Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Salut domnu Adrian ,ne dam,ne dam pe motorete.

Am in jur de 2 mil. km pe diverse marci auto si as vrea pana la sf vietii sa fac macar 200 mii pe moto.Fiecare are cate o pasarica!

Sanatosi sa fim si motorul sa mearga,ca amintirile,povestile si kilometri se aduna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sanatosi sa fim si motorul sa mearga,ca amintirile,povestile si kilometri se aduna!

Motoru o sa mearga ,asta garantez,ca este din fier si se repara...intradevar sa fim sanatosi si sa ne vedem la cat mai multe evenimente.

Editat de tridentbg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Incepand cu luna mai, as putea sa incerc si eu shopping la "vecini" in cursul saptamanii; numai sa merite; si sanatate sa fie; si vreme buna!

 

Si aici e f.frumos de mers pe 2 roti; cine recunoaste locul?:

 

 

 

Nimeni-Nimic?..sa mai pun o poza ajutatoare? :)

post-70641-0-45456900-1366361772_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Pai la cat incape sub sa, cine mai are nevoie de Topcase?...dar cine vrea, poate sa-i puna oricat de mare...personal pot sa spuna multi cate chestii au vazut ca incap sub sa, cel putin la mine si fara sa am nevoie de cand am calul de spatiu suplimentar.



Mai completati si voi topicul lui Tibosee, ca eu mi-am facut datoria:

 

/index.php?/topic/694180-cati-km-are-scuterul-meu/?p=3415517

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am plecat cu prietena la Gaiesti, cu Burgmanul. foarte misto drumul, am mers cu 130-140, pe alocuri 150, ca doar era autostrada..

ne-a cam batut vantul, eu am fost ok, dar ei i-a fost frig. am avut loc in portbagaj pentru diverse chestii, la sosire am descarcat si am mers sa facem piata, au incaput doua sacose mari..

fiind primul drum mai lung mi s-a parut foarte misto, pacat de vant si aglomeratie..la intoarcere o sa calculez si consumul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Una din marile calitati ale Burgului, unde bate toata concurenta este volumul de sub sa...



Mai pun o poza si daca nici dupa asta nu recunoasteti locul..... :)



Servus Dr.Piaggio!!! :)
Ce mai faci?...Ce mai mesteresti?..ai cam lipsit de pe aici....

post-70641-0-72084700-1366404654_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Va pun si a 3-a poza; daca nici acum nu recunoasteti locul, ma intreb pe unde v-ati plimbat burgii? numai pe la ses, catre mare?...nici nu stiti ce bine trage pieptis, la munte:

post-70641-0-73446500-1366446520_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

La baraj la.Vidraru.

Mai incearca-ma!

RASPUNS CORECT!!!..Ai castigat 2 inghetzate de la mine acolo la Vidraru, la fata aia inalta si draguta de la buticul din mijloc! :)

 

Superb loc, superb drum, si f. racoros, tocmai bine sa fugi de zapuseala bucurestilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

:)

 

Ia sa vedem, pt. o bere fara alcool:

post-70641-0-17353600-1366451026_thumb.jpg

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult consum 4.4 pe autostradă, mers cu 140, două persoane, cu rolele de 18g? Cele dr. Pulley le-am dat jos, aștept sa iau mai întâi și patinele.

Tot drumul a fost spre 8000, am simțit lipsa sliderelor, la aceeași viteză aveam 6500-7000rpm..

Conaumul a fost făcut pe distanță mică, 150 km.

 

Ne-am plimbat azi prin ludesti, Târgoviște, am mers prin pădure, drum foarte mișto, s-a văzut foarte bine acum ce bine lucrează amortizorul spate, când îl întăresc se lasă mai puțin, când îl las mai moale e mai confortabil, mergi ca în mașină

post-69469-0-90724800-1366468859_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pct meu d vedere ti-a consumat f putin avand in vedere cu ce viteza ai mers.Daca continui sa o tii pe 140 blana sfatul meu este sa-ti iei si niste segmenti in buzunar(de rezerva).

Va zic un secret pe care putini il stiu...viteza economica la 90% dintre autovehiculele cu ceas analogic pe bord se afla la ora 12 pe kilometraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta știu, drumul nu a fost lung, dacă n-a crăpat nimic e bine. Oricum, am vrut mai mult sa văd cum se comportă, dacă se încinge, dacă face ceva urat, dacă leșină, dar a mâncat asfaltul.

Dacă aveam slidere as fi avut 6000 rpm, ceea ce e foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Si eu cred ca nu e mult consumul ala de 4,4....dar nu e nimic concludent si nu are rost sa discuti daca consuma mult sau putin, daca nu faci consumul, asa cum ti-am zis anterior, la viteza constanta in totalitate cu acul la ora 12, cum a zis Tridentbg. Sau macar pe un drum cat decat standardizat, facut si de altii; sau sa mergi cu altii in grup si sa compari.

 

Si subscriu la faptul ca mersul mult timp blana o sa-ti faca calu sa o ia pe ulei, semnificativ, daca deja nu este.

