Sari la conținut

Pelerina Pt Picioare Folosita Pe Scooter.


tro5
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Foloseste cineva asa ceva. Vreau sa-mi cumpar un asemenea tip de pelerina pt a imi proteja picioarele in timp ce ploua si este frig (echipat in blugi. Daca imbrac pantalonii moto nu mai am nevoie de pelerina asta) asa ca am cateva intrebari:

 

1. Cum se comporta la mersul in afara orasului cand se depaseste viteza de 50~60km/h ???

2. Protejeaza asa cum se prezinta in reclama????

3. Se merita ca un accesoriu sau sa imbrac pantalonii grosi de moto????

post-794-1224591520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

face toti banii ...

 

 

pelerina protejaza mai bine la frig vant ploaie atat in oras cat si la drum lung... si este mai comfortabila cand ajungi undeva unde este cald si o sa poti ramane in blugi fara sa te coci in pantaloni de iarna

 

contra imi vine in cap un singur argument - pantalonii grosi de moto au si protectii

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Foloseste cineva asa ceva. Vreau sa-mi cumpar un asemenea tip de pelerina pt a imi proteja picioarele in timp ce ploua si este frig (echipat in blugi. Daca imbrac pantalonii moto nu mai am nevoie de pelerina asta) asa ca am cateva intrebari:

 

1. Cum se comporta la mersul in afara orasului cand se depaseste viteza de 50~60km/h ???

2. Protejeaza asa cum se prezinta in reclama????

3. Se merita ca un accesoriu sau sa imbrac pantalonii grosi de moto????

 

Mi se pare o idee f buna, si eu vreau sa achizitionez o asemenea "pelerina" dar nu am vazut nicaieri,nici nu stiu denumirea exacta dupa care sa dau search pe net.Chiar asa se numeste ,"pelerina" sau are alta denumire?si daca mi-ati da si un link cu un site care vinde asa cva v-as fi recunoscator.Asfalt uscat la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut in franta .. este veche inventia si ma mir ca la noi nu e mediatizata..

 

pentru moto exista pentru f650, exista pentru mai multe tipuri de motoare. pretul e undeva pe la 130e din ce imi amintesc si din ce am vazut eu in magazin..

 

eu am vrut sa imi iau asa ceva acum doi ani dar m-am tot gandit ca daca trebuie sa scot brusc piciorul de sub ea sa ma sprijin, sau ceva asemanator, e destu de difici.

 

la moto ai comenzile la picioare altfel decat la scutere si prinderea pe moto e cam ciudata.

 

nu se recomanda la viteze mari ..

 

daca vrei , incearca sa cauti pe ebay.fr si vei gasi garantat multe oferte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ca pretul ma uimeste.. dar tre sa ai grija la calitate.. pentru ca poti lua una sa te tina cativa ani, sau poti lua un plastic ce crapa in 2 zile..

a se vedea diferenta intre o husa moto de 10e si una de 100 :rusinica: ..

 

eu am avut pe motor protectii de maini imblanite, mers iarna, in regim de 400km nici cea mai mica problema, mult mai bune decat masnoanele incalzite in conditiile in care porti manusi de vara numai pentru protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ele se gasesc si in romania la preturi de ~50E si sunt pt toate modele de scooter.

Eu am vazut anuntul in revista motociclosmo de luna aceasta si acolo era publicata urmatoarea adresa de net : aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Foloseste cineva asa ceva. Vreau sa-mi cumpar un asemenea tip de pelerina pt a imi proteja picioarele in timp ce ploua si este frig (echipat in blugi. Daca imbrac pantalonii moto nu mai am nevoie de pelerina asta) asa ca am cateva intrebari:

 

1. Cum se comporta la mersul in afara orasului cand se depaseste viteza de 50~60km/h ???

2. Protejeaza asa cum se prezinta in reclama????

3. Se merita ca un accesoriu sau sa imbrac pantalonii grosi de moto????

 

 

Am achizitionat asa ceva pe Vespa mea. O recomand cu caldura.

 

1. e impermeabila.

2. apara de vant si frig.

 

a mea e cu material de polar in interior, un saculet cu fermoar sa pui una alta si o deschizatura sa ajungi cu mana la contact.

 

Nu stiu altele cum se ataseaza... a mea e cu magneti. Are niste magneti in husa si se prinde de caroserie. Cum sunt altele nu stiu, insa aceasta cred ca e cea mai buna metoda. O pui repede si o iei la fel de repede jos. De lasat pe motor nici nu merita sa ne gandim.

Mentionez ca e originala Vespa, special pentru modelul meu.

Cred insa ca exosta si altele pt resul scuterelor cu diferite sisteme de prindere.

 

Recomand asa ceva! Cu conditia sa fie de calitate.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , cea mai buna solutie pentru ca vespele au carenele din metal :D

 

 

Iep.

La altele se poate altfel: exista "scai"/"arici" (eu numai sub denumirile asta le stiu) cu o parte adeziva. S-ar putea folosi la cele cu carene de plastic. Sau pur si simplu dai carena jos si lipesti in interior o folie de metal . Daca ai niste magneti bun prind si prin plasticul acela.

