Sari la conținut

Motoare In-line Four Cylinder


vlady_phx
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

spuneti-mi voi macar un singur motor '4 in linie' japonez sa nu fie bun si-mi iau du(ca)cati, maine... :disappointed:

 

auch... ai aruncat mansa!!! ce ai domn'le cu ducati? de unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca "duca(ca)ti" au motoare varza (sau cel putin asa lasi de inteles)? sunt motoare foarte bune, fiabile atata timp cat le respecti intervalul de service si revizie. daca "omiti" sa-i faci asa ceva la timp, dupa cum scrie la carte, nu prea e a buna. probleme cu electrica... well, as putea sa generalizes astfel incat sa zic ca mai toate motocicletele facute inainte de 2000 au probleme cu electrica (a mea are o buba cu kilometrajul si turometrul pe care n-am avut timp sa le remediez, Cavaleru poa' sa zica si el de ce probleme cu electrica are la TDM, la fel, mai am un amic ce a avut un FZR si guess what... avea belele cu electrica - de aici rezulta ca Yamaha are electrica la pamant?!?!?!?)

 

mama, gata, te-ai pronuntat!

daca trec prin Bucuresti, nu te las in pace pana nu imi arati si mie mobra :lol:

 

daca te bate gandul sa incerci Fazer 600, da-mi un semn cand esti prin Capitala si te las sa te convingi singur de avantaje si dezavantaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auch... ai aruncat mansa!!! ce ai domn'le cu ducati? de unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca "duca(ca)ti" au motoare varza (sau cel putin asa lasi de inteles)? sunt motoare foarte bune, fiabile atata timp cat le respecti intervalul de service si revizie. daca "omiti" sa-i faci asa ceva la timp, dupa cum scrie la carte, nu prea e a buna. probleme cu electrica... well, as putea sa generalizes astfel incat sa zic ca mai toate motocicletele facute inainte de 2000 au probleme cu electrica (a mea are o buba cu kilometrajul si turometrul pe care n-am avut timp sa le remediez, Cavaleru poa' sa zica si el de ce probleme cu electrica are la TDM, la fel, mai am un amic ce a avut un FZR si guess what... avea belele cu electrica - de aici rezulta ca Yamaha are electrica la pamant?!?!?!?)

era o gluma, asa imi place sa spun eu ducati'ului... :lol:

oricum, e prima pe care am vazut-o alternativa la japoneze, deci.... nu le subestimez nicidecum calitatile ori performantele, din contra, sunt mobre foarte bune insa mi se par un pic cam prea supraestimate, uitand de: 1. pretul de achizitie care, datorita faptului ca sunt facute in parte manual si au in plus doua, trei componente mai pricopsite, este destul de mare si 2. intretinerea lor costa iarasi destul de mult. deci per ansamblu, materialiceste vorbind, e mai avantajos sa-ti cumperi o japoneza. :lol:

 

ah, am uitat de bmw... :disappointed:

Editat de _andrei_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma, asa imi place sa spun eu ducati'ului... :lol:

oricum, e prima pe care am vazut-o alternativa la japoneze, deci.... nu le subestimez nicidecum calitatile ori performantele, din contra, sunt mobre foarte bune insa mi se par un pic cam prea supraestimate, uitand de: 1. pretul de achizitie care, datorita faptului ca sunt facute in parte manual si au in plus doua, trei componente mai pricopsite, este destul de mare si 2. intretinerea lor costa iarasi destul de mult. deci per ansamblu, materialiceste vorbind, e mai avantajos sa-ti cumperi o japoneza. :lol:

 

ah, am uitat de bmw... :lol:

 

 

nu-mi plac ducati-urile nici sa ma pici cu ceara... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah, am uitat de bmw... :disappointed:

 

sau KTM... sau orice altceva ce nu-i japonez.

 

eu nu intleeg totusi de ce fuge lumea in halul asta de motocicletele not made in japan. daca as avea bani mai multi, oricand mi-as lua un Triumph, MV Agusta, BMW sau Harley.... daca o luam asa japonezele sunt pana la urma cel mai bun compromis intre pret de achizitie mic, costuri mici de intretinere si implicit durata de viata a motocicletei. exact asa am gandit cand mi-am luat motocicleta, daca luam dupa inima, era Ducati fara nici o discutie, dar dupa portofel a fost japoneza.

 

bai baieti, eu va tin minte, si chiar va sun cand trec prin capitala :lol:)

fara misto :lol:

 

ok man, astept. da-mi un mesaj inainte sa vi ca sa-ti las numarul de telefon pe PM.

...dar vezi ca si prin brasov sunt destule motociclete si posesori destul de amabili. intra la la sectiunea brasov si vezi ca poate se gasete careva sa te ajute cu informatii si nu numai.