 

Citeste tot topicul asta si la final poate decizi sa pui pe el instalatia:

 

/index.php?/topic/628948-maxiscuter-pe-gpl/page-2&do=findComment&comment=3415989

 

Sper ca nu s-a suparat dl.Motoreta ca am dat link la topicul sau. Ca se pare ca aici fiecare "boier" are topicul lui. :)

 

Dar cel mai bine, Tibosee, cauta in specificatie si acolo gasesti care este turatia pt.Puterea maxima si care este turatia la cate se obtine Momentul Motor maxim....daca mergi la turatia e Moment motor maxim, o sa fie ok si o sa obtii maxim de la calul tau, pt.cheltuilile tale....capisci?:)

(De ex la mine cele 2 turatii sunt 7300 unde am Pmax si 5800 unde am MMmax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce da citesc acolo? Cred ca nu există zgârcenie mai mare decât sa pui GPL pe scuter. Părerea mea. Dacă și 50 lei la 200km e sumă mare, atunci mai bine merg pe jos sincer, decât sa stau cu instalații modificate și cu toate oalele, rezervoarele, butoaie, puse pe el doar ca sa consum mai puțin cu 2 lei și sa nu dau faliment cumva.. Mai bine ii pun o instalație pe lemne, cred ca ies mai avantajos, il fac pe aburi, sa vezi acolo economie..

II pun și doua vâsle, o sa fie complet.

Nu e nimic concludent dacă faci plinul, mergi 160 km, faci plinul iar, împărți benzina la km și îți dă 4.4? Trebuie să mă iau după ce zice Gheorghe, ca el știe mai bine ca mine cât consumă de fapt scuterul meu, nu-i așa?

 

Numele Gheorghe a fost ales la întâmplare, nu are legătură cu numele tău.. Acum am observat.

La întoarcere, dacă am răbdare am sa merg cu 90-100 și am sa fac iar consumul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

1)daca citeai acolo cu atentie vedeai ca si eu am spus ca la moto care nu merg multi km/an nu merita sa pui GPL pt. economie. Eu privesc lucrurile ca pe o provocare tehnica, ca pe o experimentare, ca pe ceva nou si incitant, ceva original care "marea turma" nu face. Intotdeauna vor exista "pionieri", care vor incerca solutii noi, si "conservatori" care folosesc ce exista fara sa tenteze "noul". Eu mi-am pus acum 10 ani GPL pe masina, si as pune si acum pe ceva scuter; din pacate eu merg fata de altii destul de putin ca sa-mi foloseasca la ceva, asa ca as face-o numai de curiozitate tehnica si distractie si nu din zgarcenie; ma gandesc la un moped...Am avut mopede hybride (motor electric+benzina) primele si probabil unicele din RO cu CIV de la RAR si a fost o experienta f. f. interesanta, dar sunt putini cu care pot discuta subiectul asta...

 

2)E ok cum ai calculat tu consumul, dar fiind traseul tau personal, nu ai cu cine sa compari sa vezi daca e mult sau putin...de aia am zis ca iti trebuie o referinta; ori e cea standard de care am mai pomenit(cu plictiseala pe drum), sau mai mergi cu cineva pe acelasi drum si in acelasi ritm, va comparati si vezi cum stati unul fata de altul, facand cele 2 plinuri amandoi odata, si amandoi sa aveti pasageri sau nu.

Si inca odata ideea nu e sa constati ca al lui ala consuma 4 si al tau 3,5 ca daca faci diferenta la cat mergi pe an o sa vezi ca nici nu conteaza; insa cum am mai spus, motorul evoluat, in stare buna si bine reglat consuma mai putin decat unul varza, de care nu stii ca este asa ca el trage si fuge...

 

Autosos, Honda ta SW600 consuma DUBLU fata de un Burg...:)



Autosos, Honda ta SW600 are la jumate decat burgul capacitatea (in L) de incarcare sub sa...:)



Iar kilometraj mic la motomus:

http://www.motomus.ro/Pages/Details.php?id=709

Ce uameni norocosi...cum de le gasesc ei asa de putin folosite!..:)



Eu ma mir cum de nu se vinde asta, ca are pret superbun:

 

http://www.motomus.ro/Pages/Details.php?id=520

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vorbesc de honda pe topicu dedicat burgmanelor. :jump:

am top case givi de 46 de litri . si plus ca nu cred ca burgu are dublu capacitate sub sa fata de sw . sub sea la sw incap lejer doua casti si nu m-am uitat pe nici o documentatie sa vad capacitatea ( in litri ) sub sea a burgului fata de capacitatea sub sea ( tot in litri ) a sw-ului .. da cu siguranta ca nue dublu asa cum zici

cum nici consumu nu e dublu fata de ceea ce zici .

dar nah ...

trebuie sa aveti si voi o satisfacite cu burgurile .......

:blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Autosos, daca tot critici burgurile, fa-o cu date din specificatii; nu vrei sa stii ce incape la mine sub sa, dar pot sa zica multi...si niciodata nu am simtit nevoia de topcase si am permanent, lant gros, pompa electrica aer, pelerina ploaie, pulover, manusi rezerva, patura de stat in ierba, scuile la greu, inclusiv pistol cu electrosoc la 12V si capete, tubulare cu tija lunga in T, papica la greu, si cand ajung undeva bag si casca integrala si manusile si borsetele si manusilor altor cu motocicleta care nu aunde sa le bage, si mai ramane inca destul loc..si asta fara topcase! ...pe bune! sunt 62 L....gandeste-te la 6 bidoane de 10 L de apa plata de la supermarket si mai pune unul de Cola de 2L...cum ti se pare? :)



La prima iesire mai lunga o sa fac poze cu tot ce scot de sub sa si pun alaturi...:)



Acum nu contest ca si SW isi merita banii, ca e destul de buna pt. destinatia ei, dar e deja depasita, banala, ramasa in trecut; ca a fost buna in anul 2000 au lasat-o asa nu nu au mai perfectionat nimic, cum au facut astia de la Burgman an de an....

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sir , esti prea intoxicat de propaganda suzuki si deja bati campii cu chestii de genu ... ca e depasita , banala , trecuta , samd. o honda ramane o honda si asta deja zice mult. io zic sa te dai jos de pe burg si sa dai o tura cu un sw ca sa vezi si sa simti diferenta. si dupa aia sa vorbesti . :blbl: .. in cunostinta de3 cauza. sa simti cei 50 de caluti si confortul care ti-l ofera la drum lung.

oamenii i-si cumpara tot felul de motoare. si apoi i-si cumpara honda . si cine a avut o honda stie ce e aia.

ps: nu car sub sea mormanu de scule de care zici tu , nici alte scule si accesori. de ce ?

pt ca sant fericitul posesor al unei honda. si nu am nevoie sa surubaresc la ea pe drum.

:mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, trusa de scule după tine, parcă atrage paguba. Am luat și așa ieri un kit de pană și 2500 km nu am pățit nimic și azi deja am luat un rahat de cui subțire, dacă îl scot răsuflă..

Eu sunt convins că dacă vrea unul deștept îl face și pe energie nucleară.. Important nu este ce experimente poți face pe motorul tău, ci care este utilitatea lor. Să stau cu GPL că mă uit la 10 lei la 200 km, deja mi se pare cumplit. Nu as vrea sa ajung vreodată în halul ăsta. Nu mai zic în câte sezoane amortizez investiția, ca deja mă gândesc la ceva mai mare, mai nou, mai dotat, mai proaspăt, mai catifelat mai uscat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Autosos,

 

1)nu e nici o propaganda Suzuki, chiar am Suzuki...si ca si "o Honda ramane o Honda" cum zici, si "Burgmanul e Cadillacul scuterelor", cum zic americanii...ori stii ei ceva (macar gramatica) ca doar au ajuns pe Luna, nu?

 

2)Am dat ture pe 4 scutere SW de 600, din care 3 scurte si una lunga de o zi ( am schimbat moto pe traseul Buc-BV-Rucar-Bran- Targoviste-Buc) si m-am lamurit; f. buna, mai putin la confortul picioarelor pt. astia mai mari...la fel si posesorul a fost f. multumit de Burgman si mai ales de confort, ciclistica si demaraj desi e de 400 cc... deci stiu despre ce e vorba la astea din 2002; posibil ca cele din 2012 sa fie si mai bune, de acord.

 

3)Ca sa-ti explic de ce car (dar cred ca o sa renunt sa o mai fac) scule cu mine: ca sa ajut alde tine cu vechituri; am fost odata cu cineva, in duet intr-o excursie, si i-a crapat ceva tocmai in pustietate...normal ca nu l-am parasit acolo, dar a trebuit sa fac un drum la primul oras, sa imprumut niste scule banale, sa ma intorc, sa rezolvam, sa restituim sculele, si s-a stricat ca sa nu zic foutut toata iesirea, ca a durat ceva pana sa rezolvam provizoriu situatia, asa ca atunci cand merg cu persoane cu posibile probleme tehnice la cal, mai ales daca e motociclist si nu are loc de un minim de scule, spray WD40 si banda adeziva+sarme, iau eu sub sa ca am loc destul, de toate.

 

4)Vad ca esti fericitul posesor al unei Honda, dar nu inteleg ce cauti aici daca te nefericeste existenta Cadillacului. :)

 

5)Eu apreciez Hondele, dar astea noi, ca sunt obiectiv in gandire si nu ma cramponez de o marca sau fabricant; dovada ca incerc sa-mi inlocuiesc mopedul Yamaha(de care sunt supermultumit si nu am ce sa-i reprosez) cu ceva marca Honda...doar pt. un pic de tehnologie aplicata.

 

6)daca ai observat la topicul de honda am scris numai lucruri pozitive ca asa vad eu lucrurile, si nu m-am luat de vechiturile batranicioase de 13-14 ani care isi taraie cu mandrie partzurile prin diverse tobe schimbate. :)...chestie de OM....de la om la om ca si gramatica...fiecare o stie altfel...

Editat de Sir George Mihail Burghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...