzuki vl/vs 800, shadow 750, sau dragstar 650 (daca vrei mai puturoasa unpic)

 

io am 1.80 si viroaga 535 imi vine bine, dar vreau mai mare pt putere si cuplu. viroaga e fiabila, manevrabila, iertatoare si cea mai nervoasa in clasa 500-750 (inafara de EN500 si ZL600...care au motoare de vitezane)...dar din pacate e cam mica pt tine.

nut-i lua de 250, dai banii aiurea....prietena mea are virago 250 din iulie si deja vrea s-o schimbe(are cam 5-6000 km), inainte de asta s-a mai dat cu a mea de cateva ori, dar se cam chinuia cu manevratul la viteza mica si pe loc, dupa 3 luni pe 250, manevreaza 535-ul meu foarte bine, si chiar m-a amentitat sa am grija unde-mi las cheile :rusinica: ....pretina are 50 kile si forta mai deloc... daca se descurca ea cu un 535, poti si tu cu un 800

nu-ti pune comenzi avansate, pierzi din manevrabilitate, mai ales in oras.

nu-ti lua cruiser cu ghidon drept sau wide, e naspa pt oras.

 

bafta si usor cu gazu la inceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am virago 125cmc de cateva luni si nici vorba sa ma satur de ea. e drept o folosesc mai mult urban.

 

in sfarsit unu normal la cap. dreaku ii intelege pe astia de azi care-s cu mucii la nas dar au mia de cmc sub oo. ei se satura repede. in 2 luni de la permis deja au "fumat" clasa 500cmc. le trebe ditamai porcu de 1500. pe vremea mea eram fericiti pe mobre nu ne rupeam gatu in primu sezon ca pokemonii de azi. eu si azi dupa aproape 30 de ani pe motor am o viroaga de 250 care nu m-o dezamagit niciodata si pe care n-as schimba-o pt toate dihaniile lor de 1500 la un loc.

e f buna si viroaga de 125. cu aia sigur apuci pensia fara sa te razuiasca cu spaclu de pe asfalt. lasa-i pe pokemoni cu fitzele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit unu normal la cap. dreaku ii intelege pe astia de azi care-s cu mucii la nas dar au mia de cmc sub oo. ei se satura repede. in 2 luni de la permis deja au "fumat" clasa 500cmc. le trebe ditamai porcu de 1500. pe vremea mea eram fericiti pe mobre nu ne rupeam gatu in primu sezon ca pokemonii de azi. eu si azi dupa aproape 30 de ani pe motor am o viroaga de 250 care nu m-o dezamagit niciodata si pe care n-as schimba-o pt toate dihaniile lor de 1500 la un loc.

e f buna si viroaga de 125. cu aia sigur apuci pensia fara sa te razuiasca cu spaclu de pe asfalt. lasa-i pe pokemoni cu fitzele lor.

;) tare comentariul, ai o bere de la mine! (trebuia sa zici generatia POKEMON) :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...