Sari la conținut

Ochelari


velociraptor2
 Share

Postări Recomandate

Se potrivesc .... dar ca idee -> sunt altfel dimensionati, alta duritate, alte aerisiri, alte protectii, alti bureti, etc.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu se potrivesc.cred ca buretele nu e destul de gros,sau sunt mai ingusti astia de schi,si nu se muleaza pe ochi si te trage un curent pe sub ei,de esti tot cu ochii in lacrimi.cel putin asa e cu ai mei.uvex,noi.am incercat din curiozitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lentila de schi nu este gandita sa protejeze de impact, nu va jucati cu focul.

 

mă întreb, schiorii aia meseriaÂşi care rup giugelele folosesc oare ochelari de motocros, care sunt proiectați sa protejeze la impact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine nu se potrivesc.cred ca buretele nu e destul de gros,sau sunt mai ingusti astia de schi,si nu se muleaza pe ochi si te trage un curent pe sub ei,de esti tot cu ochii in lacrimi.cel putin asa e cu ai mei.uvex,noi.am incercat din curiozitate

si la mine la fel :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mă întreb, schiorii aia meseriaÂşi care rup giugelele folosesc oare ochelari de motocros, care sunt proiectați sa protejeze la impact?

 

Da si nu

La motocros toate lentilele sunt safe la impact

LA ochelarii de schii, trebuie citita eticheta , nu toti ochelarii sunt safe la impact. Nu doar materialul din care sunt facute lentile ci si modul lor de prindere in rama conteaza daca sunt safe la impact sau nu.

Lentila pentru motocross este trata sa reziste la zgarieturi cu un lac protectiv, nu si toti ochelarii de schii.

 

 

De obicei marci precum SPY, Dragon, Okley - conceput pentru sporturi extreme de iarna sunt safe, dar si aici cititi eticheta inainte.

Ochelari de prin metro sau selgros nu sunt OK pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si nu

La motocros toate lentilele sunt safe la impact

LA ochelarii de schii, trebuie citita eticheta , nu toti ochelarii sunt safe la impact. Nu doar materialul din care sunt facute lentile ci si modul lor de prindere in rama conteaza daca sunt safe la impact sau nu.

Lentila pentru motocross este trata sa reziste la zgarieturi cu un lac protectiv, nu si toti ochelarii de schii.

 

 

De obicei marci precum SPY, Dragon, Okley - conceput pentru sporturi extreme de iarna sunt safe, dar si aici cititi eticheta inainte.

Ochelari de prin metro sau selgros nu sunt OK pentru asa ceva.

 

foarte adevarat.

imi cer scuze ca nu am argumentat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 years later...

- Lentilele pentru motocross indeplinesc anumite standarde (cum ar fi ANSI Z87.1 pentru rezistență la impact de mare viteza sau EN 1938 MX, anume pentru ochelari de motocross),

- Rama are o anumita forma (ajutata uneori si de baretele verticale laterale - cum ar fi la modelul Mayhem de la Oakley) ca sa se aseze firesc, adica sa nu lase spatiu intre bureti si fata omului cind sunt purtati -si sunt purtati intotdeauna!- impreuna cu casca

- Unele modele sunt concepute OTG (over the glasses), adica merg si peste ochelarii de vedere (cum e modelul Warrant de la Utopia)

- In plus (zic eu si foarte important), lentilele de MX au pini pentru fixarea foliilor tear-off si accepta sistemele CVS (Clear Vision System) roll off, pentru protectie la apa si noroi.

 

Ma rog, pina la urma tot la fereastra deschisa ajungem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...