Sari la conținut

Scoaterea Limitatorului


hihi
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma eu am un scuter malaguti centro din 1996, are limitator si prind 70 la ora. E valabila faza cu teava d esapament si umblatu la motor sau pur si simplu e o chestie care nu lasa motoru sa se tureze mai tare ??Eu simt ca motoru poate mult mai mult.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Va salut respectuos, privitor la limitatorul de viteza am si eu niste intrebari.

In primul rand, am un malaguti f12 din 2004. viteza pe care am prins-o este

de70km/h. Am aflat de la o persoana care are acelasi model de scuter dar versiunea GP

care a prins cu el 95 km/h. Va rog, daca aveti idee de limitatorul unui astfel de scuter,

sa ma ajutati si pe mine. Mie mi s-a spus ca limitatorul efectiv este un dispozitiv mecanic

aflat undeva in transmisie. Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma eu am un scuter malaguti centro din 1996, are limitator si prind 70 la ora. E valabila faza cu teava d esapament si umblatu la motor sau pur si simplu e o chestie care nu lasa motoru sa se tureze mai tare ??Eu simt ca motoru poate mult mai mult.........

 

si eu am un malaguti F10 din '98 ... tot cu 70 fuge si nu are nici un limitator...

dak schimbi esapamentu' carburatoru' si filtru de aer o sa mai castigi in jur de 10-15 km/h.

dam mai pui si role de variator(sau variator complet) si ambreiaj sport o sa ajungi si tu pe la 90-95...

mai multe gasesti Aici, dar scrie in engleza.

dar atentie !!! orice modificare duce la o uzura mai rapida a motorului !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, hai ca sa inteleaga tot omu, cu putina luciditate, intuitie si imaginatie se pot trage urmatoarele doua concluzii (care sa ne ajute sa scapam de mesajele de genul scuterul meu daca baga 70 o fi delimitat):

 

1) Orice scuter cu motor <50cmc. care prinde mai putin de 60km/h este (mai mult sau mai putin) limitat

 

valabila si reciproca

 

R) Orice scuter cu motor <50cmc. care prinde 60km/h sau mai mult, este (mai mult sau mai putin) delimitat

 

Atentie limitarile (de care am auzit eu) sunt:

-o saiba in variator(cel mai mare efect, cu orice ai face sau orice ai pune, te tine rau de tot in loc) - INFLUENTEAZA (foarte mult) VMax,

-rolele din variator (suficient de usoare incat sa nu urce suficient nici macar fara saiba) - INFLUENTEAZA (suficient) Puterea -> (mult) VMax si/sau (mult) demarajul,

-jiglerul (prea mic)din carburator - INFLUENTEAZA (suficient) Puterea -> (suficient) VMax si (suficient) demarajul,

-carburator limitat/modificat (este prea mic, si nu se poate schimba nici jiglerul) - INFLUENTEAZA (mult)Puterea -> (suficient) VMax si (mult) demarajul,

-tevi rezonatoare in toba/galerie - INFLUENTEAZA (mult) Puterea -> (suficient) VMax si (suficient) demarajul,

-obturatoare in filtrul de aer - INFLUENTEAZA (suficient) Puterea -> (suficient) VMax si (mult) demarajul,

-CDI-ul restrictionat la o anumita turatie maxima (ex: limitat la 5500 RPM in conditiile in care puterea maxima o are pe la 7000RPM) - INFLUENTEAZA (total) turatia maxima - > (mult) Puterea -> (mult) VMax si (putin sau deloc) demarajul,

-piedica la acceleratie (maneta/pedala sau cablu) - INFLUENTEAZA (variabil) turatia maxima- > (variabil) Puterea -> (variabil) VMax si (variabil) demarajul,

 

Pentru orice adaugari sau modificari astept reply-uri justificate. Multumesc

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! B) :cheers:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu la unele modele si galeria de admisie are un fel de sugrumatura (a postat DMW-ul mai de demult un link in care se arata o restrictie din aia). Nenea ala recomanda inlocuirea cu una normala sau (pentru aia mai aventurosi/fara bani) pilirea 'buzei' respective pana la nivelul normal (spunea insa ca-i o treaba migaloasa si poti sa bulesti galeria). De asemenea, nenea ala spunea ca in unele cazuri ceea ce fusese diagnosticat drept jiclor/carb prea mic era de fapt o restrictie din asta.

 

Rolele din variator/variatorul si arcul recuperator/torque driver-ul nu influenteaza puterea in nici un fel (aia e modificata de alimentare, aprindere, evacuare si eventual cilindree, daca-i pui kit) si nici Vmax (direct). Ce influenteaza ele este acceleratia (enorm) si cuplul (sau mai bine zis daca-l ai sau nu, dat fiind ca la drujbele astea mici, ceea ce se numeste cu multa indulgenta cuplu e cam 'on-off'); astea pot, intr-adevar, influenta (indirect) abilitatea scuterului de a atinge Vmax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de gand sa imi cumpar o Aprilia rs50 Factory cu INJECTOR face cam 30 de mil si e aproape nou are afisaj digital si limitator la 55 km/h MERITA ??

ps:nu are acte ;daca ar avea ar merita ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de gand sa imi cumpar o Aprilia rs50 Factory cu INJECTOR face cam 30 de mil si e aproape nou are afisaj digital si limitator la 55 km/h MERITA ??

ps:nu are acte ;daca ar avea ar merita ??

