Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

mecanismul ala lucitor face parte din sistemul de blocare a ghidonului (cornului cum ai zici dv) pe el se monteaza lantzul ala gros care e sub sha (se vede si in poza) si se incuie cu cheia...

asta e un sistem antihot cam slabut d.p.d.v. al dficultatii anularii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da...ma ocup cu sudura printre care si pe Al, in general pe ce gasesc de munca nu fac mofturi pe criza asta :)

nu stiu in ce masura te pot ajuta cu sudura la remorca....pt ca eu nu am aparatele in RO. si nici eu nu sant acolo.

 

 

 

 

colegi...vreau sa pun niste poze pe FileHost, si nu intra de nici un fel, ma chinui de ceva timp.... aveti vreo idee unde altundeva le-as putea uploada?

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...ma ocup cu sudura printre care si pe Al, in general pe ce gasesc de munca nu fac mofturi pe criza asta :)

nu stiu in ce masura te pot ajuta cu sudura la remorca....pt ca eu nu am aparatele in RO. si nici eu nu sant acolo.

 

 

Sorry atunci. Iti doresc mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Buna seara,

 

As vrea sa va intreb daca foloseste cineva in mod constant benzina de 98 in loc de 95 folosita anterior si daca merita diferenta de pret care este.

 

Teoretic pretul mai mare se justifica prin niste calitati ale benzinei; la inceput, am folosit de 95, si odata sau de 2 ori am pus si de 98; nu am sesizat vreo diferenta, dar pun asta pe seama faptului ca nu-mi cunosteam prea bine "calul" si nu am apucat sa studiez un timp mai indelungat, si apoi din obisnuinta am mers mereu cu benzina de 95, cum folosesc si acum.

 

Citind intre timp, pe mai multe forumuri externe, am ajuns la concluzia ca totusi o benzina buna isi acopera costul prin randament mai bun, motor mai "sanatos" si curat (inclusiv injectorul), consum mai mic de benzina si un mers pic mai vioi.

 

Ce parere aveti?...eu as trece o perioda (pana la toamna) pe o benzina de 98...o fi degeaba sau cu folos?



(I-as spune in gluma lui Tibosee, ca daca baga benzina de 98 o sa ia 170km/h si daca pune Carrera 100+ chiar 173 km/h....:) )

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ...e de folos....

spala cilindrul de ulei ceva mai bine ca cealalta..o sa fie curat,,,ca si injectorul...arde mai repede, si aici vb de putere calorica ...nu? un combustibil care are o viteza de ardere mare are putere calorica mica si e ok pt motoarele de turatie.

deci ..o sa ai nevoie de o cantitate putin mai mare ca a parcurgi acelasi nr de km...dar diferenta asta nu se vede la 5km parcursi, diferenta o face cateva mii, = economie, uzura.

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

da ...e de folos....

spala cilindrul de ulei ceva mai bine ca cealalta..o sa fie curat,,,ca si injectorul...arde mai repede, si aici vb de putere calorica ...nu? un combustibil care are o viteza de ardere mare are putere calorica mica si e ok pt motoarele de turatie.

deci ..o sa ai nevoie de o cantitate putin mai mare ca a parcurgi acelasi nr de km...dar diferenta asta nu se vede la 5km parcursi, diferenta o face cateva mii, = economie, uzura.

 

O benzină cu CO mai mare permite realizarea unor rapoarte de comprimare mai mari, deci cu randament indicat mai mare și, la aceeași cilindree, se obtin puteri mai mari.

La un motor cu raport de comprimare dat, folosirea unei benzine cu CO mai mică decât cea prevăzută prin proiect deformează diagrama de functionare a motorului, micșorând randamentul initial, și determină apariția detonației, distrugând motorul. Folosirea unei benzine cu CO mai mare decât cea prevăzută prin proiect deformează și ea diagrama indicată, micșorând de asemenea randamentul indicat, ducând la o risipă inutilă, dar nu strica motorul, emai "blanda".

 

Ideea este sa nu ai in motor explozii ci arderi "blande", ca sa nu se strice trimitand socuri la toate componentele sale.

Cifra octanică nu este legată de cantitatea de căldură degajată prin ardere, adică de puterea calorifica, deci nu obtii mai multa energie de la benzina cumparata, dar cea pe care o platersti e folosita mai bine si mai sanatos pt. motor. altfel ar costa la fel.

 

burgmanul merge cu benzina 87..(in SUA )daca pui 98 ii faci rau, nu bine.

in Europa se recomanda 91.

Cred ca 87 in USA e echivalentul a 95 in Europa..sunt niste tabele..... :)

 

 

"În Europa și Australia cifra octanică afișată la pompele de benzină este CO/R. În SUA și Canada cifra octanică afișată este media CO/R și CO/M, așa-numita „cifră octanică la pompă” (engleză Pump Octane Number) (PON), cea ce face ca valorile afișate să fie cu 4 – 5 unități mai mici. Benzina CO95 din Europa este echivalentă cu CO90 din SUA."

 

 

Am citit ca pe la alti burgmanisti se recomanda alimentarea alternativa cu cele 2 sortimente...

 

Ramane intrebarea mea daca e cineva care mai foloseste si alt tip de benzina decat cea de 95?...deci cineva care ne poate spune ceva din experienta. Se pare ca pana acum nu e.... :)

 

Iar daca vrea sa faca cineva presupuneri "ca de ce e mai scumpa benzina premium" fata de cea de 95, sa vedem; poate ajungem la o concluzie pt. "calutii" nostri.

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog un admin sa-i mareasca numarul de posturi de la 335 la 5000 iar in loc de membru sa scrie moderator pt ca altfel nu-l putem opri pe Sir George Mihai Burghy.

 

 

Da stiu, iar sunt rau :D

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Rog un admin sa-i mareasca numarul de posturi de la 335 la 5000 iar in loc de membru sa scrie moderator pt ca altfel nu-l putem opri pe Sir George Mihai Burghy.

 

 

Da stiu, iar sunt rau :D

EXACT...nu inteleg la ce iti foloseste sau cu ce te deranjeaza!!!....cititul nu e obligatoriu, orice postare se poate sari cu privirea...daca am vreo datorie sau obligatie te rog sa-mi spui, o achit in cel mai scurt timp posibil. Momentan nu-mi amintesc.

 

(Mult mai generos ar fi sa-i dai d-lui Autosos, si el detinator de SW un manual de service si reparatii, eu inca nu i-am gasit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai nu te supara... ca n-o face cu rautate intretine discutia...

cum ai facut si dv pe topicul lui omul ala care vroia sa-si vanda scuterul...pana nu te-a avertizat moderatorii in scris de 2 ori nu te-ai oprit

s-a lipsit si omu ala sa mai vanda scuterul...se baga si motorete in seama acolo de parca ziceai ca e cine stie ce importator de motosape si cazmale mecanice.



Rog un admin sa-i mareasca numarul de posturi de la 335 la 5000 iar in loc de membru sa scrie moderator pt ca altfel nu-l putem opri pe Sir George Mihai Burghy.


Da stiu, iar sunt rau :D

:10:

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a lipsit si omu ala sa mai vanda scuterul...se baga si motorete in seama acolo de parca ziceai ca e cine stie ce importator de motosape si cazmale mecanice.

sunt aici, citesc tot, va urmaresc pe toti. Nu scapa niciunul de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...