Sari la conținut

Soda Caustica


Vizitator stress_L&P
 Share

Postări Recomandate

Vizitator AndreiRN

si cum o produc? :cheers:

Cenusa de lemn amestecata cu apa calduta si strecurata dupa cateva ore.

Poate sa arda pielea.

Daca o amesteci cu ulei vegetal sau untura topita se face sapun de calitate proasta.

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cenusa de lemn amestecata cu apa calduta si strecurata dupa cateva ore.

Poate sa arda pielea.

Daca o amesteci cu ulei vegetal sau untura topita se face sapun de calitate proasta.

:cheers:

 

adica daca am facut un gratar cu lemne din padure(din lipsa de carbuni) si dupa ce termin tot sting focul sau ce a mai ramas cu apa....rezulta pe undeva soda caustica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Cauta solutie de curatat aragaze "Triumf". Gasesti si in Metro, e un flacon galben, arata penal de tot si e ceva de genul 6 RON juma de litru

 

triumfu' ala nu e bun :cheers: are maica-mea si nu ia calamina si sincer m-am saturat sa dau foc la coturi/tobe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

adica daca am facut un gratar cu lemne din padure(din lipsa de carbuni) si dupa ce termin tot sting focul sau ce a mai ramas cu apa....rezulta pe undeva soda caustica?

Da. Chiar si de la foc de carbuni. Dar nu foc de plastic, cauciuc sau alte materiale combustibile.

In concentratie mare este f. coroziva solutia.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Da pana la urma ce vrei sa faci cu soda caustica?

 

da, pt. curatirea coturilor! dupa calculele mele pe care le-am facut pt. tobele sport, coturile erau la diametrul necesar dar tobele nu! asa ca am facut doar tobele, nu mai avea rost sa ma chinui si cu coturile! problema e ca (,) coturile au fffffff. multa calamina in ele si sunt undeva pe la jumatatea diametrului oe care il au ele din aceasta cauza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pt. curatirea coturilor! dupa calculele mele pe care le-am facut pt. tobele sport, coturile erau la diametrul necesar dar tobele nu! asa ca am facut doar tobele, nu mai avea rost sa ma chinui si cu coturile! problema e ca (,) coturile au fffffff. multa calamina in ele si sunt undeva pe la jumatatea diametrului oe care il au ele din aceasta cauza!

 

Pai ca sa le "tratezi" cu soda caustica tot trebuie sa le dai jos. Poti sa mai incerci si in alt mod...le incingi bine in foc si dupa le dai drumu intr-un recipient cu apa...ar trebui sa se curete foarte frumos asa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

nu era vorba ca tre' sa le dau jos, doar ca m-am saturat sa le ard ca merge fffffffff.greu!

Pai frumos merge cu un sandblaster. Un jet de aer cu praf de sticla in el.

Curata super.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Pai frumos merge cu un sandblaster. Un jet de aer cu praf de sticla in el.

Curata super.

:cheers:

 

hehehhh! stiu da' la noi nu se prea gaseste asa ceva! ce zici andrei? ma gazduiesti o saptamana la tine sa vin sa-mi curat motoru'? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

hehehhh! stiu da' la noi nu se prea gaseste asa ceva! ce zici andrei? ma gazduiesti o saptamana la tine sa vin sa-mi curat motoru'? :banana:

Cu placere daca o sa cureti si la ale mele sau vi cu un motor de Simson in valiza.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

numai cu motorul? :crack: vezi ca eu nu stiu prea multe si s-ar putea sa trec anul viitor in vara ca am un prieten prin texas, cine stie poate vin sa-ti vad si eu colectia de honditze! :finger:

 

p.s. aseara am facut rost de soda de la mama Danutzei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehhh! stiu da' la noi nu se prea gaseste asa ceva! ce zici andrei? ma gazduiesti o saptamana la tine sa vin sa-mi curat motoru'? :lol:

 

ASHA CREZI TU!

MACAR NU MAI TZIPA UN GURA MARE CA TE FACI DE RAS!

Ai auzit de shantieru' naval, cica ii zice DAMEN?

:crack: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

numai cu motorul? :lol: vezi ca eu nu stiu prea multe si s-ar putea sa trec anul viitor in vara ca am un prieten prin texas, cine stie poate vin sa-ti vad si eu colectia de honditze! :finger:

 

p.s. aseara am facut rost de soda de la mama Danutzei

Vezi cat noroc ai in dragoste.

Ne inmultim ca ciupercile dupa ploaie pe aici. Acuma 3 forumisti am ajuns sa barfim si sa punem lumea la cale pe aici.

The more the merrier.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...