Sari la conținut

Accident In Oradea


bh99mes
 Share

Postări Recomandate

Tre' sa fim FOARTE ATENTI!!!!

 

eu am carnet de 5 ani, am multi kilometri in spatele meu si totusi...uite ce am patit in oras cu 50 la ora!!!

"boala de motocicleta" s-a inceput cu un simson de 50 cmc, apoi s-a continuat cu IJ, dnepr, yamaha de 400, si inca o gramade de "gunoaie". acuma am un honda VFR cu 104 cai putere. intr-adevar e puternic si mi-e si place viteza, dar azi am avut un accident (Doamne fii laudat, nu grav) la 50 km/h.

eram intr-o strada cu 2 benzi pe sens. eram pe banda 2!!! un conducator "prudent" a iesit de la o statie PECO fara sa se atinga macar de frana.(pe langa ca a avut STOP). a facut un viraj cu care putea sa iasa si o camioneta!!! nu a fost de ajuns ca a iesit fara oprire, fara semnalizare.... a mai si trecut pe banda 2!!!

n-am mai avut ce face, s-a intamplat in fractiuni de secunde(ca deobicei) si m-am trezit cu motoru sub Dacie! am scapat cu niste julituri usoare AM AVUT CASCA!!! iar motorul are paguba de cam 1000 de euro...

 

recunosc, pana acuma "m-am crezut mare" si nici macar de 5 ori in viata mea n-am avut casca pe cap (pe langa ca am facut destui kilometri). acu' 2 zile!!! mi-am cumparat una, ca m-am saturat de amenzi...si iata, MI-A SALVAT VIATA!!!!!!!

 

CONCLUZIE: poti sa ai experienta, poti sa te crezi orcat de smecher si mare cu un motr tare, sa fii intotdeauna constient si sa ai CEL PUTIN casca!!!!!!!

 

PS: am cel putin 4 martori (soferi din spatele meu), care au vazut tot "episodul" si a declarat ca NU eu am fost de vina, ci conducatorul auto!!!

 

asigurarea plateste, deci de paguba nu ma doare capul, dar i-mi pare foarte rau, ca asaceva se intampla aproape in fiecare zi!!! :finger:

 

AVETI FOARTE MARE GRIJA CU CONDUCATORII AUTO, CA PUTETI AVEA DREPTATE, SI PUTETI FII NEVINOVATI, DAR DACA SE INTAMPLA CEVA, LA SPITAL SAU DOAMNE FERESTE LA MORMANTARE, NU MAI CONTEAZA CINE A AVUT DREPTATE!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc, pana acuma "m-am crezut mare" si nici macar de 5 ori in viata mea n-am avut casca pe cap (pe langa ca am facut destui kilometri). acu' 2 zile!!! mi-am cumparat una, ca m-am saturat de amenzi...si iata, MI-A SALVAT VIATA!!!!!!!

 

CONCLUZIE: poti sa ai experienta, poti sa te crezi orcat de smecher si mare cu un motr tare, sa fii intotdeauna constient si sa ai CEL PUTIN casca!!!!!!!

 

.........

AVETI FOARTE MARE GRIJA CU CONDUCATORII AUTO, CA PUTETI AVEA DREPTATE, SI PUTETI FII NEVINOVATI, DAR DACA SE INTAMPLA CEVA, LA SPITAL SAU DOAMNE FERESTE LA MORMANTARE, NU MAI CONTEAZA CINE A AVUT DREPTATE!!! :lol:

 

Ti s-a dat o shansa de undeva de sus-sus sa fii mai cu cap. Si ti s-a mai dat o shansa sa-l folosesti pe viitor, nu doar la viteza :crack: Ma bucur ca ti-ai dat seama pana la urma ce rost au protectiile si iti sugerez sa le folosesti, mai ales cand stii ca-ti place viteza.

 

Bafta multa si grija pe viitor :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

Experientza este f. importanta in cele mai multe cazuri. La idiotzi ca ashtia cand totul se petrece intr-o secunda nici experientza nu te mai ajuta (poate doar sa sari de pe motor inainte de impact).