 

/index.php?showforum=103

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei doi nehotarati :lol:

 

astept pm cand ajungeti si vreti sa vedeti cum mere vfr ul :disappointed:

 

ah, era sa uit, referitor la plata. nu se face, e din partea casei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau KTM... sau orice altceva ce nu-i japonez.

 

eu nu intleeg totusi de ce fuge lumea in halul asta de motocicletele not made in japan. daca as avea bani mai multi, oricand mi-as lua un Triumph, MV Agusta, BMW sau Harley.... daca o luam asa japonezele sunt pana la urma cel mai bun compromis intre pret de achizitie mic, costuri mici de intretinere si implicit durata de viata a motocicletei. exact asa am gandit cand mi-am luat motocicleta, daca luam dupa inima, era Ducati fara nici o discutie, dar dupa portofel a fost japoneza.

 

 

 

ok man, astept. da-mi un mesaj inainte sa vi ca sa-ti las numarul de telefon pe PM.

...dar vezi ca si prin brasov sunt destule motociclete si posesori destul de amabili. intra la la sectiunea brasov si vezi ca poate se gasete careva sa te ajute cu informatii si nu numai.

 

/index.php?showforum=103

 

:lol:)

hai mai omule, ce naiba, sunt din Brasov ! poate ca invat eu in SIbiu, dar plc in fiecare weekend acasa, si cunosc o gramada de tipi di oras. singura problema e ca nu-mi place sa cer. daca m se ofera, accept, dar nu cer. sa ma duc la unu si sa ii zic ce? "da-mi motorul la o tura, te rog?" cine sunt eu ca sa-i cer asta?

eu asa vad lucrurile...

 

pentru cei doi nehotarati :lol:

 

astept pm cand ajungeti si vreti sa vedeti cum mere vfr ul :lol:

 

ah, era sa uit, referitor la plata. nu se face, e din partea casei.

 

nici macar o bericioaica nu accepti? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei doi nehotarati :lol:

 

astept pm cand ajungeti si vreti sa vedeti cum mere vfr ul :lol:

 

ah, era sa uit, referitor la plata. nu se face, e din partea casei.

 

 

 

 

:disappointed:

 

 

 

neah !

maxim un pepsi twist :)

 

 

 

Un pepsi si o :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma, asa imi place sa spun eu ducati'ului... :nono:

oricum, e prima pe care am vazut-o alternativa la japoneze, deci.... nu le subestimez nicidecum calitatile ori performantele, din contra, sunt mobre foarte bune insa mi se par un pic cam prea supraestimate, uitand de: 1. pretul de achizitie care, datorita faptului ca sunt facute in parte manual si au in plus doua, trei componente mai pricopsite, este destul de mare si 2. intretinerea lor costa iarasi destul de mult. deci per ansamblu, materialiceste vorbind, e mai avantajos sa-ti cumperi o japoneza. :lool:

 

ah, am uitat de bmw... :rolleyes:

Ducati ... in primul rand ei nu se adreseaza in principal celor care vor o moto -ci acelora care vor un Ducati. In randul sportivelor sau moto cu caracter sportiv ele nu sunt tortul ----sunt cireasa de pe tort . Iti doresc saa te dai o tura cu un1098 ,848, Monster de 100 ,Hypermotard daca nu te- ai dat deja poate. Toate Ducati in afara performantelor lor creeaza emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma, asa imi place sa spun eu ducati'ului... :nono:

oricum, e prima pe care am vazut-o alternativa la japoneze, deci.... nu le subestimez nicidecum calitatile ori performantele, din contra, sunt mobre foarte bune insa mi se par un pic cam prea supraestimate, uitand de: 1. pretul de achizitie care, datorita faptului ca sunt facute in parte manual si au in plus doua, trei componente mai pricopsite, este destul de mare si 2. intretinerea lor costa iarasi destul de mult. deci per ansamblu, materialiceste vorbind, e mai avantajos sa-ti cumperi o japoneza. :lool:

 

ah, am uitat de bmw... :rolleyes:

Ducati ... in primul rand ei nu se adreseaza in principal celor care vor o moto -ci acelora care vor un Ducati. In randul sportivelor sau moto cu caracter sportiv ele nu sunt tortul ----sunt cireasa de pe tort . Iti doresc saa te dai o tura cu un1098 ,848, Monster de 100 ,Hypermotard daca nu te- ai dat deja poate. Toate Ducati in afara performantelor lor creeaza emotii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati ... in primul rand ei nu se adreseaza in principal celor care vor o moto -ci acelora care vor un Ducati. In randul sportivelor sau moto cu caracter sportiv ele nu sunt tortul ----sunt cireasa de pe tort . Iti doresc saa te dai o tura cu un1098 ,848, Monster de 100 ,Hypermotard daca nu te- ai dat deja poate. Toate Ducati in afara performantelor lor creeaza emotii.

