Sari la conținut

Consum Mic


drunken master
 Share

Postări Recomandate

super incepator care vrea sa-si ia scooter. daca tot il iau pentru frecat in oras zilnic m-am gandit ca ar fi bine sa consume putin (daca se poate <=2%) si sa prinda un 60-70km/ora. cam ce mi-ati recomanda. si inca o nelamurire, cum de sunt scootere care consuma 'doar' 4 litrii la 50cc cubi cand sunt 'conserve' care consuma cam tot pe acolo desi au motor de 20-30 de ori mai mare (ce e drept sunt pe motorina care auzisem pe la fizica ca are putere calorica mai mare, bla bla)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca daca as cauta un 4t s-ar putea sa am un consum de 2% si o viteza de 60-70km/h desi nu e asa fashnetz? la scoala mi-a spus instructoru ca minsku ala de 125cc consuma 2%. se abera nenea ala?

La scoala folosesti motocicleta numai in poligon..si mergi numai cu viteza constanta si redusa!dupa parerea mea asa consuma :finger: !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi inca o nelamurire. daca iau un ceva limitat chestia aia ii scade si consumul sau doar demarajul si vit max?

 

 

si la ceva limitat, la care sa spunem ca nu-mi trebuie nici A1 (desi il am si pe A), si ma opreste nenea politistu si am baut o berica doua trei (nu mai mult!) :finger: ; e vreo problema sau e ca si cum as merge cu bicla?? adica ar fi de-an poolea sa-mi ia si carnetu de masina!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Din cate stiu eu si mi se pare normal daca scoti limitarea de pe un scuter/moped de 50cc ii creste si consumu. Cat despre bautul la volan (ghidon) nu iti prea recomand...poti muri dintr-o prostie dinasta indiferent ca esti pe moped si mergi cu 50 km/h sau daca esti pe un CBR600 R si mergi cu 130 km/h. Eu am baut o singura data (2 beri) cand trebuia sa conduc (moped) si am dat peste oglinda la unu la semafor :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Mai eu sincer itzi spun ca e posibil ce vrei tu.........eu am un malaguti centro de 49cc si consuma pana in 2l %

si mere cam cu 60-70 cu o singura persoana. cu doua t limitezi la 50 :D, dak ii scoti limitatoru creste viteza da creste consumu la viteze c depasesc viteza max cu limitator, ca turezi motoru mai mult :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Stiu ca e cam vechi topicul dar decat sa fac eu altul nou mai bine scriu aici.

 

Deci dupa cum m-am laudat acu cateva zile cu noua mea achizitie(runner 50cc) acum am o mica problema.

Cred ca consuma cam mult(sincer inca nu i-am facut consumul dar cei de la service mi-au spus ca ar fi pe undeva la 3l/100km viteza medie de 45 km/h) .

 

Ale vostre cam cat consuma (de/limitate) ca sa stiu sa fac o comparatie sa vad daca e o problema sau consuma cat ar trebui sa consume.

 

Astept pareri, opinii .

 

Mai am o intrebare:

 

Cam cu ce viteza medie ar trebui sa rulez pt a avea un consum minim.

 

suna cam stupid stiu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand, consumul nu este mai mic dak este limitat.

a meu (malaguri F10 - delimitat) consuma intre 2,5 si 3 % . acceleratia ii super, si viteza maxima ii 70km/h.

 

pt a avea un consum minim, trebuie sa ai o viteza constanta, pt 'a intra in functiune' CVT-ul...(adik sa fie cureaua pe roata mare la motor si pe aia mica la roata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consumurile date de catre constructori sunt la viteza de 30km/h cu o persoana de 50kg.La scuterele de 50cc in 4 timpi aceste consumuri se situeaza intre 1,8-2l iar la cele in 2 t intre 2,7-3l.repet: in conditiile de mai sus.Cand una sau ambele sunt depasite creste si consumul....logic, nu? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de tot.