 

Cu acte sigur ca merita, fara acte insa nu te baga. Merita daca stai sa te gandesti ca lastunewlul, cel mai ieftin scuter este 34,5 mil... si nu se compara cu rs50!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

 

PS - Mare atentie, nu te arunca sa-l iei si sa zici ca o rezolvi tu cu actele, pentru ca nu o sa poti si o sa te bantuie problema asta si nu o sa te poti bucura de el cu adevarat, te mai alegi si cu desar penal si alte alea, suspect de complicitate in reteaua de treficanti (a se citi ciorditori) de scutere din Italia, Spania sau de prin cine stie ce alte tari "tropikale" :cheers: Daca are acte este OK, daca nu, NU! Bafta!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de gand sa imi cumpar o Aprilia rs50 Factory cu INJECTOR face cam 30 de mil si e aproape nou are afisaj digital si limitator la 55 km/h MERITA ??

ps:nu are acte ;daca ar avea ar merita ??

 

dak stai sa te gandesti umpic... un SR50 factory la 30 de mil ii foarte ieftin. dar dak te mai gandesti umpic la faza cu actele... iti poti da seama d c ii numa atat.

eu momentan sunt posesorul unui scuter fara acte, si regret din tot sufletu' ca l-am luat, deoarece la acelasi pretz puteam sa iau un malaguti f12 cu acte dar limitat.

deabia acum imi dau seama cat de mult inseamna hartiile alea... si cand ma mai gandesc si ca m-ar putea opri un politzai sa sa mi-l ia... :lol:

Editat de Snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak stai sa te gandesti umpic... un SR50 factory la 30 de mil ii foarte ieftin. dar dak te mai gandesti umpic la faza cu actele... iti poti da seama d c ii numa atat.

eu momentan sunt posesorul unui scuter fara acte, si regret din tot sufletu' ca l-am luat, deoarece la acelasi pretz puteam sa iau un malaguti f12 cu acte dar limitat.

deabia acum imi dau seama cat de mult inseamna hartiile alea... si cand ma mai gandesc si ca m-ar putea opri un politzai sa sa mi-l ia... :cheers:

 

Se zice ca greseala recunoscuta este pe jumatate iertata, problema mare este ce faci cu cealalta jumatate care o sa te bantuie atata timp cat o sa-l ai?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult fratilor pt sfaturi si sa va pov ce s-a intamplat.

 

Tot asa stand in dilema daca merita sau nu sa il iau fara acte(la pretul asta orice roman ar fi tentat) ce imi trece prin cap (dupa ce am citit discutii pe acesta tema din scoarta in scoarta):

Il sun pe tip sa il intreb totusi daca se poate rezolva cumva cu actele ca e destul de riscant si bla bla. Ce imi spune :"O sa il sun pe tipu sa vedem daca se poate rezolva". Peste o zi primesc mail cum ca deja era dat numai ca el nu a vorbit cu taicasu si faze de gene la care m-am prins clar despre ce e vorba.

 

Asa ca mai bine mai astept (deocamdata nici macar nu am adunat toti banii) si caut si eu pana la urma unu cu acte in regula.

 

Acum intrebare ?? :lol:

 

Cum ar trebui sa arate niste acte in regula si cam ce ar trebui sa contina sa nu am probleme cu politia.

Pentru ca citesc multe anunturi de genu "ACTE ITALIA" si nu stiu daca sunt bune sau nu .

 

Va multumesc si scuze pt Offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Deci faci asea: te duci la Peugeot sa-ti rescrie softu injectiei si gata ai pierdut si garantie si-ti mai ia si bani :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa pierzi garantia ? ca se face de service autorizat. din reteaua Peugeot.

 

precizez ca nu e vorba de fapta penala (cum se vorbea pe alt topic) .. scuterul este inmatriculat, cel care are scuterul are permis, in talon este trecut "Scuter".

 

deci sigur se pierde garantia daca se rescrie softu injectiei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pierde deoarece in contracutul de garantie se specifica sa nu se faca absolut nici o modificare scuterului... si scoaterea limitatorului este o modificare majora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta pt ca ori au iesit din garantie,deci sunt mai vechi de un an jumatate,ori sunt petarde aduse din italia,ori nu le trebuie garantia.Normal,omu' tre sa stie cat baga jucaria,nu? :cheers:

 

Nu intelegeti ca scuterele nu sunt facute pt viteza?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Cine ma ajuta sa scot si eu limitatoarele la un piaggio nrg power DD cu carburator din 2007 ? Unde are limitatoarele? Toba , carburator ,distributie ? Pot sa stric ceva daca nu le scot Klumea ? Nu ma trimiteti la dealer k aia sunt prea prosti sa faca lucrul asta ! TNX anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...