 

Wolf, tu postezi de 2 ori ca sa te faci inteles, sau ti-au tremurat degetele? :nono:

Treaba asta cu "nu se adreseaza in principal celor care vor o moto -ci acelora care vor un Ducati" se aplica celor care au "malai" destul, si au ei un pitic cu un anume model sau marca de motor...ca in rest, nu ar fi o idee buna. am eu pitic pe nipre, sa zicem; iau una, si mai mult repar la ea.raman cu nipra'n traista. vrezi unde vreau sa ajung?

ori, pentru muritorul de rand (asa ca mine), care strange bani sa-si ia o jucarie cat mai buna, fiabilitatea e pe primul loc.

sper ca m-ai inteles...

sanatate la gaini ! :rolleyes:

Editat de vlady_phx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf, tu postezi de 2 ori ca sa te faci inteles, sau ti-au tremurat degetele? :lool:

Treaba asta cu "nu se adreseaza in principal celor care vor o moto -ci acelora care vor un Ducati" se aplica celor care au "malai" destul, si au ei un pitic cu un anume model sau marca de motor...ca in rest, nu ar fi o idee buna. am eu pitic pe nipre, sa zicem; iau una, si mai mult repar la ea.raman cu nipra'n traista. vrezi unde vreau sa ajung?

ori, pentru muritorul de rand (asa ca mine), care strange bani sa-si ia o jucarie cat mai buna, fiabilitatea e pe primul loc.

sper ca m-ai inteles...

sanatate la gaini ! :nono:

daca fiabilitatea este pe primul loc, ti-am zis mai sus ce sa -ti iei , da vaz ca n-ai reactii.........diversion de 900 are toate calitatile, da e destul de grea si daca nu prea ai carne pa tine .......... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ducati si in special monsterul e normal sa fie mai scumpe, cand vin cu dotari de firma din fabrica : injectie Marelli, tobe Remus, frane brembo, amortizoare Ohlins, daca nu ma insel... dar e V

 

pt fazer votez si eu...am unul si am mers destul de mult intr-o tura cu el. Adica din 15 ore de mers, dupa vreo 10 am ajuns sa nu ma mai simt bine, dar e de vina si oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca fiabilitatea este pe primul loc, ti-am zis mai sus ce sa -ti iei , da vaz ca n-ai reactii.........diversion de 900 are toate calitatile, da e destul de grea si daca nu prea ai carne pa tine .......... :nono:

 

sa moara 7 daca am vazut unde ai scris...si permite-mi sa te contrazic la faza cu diversionul... e cu mult sub nivelul unui cb 750, vfr sau fzr...

parerea mea...hic.... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoarele in 4 linie cam dupa 80 mii de km tre sa umbli in ele.......uitate cati sunt aia care le dezmembreaza si le vinde bucati......in curand ai sa gasesti piese si la aprozar.......eu sunt cu motoru in v sau boxer dar numa in 2 cilindri......tot in v dar pe transversal e si moto guzi

motoru meu are 62mii km si nu scoate fum deloc sau sa se auda cine stie ce prin el........cu alte cuvinte mere exact cum l-a (cuvant urat) masa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mers cu toate motoretele astea , ca sa ma contrazici ......are divy vana in ea cat 3 cb-uri......si in privinta fiabilitatii , e tare de tot........tu ia-ti ce vrei, eu ti-am spus nu numai o parere , am mers pe multe motociclete .........

Binenteles ...te-ai referit la Cb uri de 125.Iar la fiabilitate diferenta e mai mare ,plus mult mai putina operatii de intretinere,...parca la div mai trebuie verif si reglate jocurile la sup.--pastile. Oare cat de des..ce zice manualul? Sevenfifty se autoregleaza-hydro.

Editat de karpatenwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
motoarele in 4 linie cam dupa 80 mii de km tre sa umbli in ele.......uitate cati sunt aia care le dezmembreaza si le vinde bucati......in curand ai sa gasesti piese si la aprozar.......eu sunt cu motoru in v sau boxer dar numa in 2 cilindri......tot in v dar pe transversal e si moto guzi

motoru meu are 62mii km si nu scoate fum deloc sau sa se auda cine stie ce prin el........cu alte cuvinte mere exact cum l-a (cuvant urat) masa

 

 

maestre....cunosc eu personal un XJ 600 Diversion cu fix 102.000 km, neumblat in el si SANATOS TUN....consumabile schimbate la timp (chiar inainte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maestre....cunosc eu personal un XJ 600 Diversion cu fix 102.000 km, neumblat in el si SANATOS TUN....consumabile schimbate la timp (chiar inainte)

 

 

exceptii pozitive si negative o sa se gaseasca tot timpul. amandoua sunt fiabile, numai dati-mi unul !! :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exceptii pozitive si negative o sa se gaseasca tot timpul. amandoua sunt fiabile, numai dati-mi unul !! :laugh:)

 

 

vezi la mine in semnatura si alege care iti place...daca nu iti place niciuna, atunci ia masina :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...