Pana la urma m-am lamurit si sunt hotarat sa nu il delimitez. Am stat si am gandit-o la rece si sub nici o forma nu as vrea sa consume mai mult decat o face acum si motivele ar fi :

 

1. Sunt student (fara bursa si vreo 4 restante :ok: )

2. Lucrez pe un salariu de 4 mil sau 6mil (in func de cate ore vreau sa fac).

3. Mai am de platit la scuter inca vreo 30 de mil (plata o fac in rate la parinti bineinteles)

4. Nu ma grabeste nimeni pana la munca si inapoi sau pana la facultate si inapoi.

5. 45 de km/h mi se pare o viteza destul de rezonabila la un consum de 2,8-3l/100km(in conditiile amintite mai sus)

6. Toata lumea cu care am vorbit oricum li se pare un consum mare pt o "ascutitoare" fata de cat consuma alte utilaje (dar asta e mi-a trebuit scuter in 2 timpi :hug: )

 

In concluzie am sa raman cu el limitat pana o sa se ieftinesca benzina sau cel putin pana o sa scap de rate si cred ca nici atunci nu ar merita sa il delimitez.

 

Multam fain pentru sfaturi si ne mai auzim si la alte discutii interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de tot.

Pana la urma m-am lamurit si sunt hotarat sa nu il delimitez. Am stat si am gandit-o la rece si sub nici o forma nu as vrea sa consume mai mult decat o face acum si motivele ar fi :

 

1. Sunt student (fara bursa si vreo 4 restante :ok: )

...

3. Mai am de platit la scuter inca vreo 30 de mil (plata o fac in rate la parinti bineinteles)

...

1. Daca ai fi invatat[aveai bursa] si nu aveai restante ti-ar fi cumparat parintii scooter? (Asta cu conditia ca ai fi si cerut unul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca ai fi invatat[aveai bursa] si nu aveai restante ti-ar fi cumparat parintii scooter? (Asta cu conditia ca ai fi si cerut unul)

 

sau mai exista varianta ca vrea sa cumpere ceva din banii lui. sa fie pe picioarele lui, cum se zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand la varsta de 20 de ani deja iti e cam jena sa mai ceri de la parinti cate una alta mai ales un scuter. Nici macar acesta nu l-am luat cu toti banii mei insa m-au ajutat si parintii cu conditia si ii dau inapoi(:ok: in rate bineinteles ). Daca nu ma ajutau nu aveam scuter decat prin primavara :hug:.

 

In legatura cu invatatul si cu bursa: sa stii ca nu prea sunt eu asa tocilar sa invat pentru bursa dar chiar daca invatam tot nu imi lua scuter pt ca nu aveau bani si nici daca aveau tot nu mi-ar fi dat. E si normal ca la varsta de 20 de ani sa mai muncesc si eu pe undeva ca sa ma descurc pt a nu cere tot timpul de la parinti.

 

 

sory pt offtopic

Editat de amirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.In legatura cu invatatul si cu bursa: sa stii ca nu prea sunt eu asa tocilar sa invat pentru bursa dar chiar daca invatam tot nu imi lua scuter pt ca nu aveau bani si nici daca aveau tot nu mi-ar fi dat.

 

2.E si normal ca la varsta de 20 de ani sa mai muncesc si eu pe undeva ca sa ma descurc pt a nu cere tot timpul de la parinti.

 

3.sory pt offtopic

 

1. Nu trebuie sa fi neaparat tocilar ca sa ai bursa, crede-ma. Una din verisoarele mele are 2 locuri de munca(ca graphic designer) si a mai avut si timp sa invete pentru a lua examenele cu 10 SI a mai avut si timp liber, pentru a mai iesi la o terasa sau mai stiu eu pe-unde. Nu zic ca trebuie sa fi ca ea, dar macar sa fi facut ceva ca sa nu ai restante(acu' nu iti fac morala :ok: )

 

2. I agree.

 

3. no problem :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...