 

Oricum o astfel de pelerina te scuteste de niste oase infrigurate si de reumatism mai tarziu. :rusinica: So go for it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Foloseste cineva asa ceva. Vreau sa-mi cumpar un asemenea tip de pelerina pt a imi proteja picioarele in timp ce ploua si este frig (echipat in blugi. Daca imbrac pantalonii moto nu mai am nevoie de pelerina asta) asa ca am cateva intrebari:

 

1. Cum se comporta la mersul in afara orasului cand se depaseste viteza de 50~60km/h ???

2. Protejeaza asa cum se prezinta in reclama????

3. Se merita ca un accesoriu sau sa imbrac pantalonii grosi de moto????

[/quo

 

ia 3 perechi de izmene si o patura de lana si merge ca racheta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Vine iarna !

Cum ramane cu pelerinele ? Topicul e destul de vechi vad :disappointed:

Dar n-am apucat sa imi iau pelerina si am nevoie neaparat .

Ce facem ? Cine mai aduce ? Am dat un mail la customshop.in ala dar nu mi-a raspuns nimeni .

o sa si sun zilele astea dar na .

 

Alte idei ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bocanci/cizme, pantaloni de iarna, genunchere si poti sa mergi fara probleme cu viteza legala. :disappointed:

 

salve Mariusica!

Am tot ce imi trebuie in materie de echipament moto dar vream o husa sa merg mai lejer imbracat! Plus ca ma stropesc masinile pe super echipament ! Ca de luat si husa de ploaie pt 15 minute de mers pana la office e aiurea! Ma echipez 10 min merg 15 si ma dezechipez 10 min ajung la timpul de mers cu metrou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

termoscud se numesc "pelerinele" de ploaie

 

avem pe stoc modelul Fast care este universal pentru scuterele mici

 

si modelul Pro-Leg PLT A,prin croiala si dimensiuni conceput pentru anumite modele ( lista de compatibilitati )

 

restul modelelor se pot aduce la comanda in doua saptamani

Mesaj completat

E un tip in Brasov care aduce.

Eu mi-am luat de la el husa, 120 de lei, material ok, doar ca n-am folosit-o prea des din motive de lene.

Back on topic click aici pentru site si click aici pentru profilul omului.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc !

Asta cautam !

Mie imi trebuie un Pro Leg varianta D.

O sa te contactez si personal !

Merci !

Mesaj completat

Mi-am achizitionat husa .

E misto de tot. Buzunare, ariciuri clame.

Merg ca boieru acuma. Am noroc si ca scooterul are niste gaurele si atunci cand se incalzeste imi baga caldura la picioare ca la masina!

post-3339-1259786048_thumb.jpg

post-3339-1259786078_thumb.jpg

post-3339-1259786099_thumb.jpg

post-3339-1259786115_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Multumesc !

Asta cautam !

Mie imi trebuie un Pro Leg varianta D.

O sa te contactez si personal !

Merci !

Mesaj completat

Mi-am achizitionat husa .

E misto de tot. Buzunare, ariciuri clame.

Merg ca boieru acuma. Am noroc si ca scooterul are niste gaurele si atunci cand se incalzeste imi baga caldura la picioare ca la masina!

chiar retine caldura? poti pune jos picioarele rapid? din ce e facuta? de unde ai aluat-o si la ce pret? arata frumos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai le pot pune rapid. Nici nu imi dau seama ca am husa. Ea are un cadru mai tare pe marginile alea de jos ca sa atarne si sa nu te incurce cand pui picioarele jos.

Iar caldura, nu pot spune ca o retine. Nu mai simt curent nimic. Este dintr-un fas (fash - nu stiu cum se scrie) tare si pe dinauntru are o parte captusita, pe care o poti da jos la primavara.

Cand o pun, partea aia care sta pe sa imi vine pe piept, iar partea acea care acopera toata saua intra intr-un buzunar.

De exemplu acuma merg ca omu in blugi si adidasi + geaca moto de iarna (in dimineatza asta de exemplu).

 

Am luato de la omul acela GINO care a scris mai sus. Acolo ai preturi si detalii , lista de compatibilitati.

Eu am dat ~270lei pe ea. Modelul D.

 

 

chiar retine caldura? poti pune jos picioarele rapid? din ce e facuta? de unde ai aluat-o si la ce pret? arata frumos...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pai le pot pune rapid. Nici nu imi dau seama ca am husa. Ea are un cadru mai tare pe marginile alea de jos ca sa atarne si sa nu te incurce cand pui picioarele jos.

Iar caldura, nu pot spune ca o retine. Nu mai simt curent nimic. Este dintr-un fas (fash - nu stiu cum se scrie) tare si pe dinauntru are o parte captusita, pe care o poti da jos la primavara.

Cand o pun, partea aia care sta pe sa imi vine pe piept, iar partea acea care acopera toata saua intra intr-un buzunar.

De exemplu acuma merg ca omu in blugi si adidasi + geaca moto de iarna (in dimineatza asta de exemplu).

 

Am luato de la omul acela GINO care a scris mai sus. Acolo ai preturi si detalii , lista de compatibilitati.

Eu am dat ~270lei pe ea. Modelul D.

Bravos Fanel , imi iau si eu una , altfel reumatism scrie pe mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...