 

 

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

recunosc, pana acuma "m-am crezut mare" si nici macar de 5 ori in viata mea n-am avut casca pe cap (pe langa ca am facut destui kilometri). acu' 2 zile!!! mi-am cumparat una, ca m-am saturat de amenzi...si iata, MI-A SALVAT VIATA!!!!!!!

 

Lamureste-ma si pe mine,te rog ca ai mult mai multa experienta pe moto decat mine:care-i smecheria sa mergi fara casca,ca am mers si eu si deja pe la 50 km/h nici macar nu poti sa mai respiri.Sa nu mai vorbesc de diferiti barzauni care-i receptionezi in fatzau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placeba! ai dreptate cu saritul de pe motor! asa am facut si eu, pe langa ca nu stiu cum am avut aceasta reactie, fiind ca nu am "vrut", era doar un simt care s-a petrecut chiar in fractiuni de secunde...

 

catalin! mersul fara casca nu e mare smecherie, eu m-am obisnuit si nu am lacrimat nici la 140...DAR te rog eu, sa nu mai mergi fara casca! cazul meu de ieri e exemplu foarte bun! cum am si povestit, inainte de accident cu @ zile mi-am cumparat casca!!! dar un lucru e sigur!!! NU MAI MERG FARA CASCA niciodata!!!

 

v-am spus, si eu "m-am dat mare" cu circulatul fara casca, da viteza nu e jucarie!!!!

 

PURTATI ECHIPAMENT!!!!

 

numai bine la toata lumea: victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc, pana acuma "m-am crezut mare" si nici macar de 5 ori in viata mea n-am avut casca pe cap (pe langa ca am facut destui kilometri). acu' 2 zile!!! mi-am cumparat una, ca m-am saturat de amenzi...si iata, MI-A SALVAT VIATA!!!!!!!

 

vezi ce bafta ai avut ? poate daca era una din multele datzi cand nu o purtai...acum ne scria un amic de-al tau sau nu ? nu potzi shti , asha-i ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut noroc cu politia.

joi seara, la sectie de accidente usoare, am asistat la o discutie dintre politist si doi soferi.

unul din ei iesise de pe o straduta laterala fara sa se asigure, iar celalalt nu a putut sa-l evite, a franat cat a putut dar l-a lovit din spate. deci exact ca in cazul tau.

 

si ce-a zis politistul? dom'le, nu stii ca daca lovesti din spate esti vinovat? ce nu-ti convine? nu celalalt e vinovat ca nu s-a asigurat, ci tu ca n-ai adaptat viteza la conditiile de drum!!!

 

imi venea sa-l omor! daca imi zicea mie asa ceva ma enervam rau de tot.

 

:finger: :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Victore!

 

In primu' rand ma bucur ca tu ai scapat cu bine... In al doilea rand imi pare extrem de rau de VFR-u' tau... Kiar zilele trecute mi-l aratai in poze... Sper sa reusheshti sa-l faci la loc sa arate shi sa mearga macar ca shi inainte de accident...

 

Cat despre casca... mai tzii minte ce ziceam cand ai venit cu Nixes dupa VT... Nu umblatzi in nici un caz fara casca shi pe cat posibil casca sa fie integrala.. nu coaja d-aia de ou, care sta numa' pe varfu' capului... Pana la urma Nixes shi-o luat casca? daca nu, tzine-te de capu' lui pana-shi ia shi el una buna shi integrala...

