Sari la conținut

OLD SCHOOL CHOPPERS


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cu cit mai mult ma uit la pozele astea cu atit mai multa scirba mi se face de asa zise "Choppere" cu roti late si ghidon lat pe care stai inclinat in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cit mai mult ma uit la pozele astea cu atit mai multa scirba mi se face de asa zise "Choppere" cu roti late si ghidon lat pe care stai inclinat in fata.

 

Bery,e chestie de gust.Oare cum ar fi sa calarim toti acelasi tip de motociclete,sa mincam aceiasi mincare,sa imbracam aceleasi haine?!!! ... cit de monotona ar fi lumea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bery,e chestie de gust.Oare cum ar fi sa calarim toti acelasi tip de motociclete,sa mincam aceiasi mincare,sa imbracam aceleasi haine?!!! ... cit de monotona ar fi lumea!!!

 

ai dreptate, cumva am fost toata viata mea pe picior de razboi cu moda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, cumva am fost toata viata mea pe picior de razboi cu moda

 

Nici eu nu am fost tocmai prieten cu ea,dar roti groase s-au pus mai de demult,nu este un apanaj al anilor din urma...desi linia actualuala a customizarilor imprima destul de mult stilul care nu-ti place tie...dar parca mai frumos asa,din punctul nostru de vedere decit o vitezana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am fost tocmai prieten cu ea,dar roti groase s-au pus mai de demult,nu este un apanaj al anilor din urma...desi linia actualuala a customizarilor imprima destul de mult stilul care nu-ti place tie...dar parca mai frumos asa,din punctul nostru de vedere decit o vitezana?

 

Cred ca toate stilurile de chopperire/customizare au fost candva o moda.Si stilul old school si stilul neo si stilurile care s-au perindat prin a doua jumatate a anilor 80 si prima jumatate a anilor 90.Cat despre vitezane ce sa zic...mie imi plac toate motocicletele,alegerea stilului depinde doar de ce iti doresti de la o motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chica's Digger

A Retro Classic Chopper From The Master

 

Custom motorcycle building is an art that requires craftsmanship in many skills, at least as it is practiced by Chica, owner-operator of Chica Custom Cycles in Huntington Beach, California. Chica’s first language is Japanese, and the bulk of his creations are sold to motorcycle riders in Japan. It is ironic that most of the motorcycles Chica designs, fabricates, assembles and sells look more like American choppers from the late 1960s to early 1970s than today’s so-called custom motorcycles, which are supposedly the direct descendants of these types of vehicles. Chica knows what he likes, builds what he wants and everything gets sold. Occasionally he is commissioned to build a bike, but mostly his bikes are unique creations. He is known for simple, clean styling with obvious identifying attributes not seen on any other motorcycle. Chica builds custom choppers like nobody else builds custom choppers.

 

Aici aveti link --> http://www.bikernet.com/bikebarn/chicadigger-1.asp

 

Enjoy..!!

post-7907-1159134455_thumb.jpg

post-7907-1159134469_thumb.jpg

post-7907-1159134481_thumb.jpg

post-7907-1159134496_thumb.jpg

post-7907-1159134510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestrul Chica ne loveste din nou cu o mega creatie Old school...Cadru "Goose neck",bineinteles rigid,vopsea `70es,multa lucratura fina in metal,cadrul este "molded"(un procedeu folosit in anii 60-70 prin care se umpleau spatiile inestetice din cadru,rezervoare etc cu plumb pentru a da un finish cat mai curat si lin al metalului sub vopsea),rezervorul cu partile laterale batute inauntru(tipic anii60-70),motorul este un Shovel S&S.Motocicleta are doua fetze.Cle doua parti ale motocicletei nu au nimic fizic in comun.Mare clasa!

 

Pictures copied from this site:

 

http://www.bikernet.com/bikebarn/PageViewer.asp?PageID=1124

post-7907-1159734743_thumb.jpg

post-7907-1159734764_thumb.jpg

post-7907-1159734780_thumb.jpg

post-7907-1159734793_thumb.jpg

post-7907-1159734802_thumb.jpg

post-7907-1159734816_thumb.jpg

post-7907-1159734831_thumb.jpg

post-7907-1159734847_thumb.jpg

post-7907-1159734855_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: Numai ca cel cu motor britanic este chopper, ca la carte...

 

Pannonia fi sigur ca fac diferenta intre un chopper si un bobber...banuiesc ca lumea se prinde pe aici care e chopper si care e bobber de aia nu am mai specificat ca am postat si un chopper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul cel albastru,chopper din anii 70 facut de colegii din Australia.Sportster-ul cu chiulase Ironhead,vopsit orange,dupa parerea mea este stereotipul de chopper din anii 70 cu galerii fishtail si rezervor coffin,springer si scaun king & queen.Se aplica si pentru chopperul albastru,al treilea de pe randul de sus cu scaun king & queen high back.

post-7907-1160306019_thumb.jpg

post-7907-1160306291_thumb.jpg

post-7907-1160306295_thumb.jpg

post-7907-1160306299_thumb.jpg

post-7907-1160306305_thumb.jpg

post-7907-1160306310_thumb.jpg

post-7907-1160306314_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicleta care dupa parerea mea combina perfect elementele de linie Old school cu designul actual.Motorul este unul de indian din seriile noi.Ce imi place este cadrul "plunger" cu scheletul sissy bar-ului direct de pe cadru si facut din aceiasi teava.Scaunul king&queen high back cu aspect modern linia generala a cadrului.Foarte reusit dupa parerea mea.

 

Pictures copied from this site: http://www.mcworx.com/crazyhorse.html

post-7907-1160432332_thumb.jpg

post-7907-1160432337_thumb.jpg

post-7907-1160432342_thumb.jpg

post-7907-1160432349_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...