 

Oka.. deocamdata atata.. bafta la reparatzii!! :finger:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50km/h nu te prea grabeai se pare.Deci din cate stiu eu experienta se cunoaste si din faptul de a putea sa anticipezi o situatie periculoasa pt. tine.Asta cel putin daca ai descris exact ce s-a intamplat.Oricum bine ca nu ai patit nimik :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai spus bine, experienta ta putea fi considerata egala cu 0 daca nu purtai casca si trageai de gaz; experienta nu consta doar intr-un nr de km, ci si in trecerea prin diferite situatii de criza, accidente ale tale si ale altora, etc; constatarea necesitatii echipamentului se numeste tot experienta, pe care ai capatat-o cu acest prilej, si ai platit-o "ieftin" raportat la "pretul pietei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Viktor ;) Chiar ca ai avut noroc :lol: Si eu era sa patesc exact ca tine, o duba venea dintr-o strada din stanga si in loc sa ramana pe banda a 2-a a venit pe 1-a si nu vedea ca eu vin exact pe banda respectiva,am vazut ca fiul sau deja urla ca vin :crack: Daca nu accelerez la maxim raman si eu sub masina.noroc ca am avut o reactie buna.Bine ca in sfarsit ai cumparat casca :finger: Drum uscat si sa ai Vfr-ul cat mai repede intreg. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce-a zis politistul? dom'le, nu stii ca daca lovesti din spate esti vinovat? ce nu-ti convine? nu celalalt e vinovat ca nu s-a asigurat, ci tu ca n-ai adaptat viteza la conditiile de drum!!!

:finger: :crack: :lol:

Pei in cazut asta nu iti vine sa ii omori pe loc? :lol: ;) :D :eek: :eek: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"si ce-a zis politistul? dom'le, nu stii ca daca lovesti din spate esti vinovat? ce nu-ti convine? nu celalalt e vinovat ca nu s-a asigurat, ci tu ca n-ai adaptat viteza la conditiile de drum!!!

 

imi venea sa-l omor! daca imi zicea mie asa ceva ma enervam rau de tot."

 

am patit si eu ceva de genul asta anul trecut... am facut viraj le sub podul Grant (venind dinspre gara) sa urc ep pod spre directia crangasi (eram bineinteles cu motorul - altul decat cel pe care il am acum). imediat ce faci dreapta inainte de o benzinarie Shell parca este o shicana care vine dintr-o parcare de sub pod, a iesit unu cu masina fara sa se asigure ca vemeam si eu(virajul fiind destul de in scurt). ca sa nu intru in idiot ca oricum il loveam in aripa spate sau chiar in portbagaj m-am suit pe frane si am culcat motorul. Lojic ca acel conservar nici macar nu s-a oprit ca-i rupeam dintii cu casca. am mers la politie sa zic ce si cum :

cocluzia politistului : de ce nu ati redus viteza pana la limita evitarii oricarui pericol (eu venind ep drum principal cu prioritate si la sufletul sa se asigure ) si ca sunt vinovat .. mai mult de atat a spus ca " DE CE NU ATI INTRAT IN EL " "ca sa avem dovezi ca a fost ceva acolo .. si ca nu inventati povesti ".

 

 

in concluzie legea uneori e ca dracu si lasa loc de interpretare... ideea e sa va mai tineti si voi tari cand incepe ala sa va abureasca.

 

e ca dracu cu legile astea ,,, si cu idiotii .

cei care au mai vazut cum stau treburile prin alte tari ,, stiu ca acolo motoristi sunt destul de protejati de soferi.

sincer eu de la o vreme am inceput sa ma obisnuiesc si sa fac in trafic cum spun multi de-ai nostri : ORI SUNT INVIZIBIL ( ma descurc si fac totul astfel incat sa nu deranjez participantii la trafic) ,, ori sunt CAMION (claxoane , lumini sa stie consevarul ca trec). mai mult de atat am observat ca taximetristi reactioneaza OKI cand vad un motorist. cel putin asa mi s-a intamplat mie in ultima vreme.

 

asfalt uscat pt toti .. chiar daca vremea asta de azi e varza.

si ,,, toata lumea echipata... protejata ,,, si sanatosi ,,, fierul de mai indreapta oasele si viata nu prea.

 

atat pt ziua de azi ca ma apucat aberatu si chiar am un chef sa merg pe motor ,, dar nu si pe ploaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...